Μονιμη υπερενταση και εσωτερικη τρεμουλα... - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 6 FirstFirst ... 3456 LastLast
Results 61 to 75 of 87
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,007
    Έχω περάσει από την φαση να έχω ένα μόνιμο βάρος στο στήθος, να μην μπορώ να πάρω ανάσα, να νιώθω τους παλμούς μου έντονα, να έχω τρελή υπερένταση στα χέρια, να νιώθω συνεχώς εξάντληση ενώ στη ουσία να μην είχα κάνει κάτι όλη μέρα. Η ψυχολόγος μου εξήγησε πως από την στιγμή που το μυαλό τρέχει (σκέφτεται συνέχεια) είναι λογικό να νιώθεις κούραση. Όταν καταλάβεις πόση δύναμη έχει το μυαλό και σταματήσεις να δίνεις τόση σημασία σε ότι συμβαίνει στο σώμα σου θα δεις ότι θα αρχίσουν να υποχωρούν.
    Εχεις μιλήσει σε κάποιον ψυχολόγο για αυτά που σου συμβαίνουν;

  2. #62
    Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    49
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Ναι έχω ξεκινήσει ψυχολόγο και κάνω ψυχοθεραπεία που αφορά αγχώδη διαταραχή καλά πάει αλλά κάποιες φορές όπως τώρα το σώμα μου δεν με ακολουθεί.( γιαυτο σκέφτομαι μήπως με ταλαιπωρεί κάτι πιο νευρολογικό η ρευματολογικο και κάνει την κατάσταση χειρότερη) προσπαθώ να ηρεμήσω αλλά όταν είμαι έτσι μέχρι κ το σώμα μου μουδιάζει το βράδυ ανά διαστήματα. Θα δω πως θα πάει…

  3. #63
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,007
    Quote Originally Posted by Marisssa View Post
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Ναι έχω ξεκινήσει ψυχολόγο και κάνω ψυχοθεραπεία που αφορά αγχώδη διαταραχή καλά πάει αλλά κάποιες φορές όπως τώρα το σώμα μου δεν με ακολουθεί.( γιαυτο σκέφτομαι μήπως με ταλαιπωρεί κάτι πιο νευρολογικό η ρευματολογικο και κάνει την κατάσταση χειρότερη) προσπαθώ να ηρεμήσω αλλά όταν είμαι έτσι μέχρι κ το σώμα μου μουδιάζει το βράδυ ανά διαστήματα. Θα δω πως θα πάει…
    Να πας σε νευρολόγο για να σου φύγει η ιδέα αλλά ταυτόχρονα να κάνεις ψυχοθεραπεία. Μη το φοβάσαι, θα περάσει.
    Σου έδειξε ασκήσεις με την αναπνοή; Το αναφέρω συχνά αλλά αυτές οι ασκήσεις βοηθάνε πολύ. Θα σε ηρεμήσουν. Ζήτησε του να σου δείξει διάφορες ασκήσεις, το ασφαλές σημείο κ.α. Και μη κρίνεις ποτέ τον εαυτό σου αυστηρά, βοήθησε τον να δυναμώσει.

  4. #64
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2023
    Posts
    12
    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΠΕΡΝΑΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΗ ΦΑΣΗ ΤΩΝ ΚΡΙΣΕΩΝ ΠΑΝΙΚΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΥΜΒΕΙ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 3 ΧΡΟΝΙΑ...ΑΡΡΏΣΤΙΕΣ ΘΑΝΑΤΟΙ ΚΛΠ...ΤΟ ΣΩΜΑ ΟΛΗ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΙΕΣΗ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΑΠΟΒΑΛΕΙ ΚΑΙ ΕΠΕΛΕΞΕ ΤΙΣ ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΒΑΡΟΑ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ.
    ΕΙΜΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΦΑΡΜΑΚΩΝ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΘΟΛΟΓΙΛΑ ΑΙΤΙΑ ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΤΡΑΦΗΚΑ ΠΟΤΕ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΛΥΣΗ. ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΕΙΝΑΙ Β12.
    ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΆΒΟΥΜΕ ΟΤΙ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΟ ΑΛΛΑ ΨΥΧΟΣΩΜΑΤΙΚΟ ΚΑΘΑΡΑ. ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΑΕΙ ΠΟΛΥ ΟΤΑΝ ΞΕΚΙΝΑΕΙ Η ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ Ή ΕΧΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΛΑΚΩΜΑ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΝΑ ΜΙΛΑΩ ΜΕ ΤΗΝ ΑΦΕΡΦΗ ΜΟΥ Η ΟΠΟΙΑ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΣΤΗΡΙΞΕΙ ΟΠΩΣ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑς ΜΟΥ ΚΑΙ Η ΚΟΛΗΤΗ ΜΟΥ.
    ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ ΣΤΟΥΣ ΚΟΝΤΙΝΟΥΣ ΜΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΝΙΩΘΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΝ ΚΑΙ ΕΚΕΙ Η ΝΑ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΟΣΟ ΜΠΟΡΟΥΝ.
    ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ Η ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΙΔΙΚΟ. ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΑΥΤΟΣ Ο ΕΙΔΙΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ.

  5. #65
    Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    49
    Ναι μου έχει δώσει κάποιες ασκήσεις και κάνω και βοηθανε. Εντάξει εμένα το θέμα μου είναι ότι όταν με πιάνουν νευρολογικά όπως τρέμουλο δυσφορία αίσθημα παλμών σε όλο το σώμα κτλ δεν μπορώ να πειστώ ότι είναι ψυχολογικό και τρωω φρίκη. Εντωμεταξύ το έχω αναφέρει κ παλαιότερα πως εχω πιο εντονα συμπτώματα απ τότε π πήρα σκιαγραφικό κάποιες φορές και πιστεύω με επιβάρυνε με κάποιον τρόπο. Αλλα ποιος ξέρει…

  6. #66
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2023
    Posts
    12
    Marisssa τι ασκήσεις σου έδωσε;

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,007
    Quote Originally Posted by ANASTASIAARK. View Post
    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΠΕΡΝΑΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΗ ΦΑΣΗ ΤΩΝ ΚΡΙΣΕΩΝ ΠΑΝΙΚΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΥΜΒΕΙ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 3 ΧΡΟΝΙΑ...ΑΡΡΏΣΤΙΕΣ ΘΑΝΑΤΟΙ ΚΛΠ...ΤΟ ΣΩΜΑ ΟΛΗ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΙΕΣΗ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΑΠΟΒΑΛΕΙ ΚΑΙ ΕΠΕΛΕΞΕ ΤΙΣ ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΒΑΡΟΑ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ.
    ΕΙΜΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΦΑΡΜΑΚΩΝ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΘΟΛΟΓΙΛΑ ΑΙΤΙΑ ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΤΡΑΦΗΚΑ ΠΟΤΕ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΛΥΣΗ. ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΕΙΝΑΙ Β12.
    ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΆΒΟΥΜΕ ΟΤΙ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΟ ΑΛΛΑ ΨΥΧΟΣΩΜΑΤΙΚΟ ΚΑΘΑΡΑ. ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΑΕΙ ΠΟΛΥ ΟΤΑΝ ΞΕΚΙΝΑΕΙ Η ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ Ή ΕΧΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΛΑΚΩΜΑ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΝΑ ΜΙΛΑΩ ΜΕ ΤΗΝ ΑΦΕΡΦΗ ΜΟΥ Η ΟΠΟΙΑ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΣΤΗΡΙΞΕΙ ΟΠΩΣ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑς ΜΟΥ ΚΑΙ Η ΚΟΛΗΤΗ ΜΟΥ.
    ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ ΣΤΟΥΣ ΚΟΝΤΙΝΟΥΣ ΜΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΝΙΩΘΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΝ ΚΑΙ ΕΚΕΙ Η ΝΑ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΟΣΟ ΜΠΟΡΟΥΝ.
    ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ Η ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΙΔΙΚΟ. ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΑΥΤΟΣ Ο ΕΙΔΙΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ.
    Έχεις πάει σε ψυχίατρο και σου είπε για χάπια;
    Γιατί είσαι τοσο αρνητική;

  8. #68
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,007
    Quote Originally Posted by Marisssa View Post
    Ναι μου έχει δώσει κάποιες ασκήσεις και κάνω και βοηθανε. Εντάξει εμένα το θέμα μου είναι ότι όταν με πιάνουν νευρολογικά όπως τρέμουλο δυσφορία αίσθημα παλμών σε όλο το σώμα κτλ δεν μπορώ να πειστώ ότι είναι ψυχολογικό και τρωω φρίκη. Εντωμεταξύ το έχω αναφέρει κ παλαιότερα πως εχω πιο εντονα συμπτώματα απ τότε π πήρα σκιαγραφικό κάποιες φορές και πιστεύω με επιβάρυνε με κάποιον τρόπο. Αλλα ποιος ξέρει…
    Είναι λογικό όταν βρίσκεσαι σε πανικό να είναι δύσκολο να ηρεμήσεις τον εαυτό σου με λογικά επιχειρήματα. Εκείνη την ωρα όμως μόνο ο εαυτός σου μπορεί να σε βοηθήσει. Να ελέγξεις εσυ το μυαλό σου και τις σκέψεις που κάνει και όχι να σε ελέγχει αυτο.
    Είναι δύσκολο αλλά όχι ακατόρθωτο. Πολλοί τα κατάφεραν. Αν σου δίνει δύναμη και εγώ τα κατάφερα. Φυσικά έχει φορές που μπορεί να με κυριεψει ο φόβος για κάτι αλλά το ξεπερνάω σχεδόν αμέσως.
    Όταν αρχίζουν τα σενάρια να κάνεις τις ασκήσεις σου και να μιλάς του εαυτού σου. Πχ μπορείς να πεις Έγινε αυτό στην δουλειά και με αναστάτωσε γιαυτό τώρα είμαι ευάλωτη.
    Θα αρχίσεις σιγά σιγά να καταλαβαίνεις τι σου λέει το σώμα σου.

  9. #69
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2023
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Έχεις πάει σε ψυχίατρο και σου είπε για χάπια;
    Γιατί είσαι τοσο αρνητική;
    Οχι δεν έχω πάει σε ψυχίατρο απλά επειδή γενικά τα μοιράζουν σαν καραμελες είμαι αρνητική.
    Και όπως γράφεις κι εσυ στο post σου, και συμφωνώ απολύτως, πρέπει να μιλάμε στον εαυτό μας και να τον καθησυχαζουμε εμείς οι ίδιοι πρώτα πρώτα!!!

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,007
    Quote Originally Posted by ANASTASIAARK. View Post
    Οχι δεν έχω πάει σε ψυχίατρο απλά επειδή γενικά τα μοιράζουν σαν καραμελες είμαι αρνητική.
    Και όπως γράφεις κι εσυ στο post σου, και συμφωνώ απολύτως, πρέπει να μιλάμε στον εαυτό μας και να τον καθησυχαζουμε εμείς οι ίδιοι πρώτα πρώτα!!!
    Δεν είναι παντα αρκετό να μιλάς στον εαυτο σου και να τον ηρεμείς. Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που η φαρμακευτική αγωγή είναι απαραίτητη.

    Για την ψυχοθεραπεία από ότι κατάλαβα δεν είσαι αρνητική.. Γιατί δεν την βάζεις κι αυτή στην ζωή σου; Και με την στήριξη των δικών σου θα γίνει καλύτερη δουλειά. Κάποια στιγμή μέσω της ψυχοθεραπείας θα μάθεις να στηρίζεσαι στα πόδια σου και όχι τόσο στους άλλους. Ναι συζητάμε με τους γύρω μας, λέμε τους προβληματισμούς μας και ακούμε αλλά την τελική απόφαση για οτιδήποτε θα την πάρουμε εμείς, μόνοι μας. Θα ήταν καλό να μπορείς να βοηθάς τον εαυτό σου και μόνη σου.
    Μπορεί και να το κάνεις, δεν το γνωρίζω. Απλά ανάφερες πιο πάνω τα δικά σου άτομα.

  11. #71
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2023
    Posts
    12
    Φυσικά και συμφωνώ με την ψυχοθεραπεία αλλά δυστηχως ο χρόνος που έχω διαθεσιμος δεν μου το επιτρέπει όπως επίσης και τα οικονομικά μου. Γι αυτο και έχω στραφεί στους δικούς μου ανθρώπους και το παλεύω κι εγω ...

  12. #72
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,007
    Quote Originally Posted by ANASTASIAARK. View Post
    Φυσικά και συμφωνώ με την ψυχοθεραπεία αλλά δυστηχως ο χρόνος που έχω διαθεσιμος δεν μου το επιτρέπει όπως επίσης και τα οικονομικά μου. Γι αυτο και έχω στραφεί στους δικούς μου ανθρώπους και το παλεύω κι εγω ...
    Δεν έχεις χρόνο για την ψυχική σου υγεία; Δεν νομίζω! Η ψυχική υγεία είναι το ίδιο σημαντική όσο και η σωματική. Αν θες να βρεις χρόνο, θα βρεις και το ξέρεις. Δεν προσέχεις αρκετά τον εαυτό σου και περιμένεις τρίτους να σε "σώσουν".. Όσο για το οικονομικό, έχω διαβάσει στο φόρουμ ότι υπάρχουν και δωρεάν ψυχολόγοι. Ψάξε το λίγο. Είμαι από Κύπρο οπότε δεν γνωρίζω περισσότερα.

  13. #73
    Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    49
    Οι ασκήσεις έχουν να κάνουν με αναπνοές πως να παίρνουμε σωστά ανασες ώστε ο οργανισμός μας να μην υπερφορτωνεται κυρίως στο στήθος και να μην μπαίνουμε σε κατάσταση άγχους με συμπτώματα κτλ. Μια απλή είναι ότι παίρνεις ανάσα απ την μύτη ώστε να γεμίσει η κοιλιά σου και εκπνέεις αργά απ το στομα. Το κάνω λιγες φορές μέσα στην μέρα και κάπως ηρεμώ. Γενικά η ψυχοθεραπεία βοηθάει αρκεί να βρουμε τον κατάλληλο για εμάς.
    George ναι το πιστεύω ότι μπορούμε να το ελέγξουμε κάποια στιγμή και χαίρομαι που το έχεις καταφέρει!

  14. #74
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2023
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Δεν έχεις χρόνο για την ψυχική σου υγεία; Δεν νομίζω! Η ψυχική υγεία είναι το ίδιο σημαντική όσο και η σωματική. Αν θες να βρεις χρόνο, θα βρεις και το ξέρεις. Δεν προσέχεις αρκετά τον εαυτό σου και περιμένεις τρίτους να σε "σώσουν".. Όσο για το οικονομικό, έχω διαβάσει στο φόρουμ ότι υπάρχουν και δωρεάν ψυχολόγοι. Ψάξε το λίγο. Είμαι από Κύπρο οπότε δεν γνωρίζω περισσότερα.
    Οταν εχεις 3 παιδιά και κάνεις 2 δουλειές και έχεις και το σπίτι να φέρεις βόλτα...όχι δεν εχεις πολύ χρόνο.
    Όσον αφορά τους δωρεάν ψυχολόγος, 2 ραντεβου που έκλεισα λίγο πριν τη συνέδρια (θα ήταν on line) εστειλαν μήνυμα ότι δεν μπορεί να πραγματοποιηθεί για τεχνικούς λόγους...οπότε και δεν ξανά ασχολήθηκα.

  15. #75
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,007
    Quote Originally Posted by ANASTASIAARK. View Post
    Οταν εχεις 3 παιδιά και κάνεις 2 δουλειές και έχεις και το σπίτι να φέρεις βόλτα...όχι δεν εχεις πολύ χρόνο.
    Όσον αφορά τους δωρεάν ψυχολόγος, 2 ραντεβου που έκλεισα λίγο πριν τη συνέδρια (θα ήταν on line) εστειλαν μήνυμα ότι δεν μπορεί να πραγματοποιηθεί για τεχνικούς λόγους...οπότε και δεν ξανά ασχολήθηκα.
    Να ξανά ασχοληθείς. Ψάξε το περισσότερο και σίγουρα κάτι θα βρεις. Θα δεις τρομερή αλλαγή

Page 5 of 6 FirstFirst ... 3456 LastLast

Similar Threads

  1. υπερενταση,νευρικη υπερδιεγερση σε μονιμη βαση..
    By ζωζα in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 02-02-2014, 01:03
  2. ΕΧΩ ΥΠΕΡΕΝΤΑΣΗ
    By vasilis_90 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 07-08-2013, 03:55
  3. Υπερενταση και Risperdal
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 21-12-2011, 13:37
  4. Ειμαι λιγο σε υπερενταση....οποτε καλημερα:)
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 23-08-2011, 17:20
  5. Replies: 19
    Last Post: 12-11-2007, 18:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •