Newzypra
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9

Thread: Newzypra

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    138

    Newzypra

    Γεια σας! Εχει πάρει καποιος αυτο το φάρμακο για κοινωνική φοβία και αν τον βοήθησε?
    \"καταδίκη μιας κατάστασης σημαίνει την ασυνείδητη επιθυμία της\"-Freud-

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Αν δεν έχεις ξαναπάρει φάρμακα στο παρελθόν και έχεις μόνο κοινωνική φοβία παρά το και πήγαινε σε ψυχολόγο.
    Αλλιώς παράτα το καθώς σε ξεκίνησαν άμεσα με σταθεροποιητή ενώ ουσιαστικά θα σε βοηθούσε πιθανόν και ένα απλό και πιο οικονομικό ssri.

    Αν παρόλαυτα παρακολουθήσαι από ψυχίατρο και απλά μπήκε συμπληρωματικά ο σταθεροποιητής τότε τινα πω δοκίμασε τον

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    138
    Καλημερα Παναγιωτη και σ'ευχαριστω για την απαντηση! Απ'οτι καταλαβαινω,γνωριζεις πολλα απο φαρμακα. Ταλαιπωρουμαι χρονια απο καταθλιψεις και ιδεοψυχαναγκασμους,εχω διαγνωστει και με οριακη διαταραχη προσωπικοτητας, οποτε δεν ειναι η πρωτη φορα που παιρνω φαρμακα. Και ναι, συμπληρωματικα μπηκε το newzypra ως βοηθητικο γιατι εκτος απο κοινωνικη φοβια εχω και καταθλιψη για αλλη μια φορα δυστυχως. Αντικαταθλιπτικο παιρνω το σεροξατ αν και ακομη δεν εχω δει αλλαγη στον εαυτο μου παρολο που το παιρνω σχεδον δυο μηνες. Και πριν κανα μηνα ο ψυχιατρος που με παρακολουθει μου εβαλε ως συμπληρωματικο και το newzypra και γι'αυτο ηθελα να ρωτησω αν το εχει παρει καποιος αλλος και αν ειδε ουσιαστικη βοηθεια. Να φανταστω οταν λες ssri εννοεις το αντικαταθλιπτικο οπως το σεροξατ που παιρνω ε? Εσυ ακολουθεις καποια φαρμακευτικη αγωγη? Εχεις παρει σεροξατ και ποια η γνωμη σου? Σε ρωταω γιατι απ'οτι καταλαβαινω οπως προειπα οτι γνωριζεις απο φαρμακα.
    \"καταδίκη μιας κατάστασης σημαίνει την ασυνείδητη επιθυμία της\"-Freud-

  4. #4
    Παίρνω ολανζαπίνη + αντικαταθλιπτικό (NaSSA) για κατάθλιψη,αγχώδης διαταραχή και χρόνιες αυπνίες. Δεν ξέρω να σου πώ όσον αφορά την κοινωνική φοβία αλλα είμαι σίγουρος οτι θα σε βοηθήσει το συγκεκριμένο φάρμακο, διότι καλύπτει ενα ευρύ φάσμα ψυχικών παθήσεων. Πρόσεχε μόνο τα κιλά σου, αυξάνει πολύ την όρεξη, μειώνουν τον μεταβολισμό και μπορεί να ανεβάσει την χοληστερίνη (συνήθως σε μεγαλύτερες ηλικίες).

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Αφού παίρνεις ήδη και αντικαταθληπτικό τότε ΟΚ.
    Δεν πιάνουν όλα τα αντικαταθληπτικά όλο τν κόσμο.
    Ο καθένας βρίσκει τι του ταιριάζει.

    Εγώ έπαιρνα cipralex και στο 6μηνο μου το έκοψαν γιατί με είχε πιάσει ΤΟΣΟ καλά που με έφτασε από την κατάθλιψη στην μανία (σχεδόν).
    Τώρα παίρνω gabapentin με buspar.

    Κάνε υπομονή με το σεροξατ και αν δε δεις διαφορά η βελτίωση άλλαξε το.
    Οι σταθεροποιητές όντως δίνονται όταν ένας άνθρωπος κάνει ξανά υποτροπή στην κατάθλιψη και έχει και μια ροπή προς υπομανία(νεύρα κτλ)..

    Γνώσεις έχω γιατί ψάχνω πολύ για μένα καθώς περνώ τα ίδια

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    ειναι γενοσιμο του ζυπρεξα.. πολυ βαρυ ρε παιδι μου..
    ειδικα αφου δεν εχεις σχιζο παρε και δευτερη γνωμη!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    138
    Quote Originally Posted by panos21 View Post
    Παίρνω ολανζαπίνη + αντικαταθλιπτικό (NaSSA) για κατάθλιψη,αγχώδης διαταραχή και χρόνιες αυπνίες. Δεν ξέρω να σου πώ όσον αφορά την κοινωνική φοβία αλλα είμαι σίγουρος οτι θα σε βοηθήσει το συγκεκριμένο φάρμακο, διότι καλύπτει ενα ευρύ φάσμα ψυχικών παθήσεων. Πρόσεχε μόνο τα κιλά σου, αυξάνει πολύ την όρεξη, μειώνουν τον μεταβολισμό και μπορεί να ανεβάσει την χοληστερίνη (συνήθως σε μεγαλύτερες ηλικίες).
    Ευχαριστω φίλε για την απάντηση σου. Οταν λες αντικαταθλιπτικό naSSa τι εννοείς? Όσο για τα κιλά, το ξέρω πολυ καλά οτι αυξάνει την όρεξη γιατι εκεί που δεν μπορούσα να φάω απο την κατάθλιψη και είχα χάσει τουλάχιστον 10 κιλά, τώρα τα εβαλα ισως και παραπάνω. Ειδικά το βράδυ που αισθάνομαι καλύτερα, εχω τρομερή όρεξη για φαγητό.

    Quote Originally Posted by panagiwtis23 View Post
    Αφού παίρνεις ήδη και αντικαταθληπτικό τότε ΟΚ.
    Δεν πιάνουν όλα τα αντικαταθληπτικά όλο τν κόσμο.
    Ο καθένας βρίσκει τι του ταιριάζει.

    Εγώ έπαιρνα cipralex και στο 6μηνο μου το έκοψαν γιατί με είχε πιάσει ΤΟΣΟ καλά που με έφτασε από την κατάθλιψη στην μανία (σχεδόν).
    Τώρα παίρνω gabapentin με buspar.

    Κάνε υπομονή με το σεροξατ και αν δε δεις διαφορά η βελτίωση άλλαξε το.
    Οι σταθεροποιητές όντως δίνονται όταν ένας άνθρωπος κάνει ξανά υποτροπή στην κατάθλιψη και έχει και μια ροπή προς υπομανία(νεύρα κτλ)..

    Γνώσεις έχω γιατί ψάχνω πολύ για μένα καθώς περνώ τα ίδια
    Παναγιώτη συμπληρώνω σχεδόν δυο μήνες με το σεροξατ. Να περιμένω ακόμη? τι λες? στην κατάσταση της μανίας που αναφέρεις, είχα πάθει οταν έπαιρνα το ζολοφτ και είχα φτάσει σε σημείο να νιώθω τέλεια και να μη φοβάμαι τίποτε.

    Quote Originally Posted by εσωτερική_σήψη View Post
    ειναι γενοσιμο του ζυπρεξα.. πολυ βαρυ ρε παιδι μου..
    ειδικα αφου δεν εχεις σχιζο παρε και δευτερη γνωμη!
    Σ´ευχαριστω για την απαντηση σου. Το ξέρω οτι ειναι γενόσημο του ζυπρεξα αλλα ο γιατρός μου είπε οτι το χορηγούν και σε μείζονες καταθλιψεις σε μικρές δόσεις ως βοηθητικό.
    \"καταδίκη μιας κατάστασης σημαίνει την ασυνείδητη επιθυμία της\"-Freud-

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Για την κοινωνικη φοβια και γενικα τις φοβιες βοηθαει πολυ οι γνωσιακη- συμπεριφοριτσικη ψυχοθεραπεια παντως!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    138
    Ναι το γνωρίζω αυτο και σκεφτομαι να κανω τέτοιου είδους ψυχοθεραπεία. Σε ευχαριστω για την απαντηση!
    \"καταδίκη μιας κατάστασης σημαίνει την ασυνείδητη επιθυμία της\"-Freud-

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •