Δεν εχω παρεα για να βγαινω.. :/
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    4

    Δεν εχω παρεα για να βγαινω.. :/

    Γεια σας φιλοι, ειμαι 17 χρονων. Απο 1η γυμνασιου που μου λεγανε φιλοι να βγαινουμε εξω, οι γονεις μου δεν με αφηναν με αποτελεσμα να μην με "αφηνουν" να κοινωνικοποιηθώ. Οταν αρχισαν να με αφηνουν (τελη 2ας γυμνασιου) να παω για καφε με φιλους πριν βγω με ρωταγανε που θα παω, με ποιους και τετοια. Αυτο φυσικα δεν σταματησε μεχρι φετος που δεν εχω παρεα για να βγω.. Φιλους εχω αλλα δεν "ανοικω" σε παρεα ωστε να κανονιζουμε να βγαινουμε τα σαββατα. Ωστοσο με "κραταει πισω" και ο αδερφος μου (διδυμος) που ειναι σχετικα ανωριμος, κανει χαζομαρες και δεν τον νοιαζει για την εικονα που θα σχηματισει στους αλλους και δεν μπορω να βγω μονος μου αφου θα αρχισουν οι γονεις μου να με ρωτανε γιατι δεν λες και στον αδερφο σου να ρθει και τετοια (+ οτι θα τον στεναχωρουσα να του ελεγα δεν θα ρθεις μαζι). Αυτο βασικα με εκανε να χωρισω και με την κοπελα που ειχα στην πρωτη λυκειου, αφου δεν μπορουσα να παιρνω και τον αδερφο μου για να βγω με αυτην, και αν εβγαινα μονος μου οι γονεις μου θα αρχιζανε την ανακριση (καλη λυση θα ηταν να πω οτι βγαινω με κατι φιλους αλλα πως θα δικαιολογουσα το οτι δεν ερχεται και ο αδερφος μου μαζι; ). Επισης σε παρτυ σχολικα δεν πηγαινα (που στα παρτυ εχει ο καθενας πολλες ευκαιριες να κοινωνικοποιηθει και να γνωρισει κοσμο) γιατι ακομα και στην 3η γυμνασιου οι γονεις μου δεν με αφηναν. Ετσι κατεληξα να περναω καθε σ/κ μονος μου και να ψυχοπλακωνομαι, βλεποντας ολους τους φιλους μου να βγαινουν και να περνανε καλα και γω να καθομαι σαν το χαζο στον υπολογιστη.. Πως θα μπορουσα να αντιμετωπισω μια τετοια κατασταση;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,781
    Να λες στους φιλους σου να ρχονται σπιτι. Ετσι δε θα χει προβλημα η μαμα σου και θα παιζετε κ τον αδερφο σου.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    4
    Το θεμα ειναι οτι με κανουν να νιωθω πενταχρονο και αυτο δεν ειναι η λυση..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,781
    Κοιταξε εχουνε δικιο οι γονεις σου, δεν μπορεις σ αυτη την ηλικια να βγαινεις οποτε θελεις εσυ, ειδικα τα βραδυα κ να αργεις. Εσυ τωρα δε το καταλαβαινεις αλλα εισαι μικρος ακομα και οι κινδυνοι ειναι πολλοι. Μετα πρεπει να ξερουνε οι γονεις σου με ποιους κανεις παρεα γιατι μπορει να σε παρασυρουνε οι κακες παρεες. Ο αδερφος σου θελει κι αυτος να βγαινει? Πως τη βγαζει?

  5. #5
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Κοιταξε εχουνε δικιο οι γονεις σου, δεν μπορεις σ αυτη την ηλικια να βγαινεις οποτε θελεις εσυ, ειδικα τα βραδυα κ να αργεις. Εσυ τωρα δε το καταλαβαινεις αλλα εισαι μικρος ακομα και οι κινδυνοι ειναι πολλοι. Μετα πρεπει να ξερουνε οι γονεις σου με ποιους κανεις παρεα γιατι μπορει να σε παρασυρουνε οι κακες παρεες. Ο αδερφος σου θελει κι αυτος να βγαινει? Πως τη βγαζει?
    Μια χαρά μπορεί να βγαίνει 17 χρονών γομάρι. Οι κίνδυνοι πάντα είναι πολλοί για οποιαδήποτε ηλικία, αλλά με αυτό το σκεπτικό θα έπρεπε καθείς να μένει κλειδαμπαρωμένος σπίτι του. Δυστυχώς οι υπερπροστατευτικοί γονείς καταστρέφουν τα παιδιά και εν τέλει τα αφήνουν να ενταχθούν στην κοινωνία αργά δημιουργώντας τους αρκετές ανασφάλειες και φοβίες.

    Γιώργο, εγώ σου προτείνω να κάνεις απλά υπομονή. Είσαι 17 χρονών, λογικά πας Γ' λυκείου. Ασχολήσου για όσο χρόνο απομένει με τα μαθήματά σου και μόλις ενηλικιωθείς βγες ελεύθερα και διασκέδασε, ζήσε. It's getting better! :)

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    4
    2α λυκειου παω (φεβρουαριο γινομαι 17). Το θεμα ειναι οτι ποτε δεν μπορεσαν να καταλαβουν την διαφορα που εχουν οι εποχες μας, ζουσαν και οι δυο (γονεις) σε χωριο οπου τα πραγματα ηταν εντελως διαφορετικα. Πλεον εχω την "ελευθερια" που θελω αλλα την μπαλα την εχω χασει ηδη..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,206
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Να λες στους φιλους σου να ρχονται σπιτι. Ετσι δε θα χει προβλημα η μαμα σου και θα παιζετε κ τον αδερφο σου.
    Kerasi ti les sto paidi gamoti moy?
    dekaefta xronvn einai ti na paizoune tou les?

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    4
    Kerasi εχεις παιδια;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    211
    Τίποτα δεν έχασες ακόμα. Φρόντισε να περάσεις κάπου, σε άλλη πόλη κυρίως αφού νιώθεις ότι υπάρχει τόσο μεγάλο πρόβλημα με τους δικούς σου και θα γνωρίσεις ένα σωρό ανθρώπους στη σχολή σου να βγαίνεις.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,776
    Quote Originally Posted by Giwrgos-P View Post
    2α λυκειου παω (φεβρουαριο γινομαι 17). Το θεμα ειναι οτι ποτε δεν μπορεσαν να καταλαβουν την διαφορα που εχουν οι εποχες μας, ζουσαν και οι δυο (γονεις) σε χωριο οπου τα πραγματα ηταν εντελως διαφορετικα. Πλεον εχω την "ελευθερια" που θελω αλλα την μπαλα την εχω χασει ηδη..
    Ποτέ δεν είναι αργά για τίποτα!!!!!!! Δεν έχεις χάσει την μπάλα! Πες εσύ σε κανα δύο φίλους σου να βγείτε το βράδυ και πάρε και τον αδελφό σου μαζί σας

Similar Threads

  1. σαν να βγαινω απο το σωμα μου στον υπνο
    By OloiEnantiwnmou in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 17
    Last Post: 13-01-2018, 02:21
  2. βγαινω απο το σωμα μου οταν κοιμαμαι
    By rossana in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 11-09-2012, 11:37
  3. ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΕΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΙΝΩ
    By Nicolas in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 10
    Last Post: 11-11-2011, 15:29
  4. δεν με αφηουν να βγαινω αργα
    By katerinaM in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 27-04-2011, 01:06
  5. Βγαίνω απ\'το σώμα μου..
    By mstrouf in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 30-08-2008, 23:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •