θεραπεια χωρις φαρμακα;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    52

    θεραπεια χωρις φαρμακα;;

    τις τελευταιες μερες εχω τρομερο ανχος και φοβιες (δεν ξερω γιατι ακριβως,αλλα ανυσιχω συνεχεια για τα παντα και εχω ενα μονιμο πονο στο στομαχι,τα παντα με ταραζουν).
    Δεν μπορω να παω σε ειδικο,ειμαι 19 και μενω με τους γονεις μου,αν τους το πω θα τους ανυσηχισω (ή δε θα σωσουν σημασια και θα πουν οτι θα περασει),δικα μου χρηματα να παω δεν εχω,και ξερω οτι οι τιμες ειναι τσουχτερες...το θεμα ειναι το εχω μηνες και δεν μπορω αλλο,νιωθω οτι καθε μερα χειροτερευει και δε γινεται να καθομαι ετσι χωρις να κανω τιποτα.Υπαρχει καποια θεραπεια που μπορω να κανω;Ελαφρια ηρεμιστικα (οπως βαλεριανα),χωρις τη συνταγη γιατρου υπαρχουν;

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ε ανεβασε ενα θεμα απλα με το τι σε απασχολει ολο κ κατι θα εχεις να πεις.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    To στομαχι με το αγχος ναι εχουν αμεση σχεση. Κατι σε αγχωνει φαινεται.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    52
    Απλα μεγαλοποιω τα πραγματα,νομιζω εχω παραλογες ιδεες/φοβιες.Παρολο που το ξερω οτι ειναι παραλογα συνεχιζει να με απασχολει...Δεν ειναι κατι συγκεκριμενο που σκεφτομαι.Τι να κανω;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Πριν αρχισεις χαπια κλπ , αρχισε γυμναστικη και κοψε τα φαστ φουντ .
    Προσπαθησε επισης να κοιμασαι καλα . Αν περασει 6μηνο και εξακολουθεις να εχεις τα συμπτωματα που λες , τοτε το ξανασυζηταμε .

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Για πες ενα παραδειγμα παραλογης ιδεας που εχεις.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    η γυμναστικη δεν εχει καμια σχεση με το θεμα οταν λεμε φοβιες ενοουμε κατι ψυχολογικο που σηκωνει συζητιση.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    52
    δεν τρωω φαστφουντ...πιστευω κοιμαμαι καλα.
    παραλογη ιδεα που ειχα και εχω (ειχα γραψει και παλια νομιζω)οτι ολοι με σχολιαζουν αρνητικα πισω απο την πλατη μου (χωρις να υπαρχει λογος).Ακομα και οι φιλοι μου.
    Μερικες φορες νομιζω οτι καποιος με παρακαλουθει...
    Εχω καποιες φορες ενα κακο προαισθημα,οτι κατι κακο θα μου συμβει.
    κτλ κτλ

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Κοιταξε μπορεινα ισχυουν καποια απ αυτα κ να μην ειναι παραλογα οπως λες, ειδικα το πρωτο.

  10. #10
    Να το συζητήσεις με τους γονείς σου και να τους πείς ότι θέλεις να επισκεφθείς γιατρό.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    ή απλα επισκεψου ενα κεντρο ψυχικης υγειας της περιοχης σου. Ετσι εκανα και γω χωρις να ξερουν οι γονεις. Πληρωνεις μονο 5 ευρω το πρωτο ραντεβου και τα επομενα δωρεαν.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα φιλη μου,νομιζω οτι δεν πρεπει να το κρυβεις απο την οικογενεια σου,οπωσδηποτε θα τρομαξουν ομως θα σου σταθουν,ολοι σε αυτο το φορουμ κ εκατομμυρια αλλοι ανθρωποι εχουν περασει η περνανε ψυχολογικες διαταραχες κ θελουν στηριγμα δεν ειναι αποκλειστικα η δικη σου περιπτωση,Εφοσον το θεμα διαρκει μηνες θεωρω οτι δεν θα περασει αποτομα κ θελει παρακολουθηση απο ειδικο,Πιθανον προκεται για καταθλιψη ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη η κατι παρεμφερες,λογικα υπαρχει κατι που σε στρεσαρει μαζεψες στρες κ τωρα εκτονωνεται ετσι,πως ειναι η ζωη σου αυτον τον καιρο?υπαρχει κατι που σε ταραζει η σε στρεσαρει?Μπορει να υπαρχει εστω κ υποσυνειδητα κ πρεπει να το εντοπισεις παρεα με εναν ειδικο,τωρα εαν οι δικοι σου αρνηθουν πρεπει να επιμενεις κ εαν παλι αρνηθουν πηγαινε μονη σου σε κεντρο ψυχικης υγειας δωρεαν κλεισε ραντεβου η παρε τηλεφωνο σε ορισμενες τηλεφωνικες γραμμες που υπαρχουν με ανθρωπους με προβληματα που μιλας δωρεαν,Καλο κουραγιο κ κινητοποιησου αμεσα!

Similar Threads

  1. Προσπαθεια χωρις φαρμακα
    By ΣωτηρηςΚ in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 06-09-2014, 16:14
  2. θεραπεια ψυχωσης μονος-η χωρις φαρμακα
    By purity in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 24-09-2013, 16:34
  3. θεραπεια χωρις φαρμακα
    By γιωργος22 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 28-04-2012, 16:48
  4. Χωρίς φάρμακα
    By dead_member in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 25-11-2011, 00:01
  5. θεραπεια ψυχωσης αοπο διακοπη ουσιων χωρις φαρμακα
    By ανησυχη in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 10
    Last Post: 11-10-2007, 21:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •