ΔΕ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    7

    Unhappy ΔΕ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ

    Καλησπέρα είμαι 18 ετών...μετά από μία αγχώδης χρόνια πέτυχα στη σχολή που επιθυμούσα...πριν λίγες ημέρες ξεκινήσαμε τα μαθήματα..είμαι γενικά κάπως κλειστό και εσωστρεφές άτομο,αλλά γενικά ευδιάθετος και καλός χαρακτήρας...ωστόσο διακατέχομαι από χαμηλά επίπεδα αυτοεκτίμησης και από το αίσθημα αυτοαπόρριψης..είμαι ιδιαίτερα ντροπαλός και δειλός με τις γυναίκες και φοβάμαι να τις προσεγγίσω διότι φοβάμαι έντονα την απόρριψη και πιστεύω ότι θα φανώ γελοίος ή αστείος..από την πρώτη κιόλας ημέρα είδα μία κοπέλα η οποία μού άρεσε αρκετά..βέβαια για να είμαι και ειλικρινής είναι και πολύ όμορφη..όσο περνούν οι ημέρες,αύριο κλείνουμε τις πρώτες δύο εβδομάδες ,κολλάω όλο και περισσότερο μαζί της,καθώς δε μπορούσα να τη βγάλω από το μυαλό μου και προσπαθούσα να μη τη χάσω από τα μάτια μου...βέβαια όταν περνάω από μπροστά της κοιτάω αλλού ή δεξιά ή αριστερά λόγω της ντροπής που νιώθω..επίσης έχω αρχίσει ήδη να πείθομαι ότι δε της αρέσω κάτι το οποίο με πληγώνει αφάνταστα..βέβαια δεν έχω προσπαθήσει καν ούτε ακόμα ξέρω το ονομά της(τραγικό)..μια ζωή ζούσα με το όνειρο ότι εαν η κοπέλα σέ θέλει θα σέ προσεγγίσει μόνη της..βέβαια δε ξέρω κατά πόσο εφικτό είναι αυτό πάντα ...όλο αυτό μέ έχει επηρεάσει εντελώς αρνητικά καθώς δείχνω ανήμπορος να διεκδικήσω κάτι που επιθυμώ διακώς σε βαθμό που μόλις πηγαίνω σπίτι ή στο λεωφορείο να χάνω τα πόδια μου από τη θλίψη και τη λύπη..θεωρούμαι γενικά εμφανίσιμο άτομο,το μόνο που μέ χαλάει είναι κάπως τα περιττά κίλα που έχω,εαν και δε φαίνονται και πολύ λογω του ύψους μου καθώς είμαι γύρω στο 1.97 και κάπου στα 106-107 κιλά..αυτή πάλι δεν είναι και το πρώτο μπόι,φυσιολογική θα την έλεγα.αλλά ελαχίστως μέ αποσχολεί το ύψος στη γυναίκα..θεωρείται ότι πρέπει να την προσεγγίσω?Υπάρχει κάποιο τρόπος να ξεπεράσει την ντροπή μου και τα αρνητικά αισθήματα που μέ διακατέχουν όπως ο φόβος της απόρριψης και της γελοιοποίησης?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ο μονος τροπος που βρισκω ειναι να τολμησεις να κανεις κινηση. Εαν αυτο εχει σαν αποτελεσμα την απορριψη εχει καλως .... αν εχει αποτελεσμα το επιθυμητο τοτε ολα τελεια:)

    Επισης μην νομιζεις οτι ο αλλος δεν μπορει να αντιληφτει καποια πραγματα. Τωρα εαν ειναι του γουστου του ή οχι δεν μπορω να ξερω , αλλα μην μπαινεις πιστευω στο δρομο που εχεις μπει ... επιχειρησε κατι.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jul 2014
    Location
    Athens
    Posts
    42
    Καταρχας συγχαρητηρια που περασες και εισαι πλεον φοιτητης!Κατα δευτερον εννοειται να την πλησιασεις, το πρωτο ετος προσφερεται για πολλες γνωριμιες!Μαζεψε αυτοπεποιθηση και προσεγγισε τη φιλικα,δεν προκειται να σε παρεξηγησει!Οσο για το υψος και την εμφανιση σου, εχω α σου πω οτι στις περισσοτερες γυναικες αρεσουν οι ψηλοι, οποτε μη μασας!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    253
    Νικο καπως ετσι ημουν και εγω... μεχρι την πρωτη λυκειου,οπου ειδα οτι δν προκειται να κανω ευκολα σχεση (ειχα ηδη μια) αν δεν κινηθω μονος μου γιατι οι φιλοι μου δεν ειχαν γνωριμιες... βρηκα μια κοπελα οπου δεν ειχαμε κοντινους κοινους και πηγα και της επιασα την κουβεντα,της ζητησα το τηλφωνο και καπως ετσι..το εκανα μια φορα και μου εφυγε το αισθημα οτι ειναι δεδομενη η αρνητικη απαντηση,αν δεν δοκιμασεις πως θα το μαθεις? και δεν ξερω πως θα σε μετρησει καλυτερα μια κοπελα...αν πας με θαρρος η αν καθεσαι και την κοιτας απο μακρια? αυτο το διορθωσα τωρα στο τροπο προσεγγισης κλπ κανω ακομα μεγαλα λαθη..αλλα θα μαθω..βγαλε απο το μυαλο σου την δεδομενη αρνητικη απαντηση και θα λυθεις

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    7
    Παιδιές ευχαριστώ για το χρόνο που αφιερώνετε για να μού απαντήσετε..θα συμφωνήσω μαζί σας ότι γενικά αξίζει να προσπαθήσεις για κάτι παρά να μην προσπαθήσεις και να μείνεις με τις τύψεις...γενικά επειδή ήμουν και από επαρχια όπου το κουτσομπολιό πάει και έρχεται,ήμουν απογοητευμένος και παγιδευμένος καθώς ενώ γενικά ήμουν εμφανίσιμο άτομο δε μού άρεσε όλη αυτή η κατάσταση καθώς γνωρίζω ότι κάποιες αγάπες διαρκούν πολύ επειδή δεν πέφτουν πολλά μάτια πάνω τους...τώρα που πήγα κάπου άλλου μέσα σε νέους ανθρώπους και άτομα,και στην ανωνυμία θεωρούσα ότι θα ήταν ιδανικά για μια νέα αρχή..όμως οι κακές και σκέψεις και οι οιωνοί του παρελθόντος συνεχίζουν να μέ συνοδεύουν..γιάννη θυμάμαι που μια φορά ήμουν έξω και περνάει μια κοπέλα που μάλλον της άρεσα μαζί με μία φίλη της μού λέει γειά σου νίκο και εγώ επειδή κοίταζα προς αλλού δε γύρισα καν να την κοιτάξω απαντώντας της με ένα μονολεκτικό και κρύο γεια λόγω της ντροπής και τους άγχους που μέ κυρίευσε...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    253
    Quote Originally Posted by nikosnth View Post
    Παιδιές ευχαριστώ για το χρόνο που αφιερώνετε για να μού απαντήσετε..θα συμφωνήσω μαζί σας ότι γενικά αξίζει να προσπαθήσεις για κάτι παρά να μην προσπαθήσεις και να μείνεις με τις τύψεις...γενικά επειδή ήμουν και από επαρχια όπου το κουτσομπολιό πάει και έρχεται,ήμουν απογοητευμένος και παγιδευμένος καθώς ενώ γενικά ήμουν εμφανίσιμο άτομο δε μού άρεσε όλη αυτή η κατάσταση καθώς γνωρίζω ότι κάποιες αγάπες διαρκούν πολύ επειδή δεν πέφτουν πολλά μάτια πάνω τους...τώρα που πήγα κάπου άλλου μέσα σε νέους ανθρώπους και άτομα,και στην ανωνυμία θεωρούσα ότι θα ήταν ιδανικά για μια νέα αρχή..όμως οι κακές και σκέψεις και οι οιωνοί του παρελθόντος συνεχίζουν να μέ συνοδεύουν..γιάννη θυμάμαι που μια φορά ήμουν έξω και περνάει μια κοπέλα που μάλλον της άρεσα μαζί με μία φίλη της μού λέει γειά σου νίκο και εγώ επειδή κοίταζα προς αλλού δε γύρισα καν να την κοιτάξω απαντώντας της με ένα μονολεκτικό και κρύο γεια λόγω της ντροπής και τους άγχους που μέ κυρίευσε...
    να σου πω εγω παλια της κοιτουσα και ελεγα να πω να μην πω τιποτα..και επειδη ειχα συνδυασει την εικονα της απορριψης με την γελοιοποιηση στο σχολειο (αυτες της βλακειες κανουμε,λες και αυτα τα 2 κλλανετο ενα με το αλλο) δεν το τολμουσα... πλεον ειμαι ανετος,μονο το πως θα το φερω με αγχωνει λιγο στην αρχη.. και ποτε να μην προσπαθησεις να ψυχολογησεις γυναικα.... εμενα δεν μου εχει γνωρισει καμμια ποτε καποιος φιλος κλπ μονος μου παω... εχω πιασει μια πολυ ωραια κοπελα στο λυκειο... και της ζηταω τον αριθμο(δεν υπηρχε το fb μονο msn,myspace κλπ) ... βγαινω για καφε...αλλα την ειδα πολυ συγκρατημενη..απο τον φοβο μου το σταματαω γιατι καταλαβα οτι δεν παει πουθενα (και καλα) ..μετα απο 20 μερες στελνω μυνημα στα γενεθλια..και τι μου λεει "ευχαριστω,αλλα δεν ντρεπεσαι λιγο βγηκαμε και μετα με ξεχασες" ...εμεινα,και μετα καταλαβα τι βλακειες εκανα...παντα θα το προχωρας.. αν σου πει καμμια δικαιολογια "δεν εχω ορεξη","αφησε με λιγο μονη" η το χειροτερο σε βλεπω σα φιλο αλλαζεις δρομο ;)

  7. #7
    ειμαι ακριβως ιδιος χαρακτηρας αλλα ειμαι γυναικα!!ποτε οσο και να μου αρεσαν καποιοι δεν εκανα κινηση γιατι θεωρω οτι οι ανδρες πρεπει να κανουν κινηση!! αρα το μονο που πρεπει να κανεις ειναι προπονηση σπιτι σου :P για το πως θα πας να της μιλησεις ... και επειδη ειναι αρχη ακομα πρεπει τωρα να τολησεις γιατι αν περασουν οι μερες θα σου φαινεται ολο και πιο δυσκολο..αν τολμησεις εχεις πιθανοτητα 50 % αν παλι οχι 100% αποτυχια..οποτε μαντεψε πιο ειναι το σωστο!! και μπορεις αρχικα να πας σαν φιλος αν ντρεπεσαι τοσο πολυ!

Similar Threads

  1. Δεν ξερω γιατι μου το κανω..αλλα το κανω και ειναι κουραστικο!
    By Μητσάκος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 10-12-2020, 18:20
  2. Ξέρω τί έχω, δεν ξέρω τι να κάνω!
    By lamda in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 14-06-2016, 23:21
  3. Δεν ξέρω τι να κάνω...
    By papakii in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 26
    Last Post: 12-08-2013, 05:32
  4. Δεν ξερω τι να κανω!
    By giwtou in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 29-11-2010, 18:38
  5. Δεν ξέρω τι να κάνω...
    By ntakman in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 31
    Last Post: 21-08-2007, 20:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •