Καλωσόρισμα! Καινούριο μέλος!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255

    Καλωσόρισμα! Καινούριο μέλος!

    Γεια σε όλους και όλες!
    Επιτέλους κατάφερα να εγγραφώ στο φόρουμ και είμαι ενθουσιασμένη με αυτό που συμβαίνει εδώ πέρα!
    Επιτέλους ένα μέρος να μοιράζεις τις σκέψεις σου με ανθρώπους που μπορούν να σε καταλάβουν!
    Γράφτηκα στο φόρουμ προκειμένου να συζητήσω μαζί σας το πρόβλημα που με ταλανίζει εδώ και ενάμισι χρόνο! Αρχικά, όμως, θέλω να σας πω ένα χαρούμενο "Γεια":D!
    Αυτό που με προβληματίζει εδώ και τόσο καιρό είναι η διαταραχή πανικού με όλα τα συνοδευτικά της (αγοροφοβία κυρίως και που και που πτώση διάθεσης). Δεν με απασχολούν τα συμπτώματα αυτά καθαυτά όσο οι σκέψεις που τα συνοδεύουν. Σκέψεις του τύπου θα τρελαθώ, θα λιποθυμήσω, θα πεθάνω. Είναι τόσο ενοχλητικές και με εμποδίζουν να κάνω πολλά πράγματα (μέχρι και το πιο απλό: να βγω μια βόλτα έξω)! Ακολουθώ φαρμακευτική αγωγή και ψυχοθεραπεία εδώ και μήνες και προσπαθώ να λύσω το πρόβλημα. Έχω σημειώσει μια τάδε πρόοδο, αλλά αυτό το άγχος (το ότι κάτι θα πάθω) συνεχίζει να με ακολουθεί πάντα και παντού! Με νευριάζει που νιώθω μόνη. Οι φίλοι και οι γνωστοί δεν μπορούν να με καταλάβουν , γιατί απλά δεν έχουν νιώσει αυτό που νιώθω εγώ. Όλοι μου δίνουν πάνω κάτω την κλασική απάντηση : "μην αγχώνεσαι" ή "όλα μέσα στο μυαλό σου είναι". Ναι το ξέρω ότι είναι μέσα στο μυαλό μου όλα. Αυτό δεν ξέρω είναι Πώς να απαλλαγώ από αυτές τις σκέψεις!
    Το κύριο κίνητρό μου δεν απλά να βρω συμβουλές. Θέλω επιτέλους να μιλήσω με άτομα που νιώθουν το ίδιο ή ξέρουν πώς αισθάνομαι επειδή αντιμετώπισαν το συγκεκριμένο πρόβλημα στο παρελθόν. Θέλω να μιλήσω με αυτά τα άτομα και να μοιραστούμε αυτά που νιώθουμε (έστω και μέσω μιας απρόσωπης οθόνης υπολογιστή)! Δεν αντέχω άλλο να νιώθω τόσο μόνη.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Δεν αντέχω άλλο να νιώθω τόσο μόνη.
    αυτο ειναι πολυ χειροτερο απο τους πανικους κ αυτο φταιει οτι ζουμε σε μια ζωη ειδικα στις πολεις οπως η Αθηνα που μιαζει σα να προσπαθει συνεχως να μας πεισει οτι πρεπει να απομονοθουμε ακομα περισσοτερο.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    http://www.e-psychology.gr/forum/sho...λησπερα φιλη μου κ κουραγιο πρωτον σου στελνω την ιστορια μου με την καταθλιψη κ τροπους να θεραπευτεις συντομοτερα,Ο λογος που σου στελνω την ιστορια μου ειναι διοτι ο δρομος που ακολουθω εγω με εκανε να νιωθω πολυ καλυτερα κ πιστευω οτι ενδεικνυται σε πασης φυσεως ψυχολογικο προβλημα κιολας,Επισης οι σκεψεις που λες παραπεμπουν μαλλον σε ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη κ επειδη πασχω κ απο αυτο να σου τονισω οτι ειναι καθαρα μεσα στο μυαλο σου κ δεν ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα ολα αυτα που σκεφτεσαι,Καλωσορισες στο φορουμ κ καλη δυναμη!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Κοντα σου
    Posts
    421
    Καλως ηρθες.
    11/12/2006

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Γεια σου βρε κοριτσι ! πολυ ενθουσιασμενη φαινεσαι , παρ ολη την κατασταση σου , οπως την περιγραφεις , καλο αυτο !! δεν εχω δυστυχως για σενα διαταραχες πανικου , κτθλψη εχω , αλλα σε καταλαβαινω οταν σου λενε οι γυρω σου ' ολα στο μυαλο σου ειναι ' , ε , ναι , και λοιπον , αν δεν εχει βιωσει καποιος την κατασταση αυτη , δεν μπορει να καταλαβει . Εδω , λιγο πολυ , μονοι μας νιωθουμε ολοι , αλλιως εδω θαμαστε ?!!!
    Καλως ηλθες παντως , πιστευω θα βοηθηθεις .

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    τι θεραπεία κάνεις?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by μυσπ View Post
    http://www.e-psychology.gr/forum/sho...λησπερα φιλη μου κ κουραγιο πρωτον σου στελνω την ιστορια μου με την καταθλιψη κ τροπους να θεραπευτεις συντομοτερα,Ο λογος που σου στελνω την ιστορια μου ειναι διοτι ο δρομος που ακολουθω εγω με εκανε να νιωθω πολυ καλυτερα !
    Το να γεμίζεις την καθημερινότητα σου με δραστηριότητες είναι όντως σημαντικό! και μένα με βοηθάει. Προσωπικά, με το να κάνω πράγματα ξεχνάω το πρόβλημά μου. Όσο για τις σκέψεις το ξέρω ότι είναι μέσα στο μυαλό μου, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να απαλλαγώ απο αυτές! Εκεί που θα είμαι μια χαρά με σκέψη θα ξεπηδήσει από το μυαλό μου και θα αγχωθώ. Διαβάζοντας την ιστορία σου κατάλαβα ότι μάλλον η κατάθλιψη σε ταλαιπωρούσε αρκετά και μετά από καιρό κατάφερες να το καταπολεμήσεις (δηλαδή αυτό κατάλαβα από την περιγραφή σου). Τι να πώ ίσως πρέπει να κάνω και γω υπομονή. Ίσως να είναι νωρίς ακόμη. Και τέλος όσον αφορά την ιδεοαναγκαστική διαταραχή δεν ξέρω δεν το ΄χω ψάξει. Ο γιατρός μου στις συνεδρίες δεν μου ονομάζει ποτέ το πρόβλημα, απλώς συζητάμε για τις πιθανές του αιτίες...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    τι θεραπεία κάνεις?
    Επειδή ακολουθώ φαρμακευτική αγωγή πηγαίνω όπως κατάλαβες σε ψυχίατρο όχι σε ψυχολόγο. Ο γιατρός μου ακολουθεί κυρίως ψυχαναλυτική προσέγγιση. Έχω ακούσει ότι η συμπειφοριστική-γνωσιακή είναι πολύ καλή μορφή θεραπείας ειδικά για το πρόβλημά μου, αλλά έχω κάνει πολλές συνεδρίες με αυτόν τον γιατρό, ώστε να αλλάξω τώρα. Άλλωστε ο συγκεκριμένος με βοηθάει αρκετά. Θα προτιμούσα βέβαια να σταματήσω τα χάπια,αλλά μου είναι αδύνατον. Αγχώνομαι χωρίς αυτά. Και δεν μιλάμε για μεγάλη ποσότητα (0,5mg xanax ημερισίως. ή αμά τύχει και 1mg). Αλλά τα πέρνω εδώ και ένα χρόνο περίπου και πιστεύω ότι πρέπει να τα σταματήσω. Αλλά κι αν τα σταματήσω θα αγχώνομαι. Φαυλος κύκλος!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τα σχόλιά σας!! Μπορεί να μην ξέρω καν τα ονόματά σας κι όμως νιώθω πολύ χαρούμενη γι' αυτή την επικοινωνία! :D
    Και θα ήθελα να σας ρωτήσω και κάτι ακόμη. Έχει κανείς σας συμμετέχει σε ομάδες αυτοβοήθειας? Κι αν ναι πώς ήταν?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Κοντα σου
    Posts
    421
    Quote Originally Posted by 66psy View Post
    Έχει κανείς σας συμμετέχει σε ομάδες αυτοβοήθειας? Κι αν ναι πώς ήταν?
    Εγω μαλλον θα ξεκινησω απο την επομενη εβδομαδα.
    11/12/2006

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by Touch_The_Sky View Post
    Εγω μαλλον θα ξεκινησω απο την επομενη εβδομαδα.
    Αν τελικά πας και έχεις χρόνου πες μου την εμπειρια σου. Γιατί το σκέφτομαι σοβαρά να παω.. αν και δυστυχώς δεν βρηκα και πολλα πραγματα. Για ψυχολογικά ζητήματα σχεδον δεν υπαρχει τίποτα ...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    σε βρίσκω ενημερωμένη

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    σε βρίσκω ενημερωμένη
    Aν είχα θέμα με το αλκοολ ή τα ναρκωτικά θα έβρισκα ευκολότερα ομάδες. Μόνο ένας οργανισμός οργανώνει ομάδες για ψυχικές διαταραχες (δεν ξέρω αν μπορώ να αναφέρω το ονομα του σ΄αυτό το φορουμ) τουλαχιστον εδω που είμαι στη θεσσ/νικη. Εχω ψαξει στον διαδικτυο, έχω ρωτήσει τον γιατρο μου, ρώτησα και στο κεντρο ψυχικης υγείας του πανεπιστημίου μου αλλα τίποτα.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,781
    Για να παθαινεις κρισεις πανικου κατι σε απασχολει, κατι σε αγχωνει. Ποτε ξεκινησαν? Ισως εκει πρεπει να εστιασεις.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Quote Originally Posted by 66psy View Post
    Το να γεμίζεις την καθημερινότητα σου με δραστηριότητες είναι όντως σημαντικό! και μένα με βοηθάει. Προσωπικά, με το να κάνω πράγματα ξεχνάω το πρόβλημά μου. Όσο για τις σκέψεις το ξέρω ότι είναι μέσα στο μυαλό μου, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να απαλλαγώ απο αυτές! Εκεί που θα είμαι μια χαρά με σκέψη θα ξεπηδήσει από το μυαλό μου και θα αγχωθώ. Διαβάζοντας την ιστορία σου κατάλαβα ότι μάλλον η κατάθλιψη σε ταλαιπωρούσε αρκετά και μετά από καιρό κατάφερες να το καταπολεμήσεις (δηλαδή αυτό κατάλαβα από την περιγραφή σου). Τι να πώ ίσως πρέπει να κάνω και γω υπομονή. Ίσως να είναι νωρίς ακόμη. Και τέλος όσον αφορά την ιδεοαναγκαστική διαταραχή δεν ξέρω δεν το ΄χω ψάξει. Ο γιατρός μου στις συνεδρίες δεν μου ονομάζει ποτέ το πρόβλημα, απλώς συζητάμε για τις πιθανές του αιτίες...
    Κοπελα μου ολα θεραπευονται με τον αναλογο κοπο,Ναι ειναι αληθεια οτι για καιρο ημουν στο κρεβατι περισσοτερο κ δεν εκανα πραγματα,ηταν πραγματικα καταστροφικο κ ανασταλτικος παραγοντας για την θεραπεια μου,Μετα απο μεγαλο διαστημα που λιγο καλυτερεψα κ σταματησα τα φαρμακα με το ετσι θελω επεσα παλι σε καταθλιψη,Οταν αποφασισα να κανω περισσοτερα την δευτερη φορα που εννοειται αρχισα παλι να παιρνω φαρμακο τοτε βοηθηθηκα συντομοτερα,Απο την καταθλιψη ειμαι παρα πολυ καλυτερα ομως με πιανουν μανιωδεις σκεψεις κ με ταραζουν προκεται για ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη,Κατι τετοιο πρεπει να ταλαιπωρει κ εσενα,Κουραγιο κ θα τα καταφερεις οπως ειπαμε μην σταματας να αγωνιζεσαι κ το προβλημα ειτε θα θεραπευτει πληρως ειτε θα το βελτιωσεις σε σημειο να μην σε πειραζει σε τετοιο βαθμο οπως τωρα

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 0
    Last Post: 28-02-2014, 11:41
  2. Καινούριο μέλος, αν θέλετε διαβάστε την ιστορία μου...
    By oneiro-sto-xrono-xameno in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 36
    Last Post: 09-06-2011, 16:38
  3. Replies: 4
    Last Post: 04-03-2010, 12:10
  4. Νέο μέλος
    By Ananta in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 38
    Last Post: 15-11-2009, 18:38
  5. καινουριο φαρμακο? cymbalta?
    By Adzik in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 20-03-2008, 02:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •