Σχεση Χωρίς ΣΕΞ !!!! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 49
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,781
    Kοιταξε καπου κομπλαρει. Μηπως δεν μπορει να αποδωσει? Μηπως φοβαται θα τον κοροιδεψεις για κατι? Ειναι κ πρωταρης οσο να ναι κ τα κοληματα ειναι το μονο ευκολο. γτ λες οτι ειναι λιγο αδεξιος.

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by the only peace I can find View Post
    Οτιδήποτε δεν μπορούμε να αντιληφθούμε το (κατα)κρίνουμε και μας φοβίζει.

    Πόσο χρονών είναι ο φίλος σου;

    Αν πούμε ότι όλα είναι φυσιολογικά πίσω από την απόφασή του, εσύ θα μπορούσες να ζεις σε σχέση με τέτοιους όρους;

    Όπως είπε ο giorgos panou, είσαι μικρή και αυτό σημαίνει ότι είσαι εύπλαστη. Αυτό μπορεί να έχει αρνητικές επιπτώσεις. Προσωπικά δεν μπορώ να κατανοήσω την απόφασή του. Εκ πρώτης όψεως μοιάζει βαθειά θρησκευτική. Με αυτό που σου ζητάει, τρόπον τινά, σου επιβάλει ένα status quo. Οι κατακτήσεις γίνονται μία μία, ξέρεις. Σήμερα το σεξ, αύριο κάτι άλλο, μεθαύριο τα πάντα.

    Δεν σημαίνει ότι είναι κακός άνθρωπος, δεν είμαστε σε θέση να κρίνουμε μέσα από μία ανάρτηση σε ένα forum. Η αλήθεια του Θεού (τους) όμως είναι ότι οι μουσουλμάνοι έχουν άλλη νοοτροπία από τους μη μουσουλμάνους.

    Μπορεί να μην είναι κάτι τόσο σημαντικό, το γεγονός όμως ότι δεν σου εξηγεί και σου θέτει τελεσίγραφο είναι δυσοίωνο, όχι για το άμεσο, αλλά για το απώτερο μέλλον.

    Τα συναισθήματα δεν πρέπει να επηρεάζουν την κρίση μας και ήδη, όπως καταλαβαίνεις, έχεις θορυβηθεί.
    Καλησπέρα,

    Ειναι 22, 1 χρόνο μικρότερος μου (δεν έχει θέμα με την ηλικία)....

    Δεν είμαι σίγουρη ότι θα μπορούσα να ζήσω με έναν ανθρωπο που να θέλω να είμαι ολοκληρη/ος δική/ός του/μου και να μην συμπεριλαμβάνετε και ο παράγοντας "έρωτας". Πιστεύω ότι θα προκύψουν πολλά θέματα μεταξύ μας και δεν ξέρω λόγο ηλικίας μου & του να ξέρουμε να τα αντιμετωπίσουμε με σοβατοτητα και υπευθυνότητα.
    Επίσης δεν θέλω να αρχίζω να τον κερατώνω μετά από καποιο καιρό..... Δεν το θεωρώ σωστό!

    Στο θέμα της καταγωγής να διευκρινίσω ότι ο φίλος μου έχει γεννηθεί εδώ Ελλάδα αλλά έχει πάρει όλες τις αντιλήψεις & τις νοοτροπίες της Αιγύπτου. Δεν είναι σε καμιά περίπτωση κακός άνθρωπος.

    Προς ενημέρωση σας, περιμένω να μου απαντήσει όσο γινεται για ποιον λόγο το κάνει αυτό.

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Kοιταξε καπου κομπλαρει. Μηπως δεν μπορει να αποδωσει? Μηπως φοβαται θα τον κοροιδεψεις για κατι? Ειναι κ πρωταρης οσο να ναι κ τα κοληματα ειναι το μονο ευκολο. γτ λες οτι ειναι λιγο αδεξιος.
    Ολα τα κάνει τέλεια! Δεν έχω κανένα παράπονο σε κανένα θέμα πάνω του. Παρόλο που είναι πρωτάρης είναι πολύ ώριμος σαν άνθρωπος........... Πραγματικά δεν ξέρω πως το εννοει!!!!!!!

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    εισαι πολύ ερωτευμενη μαζι του!!¨), κατι που είναι πολύ ομορφο, ποσο μαλον αν είναι πρωτη φορα που το ζεις, σε καταλαβαινω! στη φαση που εισαι ότι κι να σου λενε, -ειδικα αυτά που σου λεω εγω- θα σου ακουγοντε τελειως χαζομάρες, ακούγομαι σαν πουριτανος παππους με βυζαντινες κοσμοθεωριες¨)¨), λογικο είναι να γελας κι με αυτά που σου λεω, μα κι εγω στην φαση την δικιασου δεν υπηρχε καμια περιπτωση να ακουγα κατι άλλο εκτως από την καρδιαμου!! κι όταν αυτή - η καρδιαμου - ηταν δεμενη με καποια άλλη δεν θα αφηνα τπτα να τις χαλασει! μακαρι λοιπον να κανω λαθος, μακαρι να πεφτω εξω!!
    αλλα επειδή πλεον μεγαλωσα, κι επειδή η ζωη δυστυχως μου εφερε στα ματιαμου πραγματα που μου αλλαξαν πολλες αποψεις θα στο ξανα πω ΠΡΟΣΕΧΕ κοπελαμου τον ανθρωπο αυτόν!! τεσταρε τον οσο μπορεις, δοκιμασε να δεις αν βαζει πανω από εσενα τις παραδωσεις του, τεσταρε τον με το να δοκιμασεις την πιστη του, πες του κατι επιτυδες κακο για το ισλαμ ,δες πως αντιδρα!! κι μετα κανε ότι θες, αλλα θα σου ελεγα να το δοκιμασεις πρωτα !! δεν θα σου πω τι εχουν δει τα ματακιαμου!! αλλα κι για να μην νομιζεις ότι είμαι σταυροφόρος, η ναιτης θα σου πω το εξεις, ειμουν μελος της οργανωσης "ship to gaza", ετρεχα κι εβρισκα χρηματοδοτες για τα ταξίδια, για να παμε υλικα δομικα στην Γαζα, αγαπαω ακομα πολύ τους παλαιστινιους κι δεν εχω θεμα με τους μουσουλμάνους! αλλα δυστυχως ειδα πραγματα κι εμαθα πραγματα απεσια!!! ο τροπος που συμπεριφεροντε στις γυναικες δεν είναι μεμονομενος όπως σε εμας!! εκει - όχι σε ολες τις μουσουλμανικες χωρες- αλλα σε παρα πολλες είναι κανωνας!! το ξερεις ότι μια συνομιλικη κοπελιτσα με εσενα αν την βιασουν σε εκεινες τις χωρες θα πρεπει να λογοδοτισει αυτή κι όχι αυτος? αυτή θα φταιει!! ,συγνωμη αν σε τρομαζω ειλικρινα δεν το θελω κι νιωθω ασχημα που εστω κι λιγο παω να "τραυματισω" μια αγαπη!! αληθεια συγνωμη, αλλα πανω από όλα είναι η δικη σου υγεια !! πνευματικη κι σωματικη!!

  5. #20
    Εγώ κατ´ αρχάς πιστεύω ότι το αγόρι μπορεί να σε αγαπάει και από θρησκευτικούς λόγους δεν θέλει να έχετε σεξουαλικές σχέσεις.
    ΌΜΩΣ!!! Το πρόβλημα που βλέπω δεν είναι αυτο που αναφέρεις, αλλά το ότι είναι μουσουλμάνος. Οι μουσουλμάνοι έχουν γενικά ένα κόλλημα και έναν φανατισμό με την θρησκεία τους σε βαθμό που εμείς δεν μπορούμε εύκολα να κατανοήσουμε. Δεν είναι εύκολο να πορευτεί χωρίς προβλήματα μιά τέτοια σχέση στο μέλλον. Και στο λέω αυτό γιατί έχω προσωπική εμπειρία από μία φίλη μου παντρεμένη με μουσουλμάνο που έμενε στην ίδια πολυκατοικία στο πατρικό του άντρα μου και ερωτεύτηκε έναν από το Λίβανο. Παντρεύτηκαν με ισλαμικό γάμο στην Κομοτηνή (εδώ και 20 χρόνια) και ήταν πολύ ικανοποιημένη γενικώς, μέχρι τη στιγμή που αποφάσισαν να πάνε να ζήσουν στην πατρίδα του. Εκεί ξεκίνησε η φοβερή της περιπέτεια. Άρχισε να της απαγορεύει να βγαίνει μόνη της οπουδήποτε παρά μόνο με τις συγγενείς του, της απαγόρευε να έχει φίλες, την ανάγκασε να φοράει τσαντόρ, της απαγόρεψε να έχει οποιαδήποτε επαφές με γυναίκες της ελληνικής κοινότητας και με την εκκλησία, την ανάγκασε γενικά να ακολουθεί τον ισλαμικό τρόπο ζωής. Έκανε δύο παιδιά μαζί του, ένα αγόρι και ένα κορίτσι που της απαγόρευσε να τους μάθει την ελληνική γλώσσα και γραφή και βέβαια δεν την άφησε ποτέ να ξαναέρθει στην Ελλάδα να δει τους δικούς της, ιδιαίτερα με τα παιδιά. Την είδα μόνο μία φορά από τότε, όταν πέθανε η μητέρα της και την άφησε με χίλιες δυσκολίες να έρθει στην κηδεία, χωρίς τα παιδιά φυσικά. ( στον θάνατο του πατέρα της δεν την άφησε να έρθει). Όταν βρεθήκαμε ήταν απελπισμένη. Ο έρωτας βέβαια είχε πάει περίπατο προ πολλού και είχαν χωρίσει ουσιαστικά (όχι τυπικά) και εκείνος έφερνε και άλλη γυναίκα στο σπίτι. Ο νόμος ήταν δύσκολος για τα διαζύγια και βέβαια δεν θα μπορούσε να πάρει σε καμία περίπτωση τα παιδιά. Στο διάστημα που ήταν εδώ την πήγα σε έναν ιερέα στην ενορία μου όπου της έδωσε κάποια στοιχεία (τηλέφωνα κλπ) της ελληνικής κοινότητας και εκκλησίας στην βηρυττό και εκείνος θα τηλεφωνούσε να την βοηθήσουν αν μπορούσαν. Από τότε μου έστειλε μόνο ένα γράμμα μέσω μιας θείας της στην Αμερική και τίποτε άλλο. Απ´ ότι έμαθα από την αδελφή της έμεινε και μεγάλωσε τα παιδιά και ουσιαστικά θάφτηκε ζωντανή. Το ίδιο έπαθε και η συνυφάδα της, κοπέλα που παντρεύτηκε ο αδελφός του άντρα της και ήταν Γαλλίδα και την είχε πάρει κι εκείνη στο Λίβανο.
    Αυτο ξέρω εγώ και επίσης έχω μία εξαδέλφη που έχει παντρευτεί Αιγύπτιο εδώ στην Ελλάδα, που όμως έγινε χριστιανός, αποκόπηκε τελείως από την οικογένειά του και ο αδελφός του έχει υποσχεθεί να τον σκοτώσει, ή να βάλει να τον σκοτώσουν επειδή αλλαξοπίστησε. Η μητέρα του δε, πέθανε από την στεναχώρια της. Είναι καλός άνθρωπος αλλά έχει πάρα πολύ οπισθοδρομική νοοτροπία (πχ. Δεν θέλει η ξαδέλφη μου να έχει φίλες εκτός από συγγενείς, επειδή είναι πλέον παντρεμένη ή μία φορά που ένας άλλος εξάδελφος την χαιρέτησε και τη φίλησε εκείνος του επιτέθηκε και τον χτύπησε) και δεν μπορούμε να κάνουμε παρέα, με αγχώνει πολύ. Εκείνη βέβαια τα έχει βρει μαζί του και είναι πολύ ερωτευμένοι, έχουν και ένα αγόρι και είναι πολύ καλός πατέρας ο άντρας της ξαδέλφης μου.
    Στο δια ταύτα: ΠΡΌΣΕΧΕ ΠΟΛΥ!

  6. #21
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Εγώ κατ´ αρχάς πιστεύω ότι το αγόρι μπορεί να σε αγαπάει και από θρησκευτικούς λόγους δεν θέλει να έχετε σεξουαλικές σχέσεις.
    εγω πιστευω το αντιθετο οτι δε τη θελει κ οι θρησκευτικοι λογοι ειναι καλες δικαιολογιες.

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    2
    Ψυχολογικά προβλήματα μηπως ;;; Αχ αγαπη μου , πρόσεχε σε παρακαλω ... Αν δεις κατι περίεργο σε αυτόν φύγε μακριά ... Σε παρακαλω ..

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    Quote Originally Posted by redianna View Post
    Καλησπερα σας,

    Ο λόγος που γράφω το θέμα μου είναι διότι είμαι πολύ προβληματισμένη και θα ήθελα πολύ όποια συμβολή σας.

    Έιμαι 23 χρονών και έχω μια σχέση και είμαστε μαζί περίπου στα 2 χρόνια τώρα. Ο φίλος μου είναι από την Αίγυπτο (ξέρετε με κάποιες πιο παλαιές αντιλήψεις σχετικά με τις σχέσεις) αλλά ζει μόνιμα στην Αθήνα με την οικογένεια του. Για να σας βάλω κατευθείαν στο θέμα χωρίς να μακρηγορώ. Είμαι η πρώτη του σχέση και συνεπώς και η πρώτη κοπέλα που προχώρησε στο σεξ.


    Γενικά δεν ήξερε πολλά πράγματα αρχικά αλλά μετά από τόσο καιρό που είμαστε μαζί έχει μάθει πολλά σε διάφορα θέματα που έχουν να κάνουν με τις "σχέσεις". Τον τελευταία καιρό είχαμε κάποια καβγαδάκια όπως κάθε ζευγάρι βέβαια αλλά σε γενικές γραμμές περνάμε καλά μαζί... ή έτσι νομίζω εγώ δηλαδή....

    Πρόσφατα μου ανακοίνωσε ότι λόγω ενός "γεγονότος" που δεν θέλει να μου πει, θέλει να είμαστε μαζί αλλά να έχουμε σχέση χωρίς σεξ..... "Είναι μια απόφαση αμετάκλητη."
    Μου είχε εκφράσει και στο παρελθόν ότι θεωρούσε το σεξ λάθος και ότι θα μπορούσε να είχε κάποια σχέση δίχως επαφή με την κοπέλα αλλά ποτέ δεν έδωσα σημασία....

    Μου δίνει όσο χρόνο θέλω για να αποφασίσω για κάτι που δεν ξέρω καν πως να το χειριστώ.!!!!!

    ΔΕΝ θέλω να αλλάξει η σχέση που είχαμε αλλά ούτε και να τον χάσω ............... δεν ξέρω αν θα μπορούσα να είμαι σε μια τέτοια σχέση...... δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω, δεν ξέρω τι να του απαντήσω αν θα πρέπει να του μιλήσω & τι να του πω.....

    ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ.....

    help :(
    Κοιτα περα απο τα θεματα που αναφερθηκαν παραπανω (στα οποια αν κ δε γνωριζω ναι θα πρεπει να προσεχεις γενικα τα χνωτα σου), ας τα παρουμε ενα ενα λογικα τα πραγματα.
    Πρωτον αυτος αποφασιζει κάτι το οποιο αφορα και τους δυο σας (το σεξ μεταξυ σας) και ειναι κ αμετακλητος. Αρα εκει υπαρχει πρόβλημα γιατι δε μπορει να αποφασισει χωρις εσενα!
    Επειτα εσυ λες οτι απ'τη μια δε θες να αλλαξει αυτο που εχετε (που με αυτο που σου προτεινει μονο θα αλλάξει) κ απ'την αλλη δε θες να τον χασεις.
    Οποτε ή τον εχεις χωρις σεξ (κατι στο οποιο προφανως δε συμφωνεις απο τα λεγομενα σου κ θα καταπιεζεσαι) ή φευγεις απο τη σχεση οσο ειναι νωρις.
    Ειλικρινα εισαι νεα κοπελα γιατι να μεινεις απο τη στιγμη που ανησυχεις ήδη απο τωρα οτι στο μελλον θα τον απατησεις?
    Γενικα ολα δειχνουν οτι διαφωνειτε αρα απο τη στιγμη που ειναι απολυτος δε μπορειτε να ειστε μαζι. Κατι λοιπον πρεπει να θυσιασεις ή τη ζωη σου ή αυτον.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    458
    πρόσεξε redianna, μήπως από φόβο μη "χάσεις" το αγόρι, χάσεις τον εαυτό σου... ο έρωτας είναι από τα ελάχιστα αντισυμβατικά πράγματα στη ζωή μας... αν του βάλουμε συμβάσεις, δεν είναι έρωτας... μπορεί να είναι ο,τιδήποτε σχέση, αλλά όχι έρωτας

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    στην θεση σου θα εβαζα κ γω τα ορια μου..ασχετα απο το αν ειναι μουσουλμανος ή οχι θα πρεπε να σεβεται κ την δικη σου ζωη.
    θα του ελεγα οτι απαιτω να μαθω τον λογο κ μονο τοτε θα αποφασισω αν θα κατσω μαζι του ή οχι.
    αν παλι επεμενε στην αρνηση του να σου πει τον λογο , τοτε ειλικρινα θα εφευγα απο μια τοσο προβληματικη σχεση.
    γιατι ναι οντως ειναι προβληματικη, μη λειτουργικη.
    εφοσον εσυ καταπιεζεσαι με αυτην του την σταση..ποιος ο λογος να εισαι μαζι του?
    ξερω οτι εχεις δεθει στα 2 χρονια..αξιζει ομως να βαζεις στην ακρη τις δικες σου τις αναγκες για χαρη ενος νεαρου ο οποιος δεν σου εξηγει καν τον λογο της αποφασης του.
    θα επρεπε να κατσεις να σκεφτεις ποιο το μελλον της σχεσης με εναν τετοιον σοβαρο ορο.
    το σεξ δενει κ φερνει κοντα το ζευγαρι.ειναι κατι πραγματικα πολυ ομορφο κ ιερο για μενα αναμεσα στο ζευγαρι.
    αν παλι αυτο δεν υπαρχει στο ζευγαρι αργα ή γρηγορα θα ερθει η ρηξη..ο χωρισμος..
    εσυ η ιδια δεν θα αντεξεις.
    δεν μας νοιαζει αν ειναι μουσουλμανος, ινδουιστης κλπ..
    αυτο που μας νοιαζει στην προκειμενη ειναι να υπαρχει ενας αμοιβαιος σεβασμος.
    εχω φιλη που ειναι παντρεμενη με μουσουλμανο κ ειναι ενας φανταστικος ανθρωπος ο οποιος σεβεται τις αναγκες της κ την θρησκεια της.
    εχουν 2 μωρακια κ ειναι ενα φανταστικο ζευγαρι.
    μη μπερδευουμε την θρησκεια με τον χαρακτηρα του ανθρωπου.αυτο δεν ειναι απολυτο..
    θα επρεπε να σκεφτεις σοβαρα αν οντως θελεις να συνεχισεις την σχεση σας υπο νεα πλαισια κ αν αυτο ζημιωνει εσενα.
    εγω στην θεση σου θα ειχα θυμωσει παρα πολυ μαζι του κ θα απαιτουσα να μαθω γιατι.
    αν δεν μου ελεγε τοτε θα του ελεγα "λυπαμαι αλλα φευγω..οταν αποφασισεις να μου πεις γιατι κ τι συμβαινει τοτε ισως σκεφτω σοβαρα κ αυτο που μου προτεινες".
    τι να λεμε τωρα...αργα ή γρηγορα θα ερθει ο χωρισμος..ειναι δυνατον να γουσταρεις καποιον κ να μην κανεις σεξ??ελεος!

  11. #26
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    9
    Καλημέρα σας,

    Απάντηση που έλαβα από τον φίλο μου πρός την ερώτηση του γιατί το κάνει αυτό?
    (
    Λοιπόν, να σου ξεκαθαρίσω ότι δεν έχει να κάνει με εσένα, δεύτερον κάποια πράγματα μπορούμε να τα μοιραστούμε και κάποια όχι, όσο σημαντικός και ας είναι ο άλλος. Το πως το έχω σκεφτεί είναι σχέση χωρίς σεξ.....
    όσο σου είπα πάντα τα εννοούσα άλλωστε όσα δεν θέλω να λέω δεν τα λέω και το ξέρεις καλά.......
    άμα ήθελα να χωρίσουμε θα στο έλεγα..... άλλωστε εγώ ήμουν υπέρ της επιστροφής της σχέσης μας.... και το έδειξα.....
    άνθρωποι είμαστε όλα μπορούμε να τα κάνουμε..... το σεξ είναι σημαντικός παράγοντας αλλά όχι και καθοριστικός τουλάχιστον για μένα...
    έχεις όλο το χρόνο να σκεφτείς,.. ότι και να αποφασίσεις θα το σεβαστώ....
    )

    Πραγματικά δεν ξέρω τι συμπέρασμα να βγάλω!!!!!

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by mama View Post
    πρόσεξε redianna, μήπως από φόβο μη "χάσεις" το αγόρι, χάσεις τον εαυτό σου... ο έρωτας είναι από τα ελάχιστα αντισυμβατικά πράγματα στη ζωή μας... αν του βάλουμε συμβάσεις, δεν είναι έρωτας... μπορεί να είναι ο,τιδήποτε σχέση, αλλά όχι έρωτας
    Δεν ξέρω τι να πιστέψω πια... ήδη νιώθω λίγο χαμένη.!

  13. #28
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by BOOM View Post
    στην θεση σου θα εβαζα κ γω τα ορια μου..ασχετα απο το αν ειναι μουσουλμανος ή οχι θα πρεπε να σεβεται κ την δικη σου ζωη.
    θα του ελεγα οτι απαιτω να μαθω τον λογο κ μονο τοτε θα αποφασισω αν θα κατσω μαζι του ή οχι.
    αν παλι επεμενε στην αρνηση του να σου πει τον λογο , τοτε ειλικρινα θα εφευγα απο μια τοσο προβληματικη σχεση.
    γιατι ναι οντως ειναι προβληματικη, μη λειτουργικη.
    εφοσον εσυ καταπιεζεσαι με αυτην του την σταση..ποιος ο λογος να εισαι μαζι του?
    ξερω οτι εχεις δεθει στα 2 χρονια..αξιζει ομως να βαζεις στην ακρη τις δικες σου τις αναγκες για χαρη ενος νεαρου ο οποιος δεν σου εξηγει καν τον λογο της αποφασης του.
    θα επρεπε να κατσεις να σκεφτεις ποιο το μελλον της σχεσης με εναν τετοιον σοβαρο ορο.
    το σεξ δενει κ φερνει κοντα το ζευγαρι.ειναι κατι πραγματικα πολυ ομορφο κ ιερο για μενα αναμεσα στο ζευγαρι.
    αν παλι αυτο δεν υπαρχει στο ζευγαρι αργα ή γρηγορα θα ερθει η ρηξη..ο χωρισμος..
    εσυ η ιδια δεν θα αντεξεις.
    δεν μας νοιαζει αν ειναι μουσουλμανος, ινδουιστης κλπ..
    αυτο που μας νοιαζει στην προκειμενη ειναι να υπαρχει ενας αμοιβαιος σεβασμος.
    εχω φιλη που ειναι παντρεμενη με μουσουλμανο κ ειναι ενας φανταστικος ανθρωπος ο οποιος σεβεται τις αναγκες της κ την θρησκεια της.
    εχουν 2 μωρακια κ ειναι ενα φανταστικο ζευγαρι.
    μη μπερδευουμε την θρησκεια με τον χαρακτηρα του ανθρωπου.αυτο δεν ειναι απολυτο..
    θα επρεπε να σκεφτεις σοβαρα αν οντως θελεις να συνεχισεις την σχεση σας υπο νεα πλαισια κ αν αυτο ζημιωνει εσενα.
    εγω στην θεση σου θα ειχα θυμωσει παρα πολυ μαζι του κ θα απαιτουσα να μαθω γιατι.
    αν δεν μου ελεγε τοτε θα του ελεγα "λυπαμαι αλλα φευγω..οταν αποφασισεις να μου πεις γιατι κ τι συμβαινει τοτε ισως σκεφτω σοβαρα κ αυτο που μου προτεινες".
    τι να λεμε τωρα...αργα ή γρηγορα θα ερθει ο χωρισμος..ειναι δυνατον να γουσταρεις καποιον κ να μην κανεις σεξ??ελεος!
    Καλημέρα,

    Συμφωνώ σε πολλά πράγματα που αναφέρεις και στο ερώτημα μου τ γιατί το κάνει αυτό, άμα δεις έβαλα πάνω την απάντηση που έλαβα από εκείνον. Δεν με βοήθησε καθόλου!

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Κάποιες φορές δεν χρειάζεται να βγάλεις συμπέρασμα. Το συμπέρασμα εδώ είναι μάλλον η προσπάθεια σου να επιβεβαιώσεις πως δεν επιθυμείς κάτι και μετά να μην νιώθεις ενοχές για την απόφαση που πήρες. Στην πραγματικότητα όμως, υπάρχει ένα σημαντικό γεγονός. Πήρε μια απόφαση και για εσένα, χωρίς εσένα!!! Αυτό αρκεί λοιπόν για να βγάλεις τα συμπεράσματα σου!

    Εφόσον σου έχει θέσει όριο, χρειάζεται να θέσεις κι εσύ δικά σου όρια. Είναι η στιγμή που ο καθένας κοιτάζει τα συμφέροντα του από τη σχέση, που σημαίνει πως ο έρωτας πιθανά πήγε περίπατο από εκείνον και πλέον σκέφτεται να επιβάλλει τους δικούς του όρους. Η σχέση αυτή δεν είναι λειτουργική, δεν σε νοιάζεται, αν σε νοιαζόταν θα καθόταν να σου εξηγήσει τους προβληματισμούς του. Εγώ δεν θα σου πω πως το σεξ είναι ο παράγοντας που αν δεν υπάρχει δεν υπάρχει και σχέση κι άρα πρέπει να φύγεις τρέχοντας. Δεν θα σου πω επίσης πως οι μουσουλμάνοι είναι παράξενοι που μπορεί να σε εξαφανίσουν σε κάποια αραβική χώρα και να σε χτυπάνε. Θα σου πω πως εσύ, επιθυμείς να έχεις σεξουαλική ζωή, εκείνος δεν επιθυμεί. ΚΥΡΙΩΣ ΟΜΩΣ... ΕΣΥ ΕΠΙΘΥΜΕΙΣ ΝΑ ΛΥΝΕΙΣ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΣΥΖΗΤΗΣΗ, ΕΚΕΙΝΟΣ ΜΕ ΕΠΙΒΟΛΗ ΟΡΩΝ! Αυτό σημαίνει πως δεν έχετε απλά μια διαφορετική άποψη, έχετε τελείως διαφορετικές κοσμοθεωρίες!!!
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    μα τι συζηταμε?αυτο ονειρευεσαι στην ζωη σου απο την σχεση σου?
    να σκεφτεται για τους δυο σας αυτος χωρις εσενα???μια χαρα τα λεει ο Γατος.
    ειναι δυνατον σχεση ανθρωπων με οριο στο αγγιγμα, στην σωματικη επαφη?
    ωρε παιδια ειμαστε με τα καλα μας?τι ειν τουτος?
    δως του παιδι μου τα παπουτσια στο χερι κ πες του οταν μαθει να αγαπαει κ να τα δινει ολα τοτε μονο να ξαναγυρισει σε σενα!!!!
    ακους εκει!!! δεν ειμαστε καλα..κακως το διαπραγματευεσαι με τον εαυτο σου κοπελα μου.
    θα πρεπε να εισαι αυστηρη με τετοιους ανθρωπους κ φυσικα να τους κανεις περα!!
    οσο κ αν αγαπας κανε την καρδια σου πετρα..αυτος ο ανθρωπος δεν σε σκεφτεται καθολου..δεν σε αγαπαει κ πολυ απλα δεν σε επιθυμει.
    οποιος αγαπαει φαινεται(ο μουσουλμανος αντρας της φιλης μου, αφησε την χωρα του για παρτυ της, την οικογενεια του, τον πηγε σε εκκλησια κ εκεινος εκατσε μεσα παιδια επειδη την σεβεται κ δεν θελει να την καταπιεσει, ειχαν φυσικα προγαμιαιες σχεσεις πριν τον γαμο κ ειναι κ γαμω τα ζευγαρια!!)
    οποιος αγαπαει καταλαβαινει, ανακουφιζει, χαιδευει, φροντιζει κ δεν φερνει καταπιεση κ πονο στον αλλον! αυτο ειναι ΚΑΝΟΝΑΣ!

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 61
    Last Post: 07-11-2014, 21:01
  2. σχεση χωρις σεξ?
    By @miou in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 23
    Last Post: 07-03-2013, 22:25
  3. χωρις σχεση,χωρις φιλους...
    By redrose in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 28
    Last Post: 10-03-2012, 20:51
  4. Αγχος σχετικά με την σχέση μου χωρίς λόγο
    By Michaelgr in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 06-10-2010, 19:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •