Ο χωρισμός αιτία κατάθλιψης - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 108
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by mama View Post
    ΛΕΣ: "...Ειλικρινά δεν ξέρω γιατί, αλλά σκέφτομαι μόνο τις καλές στιγμές μαζί του - η αλήθεια είναι ότι δεν είχαμε πολλές άσχημες. Στους πρώτους 2-3 τσακωμούς με χώρισε. Φοβάμαι ότι τον έχω "θεοποιήσει", ότι έχω πέσει σε έναν φαύλο κύκλο σκέψεων όπου αυτός είναι ο τέλειος άντρας και άντρας των ονείρων μου που κάποτε ήταν δικός μου και από βλακείες τον έχασα..."

    εδώ πέφτεις σε λάθος τριπλό: 1. κανείς δεν είναι τέλειος 2. οι "άντρες των ονείρων" μας βρίσκονται μόνο στα όνειρα 3. "δικός" σου είναι μόνο ο εαυτός σου

    ΛΕΣ: "...Το καλό είναι ότι συναντηθήκαμε μετά τον χωρισμό και του μίλησα, του είπα συγγνώμη για τα σφάλματα μου και έκανα την αυτοκριτική μου. Είπα ότι θέλω πραγματικά να αλλάξω και να να τον κατανοήσω καλύτερα..."

    εδώ έρχονται τα επόμενα δύο λάθη: 1. γιατί παρακαλώ να του ζητήσεις συγνώμη? τον έβλαψες? ζητάς συγνώμη επειδή είσαι αυτή που είσαι? 2. γιατί παρακαλώ να πρέπει να αλλάξεις εσύ και οχι αυτός ή και οι δυο σας μαζι?

    ΛΕΣ: "...Βασικός λόγος που με χώρισε είναι ότι τον πίεσα να περνάμε περισσότερο χρόνο μαζί και γκρίνιαζα...που ως ερωτευμένη λογικό ήταν να το επιδιώκω και να το επιζητώ... αλλά αυτό τον ξενέρωσε και τον απόμακρυνε από εμένα..."

    αλλά αυτά τα λέει εκείνος υποθέτω, ε?

    ΛΕΣ: "...Απλά απογοητεύομαι γιατί σκέφτομαι, πόσο εύκολα μπορεί να φύγει το συναίσθημα και να αντικατασταθεί με αδιαφορία ή με ξενέρωμα?"

    πολύ εύκολα, όταν το συναίσθημα δεν είναι και τόσο δυνατό...

    ΛΕΣ: "...Να σημειώσω ότι βρισκόμασταν πολύ συχνά και όσο είμαστε μαζί ήταν παρών αλλά εγώ ήθελα ακόμα παραπάνω γιατί τον αντιμετώπιζα σαν άντρα μου και όχι ως μία απλή σχέση..."

    και μια ερώτηση: ποιά είναι η διαφορά μεταξύ του "άντρα μας" και μιας "απλής" σχέσης?

    ΛΕΣ: "...Θέλω να νιώσω σύντομα καλύτερα, θέλω να απελευθερωθώ από τις σκέψεις και να αφοσιωθώ στη δουλειά μου. Θέλω να μην τον ξανασκεφτώ και να σταματήσω την αυτολύπηση. Αλλά το μυαλό μου έχει κολλήσει... Θα τα καταφέρω λέτε?"

    εγώ λέω ότι θα τα καταφέρεις, ακόμα και χωρίς να προσπαθήσεις... ο χρόνος είναι ο καλύτερος γιατρός...
    @mama--->μα ποσο απολαμβανω να διαβαζω τις απαντησεις σου δεν φανταζεσαι!!!!
    ειναι τοσο συγκροτημενες, τοσο ευστοχες κ τοσο συμπυκνωμενες ρε παιδι μου που παντα μενω αφωνη, επιπλεον στην προκειμενη συμφωνω απολυτα με αυτα ακριβως που γραφεις.

  2. #17
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Koπελα μου καταρχην να ξερεις οτι δεν ειναι κατι πρωτοτυπο αυτο που νιωθεις τωρα, ο περισσοτερος κοσμος εχει περασει τη φαση. Δεν καταλαβα ομως γτ χωρισατε. Πως ηρθε αυτη η τριβη και πανω εκει εκανες κ συ καποια λαθη. Γραψε λιγα παραπανω και θα σου μετα τι να κανεις.

    Τον τελευταίο μήνα της σχέσης αυτός αρχισε να απομακρύνεται - τουλάχιστον έτσι καταλαβαινα εγώ. Εβγαινε πιο πολύ με φίλους, εδινε προτεραιότητα σε ασχολίες κτλ οπότε γκρίνιαζα για περισσότερο χρόνο. Αυτό να συνέβη 2 φορές. Την 3η έγινε ενας τσακωμός και εν θερμώ του ειπα ότι θέλω χρόνο να σκεφτώ. Φυσικά δεν το εννοουσα, το είπα πάνω στο θυμό μου για να τον ταρακουνησω αλλά αυτός το κράτησε και είπε ότι νιωθει πολύ πιεσμενος και θελει και αυτός χρονο. Ομως μεσα σε 2 μερες με χώρισε. Τελικά οταν βρεθηκαμε για τελευταία φορά, του ειπα οτι κατανόησα αυτό το διάστημα τα λάθη μου, οτι τα σκεφτηκα καλά και ότι δεν θα ξαναεμπαινα σε αυτή τη διαδικασία πίεσης γιατί θέλω να είμαστε μαζί καλά και να είναι ευτυχισμένος. Αυτός αρχικά ήταν αρνητικός μετά όμως μου είπε ότι θέλει χρόνο να το σκεφτεί γιατί ξαφνιάστηκε και συγκινηθηκε με αυτά που του είπα, με φίλησε και εμεινα με την εντυπωση ότι μάλλον θα τα ξαναβρούμε. Ωστόσο, ενω επικοινωνησε την επόμενη μερα φαινόταν ότι το κάνει κάπως ανόρεκτα. Ετσι, του είπα με μνμ ότι δεν υπάρχει λογος να το ξανασκεφτεί αν δεν θέλει και ότι αγαπη με το ζόρι δεν γίνεται. Του ευχήθηκα να ειναι καλά και γεμάτος. Απάντησε πολύ γλυκά και μου είπε οτι ενω μετα τον τσακωμό είχε αρνητικά συναισθήματα τωρα με την τελευταια συζητηση με σκέφτεται και χαμογελάει, αλλά ότι δεν του βγαίνει να έχουμε επικοινωνία, δλδ να συνεχίσουμε. Ηταν γλυκός στο μνμ, εδειχνε κατανόηση ότι εγώ στενοχωρήθηκα αλλά ως εκεί. Φαίνεται ότι έχει πάρει την απόφαση του.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Τον πιεσες και συ πολυ απ οτι βλεπω κ βασικα εσυ το πηγες στο να χωρισετε. Τωρα μιλατε?

  4. #19
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Οπως επισης και ο ενας μηνας θεραπειας που αναφερεται . Στον ενα μηνα δεν προλαβαινουν να δρασουν τα αντικαταθλιπτικα .
    Μαλλον προκειται περι χωρισμου και οχι περι καταθλιψης .
    Οπως και να εχει , ο χωρισμος ειναι σχεδον παντα ζορικος , ακομα και αν τον εχεις επιλεξει ο ιδιος , αλλα ευτυχως περναει .
    Ελπίζω μέρα με τη μέρα να νιώθω καλύτερα αν και απ΄οτι βλέπω πάντα υπάρχουν στιγμές μέσα στη μέρα που πέφτω είτε θα κλάψω είτε θα σκέφτομαι διάφορα σε σχέση με αυτόν...

  5. #20
    Μ΄αρέσει ο τρόπος που τα λες! Με έκανες και τσίτωσα (με την καλή έννοια!) ! Θα απαντήσω στην προτελευταία ερώτηση. Οταν έγραψα "αντρας μου" εννοούσα ότι τον ένιωθα πολύ κοντά μου και οτι ειμαστε πιο δεμένοι απ΄ότι ήμουν σε άλλες σχέσεις που ίσως δεν ήμουν τόσο συναισθηματική.

  6. #21
    Αλήθεια σου φαίνεται ότι ήμουν τόσο καταπιεστική? Τσου, δεν μιλάμε πάνω από 2 βδομάδες.....

  7. #22
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Τον πιεσες και συ πολυ απ οτι βλεπω κ βασικα εσυ το πηγες στο να χωρισετε. Τωρα μιλατε?
    Αλήθεια σου φαινομαι τόσο καταπιεστική? Αχ νιωθω ενοχες τωρα!

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Εξω καπου παιζει να βρεθειτε?

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    458
    Quote Originally Posted by ΣονγκΧουά View Post
    Μ΄αρέσει ο τρόπος που τα λες! Με έκανες και τσίτωσα (με την καλή έννοια!) ! Θα απαντήσω στην προτελευταία ερώτηση. Οταν έγραψα "αντρας μου" εννοούσα ότι τον ένιωθα πολύ κοντά μου και οτι ειμαστε πιο δεμένοι απ΄ότι ήμουν σε άλλες σχέσεις που ίσως δεν ήμουν τόσο συναισθηματική.
    άκου κι εμένα που είμαι δύο φορές παντρεμένη με συνολικό χρόνο θητείας στο θεσμό από το 1997 και δώθε: άντρας μου είναι αυτός με τον οποίο κάνουμε κοινή φορολογική δήλωση... αν δεν υπήρχε αυτός ο (αναγκαστικός και επίσημος) δεσμός, θα ήταν μια απλή σχέση... τι καλύτερο από μια "απλή σχέση"?

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    458
    Quote Originally Posted by ΣονγκΧουά View Post
    Αλήθεια σου φαινομαι τόσο καταπιεστική? Αχ νιωθω ενοχες τωρα!
    κι εσύ πάψε με τις ενοχές όλη την ώρα... δεν έκανες κανένα κακό, απλά δεν ταίριαξε... και εις άλλα με υγεία σου εύχομαι...

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,694
    Quote Originally Posted by ΣονγκΧουά View Post
    Τον τελευταίο μήνα της σχέσης αυτός
    Quote Originally Posted by ΣονγκΧουά View Post
    αρχισε να απομακρύνεται - τουλάχιστον έτσι καταλαβαινα εγώ. Εβγαινε πιο πολύ με φίλους, εδινε προτεραιότητα σε ασχολίες κτλ οπότε γκρίνιαζα για περισσότερο χρόνο. Αυτό να συνέβη 2 φορές. Την 3η έγινε ενας τσακωμός και εν θερμώ του ειπα ότι θέλω χρόνο να σκεφτώ. Φυσικά δεν το εννοουσα, το είπα πάνω στο θυμό μου για να τον ταρακουνησω αλλά αυτός το κράτησε και είπε ότι νιωθει πολύ πιεσμενος και θελει και αυτός χρονο. Ομως μεσα σε 2 μερες με χώρισε. Τελικά οταν βρεθηκαμε για τελευταία φορά, του ειπα οτι κατανόησα αυτό το διάστημα τα λάθη μου, οτι τα σκεφτηκα καλά και ότι δεν θα ξαναεμπαινα σε αυτή τη διαδικασία πίεσης γιατί θέλω να είμαστε μαζί καλά και να είναι ευτυχισμένος. Αυτός αρχικά ήταν αρνητικός μετά όμως μου είπε ότι θέλει χρόνο να το σκεφτεί γιατί ξαφνιάστηκε και συγκινηθηκε με αυτά που του είπα, με φίλησε και εμεινα με την εντυπωση ότι μάλλον θα τα ξαναβρούμε. Ωστόσο, ενω επικοινωνησε την επόμενη μερα φαινόταν ότι το κάνει κάπως ανόρεκτα. Ετσι, του είπα με μνμ ότι δεν υπάρχει λογος να το ξανασκεφτεί αν δεν θέλει και ότι αγαπη με το ζόρι δεν γίνεται. Του ευχήθηκα να ειναι καλά και γεμάτος. Απάντησε πολύ γλυκά και μου είπε οτι ενω μετα τον τσακωμό είχε αρνητικά συναισθήματα τωρα με την τελευταια συζητηση με σκέφτεται και χαμογελάει, αλλά ότι δεν του βγαίνει να έχουμε επικοινωνία, δλδ να συνεχίσουμε. Ηταν γλυκός στο μνμ, εδειχνε κατανόηση ότι εγώ στενοχωρήθηκα αλλά ως εκεί. Φαίνεται ότι έχει πάρει την απόφαση του.
    εγω δεν βλεπω να τον πιεσες, καθολου πολυ.
    αυτο που βλεπω ειναι οτι χρησιμοποιησε την εκρηξη σου σαν δικαιολογια για να την κανει με ελαφρα, κοριτσακι...
    αλλαξε συμπεριφορα, ηταν φυσικο να ανησυχησεις και να το συζητησεις, δεν ειστε φιλαρακια, ζευγαρι ειστε!! θα φοβασαι να του μιλησεις?
    αυτος κατευθειαν απομακρυνθηκε κι ενω οταν δοθηκαν εξηγησεις , λυθηκε η δυσφορια και η παρεξηγηση, δεν επανηλθε... σιγα το μεγαλο πληγμα!!!! τα περι "πιεσεων" και 'χρονου", ειναι στανταρ ατακες οτι ψαχνεται.
    το πιο πιθανο ειναι να βρηκε αλλη, κοπελα μου και αδικα ενοχοποιεισαι οτι χαλασες την σχεση σας...
    Last edited by Remedy; 07-11-2014 at 12:19.

  12. #27
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    [FONT=Verdana]
    εγω δεν βλεπω να τον πιεσες, καθολου πολυ.
    αυτο που βλεπω ειναι οτι χρησιμοποιησε την εκρηξη σου σαν δικαιολογια για να την κανει με ελαφρα, κοριτσακι...
    αλλαξε συμπεριφορα, ηταν φυσικο να ανησυχησεις και να το συζητησεις, δεν ειστε φιλαρακια, ζευγαρι ειστε!! θα φοβασαι να του μιλησεις?
    αυτος κατευθειαν απομακρυνθηκε κι ενω οταν δοθηκαν εξηγησεις , λυθηκε η δυσφορια και η παρεξηγηση, δεν επανηλθε... σιγα το μεγαλο πληγμα!!!! τα περι "πιεσεων" και 'χρονου", ειναι στανταρ ατακες οτι ψαχνεται.
    το πιο πιθανο ειναι να βρηκε αλλη, κοπελα μου και αδικα ενοχοποιεισαι οτι χαλασες την σχεση σας...
    Ναι στην αρχη που εγιναν αυτα και εγώ το σκεφτηκα οτι μαλλοβν εψαχνε αφορμη κ μπορει να παιζει κατι αλλο. Αλλωστε ξερω απο φιλους οτι γενικα ηταν πολυ γκομενιαρης και πηγαινε απο κοπελα σε κοπελα. Απλα σε καποιες φασεις εβγαλε πολυ συναισθημα κ μ ειπε οτι πρωτη φορα ενιωθε ετσι. Προφανως ηταν ενθουσιασμός! Ναι κοριτσια, εχετε δικιο πρεπει να πεταξω τις ενοχες, οτι μπορουσα εκανα.. Παραδεχτηκα σφαλματα κ εδειξα ενδιαφέρον. Απο εκει κ περα φανηκε εκ του αποτελεσματος οτι ηταν κατι οχι τοσο δυνατο.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,694
    Quote Originally Posted by ΣονγκΧουά View Post
    Ναι στην αρχη που εγιναν αυτα και εγώ το σκεφτηκα οτι μαλλοβν εψαχνε αφορμη κ μπορει να παιζει κατι αλλο. Αλλωστε ξερω απο φιλους οτι γενικα ηταν πολυ γκομενιαρης και πηγαινε απο κοπελα σε κοπελα. Απλα σε καποιες φασεις εβγαλε πολυ συναισθημα κ μ ειπε οτι πρωτη φορα ενιωθε ετσι. Προφανως ηταν ενθουσιασμός! Ναι κοριτσια, εχετε δικιο πρεπει να πεταξω τις ενοχες, οτι μπορουσα εκανα.. Παραδεχτηκα σφαλματα κ εδειξα ενδιαφέρον. Απο εκει κ περα φανηκε εκ του αποτελεσματος οτι ηταν κατι οχι τοσο δυνατο.
    ε, αν ειναι και γκομενιαρης, αστον να παει στο καλο. σιγα το κελεπουρι...
    μην κοιτας τι λενε κοπελα μου, τι κανουν να κοιτας. μπορει πραγματι να του εβγαλες συναισθημα. δεν λεει κατι αυτο, αν δεν θελει να ειναι μονο μαζι σου.
    βρες καποιον που θα προτιμαει εσενα απο ολες τις αλλες, κι αστον αυτον να ψαχνεται..

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,783
    Τι να πω αν νοιάζεται όπως και εσύ σίγουρα θα τα ξαναβρείτε. Ελπίζω πως ναι αλλιώς αν ψάχνει ήδη άλλη άστον να φύγει σου αξίζει καλύτερος.

  15. #30
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    5
    Πρώτη φόρα σε φόρουμ,ειμαι 23,αρκετα προβληματισμενος...Χωρισα προσφατα απο μια σχεση 3 χρονων...μπορω να ταυτιστω κατα μεγαλο ποσοστο με την εμπειρια της ΣονγκΧουα και πραγματικα εμεινα εκπληκτος με την προσεγγιση της Boom.Εαν μπορουσα να χαρακτηρισω τον εαυτο μου επροκειτο για εναν τυπο εξωστρεφη,με διαθεση για χιουμορ,δυσκολη παιδικη ηλικια με πολλεσ επιπολαιοτητες στη ζωη μου.ειχα σχεση με μια κοπελα αρκετα μικροτερη μου (ηταν 16 στις αρχες) απο ενα πολυ κακο οικογενειακο περιβαλλον οπου κατ'εμε υιοθετουσε λαθος προτυπα.Υλιστες,πηγη ευτυχιας η πλουσια ζωη,απρεπες ντυσιμο σε καθε περισταση,ελαχιστοι ηθικοι φραγμοι,υποκρισια πως ολα ηταν καλα αλλα οι γονεις δεν ειχαν καλεσ σχεσεις και τα παιδια δεν τουσ σεβονταν οσο θα επρεπε...Και βρεθηκα εγω,με εργενικες τασεις και εμπειριων συλλεκτης οσων αφορα την ερωτικη μου ζωη,παραδοξως ρομαντικος και αρκετα ευαισθητος υποκρινομενος παντα τον "σκληρο" και το "μαγκακι" (μικροτερος) να επενδυσω οτι ειχα και δεν ειχα πανω σε αυτη τη σχεση.Την γνωριζω απο τα 2 της χρονια και εχουμε υπαρξει οικογενειακοι φιλοι,δεχτηκα πολεμο απο τουσ γονεις της,ανεχθηκα πολλα οπως να φλερταρει με αλλους ανα καιρους σε φβ και κινητο,να βγαινει λεγοντασ μου οτι καθεται στο σπιτι κλπ αλλα και θυσιασα πολλα πραγματα οπως το να μην παω ερασμους,να κανω τη στρατιωτικη μου θυτεια για να εργασθω πιο γρηγορα,να νοικιασω σπιτι κοντα στο δικο της και πιο μακρυα απο τη σχολη μου κλπ.Το θεμα μου ειναι πως εξ αρχης ειχα τον ελεγχο.ηξερα οτι προκειται για μια κοπελα που ειναι η πρωτη της σχεση και καθε λαθος της δεν το προσπερνουσα αν δεν το λυναμε.Κανοντας ενα μεγαλο κυκλο αυτη η σχεση εληξε οριστικα,και κανοντας ταμειο το αποτελεσμα βγαινει αρνητικο.Νοιωθω οτι δεν αξιζε,οτι ηταν ξεκαθαρο το τι ηδους κοπελα ειναι και με τι προτυπα μεγαλωνει.Θυσιασα ολη τη φοιτιτικη ζωη μου ενω εκεινη θα ζησει τη δικη της ελευθερη.εαν εχει σημασια εγω την χωρισα.καιρο φαινοταν.μ εστειλε κατι μαλ...ιες του τυπου θα πεθανω αλλα δεν εδωσα σημασια γιατι το εχει κανει απειρες φορες.στο τελος μου ειπε οτι δεν φταιει εκεινη που δεν ειναι ερωτευμενη και τσεκαροντασ το ινστραγκραμ βλεπω οτι βγαινει καθε μερα,φλερταρει κλπ προκειται για μια πραγματικα εντυπωσιακη πλεον (19) κοπελα οπου μαγνητιζει τα βλεμματα.μετα απο μεγαλη μαχη με τον εαυτο μου παραδεχομαι οτι νοιωθω ανασφαλης,θυμωμενος,κοροιδ ο,και το κυριοτερο οτι ο χρονος που εχασα ηταν τα πιο σημαντικα χρονια της ζωης μ.πλεον νοιωθω πολυ ασχημα,με ψυχολογια ρολερ-κοστερ,με κυκλοθυμικες τασεις και αδειος.βρισκομαι με καποιες κοπελες και δεν με γεμιζει,νοιωθω οτι ο κοσμος ειναι τοσο επιφανειακος και αηδιαζω.Δεν γνωριζω κανεναν που πιστευω οτι εχει τις ιδιες αποψεις με εμενα.ακομα και οταν ξεχνιεμαι κατι λειπει....πραγματικα κανω το λαθος να συγκρινω την καθημερινοτητα μου με την δικη της και πεφτω ακομα περισσοτερο.τελος,ειναι ειρωνικο,γιατι εδω και καιρο δεν αισθανομαι καλα με την συγκεκριμενη κοπελα,ηξερα οτι ειναι επιφανειακη,οτι δεν ειναι αυτο που ψαχνω αλλα εμενα μαζι της επειδη ειχα επενδυσει τοσα πολλα που ημουν σιγουρος οτι αν λειψω μια μερα θα χαθουν ολα τα μαθηματα που με αγαπη προσπαθησα να της διδαξω,οπως και εγινε....

Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Αιτια σχιζο
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 19
    Last Post: 05-08-2014, 16:43
  2. Χωρισμος χωρις προφανη αιτια..
    By marianna1984 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 90
    Last Post: 06-05-2014, 20:14
  3. Γνωστικο Μπλοκαρισμα και αιτια...!
    By talikiller in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 16
    Last Post: 16-12-2011, 04:19
  4. Αιτία της σχιζοφρένειας παράσιτο;
    By whitecandle in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 23
    Last Post: 23-12-2010, 17:26
  5. Νους, η Αιτία της Αυτοσυνειδητότητας
    By guest in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 16-09-2006, 14:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •