Παιδια Βοηθεια :( Γενικευμενη αγχωδης διαταραχη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1

    Παιδια Βοηθεια :( Γενικευμενη αγχωδης διαταραχη

    Γεια σας

    Παιδια είμαι 32 χρονων και τώρα και 2 μήνες εχει ξεκινήσει ο γολγοθάς μου
    Πρην 2 μήνες πέθανε ο θείος μου από κακια αρρώστια. εκεινο το βράδι στο σπιτι που ήταν ολοι μαζεμένοι, αρχισαν και ελεγαν για αρωστιες και, εγω φοβήθηκα γιατί είχα μια ενόχληση χαμηλά στους ορχεις..εκεινο το βραδυ με επιασε τρέμουλο, κόπηκαν τα ποδια και με επιασε τρομερο ανχος... την δευτέρα πήγα στον ουρολόγο, και μου είπε ότι ειχα κιρσοκήλη και με έστειλε να κανω ένα υπέρηχο, που των εκανα μετα από 2 ημέρες, και τελικά ήταν μια υδροκήλη που μου δημιουργούσε ένα βαρος, τοτε ηρέμησα λιγάκι, αφού μου εξήγησε ότι και η πόνοι που είχα παραπάνω στην κοιλιακή χωρα ηταν ανακλάσεις...! μου ειπε να μην φοράω στενα ρουχα κτλ.. πηγα σε δευτερο γιατρο για να παρω άλλη μια γνωμη , ειδε των υπέρηχο και μου είπε τα ιδια πράματα.. τοτε ημεμησα, όταν πηγα σπιτι εκατσε ένα αρθρο μπροστα μου που ελεγε για μια κοπελα που έκανε μια μαγνητική για μια ενόχληση που ειχε στα ματια και της βγήκαν κατι..... τοτε αρχισα και επερνα την κατω βολτα, γιατι εχω και εγω ένα θεμα, ειχα παει στων οφθαλμίατρο και μου είχε πει ότι ήταν από το ανχος και απλα να το αφηνω να περνάει όταν παρουσιάζετε.. το πρόβλημα ήταν ότι δεν είχα κανει εξεταση βυθού, και αρχησα να σκέφτομαι διάφορα άσχημα πράγματα για εμένα, με κηρισευσε το ανχος, αρχησα να τρέμω ελαφρια, να ακουω εντωνα την καρδια μου, να μην μπορω να δουλέψω, να μην εχω όρεξη, να μην μπορω να κοιμηθώ και να είμαι σαν ζόμπι. ένα πρωι σηκώθηκα και αφού ολο το βράδι είχα ταχυπαλμία, πηγα σε ένα καρδιολόγο πελάτη μου, του εξηγήσα, μου εκανε καρδιογράφημα, μου έκανε υπέρηχο καρδίας, θυροειδή, νεφρων, και όλα ηταν άψογα, και μου είπε ότι λογο του ανχους είμαι έτσι, μου εγραψε φου τσεκ απ αιματολογικές και βγήκαν ολες μικρου παιδιού. αλλα εγω παλι δεν ησύχασα, συνέχισα να σκέφτομαι άσχημα πράματα για εμένα, η γυναικα μου δεν ηξερε πων να με βοηθήσει. Αποφάσισα να κανω εξεταση βυθού στα ματια μου, πηγα σε ένα άλλο οφθαλμίατρο, του είπα το πρόβλημα μου, και μετα μου είπε ότι και αυτος το είχε τωρα 2,5 χρονιά και ότι είναι από το ανχος και το στρες, μου έκανε ολες τις απαραιτητες εξετασεις, μου ειπε ότι όλα ηταν αψογα και ότι δεν εχω κατι να φοβαμαι, μονο 0,25 αστιγματισμό.. εγω ομως για κάποιο λογο δεν ησυχασα.. κατρακυλήσα, πηγαινα στην δουλεια μου, και κοιτουσα την ωρα ποτε να σχολασω, στο σπιτι πηγαινα και ξαπλωνα, δεν ειχα ορεξη για τπτ.. μετα αρχησα παλι να ποναω χαμηλα στην κυλια, πηγα σε ένα χειρουργο και μου ειπε και αυτος ότι είναι λογο της υδροκήλης και να μην ανησυχω. δεν κοιμομουν πλεων, και αρχησα να νιωθω τραβήγματα σε διάφορα σημεία στο κεφαλή, και αρχησα να πιστευω ότι κατι εχω... τελικα με πολύ ανχος αποφάσισα να παω σε ένα νευρολόγο, με ρωτησε διαφορα πραγματα, του ειπα και την ιστορια μου. και μου ειπε ότι εχω γενικευμένη αγχώδη διαταραχή (ή καπως ετσι) με κρισεις πανικου. μου ειπε να ξεκινήσουμε μια θεραπεία. μου εγραψε το cipranet 40mg για 4 μερες 1/4 για άλλες 4 1/2 και μετα 1 ... και μαζη xanax 0.25... καθω και 5 μερες αδεια από την δουλεια μου

    της 3 πρωτες μερες ειχα πονοκεφάλους, ναυτία, ατονια, ξηροστομια, πολύ άγχος, διαρροια, ιδρωτα, που περνουσαν μεχρι το μεσημερι, το βραδι παντα ενιωθα καλα (το χαπη το επερνα παντα 21:30), την τεταρτη ημερα ημουν μια χαρα. όταν πηγα την πεμπτη ημερα στο 1/2 ειχα εντονη ναυτια, 2 πρωινα ξερασα, διάρροιας, συχνοουρία,αιπνιες, μεγαλη κοπωση, πονανε ποδια και μεση. πηρα τηλεφωνο των νευρολογο και μου ειπε να κανε λιγο υπομονη για να συνηθισει ο οργανισμος μου, περασαν οι 4 ημερες και ειχα το ιδιο πρόβλημα την ξαναπήρα και μου ειπε να το συνεχίσω λιγο ακόμα το 1/2 μεχρη και αυριο (27/10), εντομεταξη με επιασε ξανα αυτό με τα ματια μου, και πηγα ξανα σε άλλο οφθαλμιατρο, μου ειπε και αυτος το ιδιο, του ειπα ότι καταντησα να περνω φαρματα για αυτό το πραγμα, και τοτε μου προτεινε να παω για μαγνητικη να μου φυγη η ιδεα... παιδια τρέμω.. της 30 του μηνα θα παω να την κανω και τρεμος ολος ((((((((((

    Αποψε δεν κοιμηθικα καθολου, ολο το βραδι ειχα ναυτιες, σηχνοουρια, πηγα 3 φορες τουαλετα(χοντρα διαρροια), εφαγα μερικες φρηγανιες να για να στρωσει το στομαχη μου. ειχα παει και πριν μερικές ημέρες στο νοσοκομειο για αυτό των λογο, μου εκαναν ακτινογραφια κοιλιας και ηταν καθαρη, εξετάσεις αιματος καλες, και μου ειπαν η μια ηπια γαστρεντεριτιδα η είναι από τα φαρμακα....

    Παιδια δεν ξερω τι να κανω, νιωθω να αρρωστενω οσος περνανε η μερες και πινω αυτό το χαπι.. και το θεμα είναι ότι κάθε βραδι είμαι καλα μετα της 7 λες και δεν εχω τπτ

    συγνωμη για τα ορθογραφικα

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Location
    The Wall
    Posts
    16
    Καλησπέρα φίλε!

    Βρίσκομαι σχεδόν σε παρόμοια κατάσταση με τη δική σου (δες εδώ αν θες).
    Εν ολίγοις, τον περασμένο Μάιο ξεκίνησαν να με πιάνουν κρίσεις πανικού και από τότε μου έχει κολλήσει στο μυαλό η ιδέα πως κάτι έχω ή κάτι θα πάθω, κυρίως με την καρδιά.
    Αφού τον τελευταίο χρόνο έκανα διάφορες εξετάσεις, κυρίως καρδιολογικές και ενώ όλα ήταν φυσιολογικά, η ιδέα πως κάτι έχω ακόμα παρέμενε, αποφάσισα να πάω σε ψυχίατρο και ξεκίνησα και εγώ φαρμακευτική αγωγή (Ladose και Xanax).
    Αν και τώρα είμαι 23 μέρες με τα φάρμακα, μπορώ να πω πως είμαι σχετικά καλύτερα, αλλά δεν το έχω ξεπεράσει πλήρως. Αγχώνομαι με το παραμικρό που συμβαίνει, έναν πόνο στο στήθος ή οτιδήποτε.
    Βέβαια είναι νωρίς ακόμα (τα αντικαταθλιπτικά θέλουν κάποιον καιρό για να δράσουν) και δεν έχω να σου δώσω κάποιες συμβουλές για το πως να το ξεπεράσεις, μπορώ να σου πω δύο-τρία πράγματα για το πως να μην το κάνεις χειρότερα.
    Καταρχάς, ναι, πήγαινε κάνε αυτή τη μαγνητική μπας και σου φύγει η ιδέα πως κάτι έχεις. Δεύτερον, μην ψάχνεις στο ίντερνετ για άρθρα περί διαφόρων καταστάσεων, για αρρώστιες κλπ.
    Δώσε λίγο χρόνο στα φάρμακα να δράσουν και αν δεις πως έχεις ανεπιθύμητες παρενέργειες, τότε να το συζητάς με τον γιατρό σου (ψυχίατρο ή νευρολόγο) ώστε να σου ρυθμίσει την δόση ή να σου αλλάξει το φάρμακο.

    Καλή τύχη.

  3. #3
    καλησπέρα και ευχαριστω για την απαντηση.. διαβασα το αρθρο σου και εχουμε πολλα κοινα.. εχω όμως πολλες αποριες σχετικα με τα φαρμακα... γιατι με κανει τοσο χαλια κάθε βραδι?, γιατι νιωθω περισοτερο ανχος? σκεψου ότι μετα της 7 το βραδι είμαι τελεια, καθολου ανχος, ανάλαφρος δεν σκέφτομαι τπτ ασχημο. δλδ όταν περναει η επιρια είμαι μια χαρα... δεν καταλαβαινω... το πρωι είμαι σαν αρωστο... το xanax αποφευγω να το περνω οσο μπορω.. δεν θελω να εθιστω

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα φιλε μου,κοινοτυπο το θεμα σου με την αρρωστοφοβια,Εαν εκανες ολες τις αναγκαιες εξετασεις κ οντως δεν εχεις κατι τοτε ειναι καθαρα ψυχολογικο που σωματοποιειται,Προτεινω να κανεις μια ερευνα εδωπερα να βρεις παρομοιες περιπτωσεις μελων να μελετησεις,Επισης ειναι αναγκαιο να σταματησεις να διαβαζεις ιατρικα θεματα ειδικα μεσα απο το ιντερνετ που δεν ειναι σε καθε περιπτωση αξιοπιστο επειδη αντι να σου κανουν καλο επηρεαζεσαι ασκημα κ επειδεινωνεται η διαθεση σου μετα,Ετσι κ δεν μπορεις να το κανεις αυτο πες στην γυναικα σου οτι πρεπει να σου αποσπα την προσοχη οταν σε βλεπει σε τετοια κατασταση,Εισαι πολυ νεος αλλωστε κ τα σοβαροτερα θεματα υγειας συνηθως παρουσιαζονται σε μεγαλυτερες ηλικιες,Νομιζω οτι με αφορμη αυτο που εγινε με τον θειο σου σου ηρθε ολο το στρες στην επιφανεια κ επαθες πανικο,Ειναι πιθανον να στρεσαρεσαι κ για διαφορετικα θεματα οπως για παραδειγμα οικονομικα τα οποια κ πρεπει να εντοπισεις κ σου βγαινει σε αρρωστοφοβια,Καταπολεμησε οσο μπορεις ο,τι σε προβληματιζει κ πιθανοτατα νιωσεις καλυτερα

  5. #5
    κανω ότι μπορω... το μεγαλο μου ανχος είναι η μαγνητηκη.. τρεμω...! ελπιζω να νιώσω μετα καλυτερα.Δυστηχος σε εμενα κατσανε και γεγονοτα σωματικα και αρχησα να πιστευω ότι κατι εχω, αν και τα εχω ξεδιαληνει σχεδων.. όλα... απλα με τα χαπια νιωθω σαν αρρωστος κάθε πρωι, ενώ πρην τα παρω απλα ειχα ανχος. φοβομουν την αυριανη ημερα, πηγενα στην δουλεια και σκεφτομουν ποτε θα σχολασω κτλ.. ότι τωρα ότι δεν τα εχω αυτά αλλα νομιζω ότι ασχολουμε περισοτερω με το τι μου προκαλουν τα φαρμακα...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    κοιτα..αν διαβασεις κ την δικη μου ιστορια..πασχω κ εγω απο γενικευμενη αγζωδη διαταραχη κ καταθλιψη.
    εχω επεισοδια ανα 5 χρονια περιπου..
    μην ανησυχεις.τα φαρμακα θελουν χρονο κ εχουν καποιες παρενεργειουλες μεχρι να δειξουν το αποτελεσμα τους.
    κ γω παιρνω οταν εχω επεισοδια, αντικαταθλιπτικο κ ζαναξ.αν το παρεις το ζαναξ με τις οδηγιες του γιατρου σου δεν θα εθιστεις.
    αν κανεις απο μονος σου ο.τι να ναι τοτε ναι μπορει να εθιστεις.
    θα παιρνεις τις δοσολογιες που σου εδωσε.
    η γενικευμενη αγχωδης διαταραχη το βραδακι μπαινει σε υφεση σε ολους τους πασχοντες.
    μου το ειχαν εξηγησει καποτε οι γιατροι που περασα ανα καιρους οτι υπαρχει λογος σχετικα με τις ορμονες του εγκεφαλου.
    κανε υπομονη, παιρνε τα φαρμακα σου κ σε λιγο καιρο αυτο θα ειναι παρελθον.
    οταν θα ηρεμησεις πληρως κ νιωσεις οτι το κεφαλι σου εχει μπει στην θεση του...τοτε θα σε συμβουλευα να ξεκινησεις κ ψυχοθεραπεια ωστε να βρεις το υποβαθρο αυτης της καταστασης.
    συνηθως αυτη η κατασταση ξεκναει απο καπου..
    να ξερεις οτι η αγχωδης διαταραχη ειναι μια λαθος αμυνα του εγκεφαλου κ θελει δουλιτσα με ψυχοθεραπευτη να μαθεις να αμυνεσαι αλλιως.
    μη φοβασαι.ειναι κατι παντως που αντιμετωπιζεται με εξαιρετικη επιτυχια..
    δωσε χρονο στον εαυτο σου να ανακαμψει,μη βιαζεσαι κ ακολουθα τις οδηγιες του γιατρου πιστα.
    εγω επαθα επεισοδιο παλι τον απριλη κ τωρα ειμαι μια χαρα.
    παιρνω το αντικαταιλιπτικο μου απο τοτε κ οταν νιωσω ετοιμη κ μου πει ο γιατρος, θα το κοψω.
    μη φρικαρεις..πολυς κοσμος πασχει απο αυτο.

  7. #7
    παιδια... σημερα νιωθα καλα, εχθε κοιμηθικα αρκετα καλα, και το πρωι ειχα πολύ λιγες ναυτιες.. ημουν σχετικα χαλαρος.. αν και την πεμπτη θα κανω μαγνητικη... και ο θεος βοηθος.. τι άλλο να πω.. μονο αυτος μπορει να με βοηθησει... τελικα σημερα μου ειπε η νευρολόγος να συνεχεισω με μισο χαπη αφου εχω παρενεργιες ακομα.. και να την παρω ένα τηλεφωνο την επομενη δευτερα... εντωμεταξη εχω την εσθηση ότι μου εχει επιρεασει λιγο την οραση τα χαπια.

  8. #8
    Παιδια παλι αποψε τα ιδια περναω. Ξυπνισα στης 2 με ναυτια, καταφερα να την αποβαλω μεσα σε μια ωρα,αλλα απο τοτε με επιασε ανχος κ συχνοουρια, κ καθε μιση με μια ωρα παω τουαλετα, δεν μπορω αλλο ειμαι πολυ κουρασμενος, θελω να κοιμηθω :-(

  9. #9
    Θελω την παλια μου ζωη πισω, :-( παιδια βοηθεια, νιωθω χανεται η ζωη μου, ενα βημα μπροστα. Κ 3 πσω

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    692
    Καλε μου ξερω καλα τι περνας.
    Αγχος αναμονης ειναι αυτο.
    Δεν ειναι ευκολο να το ελεγξεις (ενας Θεος ξερει τι περναμε ολοι εδω μεσα οταν αρχιζει η καταστροφολογια του μυαλου μας).
    Θεωρω οτι μετα τη μαγνητικη ολα θα ειναι καλυτερα.
    Μη σε παιρνει απο κατω.
    Εισαι καινουριος σ'αυτο και σου φαινεται βουνο και ειναι βουνο αλλα θα μαθεις να το ανεβαινεις και κυριως θα μαθεις που εχει ξεφωτα για να ξεκουραζεσαι.
    Σε λιγο καιρο δεν θα θυμασαι τιποτα απο ολα αυτα ή ακομα καλυτερα θα τα θυμασαι και θα γελας.

  11. #11
    Σε ευχαριστω για το ενδιαφερων, τωρα κ δυο ημερεσ κοιμηθικα το βραδι. Σημερα εκανα τησ μαγνητικεσ, πηγα κ ετρεμα, οταν μπηκα μεσα με ρωτησαν για το προβλημα που ειχα, ρωτησα αν μπορω να εχω καποιο αποτελεσμα σημερα, γιατι εχω φτασει να περνω ανχολητικα, κ αυτη μου απαντησε οτι δεν ειναι αρμοδια, κ οτι αν εχω κατι τι θα αλλαξη. Με βαλανε στο τομογραφο, εκανα διαρκοσ την προσευχη μου, εκανε πολυ θοριβο κ ηταν πολυ αποπνηχτικα, 30 λεπτα για την 2 μαγν. Κ δεν μου εβαλαν στιαγραφικο. Καποια στιγμη ηρθε μεσα μια αλλη κοπελα, μου λεει τελιωσαμε κ η εξεταση μου ειναι καλη. Εγω τρελαθικα λεω αληθια μου λετε? Μου λεει ναι ειναι καλη, αλλα να περιμενω μερικεσ ημερεσ την γνωματευση. Μετα με ξαναρωτησα αν εβλεπα τρεμουλο σε καπιο ματι, λεω οχι στο οπτικο πεδιο. Μου λεει ποσεσ φορεσ την ημερα; Τησ λεω 1 φορα το μηνα, για 20-30 λεπτα, ενα τρεμουλο που ξεκιναει απο το κεντρο κ σιγα σιγη παει στην ακρη κ χανετε κ οτι εχω παει σε 2 οφθαλ. Κ μου εχου πει οτι λεγετε οφθαλμικη αυρα. Κ για να μου περαση το ανχοσ με εστειλαν. Παιδια εχω αγωνια για τα επισημα αποτελεσματα μηποσ κ μου ειπαν ψεματα για να ηρεμησω κ να φυγω απο εκει καλα. Την προσευχη μου κανω να ειναι ολα καλα, να ξεκινησω ξανα την ζωη μου. Εχω περασει πολλα τωρα κ 2.5 μηνεσ. Ισοσ ασημαντα μπροστα σε πραγματικα προβληματα αλλα νιωθω οτι θελω να κανω πολλα πραματα ακομα στην ζωη μου. Ο θεοσ να βαλη το χερι του

Similar Threads

  1. ΓΕΝΙΚΕΥΜΕΝΗ ΑΓΧΩΔΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ
    By a+b in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 16-09-2013, 22:12
  2. Αγχωδης διαταραχη και γενικευμενη φοβια σημαινει μοναξια στην προσωπικη ζωη?
    By silveroula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 08-02-2013, 19:24
  3. οταν το αγχος ερχεται διχως αιτιο τοτε ειναι γενικευμενη αγχωδης διαταραχη?
    By valleron2009 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 01-07-2012, 15:15
  4. Γενικευμένη Αγχώδη Διαταράχη....είναι πολύ ύπουλη η ρουφιάνα!!!!!
    By Joan1983 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 22-05-2011, 12:23
  5. Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή (Γ.Α.Δ)
    By PETRAN in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 23
    Last Post: 28-09-2009, 02:19

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •