Ψυχολογικο προβλημα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    4

    Ψυχολογικο προβλημα

    Γεια σας παιδια και απο εμενα ειμαι καινουργιος στην παρεα και αυτο ειναι το πρωτο μου ποστ.

    Αφου σας πω οτι η δουλεια που γινεται στο φορουμ ειναι καταπληκτικη και οτι το παρακολουθω αρκετους μηνες θα ηθελα να περασω και εγω με τη σειρα μου στο δικο μου προβλημα.
    χα
    Ειμαι φοιτητης στην Αθηνα και ερχομαι απο επαρχια.Ολα ξεκινησαν πριν 1 χρονο,στα 19 μου δηλαδη,οταν μια μερα στον ελευθερο μου χρονο αρχισα να σκεφτομαι πραγματα περι σχιζοφρενειας,και για να μην τα πολυλογω μεσα σε 1 μερα ημουν σιγουρος οτι προκειται να τρελαθω,ειχα κατακλυστει απο αγχος και ασχημες σκεψεις και μεσα σε 4-5 μερες κατεβηκα στην πολη μου στο πατρικο μου γιατι βασανιζομουν πραγματικα.Ολο αυτο κρατησε λιγες μερες,μεχρι που αρχισα να καταλαβαινω οτι δεν θα τρελαθω χωρις λογο.Βεβαια αυτο ηταν αρκετο για να αλλαξει γενικα τον τροπο που σκεφτομαι και να αρχιζουν να ερχονται οι διαφορες ασχημες σκεψεις.
    Αρχικα αρχισα να εχω διαφορες υπαρξιακες αναζητησεις(παντα ειχα) αλλα με δυσαρεστο τροπο,πχ μου ειχε κολλησει στο μυαλο για ενα μηνα περιπου η ιδεα οτι ειμαι μονος μου στον κοσμο και ολα τα αλλα ειναι ψευδαισθησεις(σολιψισμος λεγεται),και πραγματικα για ολο αυτον τον καιρο ηταν το μονο που σκεφτομουν καθε μερα συνεχεια και με εριχνε ψυχολογικα παρα πολυ.Αφου το ειπα στους δικους μου και αρχισα μια ομοιοπαθητικη αγωγη(απο μικρος εκανα σε διαφορες περιστασεις) μετα απο λιγο καιρο αρχισα να μπλοκαρω αυτην την σκεψη με καποιο τροπο και σιγα σιγα να φευγει απτο μυαλο μου.Αλλα εκει δεν ηταν το τελος γιατι για καποιους μηνες ειχα 2-3 παρομοιες εμμονες που μου καταναλωναν ολη την ενεργεια και την σκεψη οπως πχ οτι δεν υπαρχω η οτι ζω σε ονειρο.
    Μετα απο αρκετο καιρο σταματησαν να μου τρωνε τοσο μεγαλο μερος τις σκεψης μου αυτες οι υπαρξιακες εμμονες και η κατασταση μου τους τελευταιους 4-6 μηνες ειναι η εξης.
    Γενικα νιωθω καπως περιεργα και οτι εχω καποιο προβλημα.Ο τροπος σκεψης μου εχει αλλαξει και δεν βλεπω απλα τα πιο πολλα πραγματα.Αισθανομαι οτι δεν ειμαι ο ιδιος ανθρωπος με αυτον που ημουν πριν εμφανιστουν ολα αυτα και οτι ποτε δεν θα μπορεσω να ειμαι.Η διαθεση μου πολλες φορες ειναι πεσμενη αν και εχει αρκετες μεταπτωσεις,νιωθω καπως αδιαφορος για πολλα,αγχωνομαι ευκολα για πολλα πραγματα με βασικοτερο το αγχος οτι θα τρελαθω και οτι θα παθω καρδια και.Πολλες φορες περναει και η αυτοκτονια απο το μυαλο μου αν και μεσα μου πιστευω οτι δεν θα το εκανα ποτε,παρολα αυτα ειναι πολυ βασανιστικο.Γενικοτερα ολες οι σκεψεις και οι εμμονες που ειχα τον τελευταιο χρονο μου ερχονται στο μυαλο αρκετα συχνα αλλα δεν μου τρωνε τον χρονο που μου ετρωγαν κατα τη διαρκεια της μερας.
    Το βραδυ που πεφτω να κοιμηθω ολα αλλαζουν.Οταν κλεινω τα ματια μου δεν μπορω να κοιμηθω αμεσως με τιποτα και ερχονται συνεχεια κακες σκεψεις και αγχη.Πολλες φορες λεω ''τωρα θα τρελαθω'',πιστευω οτι θα αρχισω να ακουω φωνες η οτι θα γινει κατι κακο.Αυτη η μεταβολη δεν γινεται μεσα σε μια στιγμη οταν πεφτω για υπνο αλλα κατα τη διαρκεια της ημερας απο το πρωι ως το βραδυ σταδιακα και το χειροτερο μερος ειναι αργα το βραδυ.
    Εδω και πολυ καιρο λεω να παω σε ψυχολογο αλλα συνεχεια το αναβαλλω γιατι δεν ειμαι ανθρωπος που μιλαει για τα προβληματα του.Οι γονεις μου ξερουν ελαχιστα απο ολα αυτα και περαν αυτων δεν το εχω πει σε κανενα φιλο παρα μονο σε εναν που μου εκμυστηρευτηκε οτι και αυτος εχει κατι παρομοιο.
    Ευχαριστω οποιον καθισε και διαβασε ολο αυτο και καθε συμβουλη η κουβεντα καλοδεχουμενη.Επισης θελω καποιος που ξερει να μου προτεινει καποιον ψυχολογο στην Αθηνα(ευρυτερη περιοχη του κεντρου αν γινεται) που πιστευει οτι μπορει να βοηθησει στο προβλημα μου.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Γεια σου john.bl και καλώς ήρθες στο φόρουμ! Διάβασα το πρόβλημα σου και να σου πω αρχικά ότι έκανες καλά που το μοιράστηκες και το έγραψες εδώ, αυτό και μόνο είναι μια αρχή καλή για να το αντιμετωπίσεις. Μοιάζουν λίγο αυτά που περιγράφεις με ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή, εμμονές, ιδεοληψίες που σου απασχολούν πολύ το μυαλό, και γενικά μια αγχώδης διαταραχή, αλλά εδώ βέβαια δεν κάνουμε διαγνώσεις. Μην αφήσεις όλο αυτό το πράγμα να σε ταλαιπωρεί μίλησε σε έναν κοντινό σου άνθρωπο που εμπιστεύεσαι, και πήγαινε σε έναν ψυχολόγο, όπως μίλησες σε μας εδώ, θα μιλήσεις και σε αυτόν και θα βοηθηθείς, είμαι σίγουρη. Να ξέρεις όλα αυτά αντιμετωπίζονται και τώρα που συνειδητοποιείς το πρόβλημα, θα μπορέσεις και να δουλέψεις γι' αυτό και να γίνεις καλύτερα. Σου εύχομαι καλή δύναμη

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    4
    Να εισαι καλα ευχαριστω πολυ για την απαντηση-συμβουλη σου!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα φιλε μου κ καλωσορισες!Κοινοτυπο το προβλημα σου θα ελεγα εχω απαντησει σε αρκετο κοσμο που εχει φοβια οτι θα αρρωστησει ειτε σωματικα ειτε ψυχολογικα,ολο αυτο που μου λες μου θυμιζει ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη η κατι παρεμφερες με αυτο κ προκυπτει περισσοτερο απο μεγαλο στρες,ειναι αναγκαιο να βρεις τι ειναι αυτο που σου προκαλει τετοιο μεγαλο στρες κ ανασφαλεια κ να δεις πως θα το αντιμετωπισεις,Αυτο ειναι το πρωτο βημα να παραδεχτεις οτι εχεις προβλημα να δεις απο τι προκυπτει αυτο το προβλημα κ επειτα να απευθυνθεις σε ειδικο κατα προτιμηση μαζι με το φιλο σου για να κινητοποιησει ο ενας τον αλλον κ επειτα ο καθενας θα μιλησει ιδιαιτερως για το προβλημα του με τον ειδικο,τωρα ειδικο στην Αθηνα δεν γνωριζω να σου προτεινω ομως πρεπει νομιζω να ρωτησεις γνωστους σου ανθρωπους να σου προτεινουν ενα καλο,Ετσι κ οντως πασχεις απο ιδεοψυχαναγκαστικη μην στρεσαρεσαι διοτι σε κανει τα σκεφτεσαι πραγματα που δεν ισχυουν στην πραγματικοτητα κ δεν σκοπευεις να πραγματοποιησεις καθολου,Ο ειδικος θα σου πει λεπτομερειες κ με τον καιρο κ με αναλογη προσπαθεια πιστευω θα νιωσεις καλυτερα,καλη δυναμη!

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jul 2014
    Location
    Athens
    Posts
    42
    Το καύτερο που έχεις να κάνεις ειναι να πας σε καποιον ψυχοθεραπευτη/ ψυχίατρο για ψυχοθεραπεία. Με η χωρις φαρμακευτικη αγωγη, το πιο σημαντικό ειναι να βρείς τις αιτίες.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by john.bl View Post
    Γεια σας παιδια και απο εμενα ειμαι καινουργιος στην παρεα και αυτο ειναι το πρωτο μου ποστ.

    την σκεψη οπως πχ οτι δεν υπαρχω η οτι ζω σε ονειρο.

    Γενικα νιωθω καπως περιεργα και οτι εχω καποιο προβλημα.Ο τροπος σκεψης μου εχει αλλαξει και δεν βλεπω απλα τα πιο πολλα πραγματα.Αισθανομαι οτι δεν ειμαι ο ιδιος ανθρωπος με αυτον που ημουν πριν εμφανιστουν ολα αυτα και οτι ποτε δεν θα μπορεσω να ειμαι.Η διαθεση μου πολλες φορες ειναι πεσμενη αν και εχει αρκετες μεταπτωσεις,νιωθω καπως αδιαφορος για πολλα,αγχωνομαι ευκολα για πολλα πραγματα με βασικοτερο το αγχος οτι θα τρελαθω και οτι θα παθω καρδια και.
    Το βραδυ που πεφτω να κοιμηθω ολα αλλαζουν.Οταν κλεινω τα ματια μου δεν μπορω να κοιμηθω αμεσως με τιποτα και ερχονται συνεχεια κακες σκεψεις και αγχη.Πολλες φορες λεω ''τωρα θα τρελαθω'',πιστευω οτι θα αρχισω να ακουω φωνες η οτι θα γινει κατι κακο.
    .
    Αυτα ειναι συμπτωματα γενικοτερα αυτου που ονομαζουμε αποπραγματοποιηση και συχνα μαλιστα (αν οχι παντα) συνοδευονται και απο διαταραχη πανικου. και εγω τα ειχα. δεν τρελαινεσαι και δεν προκειται να παθεις τιποτα! πιστεψε με! απλως λογου αγχους (το τι συμβαινει στον εγκεφαλο το ειχα ποσταρει σε μια αλλη σημοσιευση) κανεις καταστροφικες σκεψεις και νομιζεις πως θα τρελαθεις, δεν ξες αν οντως ζεις κλπ. ειναι πολυ ενοχλητικο αλλα ειναι ακινδυνο. εμενα με τον καιρο μου εφυγαν.
    τσεκαρε αμα θες αυτο http://www.panikos.gr/index.php/el/?...qY8aAjl48P8HAQ.
    εγω αν εμενα αθηνα σιγουρα θα εκανα μια επισκεψουλα

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    4
    Να εισται καλα παιδια για τις απαντησεις σας..Θα δοκιμασω να παω σε ψυχολογο να δω αν θα με βοηθησει και μπορει να δοκιμασω και αυτο που μου εστειλες 66psy.Ευχαριστω για την βοηθεια

Similar Threads

  1. Προβλημα στυσης, μαλλον ψυχολογικο..βοηθηστε με λιγο
    By psuxodrama07 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 05-10-2014, 10:16
  2. ψυχολογικο προβλημα? η φταιει το σωμα, και γενικα η υγεια? ξερετε?
    By giorgos panou in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 20
    Last Post: 27-03-2014, 17:04
  3. Ψυχολογικο η οχι?
    By marikos100 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 4
    Last Post: 08-11-2013, 19:39
  4. Έχει συγκεκριμένο Ψυχολογικο/Ψυχιατρικό Πρόβλημα η κοπελα? Please Read it all! (2/2)
    By Berdema in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 47
    Last Post: 22-07-2011, 19:53
  5. Έχει συγκεκριμένο Ψυχολογικο/Ψυχιατρικό Πρόβλημα η κοπελα? Please Read it all! (1/2)
    By Berdema in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 0
    Last Post: 20-07-2011, 11:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •