Κρισεις πανικου..Σε επιλεγουν ή τις επιλεγεις?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 49
  1. #1
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694

    Κρισεις πανικου..Σε επιλεγουν ή τις επιλεγεις?

    Δεδομενου οτι οι κρισεις πανικου επισκεπτονται καποιους ανθρωπους ανεξαρτητου μορφωσης,ιδιοσυγκρασιας και ψυχικης υγειας , δεν υπαρχουν δλδ στανταριες μου γεννιεται αυτο το ερωτημα..Οποιοι πανικοβλητοι πρωην ή νυν προσελθετε να το συζητησουμε!Το επιλεγουμε ή μας επιλεγει το θηριο???
    Το ειχα ανοιξει και παλαιοτερα αυτο το θεμα με το παλιο μου νικ αλλα δεν συζητηθηκε καθολου , ελπιζω τωρα να γινει μια εποικοδομητικη συζητηση και να καταλαβουμε καλυτερα το θηριο που λεγεται κριση πανικου και το θηριο ανθρωπος! :)

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    οπα τι εκπληξη ειναι αυτη? απο οτι φαινετε οσο κ αν το αποφευγεις μονιμως καπου συναντιωμαστε...

    εχω γραψει κατεβατα με θεματα για να βρεις σχεδον οτι θες...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Εχω βγαλει τα εξης συμπερασματα .
    Δεν το επιλεγεις , και δεν το επιλεγεις γιατι οταν ερχεται δεν ξερεις καν τι ειναι .Οταν μου ετυχε πρωτη φορα ημουν ενα 16χρονο που σκεφτοταν το γκομενακι , την εξοδο με την κολλητη , αντε και λιγο τα μαθηματα . Για αγχος δε ουτε λογος , ακομα και οταν μετα απο κανα 2 χρονια που μου ειπαν οτι ειναι κριση πανικου και αγχος , ελεγα στον γιατρο οτι εγω δεν αγχωνομαι ποτε.
    Το δευτερο συμπερασμα ειναι πως με τον καιρο , γινεται κατα καποιο τροπο μερος της ρουτινας μας και το αποδεχομαστε σαν κομματι μας και δυσκολευομαστε να το αφησουμε πισω .Αρα, ναι , το επιλεγουμε και εμεις , ή τουλαχιστον επιλεγουμε να μην κανουμε κατι για αυτο.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Αν υποθεσουμε οτι σε επιλεγει τοτε τι ελκυει την κριση πανικου αφου τους περισσοτερους μας επιασε σε μια περιοδο που σκεφτομασταν τα γκομενακια,τα καραβια μας δεν ειχαν πεσει εξω και γενικοτερα δεν ξεραμε τι ειναι αγχος..? :)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Μακαρι να ξερα , αλλα νομιζω η ερωτηση θα μπορουσε να παει και παραπερα .
    Toν διαβητη , τον επιλεγεις ή σε επιλεγει ?

  6. #6
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Το ξερω εβαλα δυσκολα..και για εμενα δυσκολο ειναι να το απαντησω γι'αυτο και ανοιξα αυτο το θεμα.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    την ελκει η μοναξια η αποξενωση κ η απομονωση το θεατρο κ η ηθοποιια.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Ο διαβητης ειναι κατι που μπορει να κληρονομηθει αν δεν τρως 100 κιλα σαχαρη την ημερα ή να υπολειτουργει ενας αδενας πχ το παγκρεας!Οι κρισεις πανικου ανηκουν στην ψυχικη σφαιρα και ενω εχουν ως βαση το αγχος τους περισσοτερους τους βρισκουν σε αλαλουμ περιοδο ανεμελιας.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,259
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Ο διαβητης ειναι κατι που μπορει να κληρονομηθει αν δεν τρως 100 κιλα σαχαρη την ημερα ή να υπολειτουργει ενας αδενας πχ το παγκρεας!Οι κρισεις πανικου ανηκουν στην ψυχικη σφαιρα και ενω εχουν ως βαση το αγχος τους περισσοτερους τους βρισκουν σε αλαλουμ περιοδο ανεμελιας.
    Φυσικά,γιατί δεν έχουν καταλαβει ότι υποσυνείδητα τους τρώει το σαράκι.
    mnimonio παιδί μου,τους λόγους πρέπει να τους ανακαλέσεις στον τρόπο που μεγάλωσες.......
    και ο διαβήτης απο τον τρόπο που μεγαλώνει κανείς βγαίνει-δεν υπολειτουργούν τα όργανά μας - η ψυχολογία μας υπολειτουργεί και έτσι καθιστά ευαλωτο το σωματικό μας σύστημα.
    Σίγουρα υπάρχουν και άλλοι λόγοι που επηρεάζουν

    Θέλεις να μας πεις πως μεγάλωσες;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Κοιτα αν ο πανικος δεν εχει ξεκαθαρη βιολογικη βαση πχ θυρεοειδη , δεν μπορεις να ξερεις που οφειλεται .
    Πχ σε εμενα ηταν σιγουρα παρελκομενο της ιψδ , σε αλλον λογω αγοραφοβιας κλπ κλπ .
    Το οτι ξεκιναει σε περιοδους που εισαι ηρεμος παραμενει μυστηριο για μενα.

    Α , και μια μικρη παρατηρηση. Εχω παρατηρησει πως μερικες φορες που ειμαι καλα , ψυχικα και σωματικα , αναρωτιεμαι γιατι ειμαι καλα . Σαν να πηγαινω γυρευοντας.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Quote Originally Posted by Diana1982 View Post
    Φυσικά,γιατί δεν έχουν καταλαβει ότι υποσυνείδητα τους τρώει το σαράκι.
    mnimonio παιδί μου,τους λόγους πρέπει να τους ανακαλέσεις στον τρόπο που μεγάλωσες.......
    και ο διαβήτης απο τον τρόπο που μεγαλώνει κανείς βγαίνει-δεν υπολειτουργούν τα όργανά μας - η ψυχολογία μας υπολειτουργεί και έτσι καθιστά ευαλωτο το σωματικό μας σύστημα.
    Σίγουρα υπάρχουν και άλλοι λόγοι που επηρεάζουν


    Θέλεις να μας πεις πως μεγάλωσες;
    Nτιανα , δεν οφειλονται ολες οι ασθενεις στον τροπο που μεγαλωσαμε . Ο διαβητης τυπου δυο πχ , συνηθως οφειλεται σε υπερκαταναλωση ακαταλληλων τροφιμων . Δεν ειναι τυχαιο οτι οι Αμερικανοι εχουν τα πρωτεια σε αυτον.
    Εδω μεσα υπαρχουν πολλα ατομα που μεγαλωσαν καθολα φυσιολογικα και εμφανισαν ψυχικη νοσο ξαφνικα.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by Diana1982 View Post
    Φυσικά,γιατί δεν έχουν καταλαβει ότι υποσυνείδητα τους τρώει το σαράκι.
    mnimonio παιδί μου,τους λόγους πρέπει να τους ανακαλέσεις στον τρόπο που μεγάλωσες.......
    και ο διαβήτης απο τον τρόπο που μεγαλώνει κανείς βγαίνει-δεν υπολειτουργούν τα όργανά μας - η ψυχολογία μας υπολειτουργεί και έτσι καθιστά ευαλωτο το σωματικό μας σύστημα.
    Σίγουρα υπάρχουν και άλλοι λόγοι που επηρεάζουν


    Θέλεις να μας πεις πως μεγάλωσες;
    Συμφωνω diana σε αυτο που λες..Το πιστευω ακραδαντα οτι η μια κακη ψυχολογια δημιουργει ασθενειες..Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι οι κρισεις πανικου ενω εχουν ως βαση το αγχος σε βρισκουν πανω στην ανεμελια!Και κακα τα ψεμματα εχω δει ανθρωπους με πανικους που και σε καλες οικογενειες ηταν και σωστα μεγαλωσαν κτλ κτλ..
    Αν και δεν εχω προβλημα να απαντησω στο ερωτημα σου και θα το κανω αλλα να υπαρξει και μια αλφα συμμετοχη γιατι το θεμα δεν το ανοιξα για εμενα προσωπικα ωστε να κανουμε ολοι φοκους στο δικο μου μεγαλωμα , που σαφως και παιζει ρολο και χαιρομαι που το εθεσες διοτι εκει καπου μας πλαθουν το ειναι μας,αλλα γενικοτερα μιας και βλεπουμε διαφορετικα μοτιβα ανθρωπων να τυρρανιουνται απο κρισεις πανικου.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,259
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Nτιανα , δεν οφειλονται ολες οι ασθενεις στον τροπο που μεγαλωσαμε . Ο διαβητης τυπου δυο πχ , συνηθως οφειλεται σε υπερκαταναλωση ακαταλληλων τροφιμων . Δεν ειναι τυχαιο οτι οι Αμερικανοι εχουν τα πρωτεια σε αυτον.
    Εδω μεσα υπαρχουν πολλα ατομα που μεγαλωσαν καθολα φυσιολογικα και εμφανισαν ψυχικη νοσο ξαφνικα.
    Δεν διαφωνώ,αλλά οι περισσότερες ασθένειες εμφανίζονται σε περιόδους κρίσης.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Κοιτα αν ο πανικος δεν εχει ξεκαθαρη βιολογικη βαση πχ θυρεοειδη , δεν μπορεις να ξερεις που οφειλεται .
    Πχ σε εμενα ηταν σιγουρα παρελκομενο της ιψδ , σε αλλον λογω αγοραφοβιας κλπ κλπ .
    Το οτι ξεκιναει σε περιοδους που εισαι ηρεμος παραμενει μυστηριο για μενα.

    Α , και μια μικρη παρατηρηση. Εχω παρατηρησει πως μερικες φορες που ειμαι καλα , ψυχικα και σωματικα , αναρωτιεμαι γιατι ειμαι καλα . Σαν να πηγαινω γυρευοντας.
    Ισχυει...!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    μεχρι τωρα σας εχω πασαρει καμια ντουζινα φορες αυτο το αρθρο

    http://www.e-psychology.gr/personali...ndios-nikolaos

    κ σεις συνεχιζετε το βιολι σας ασθενειες ασθενεις ασθενεις κ ξανα μανα δοστου.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. κρισεις πανικου vs κρισεις αγχους.διαφορά??
    By dora-agxos in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 8
    Last Post: 12-11-2014, 10:42
  2. KΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ-ΣΕ ΔΙΑΛΕΓΕΙ Ή ΤΗΝ ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ?
    By dora-agxos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 30-09-2010, 14:23
  3. ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ
    By ΧΑΒΙΑΡΟΠΟΥΛΟΣ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 10-11-2008, 20:39
  4. Κρίσεις Πανικού
    By Aggelos76 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 03-01-2008, 13:35
  5. κρισεις πανικου..
    By Έλενα in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 14-07-2006, 14:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •