Έκτακτες, αρρυθμίες και φόβος ανακοπής.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    44

    Έκτακτες, αρρυθμίες και φόβος ανακοπής.

    Όπως λέει και ο τίτλος το τελευταίο διάστημα έχω πάθει εμμονή με την καρδιά μου. Όλα άρχισαν το 2019 όταν άρχισα να έχω έκτακτες. Ήταν πολλές και μετά από εξετάσεις, χολτερ κτλ μου είπαν ότι είναι άγχος. Εμένα όμως οι έκτακτες άρχισαν να αλλάζουν και είχα αρχίσει να έχω απανωτές μέχρι και 10 χωρίς κανονικό χτυπο ενδιάμεσα. Τέλος πάντων δεν κατάφερα να τις πιάσω ποτέ σε χολτερ. Τέλος έχω και ένα σύμπτωμα πολύ σπάνιο-5 φορές σε 5 χρονια- που είναι σα να έχει σταματήσει η καρδιά μου για κάτι δευτερόλεπτα -νομίζω γύρω στα 4 με 5 δευτερόλεπτα. Όχι έκτακτη. Απλά νιώθω σα να μην υπάρχει χτυπος. Αρχίζω να πανικοβαλωμε και εκεί που αρχίζει το δωμάτιο να γυρίζει σαν ίλιγγος επανέρχεται σα να μην έγινε τπτ. Φυσικά οι καρδιολογοι αδιάφοροι μου λένε αποκλείεται και νιώθεις απλά έκτακτη.

    Για να μη το πολύ κουράζω τον τελευταίο μήνα με όλα αυτά π ακούω για ανακοπής μου έχει κολλήσει ότι αυτά που έχω είναι κοιλιακή ταχυκαρδία και ανά πάσα στιγμή θα πεθάνω. Δε μπορώ να πάω πουθενά. Στο λεωφορείο για τη δουλειά παθαίνω κρίση πανικού κάθε μέρα. Για καφέ φοβάμαι να βγω. Για περπάτημα ούτε κατά διάνοια. Είμαι σε πολύ άσχημη ψυχολογική κατάσταση και δε ξέρω τι να κάνω. Είμαι 28 και ζω σα να είμαι 80. Φοβάμαι μέχρι και να ανέβω τα σκαλοπάτια.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Posts
    2
    If you're bored during your free time, you can go to this free Quordle game and start playing this board game without having to sign up or download anything.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    119
    Quote Originally Posted by Nefelie View Post
    Όπως λέει και ο τίτλος το τελευταίο διάστημα έχω πάθει εμμονή με την καρδιά μου. Όλα άρχισαν το 2019 όταν άρχισα να έχω έκτακτες. Ήταν πολλές και μετά από εξετάσεις, χολτερ κτλ μου είπαν ότι είναι άγχος. Εμένα όμως οι έκτακτες άρχισαν να αλλάζουν και είχα αρχίσει να έχω απανωτές μέχρι και 10 χωρίς κανονικό χτυπο ενδιάμεσα. Τέλος πάντων δεν κατάφερα να τις πιάσω ποτέ σε χολτερ. Τέλος έχω και ένα σύμπτωμα πολύ σπάνιο-5 φορές σε 5 χρονια- που είναι σα να έχει σταματήσει η καρδιά μου για κάτι δευτερόλεπτα -νομίζω γύρω στα 4 με 5 δευτερόλεπτα. Όχι έκτακτη. Απλά νιώθω σα να μην υπάρχει χτυπος. Αρχίζω να πανικοβαλωμε και εκεί που αρχίζει το δωμάτιο να γυρίζει σαν ίλιγγος επανέρχεται σα να μην έγινε τπτ. Φυσικά οι καρδιολογοι αδιάφοροι μου λένε αποκλείεται και νιώθεις απλά έκτακτη.

    Για να μη το πολύ κουράζω τον τελευταίο μήνα με όλα αυτά π ακούω για ανακοπής μου έχει κολλήσει ότι αυτά που έχω είναι κοιλιακή ταχυκαρδία και ανά πάσα στιγμή θα πεθάνω. Δε μπορώ να πάω πουθενά. Στο λεωφορείο για τη δουλειά παθαίνω κρίση πανικού κάθε μέρα. Για καφέ φοβάμαι να βγω. Για περπάτημα ούτε κατά διάνοια. Είμαι σε πολύ άσχημη ψυχολογική κατάσταση και δε ξέρω τι να κάνω. Είμαι 28 και ζω σα να είμαι 80. Φοβάμαι μέχρι και να ανέβω τα σκαλοπάτια.
    κορίτσι μου πόσο σε καταλαβαίνω το έχω 10 χρόνια με τις κρίσεις πανικού ταχυκαρδίες αμέτρητες εξετάσεις κ ο λες καθαρές. Μόλις παίρνω τα πάνω μου κ αρχίζει μια δυσκολία πάλι τα ίδια. Αυτές τις μέρες έχω πάλι λόγω εργασιας

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    119
    Quote Originally Posted by Nefelie View Post
    Όπως λέει και ο τίτλος το τελευταίο διάστημα έχω πάθει εμμονή με την καρδιά μου. Όλα άρχισαν το 2019 όταν άρχισα να έχω έκτακτες. Ήταν πολλές και μετά από εξετάσεις, χολτερ κτλ μου είπαν ότι είναι άγχος. Εμένα όμως οι έκτακτες άρχισαν να αλλάζουν και είχα αρχίσει να έχω απανωτές μέχρι και 10 χωρίς κανονικό χτυπο ενδιάμεσα. Τέλος πάντων δεν κατάφερα να τις πιάσω ποτέ σε χολτερ. Τέλος έχω και ένα σύμπτωμα πολύ σπάνιο-5 φορές σε 5 χρονια- που είναι σα να έχει σταματήσει η καρδιά μου για κάτι δευτερόλεπτα -νομίζω γύρω στα 4 με 5 δευτερόλεπτα. Όχι έκτακτη. Απλά νιώθω σα να μην υπάρχει χτυπος. Αρχίζω να πανικοβαλωμε και εκεί που αρχίζει το δωμάτιο να γυρίζει σαν ίλιγγος επανέρχεται σα να μην έγινε τπτ. Φυσικά οι καρδιολογοι αδιάφοροι μου λένε αποκλείεται και νιώθεις απλά έκτακτη.

    Για να μη το πολύ κουράζω τον τελευταίο μήνα με όλα αυτά π ακούω για ανακοπής μου έχει κολλήσει ότι αυτά που έχω είναι κοιλιακή ταχυκαρδία και ανά πάσα στιγμή θα πεθάνω. Δε μπορώ να πάω πουθενά. Στο λεωφορείο για τη δουλειά παθαίνω κρίση πανικού κάθε μέρα. Για καφέ φοβάμαι να βγω. Για περπάτημα ούτε κατά διάνοια. Είμαι σε πολύ άσχημη ψυχολογική κατάσταση και δε ξέρω τι να κάνω. Είμαι 28 και ζω σα να είμαι 80. Φοβάμαι μέχρι και να ανέβω τα σκαλοπάτια.
    εγώ είμαι 33 καλό είναι να κάνεις όλες τις εξετάσεις να αποκλείσεις παθολογικό πρόβλημα και μετά ψυχολόγο. Στα λέω εγώ που υποφέρω να τ ακούω κ γω 20 χρόνια δεν έχω πάθει τιποτα απλά όταν είσαι πολύ ευαίσθητος κ ζωριζεσαι ο οργανισμός τα πετάει

  5. #5
    Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    44
    Quote Originally Posted by ellaki1989 View Post
    εγώ είμαι 33 καλό είναι να κάνεις όλες τις εξετάσεις να αποκλείσεις παθολογικό πρόβλημα και μετά ψυχολόγο. Στα λέω εγώ που υποφέρω να τ ακούω κ γω 20 χρόνια δεν έχω πάθει τιποτα απλά όταν είσαι πολύ ευαίσθητος κ ζωριζεσαι ο οργανισμός τα πετάει
    Το πρόβλημα είναι ότι έχω κάνει άπειρα καρδιογραφιματα, υπέροχους. Έχω βάλει χολτερ 5 φορές. Τίποτα. Όλα καθαρά. Οι γιατροί αδιαφορούν πλέον. Μου λένε είσαι καλά, είναι άγχος πήγαινε σπίτι σου. Είμαι σε απόγνωση δε μπορώ να πιστέψω ότι δεν έχω κάτι

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    119
    Σήμερα πήγα στη ψυχίατρο που με παρακολουθεί ούτε ξέρω πόσους παλμούς είχα. Μόλις μπήκα μέσα και της μίλησα ξαφνικά ηρέμησα αλλά άνθρωπος. Φοβήθηκα μην έχω κατάθλιψη Μ λέει άγχος έχεις θα πάρεις για λίγες μέρες ηρεμιστικό να ηρεμήσεις. Ο κόσμος έξω είναι σαλταρισμενος. Μ λέει δε κινδυνεύεις απ' τη καρδιά σου. Στο διάδρομο όταν πας δεν ανεβάζεις αφίξεις; Κάνε πράγματα που σε ευχαριστουν δραστηριότητες. Κατά καιρούς ηρεμώ γτ τόσα χρόνια που το έχω σίγουρα θα είχα πεθάνει. Σιν του ότι πέρσυ ο μπαμπάς μου έπαθε έμφραγμα ξαφνικό και από τότε έχω τη φοβία. Τίποτα δεν έχεις κανε πράγματα που σε ευχαριστουν λίγο λίγο κάθε φορά κ όταν σε πιάνει θα λες δε θα πάθω τπτ. Σου τα λέω αυτά να τα ακούω και εγώ γτ είμαι χάλια. Το συναίσθημα είναι απαίσιο. Νιώθεις ανάπηρος δυσλειτουργικος χώρις να είσαι.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    119
    Quote Originally Posted by Nefelie View Post
    Το πρόβλημα είναι ότι έχω κάνει άπειρα καρδιογραφιματα, υπέροχους. Έχω βάλει χολτερ 5 φορές. Τίποτα. Όλα καθαρά. Οι γιατροί αδιαφορούν πλέον. Μου λένε είσαι καλά, είναι άγχος πήγαινε σπίτι σου. Είμαι σε απόγνωση δε μπορώ να πιστέψω ότι δεν έχω κάτι
    αυτά που περιγράφεις είχα ακριβώς τα ίδια πριν χρόνια ακριβώς απλά μαθαίνεις να τα διαχειρίζεσαι. Και το κακό είναι όταν ζωριζεσαι το πρόβλημα ξανά βγαίνει. Δυστυχώς ζούμε και σε μια κοινωνία που έχουν αγριεψει πολύ τα πραγματα

  8. #8
    Quote Originally Posted by Nefelie View Post
    Όπως λέει και ο τίτλος το τελευταίο διάστημα έχω πάθει εμμονή με την καρδιά μου. Όλα άρχισαν το 2019 όταν άρχισα να έχω έκτακτες. Ήταν πολλές και μετά από εξετάσεις, χολτερ κτλ μου είπαν ότι είναι άγχος. Εμένα όμως οι έκτακτες άρχισαν να αλλάζουν και είχα αρχίσει να έχω απανωτές μέχρι και 10 χωρίς κανονικό χτυπο ενδιάμεσα. Τέλος πάντων δεν κατάφερα να τις πιάσω ποτέ σε χολτερ. Τέλος έχω και ένα σύμπτωμα πολύ σπάνιο-5 φορές σε 5 χρονια- που είναι σα να έχει σταματήσει η καρδιά μου για κάτι δευτερόλεπτα -νομίζω γύρω στα 4 με 5 δευτερόλεπτα. Όχι έκτακτη. Απλά νιώθω σα να μην υπάρχει χτυπος. Αρχίζω να πανικοβαλωμε και εκεί που αρχίζει το δωμάτιο να γυρίζει σαν ίλιγγος επανέρχεται σα να μην έγινε τπτ. Φυσικά οι καρδιολογοι αδιάφοροι μου λένε αποκλείεται και νιώθεις απλά έκτακτη.

    Για να μη το πολύ κουράζω τον τελευταίο μήνα με όλα αυτά π ακούω για ανακοπής μου έχει κολλήσει ότι αυτά που έχω είναι κοιλιακή ταχυκαρδία και ανά πάσα στιγμή θα πεθάνω. Δε μπορώ να πάω πουθενά. Στο λεωφορείο για τη δουλειά παθαίνω κρίση πανικού κάθε μέρα. Για καφέ φοβάμαι να βγω. Για περπάτημα ούτε κατά διάνοια. Είμαι σε πολύ άσχημη ψυχολογική κατάσταση και δε ξέρω τι να κάνω. Είμαι 28 και ζω σα να είμαι 80. Φοβάμαι μέχρι και να ανέβω τα σκαλοπάτια.
    Ποσο μα ποσο σε καταλαβαινω να ηξερες.Διαβασα το ποστ σου και ηταν σαν να βλεπω εμενα τα τελευταια 2 χρονια.
    Απειρες επισκεψεις σε καρδιολογους με ενα καρο εξετασεις καθαρες αλλα η εμμονη οτι θα παθω καρδια δεν λεει να φυγει.Καποιες μερες ειναι τοσο εντονο που απλα νιωθω οτι θα πεθανω στα επομενα δευτερολεπτα και το μυαλο κανει ενα σωρο καταστροφικες σκεψεις και οταν ηρεμουνε τα συμπτωματα αυτες οι ρημαδες οι σκεψεις δεν λενε να φυγουνε με τιποτα.

  9. #9
    Ξυπνάει κανείς με ταχυκαρδία και έκτακτες μέσα στη νύχτα; Μετά από κάποια κρίση πανικού ξυπνάω μέσα στη νύχτα με ταχυκαρδία. Αν πάρω αγχολυτικό και κάτι για να κοιμηθώ μετά ηρεμώ σιγά σιγά. Πρόσφατα έκανα καρδιογράφημα σε νοσοκομείο μετά από κρίση πανικού, έχω κάνει υπέρηχο πριν κάποιους μήνες και όλα ήταν καλά. Εξετάσεις αίματος επίσης καλές. Ζάλη έχω κάθε μέρα όλη μέρα εδώ και ένα χρόνο. Βαρέθηκα με όλη αυτή τη κατάσταση.

  10. #10
    Quote Originally Posted by ThelwNaEimaiKala View Post
    Ξυπνάει κανείς με ταχυκαρδία και έκτακτες μέσα στη νύχτα; Μετά από κάποια κρίση πανικού ξυπνάω μέσα στη νύχτα με ταχυκαρδία. Αν πάρω αγχολυτικό και κάτι για να κοιμηθώ μετά ηρεμώ σιγά σιγά. Πρόσφατα έκανα καρδιογράφημα σε νοσοκομείο μετά από κρίση πανικού, έχω κάνει υπέρηχο πριν κάποιους μήνες και όλα ήταν καλά. Εξετάσεις αίματος επίσης καλές. Ζάλη έχω κάθε μέρα όλη μέρα εδώ και ένα χρόνο. Βαρέθηκα με όλη αυτή τη κατάσταση.
    Καλημερα, εχω ξυπνησει και εγω αρκετες φορες μεσα στη νυχτα με τα ιδια συμπτωματα και ειναι πολυ τρομακτικο.
    κανεις καποια ψυχοθεραπεια?καποια αγωγη?

  11. #11
    Quote Originally Posted by Panos_mch View Post
    Καλημερα, εχω ξυπνησει και εγω αρκετες φορες μεσα στη νυχτα με τα ιδια συμπτωματα και ειναι πολυ τρομακτικο.
    κανεις καποια ψυχοθεραπεια?καποια αγωγη?
    Είναι ανακουφιστικό λίγο να ξέρεις ότι κι άλλοι περνάνε τα ίδια. Λαμβάνω το cipralex των 20 από τον Δεκέμβριο. Εννοείται με την καθοδήγηση της ψυχιάτρου μου. Γενικά ήμουν καλά μέχρι που ήρθαν πάλι οι κρίσεις πανικού αλλά η ζάλη σταθερή. Τώρα ξεκίνησα και το azapin για λίγες μέρες για να μπορώ να κοιμάμαι ήρεμα (βέβαια ίσως επειδή είναι αρχή μου φέρνει ζάλη). Εσύ;

  12. #12
    Quote Originally Posted by ThelwNaEimaiKala View Post
    Είναι ανακουφιστικό λίγο να ξέρεις ότι κι άλλοι περνάνε τα ίδια. Λαμβάνω το cipralex των 20 από τον Δεκέμβριο. Εννοείται με την καθοδήγηση της ψυχιάτρου μου. Γενικά ήμουν καλά μέχρι που ήρθαν πάλι οι κρίσεις πανικού αλλά η ζάλη σταθερή. Τώρα ξεκίνησα και το azapin για λίγες μέρες για να μπορώ να κοιμάμαι ήρεμα (βέβαια ίσως επειδή είναι αρχή μου φέρνει ζάλη). Εσύ;
    Ειναι οντως αρκετα ανακουφιστικο..Εγω επαιρνα ζαναξ τα σταματησα φυσικα με καθοδηγηση ψυχιατρου και εδω και ενα χρονο περιπου παιρνω 10 mg ενα γενοσημο του cipralex,το τελευταιο καιρο ειμαι σε διαδικασια μειωσης δοσης αλλα βλεπω οτι ολα ξαναγυρνανε παλι στα ιδια..Κρισεις πανικου,ζαλαδες,πονους στο στηθος,πλατη,χερια και γενικα αυτο το κολοαισθημα οτι σβηνω.Και φυσικα αμετρητες καταστροφικες σκεψεις.

  13. #13
    Quote Originally Posted by Panos_mch View Post
    Ειναι οντως αρκετα ανακουφιστικο..Εγω επαιρνα ζαναξ τα σταματησα φυσικα με καθοδηγηση ψυχιατρου και εδω και ενα χρονο περιπου παιρνω 10 mg ενα γενοσημο του cipralex,το τελευταιο καιρο ειμαι σε διαδικασια μειωσης δοσης αλλα βλεπω οτι ολα ξαναγυρνανε παλι στα ιδια..Κρισεις πανικου,ζαλαδες,πονους στο στηθος,πλατη,χερια και γενικα αυτο το κολοαισθημα οτι σβηνω.Και φυσικα αμετρητες καταστροφικες σκεψεις.
    Nαι, εκεί που πάω και εγώ καλύτερα άντε πάλι τα ίδια. Αυτό με το σβήσιμο τελευταία το νιώθω όταν στέκομαι όρθιος κάποιες φορές. Σαν να πέφτει η πίεση ένα πράγμα αλλά δεν πέφτει. Εγώ τώρα νιώθω σαν να βουλιάζει το έδαφος όταν περπατάω.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    119
    Ποπο όλοι τα ίδια έχουμε σα να ακούω εμένα. Πριν μέρες είχα όλη μέρα πονοκέφαλο υπέφερα ώσπου κάποια στιγμή το βράδυ μουδιάσει το στόμα μου σηκώνομαι πάνω άρχισα να καίγομαι λέω πάει έπαθα εγκεφαλικό. Μόλις πήγα στους γονείς Μ ηρέμησα. Μόνο τα βράδια είμαι ήρεμη. Μόλις βγαίνει το φως της ημέρας τρελό άγχος και ταχυκαρδίες τώρα πάλι έκτακτες ακούω τη παύση στο λαιμό. Πριν 6 μήνες έκανα τριπλεξ καρδιάς ΜΜΕ ταχυκαρδία Μ λέει ο καρδιολόγος δεν είναι επικυνδινες μόνο σε μεγαλύτερη ηλικία. Που θα πάει αυτό το έχω 10 χρόνια. Μόλις πιεζομαι από κατι μου ξεσπάει εκεί. Σιν του ότι ο πατέρας Μ πέρσυ έπαθε έμφραγμα και από τότε τρέμω. Όλα μπορώ να αντιμετωπίσω αυτό με τις ταχυκαρδίες δε τ αντέχω

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,591
    Ναι όντως γλυκιά μου από τα συμπτώματα που περιγράφεις η ζωή σου από εδώ και μπρος πρέπει να είναι σαν μιας 80χρονης, να μην ανεβαίνεις σκάλες, να μην περπατάς, να μην πατάς τα σκαλοπάτια και να μην μπαίνεις στα λεωφορεία γιατί θα πάθεις κρίση πανικού. Κάτσε σπιτάκι σου κλεισμένη και μην κάνεις απολύτως τίποτε, απλά μέτρα τις ταχυκαρδίες κάθε μέρα και έτσι θα περάσει η ζωούλα σου. Μια χαρά! Τι άλλο να κάνουμε? Θα είσαι στο ασφαλές κουτί σου και όλα καλά. Ηρέμησε.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Εκτακτες/αρρυθμιες…
    By Martha1995 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 21-01-2022, 18:44
  2. Έκτακτες, κρίσεις πανικου, εμβολιο, φοβος ανακοπης κτλ
    By Nefelie in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 4
    Last Post: 01-10-2021, 14:26
  3. Εκτακτες,φόβος ανακοπης
    By Antonis8 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 25
    Last Post: 04-05-2019, 16:05
  4. Τρελές αρρυθμίες, έκτακτες συστολές και φόβος θανάτου. Έχω παροξυσμό, HELP!!!!!!
    By Aramis in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 25
    Last Post: 04-03-2019, 00:01
  5. Βραδυκαρδιες / Φοβος ανακοπης
    By pewlepepe in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 22-10-2016, 16:00

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •