Εφιάλτες - Page 17
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 17 of 18 FirstFirst ... 715161718 LastLast
Results 241 to 255 of 268
  1. #241
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    Αυτο που εζησε δεν ήταν βιασμος ακριβως.δεν παυει όμως να είναι μια πράξη αναρμοστη και κατακριτεα.βέβαια μιλαμε για πολλά χρόνια πριν όταν ήταν παιδιά στην εφηβεία αν δεν κάνω λαθος.
    Δεν είπα ότι θα έπρεπε να πει λεπτομεριες.αλλά υποθετικα μιλώντας αν εχει διαπραχθει κάποιος βιασμός και προσπαθείς με ψυχολογους και ψυχιατρους να πας παρακατω και να το ξεπερασεις πρέπει να μιλήσεις γι αυτό.όχι με λεπτομέρειες αν δεν θες αλλά πρέπει να το αναφέρεις σαν πράξη γιατί αλλιώς πως θα σε βοηθήσει ο άλλος. .είναι σαν να πας σε παθολογο και να τους πεις κάτι με πονάει χωρίς να αναφέρεις τι συγκεκριμένα.πως θα σε βοηθήσει ο αλλος?
    Δεν μιλάω μόνο για τον κυκνο.. Αλλά αν υποθέσουμε ότι έγινε βιασμός θα πρέπει να πεις ακριβώς τι έγινε; Θα πεις το σκηνικό αλλά θα πρέπει να περιγραψεις και όλη την πράξη; Αν δεν το κάνεις δεν θα λυτρωθεις;

    Δεν σχολιάζω ακριβώς αυτό που λες απλά είναι μια απορία που έχω και θα ήθελα να ακούσω γνώμες.

  2. #242
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Ναι, ήθελα μιαν αγκαλιά αλλά μια πραγματική αγκαλιά από κάποιον που νιώθει πράγματα για μένα αλλιώς τι νόημα έχει; Το ότι ο άλλος έχει κάποια συναισθήματα για σένα είναι αυτό που σε κάνει να νιώθεις καλά στην αγκαλιά του γιατί έτσι στα μεταφέρει...
    Αν αφήσεις τον εαυτό σου ελεύθερο θα βρεις ένα άνθρωπο που θα δει τι είσαι και θα σε αγκαλιάσει όπως ακριβώς το θες. Όταν όμως ζεις και ξαναζεις όλο αυτό δεν βοηθάς τον εαυτό σου να πάει παρακάτω.. Ξέρω ότι είναι δύσκολο. Πραγματικά σε καταλαβαίνω. Υπάρχουν άνθρωποι που αξίζουν απλά πρέπει να τους δώσεις μια ευκαιρία και αν σε απογοητευσουν απλά τους αφήνεις πίσω.. Θα πονέσει ναι αλλά θα πρέπει να προχωρήσεις. Έτσι είναι η ζωή, μέχρι να βρεθεί κάποιος που θα εκτιμήσει αυτό που είσαι.

  3. #243
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Αν αφήσεις τον εαυτό σου ελεύθερο θα βρεις ένα άνθρωπο που θα δει τι είσαι και θα σε αγκαλιάσει όπως ακριβώς το θες. Όταν όμως ζεις και ξαναζεις όλο αυτό δεν βοηθάς τον εαυτό σου να πάει παρακάτω.. Ξέρω ότι είναι δύσκολο. Πραγματικά σε καταλαβαίνω. Υπάρχουν άνθρωποι που αξίζουν απλά πρέπει να τους δώσεις μια ευκαιρία και αν σε απογοητευσουν απλά τους αφήνεις πίσω.. Θα πονέσει ναι αλλά θα πρέπει να προχωρήσεις. Έτσι είναι η ζωή, μέχρι να βρεθεί κάποιος που θα εκτιμήσει αυτό που είσαι.
    Σε σχέση με πιο παλιά είμαι πιο "ανοιχτή" απέναντι στους ανθρώπους... Αλλά σίγουρα παίζει ρόλο το ότι δεν βγαίνω πολύ οπότε μειώνονται οι πιθανότητες να γίνει μια γνωριμία...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  4. #244
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Σε σχέση με πιο παλιά είμαι πιο "ανοιχτή" απέναντι στους ανθρώπους... Αλλά σίγουρα παίζει ρόλο το ότι δεν βγαίνω πολύ οπότε μειώνονται οι πιθανότητες να γίνει μια γνωριμία...
    Μπορεί να έρθει κάποιος από τον ουρανό... Χάχα. Βγες έξω. Γνώρισε. Φάε τα μούτρα σου.. Μετά γνώρισε κάποιον άλλον μέχρι να βρεθεί ο κατάλληλος. Δεν κάνουμε λίστα πως τον θέλουμε. Κανένας δεν θα είναι όπως τον έχουμε στον μυαλό μας. Απλά ξέρουμε ένα περίπου τι χρειαζόμαστε. Εγώ πχ θέλω μια γυναίκα να έχει χιούμορ και να ξέρει να εκτιμάει τους ανθρώπους και ότι της έρχεται στην ζωή.

    Εσύ πως θες ένα άντρα.

  5. #245
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Μπορεί να έρθει κάποιος από τον ουρανό... Χάχα. Βγες έξω. Γνώρισε. Φάε τα μούτρα σου.. Μετά γνώρισε κάποιον άλλον μέχρι να βρεθεί ο κατάλληλος. Δεν κάνουμε λίστα πως τον θέλουμε. Κανένας δεν θα είναι όπως τον έχουμε στον μυαλό μας. Απλά ξέρουμε ένα περίπου τι χρειαζόμαστε. Εγώ πχ θέλω μια γυναίκα να έχει χιούμορ και να ξέρει να εκτιμάει τους ανθρώπους και ότι της έρχεται στην ζωή.

    Εσύ πως θες ένα άντρα.
    Ειλικρινή, ευγενικό και τρυφερό, δεν νομίζω πως ζητάω πολλά...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  6. #246
    george1520
    Guest
    Με περιγράφεις.. Αυτός είμαι εγώ.. Μια ζωή εμένα έψαχνες χαχαχαχα..

    Από εμφάνιση; έχεις κάποια προτίμηση;

  7. #247
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Με περιγράφεις.. Αυτός είμαι εγώ.. Μια ζωή εμένα έψαχνες χαχαχαχα..

    Από εμφάνιση; έχεις κάποια προτίμηση;
    Δεν έχω κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό μου, βασίζομαι στην εντύπωση που θα μου κάνει εκείνη τη στιγμή το πρόσωπο κάποιου, αν βλέπω καλοσύνη στο βλέμμα, στο χαμόγελο... Είναι κάτι που δεν μπορώ να εξηγήσω απόλυτα...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  8. #248
    George και κυκνε.εγω πιστεύω ότι πρέπει να μιλήσεις σε κάποιον για όλα αυτά που ένοιωσες και νοιώθεις για να μπορεσεις να το αντιμετωπισεις.είναι μια αρχή αυτό για να το ξεπερασεις και να μη ζεις με τις φοβίες που σου δημιουργει αυτο το γεγονος.αν δεν ανοιχτεις σε κάποιον πως να σε βοηθησει?δεν είπα να αναφερθεις σε όλες τις λεπτομέρειες αν δεν το θες.αλλα εδώ για τον κύκνο που μιλαμε ανάφέρει ότι δεν έχει πει ποτέ στον ψυχιατρο τι έχει γίνει. Για μένα πρέπει να ανοιχτει σαν άνθρωπος.αν δεν το κάνει στον ψυχίατρο που θέλει να τη βοηθήσει πως θα το κάνει στον μελλοντα σύντροφο της?πρέπει να εμπιστευτει,να μιλήσει για να λυτρωθει από τον φοβο της.

  9. #249
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Δεν έχω κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό μου, βασίζομαι στην εντύπωση που θα μου κάνει εκείνη τη στιγμή το πρόσωπο κάποιου, αν βλέπω καλοσύνη στο βλέμμα, στο χαμόγελο... Είναι κάτι που δεν μπορώ να εξηγήσω απόλυτα...
    Καταλαβαίνω.. Βγαίνεις έξω; Με φίλους ή και μόνη;

    Αποστολια συμφωνώ απολυτα σε αυτά που λες απλά ρώτησα κάτι πιο συγκεκριμένο και ήθελα πραγματικά μια γνωμη. Αλλά είναι εντάξει :).

  10. #250
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    George και κυκνε.εγω πιστεύω ότι πρέπει να μιλήσεις σε κάποιον για όλα αυτά που ένοιωσες και νοιώθεις για να μπορεσεις να το αντιμετωπισεις.είναι μια αρχή αυτό για να το ξεπερασεις και να μη ζεις με τις φοβίες που σου δημιουργει αυτο το γεγονος.αν δεν ανοιχτεις σε κάποιον πως να σε βοηθησει?δεν είπα να αναφερθεις σε όλες τις λεπτομέρειες αν δεν το θες.αλλα εδώ για τον κύκνο που μιλαμε ανάφέρει ότι δεν έχει πει ποτέ στον ψυχιατρο τι έχει γίνει. Για μένα πρέπει να ανοιχτει σαν άνθρωπος.αν δεν το κάνει στον ψυχίατρο που θέλει να τη βοηθήσει πως θα το κάνει στον μελλοντα σύντροφο της?πρέπει να εμπιστευτει,να μιλήσει για να λυτρωθει από τον φοβο της.
    Καλημέρα παιδιά!

    Θα προσπαθήσω να του μιλήσω την επόμενη φορά αλλά μακάρι να μην ήταν τόσο δύσκολο...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  11. #251
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Καταλαβαίνω.. Βγαίνεις έξω; Με φίλους ή και μόνη;

    Αποστολια συμφωνώ απολυτα σε αυτά που λες απλά ρώτησα κάτι πιο συγκεκριμένο και ήθελα πραγματικά μια γνωμη. Αλλά είναι εντάξει :).
    Περισσότερο βγαίνω με τους γονείς ή τον αδελφό μου αλλά και με μια φίλη αλλά όχι τόσο συχνά όσο με την οικογένεια...
    Μόνη βγαίνω αν έχω να κάνω κάποια δουλειά εκτός σπιτιού...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  12. #252
    george1520
    Guest
    Ίσως να ήταν καλύτερα να έβγαινες πιο συχνά με τον αδελφό και την φίλη σου έτσι ώστε να είναι πιο εύκολο να γνωρίσεις κάποιον.

  13. #253
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Καλημέρα παιδιά!

    Θα προσπαθήσω να του μιλήσω την επόμενη φορά αλλά μακάρι να μην ήταν τόσο δύσκολο...
    καλημερα κυκνε μου.μιλα μιλα μιλα
    θα σε βοηθησει παραααα πολυ να τα πεις καπου.ποσο μαλλον στον γιατρο σου που ειναι εκει για σενα,για να σε βοηθησει.πρεπει να ξερει τι νοιωθεις.σκεψου οτι τα λες εδω οπως τα λες και σε εμας ετσι μιλα και εκει.

  14. #254
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    καλημερα κυκνε μου.μιλα μιλα μιλα
    θα σε βοηθησει παραααα πολυ να τα πεις καπου.ποσο μαλλον στον γιατρο σου που ειναι εκει για σενα,για να σε βοηθησει.πρεπει να ξερει τι νοιωθεις.σκεψου οτι τα λες εδω οπως τα λες και σε εμας ετσι μιλα και εκει.
    Θα προσπαθήσω...

    Έχει κάποιες ώρες που ξάπλωσα για να κοιμηθώ για μεσημέρι κι ανέτρεχα στις αναμνήσεις μου με τον πρώην για να νιώσω ασφάλεια κι ανακούφιση γιατί όταν σκέφτομαι την πιθανότητα μιας καινούριας σχέσης δεν νιώθω καθόλου ασφάλεια...
    Δεν ξέρω αν βγαίνει νόημα απ' αυτά που γράφω...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  15. #255
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Θα προσπαθήσω...

    Έχει κάποιες ώρες που ξάπλωσα για να κοιμηθώ για μεσημέρι κι ανέτρεχα στις αναμνήσεις μου με τον πρώην για να νιώσω ασφάλεια κι ανακούφιση γιατί όταν σκέφτομαι την πιθανότητα μιας καινούριας σχέσης δεν νιώθω καθόλου ασφάλεια...
    Δεν ξέρω αν βγαίνει νόημα απ' αυτά που γράφω...
    φυσικα και βγαινει νοημα.και ειναι λογικο μπροστα σε μια νεα σχεση να νοιωθεις μια ανησυχια.ολοι μας το εχουμε βιωσει αυτο.αλλα δεν πρεπει να μας κραταει πισω.πρεπει να ανοιχτεις σαν ανθρωπος περισσοτερο για να μπορεσεις να δωσεις ευκαιριες σε νεες γνωριμιες.πρωτα ξεκινα απο τον γιατρο σου.θα νοιωσεις καλυτερα σιγουρα.

Page 17 of 18 FirstFirst ... 715161718 LastLast

Similar Threads

  1. Εφιάλτες
    By Κύκνος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 13-03-2013, 14:54
  2. seroquel και εφιάλτες...
    By angelos in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 19
    Last Post: 22-10-2012, 03:48
  3. ΕΦΙΑΛΤΕΣ
    By Dimitra23 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 35
    Last Post: 06-06-2008, 23:24
  4. Εφιαλτες
    By gog_magog in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 17
    Last Post: 08-12-2007, 17:05
  5. Εφιάλτες
    By Τίνα in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 3
    Last Post: 26-12-2006, 12:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •