Φοβάμαι και αποφεύγω να κάνω νέους φίλους και να βρώ κοπέλα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    2

    Φοβάμαι και αποφεύγω να κάνω νέους φίλους και να βρώ κοπέλα

    Καλησπέρα σε όλους!
    Είμαι 29 χρονών και έχω ένα πρόβλημα που συνδέεται με την ηλικία μου...
    Φοβάμαι και αποφεύγω να κάνω νέους φίλους και να βρώ κοπέλα, γιατί με τους φίλους και τις κοπέλες μοιράζεσαι προσωπικά δεδομένα και μυστικά και
    1ον φοβάμαι να τους εμπιστευθώ προσωπικά δεδομένα και μυστικά γιατί στο παρελθόν διάφοροι φίλοι-φίδια, αλλά και οι ίδιοι μου οι γονείς ακόμα, έχουνε ρουφιανέψει πράγματα που τους εμπιστεύτηκα, τα κάνανε βούκινο και με ειρωνεύτηκαν μπροστά και πίσω από την πλάτη μου...
    2ον ένα από αυτά τα μυστικά είναι ότι, σε αντίθεση με τους περισσότερους συνομηλίκους μου, δεν έχω πολλες ερωτικές εμπειρίες... είχα μόνο μια μικρής διάρκειας σχέση πριν πολλά χρόνια και λίγες επισκέψεις σε οίκους ανοχής και δεν θέλω να τα εμπιστευτώ σε κανέναν αυτά, γιατί είναι σπάνιο να βρείς άνθρωπο να σε αντιμετωπίσει με ωριμότητα όταν του αποκαλύψεις κάτι τέτοιο...
    Αν το πω αυτό σε μια κοπέλα, με τη μια θα με κοιτάξει «αφ’ υψηλού» ή με οίκτο και θα με πάρει «στο ψιλό» ακόμα κι αν είναι πολύ μικρότερη, και μπορεί να το διαδόσει κιόλας...
    Τι θα της πω όταν με ρωτήσει για τις πρώην μου...?
    Ότι δε θέλω να μιλήσω γι’ αυτό?
    Μετά, από αντίδραση δε θα λέει και αυτή τίποτα και αυτό θα είναι η αρχή του τέλους της σχέσης, πριν καν αρχίσει...
    Το ίδιο στο περίπου θα γίνει και με ένα νέο φίλο...
    Ή να πουλήσω παραμύθι...?
    Τι σοϊ σχέση, είτε ερωτική είτε φιλική, θα είναι αυτή αν χτιστεί πάνω σε ψέματα...?
    Εγώ θέλω αληθινές σχέσεις, αλλά ως τώρα άτομα εμπιστοσύνης δεν έχω βρεί...

  2. #2
    Καλησπέρα και καλώς ήρθες!
    Επειδή δεν έχω εμπειρίες προσωπικές από ερωτικές σχέσεις..
    ..είναι τόσο απαραίτητο να μιλήσει ένα ζευγάρι για τους/τις πρώην;
    Για ποιό λόγο να το κάνει αυτό;

    Αυτό για την ανασφάλεια που νιώθεις μην σε προδώσει κάποιος, την καταλαβαίνω απόλυτα.
    Όμως δεν μπορούμε να ζούμε μια ζωή κλειδαμπαρωμένοι στον εαυτό μας.
    Μπορείς απλά να μην μοιραστείς τα πιο προσωπικά σου θέματα.

  3. #3
    ξέρεις ποιο είναι το πρόβλημά σου; σκέφτεσαι πάρα πολύ το μετά και δε ζεις το τώρα.η τόση υπερβολική σκέψη,οδηγεί στην αδράνεια.και στο λέω εγώ που σκέφτομαι κάπως έτσι για μένα.πολύ ψυχοφθόρο όλο αυτό,αγαπητό μέλος.η συμβουλή μου είναι να σταματήσεις να σκέφτεσαι τόσο πολύ και να ρισκάρεις.
    @Mαντζουράνα
    Κατά την προσωπική μου γνώμη όταν πας για να κάνεις ένα φίλο,σαφώς και δε θα πεις όλα αυτά.Θα κάνεις μαζί του παρέα γιατί έχετε κάποια κοινά ενδιαφέροντα.Σε ότι αφορά όμως τον υποψήφιο σύντροφο,τα πράγματα είναι διαφορετικά.Είτε μπορείς να είσαι ειλικρινής σε τέτοιο θέμα όπως αυτό που αναφέρει ο θεματοθέτης,είτε πουλήσεις παραμύθι είναι ρίσκο του τι θα επιλέξεις να κάνεις.Μεγαλύτερο απο το να βρεις ένα άτομο και να τον ρωτήσεις πχ τι μουσική ακούει,τι χόμπυ έχει κτλ και να ταιριάξεις κάπως έτσι ως παρεάκι

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    δεν ειναι κακο που δεν εχεις πολλες εμπειριες..
    πες την αληθεια και κανεις δε θα σε χλευασει!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    2
    εσωτερική_σήψη
    δεν ειναι κακο που δεν εχεις πολλες εμπειριες..
    πες την αληθεια και κανεις δε θα σε χλευασει!
    Μα ήδη με έχουν χλευάσει και μάλιστα φίλοι (κατ' ευφημισμόν)!
    Μιλάμε για χοντρές προσβολές που δεν τις λες ούτε στον εχθρό σου αν έχεις ίχνος ωριμότητας, ήθους, αξιοπρέπειας, εντιμότητας, ανθρωπιάς ρε παιδί μου.
    Εννοείται ότι πήγανε στον αγύριστο όλοι αυτοί...
    Δε λέω ότι είναι γενικά κακό που δεν έχω πολλές εμπειρίες, είναι όμως κοινωνικά "μη αποδεκτό" σε μεγάλο βαθμό.

    kozchr
    ξέρεις ποιο είναι το πρόβλημά σου; σκέφτεσαι πάρα πολύ το μετά και δε ζεις το τώρα.η τόση υπερβολική σκέψη,οδηγεί στην αδράνεια.και στο λέω εγώ που σκέφτομαι κάπως έτσι για μένα.πολύ ψυχοφθόρο όλο αυτό,αγαπητό μέλος.η συμβουλή μου είναι να σταματήσεις να σκέφτεσαι τόσο πολύ και να ρισκάρεις.
    Έχεις ένα δίκο, άλλα ξέρεις τι λένε... όποιος καεί με το χυλό φυσάει και το γιαούρτι!

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    απλα αποφυγε να μιλας για το παρελθον σου. οσο λιγοτερα λες, τοσο καλυτερα. μη περιμενεις να βρεις ατομα εμπιστοσυνης, ποσο μαλλον κοπελες. ολες εχουν αναγκη το κουτσομπολιο, να σχολιασουν, να πουν αυτα που ακουσαν και ειδαν. ειδικα στα χωρια γινεται σε υπερβολικο βαθμο, γιατι δεν εχουν με τι να ασχοληθουν.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    δεν ειναι αναγκη με το που γνωριζες καποιον να αρχισεις να του εκμυστηρευεσαι τα μυστικα σου... στην αρχη μπορεις να τα αποφευγεις, να αλλαζεις θεμα... μετα απο καιρο θα δεις ποιον αξιζει να εμπιστευτεις και ποιον οχι... κανεις δεν ανοιγεται σε παρεα που μολις εχει γνωρισει... θελει ενα ταδε διαστημα για να χτιστει η εμπιστοσυνη... και το γεγονος οτι στο παρελθον ειχες προδοθει πολλες φορες δεν συμβαινει οτι αυτο θα συμβαινει παντα.. ισως να ειχες διαλεξει τα λαθος ατομα τοτε (με εξαιρεση την οικογενεια που δεν την διαλεγουμε καλως ή κακως)...
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

Similar Threads

  1. δεν μπορώ να κάνω φίλους
    By sheldon in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 205
    Last Post: 02-01-2016, 01:02
  2. ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΧΑΣΩ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΜΟΥ
    By katerina95 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 19
    Last Post: 31-01-2013, 20:51
  3. Η κοπέλα μου έχει σχεδόν εξολοκλήρου φίλους άνδρες
    By Takis 36 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 46
    Last Post: 29-03-2012, 13:37
  4. Αποφεύγω τους φίλους μου
    By Λαθρόβιος in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 02-01-2012, 03:18
  5. αγχος,αποφευγω φιλους,κοινωνικη φοβια???
    By FreakOut in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 71
    Last Post: 03-03-2011, 22:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •