όρια ψυχολογικού χειρισμού και σεξουαλικής παρενόχλησης;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    2

    Unhappy όρια ψυχολογικού χειρισμού και σεξουαλικής παρενόχλησης;

    Καλημέρα σας!

    Θα ήθελα να μοιραστώ μια ιστορία που με έχει προβληματίσει σε σημείο να αναρωτιέμαι αν όσα νιώθω αυτή τη στιγμή είναι δικαιολογημένα εξαιτίας ενός είδους "παρενόχλησης" που δεχόμουν κατά καιρούς από έναν άνθρωπο που θεωρούσα πολύ καλό φίλο δικαιολογώντας συνέχεια τη συμπεριφορά του- μιας και ο ίδιος μου έλεγε και μου έδειχνε πως είχε αρκετά ψυχολογικά θέματα και η επαγγελματική μας σχέση δεν μου επέτρεπε να μιλήσω ανοιχτά για αυτό που βίωνα, είτε σε κάποιο "ανώτερο πρόσωπο" του εργασιακού μας χώρου είτε ακόμη και στους οικείους μου.
    Η σχέση που είχαμε αρχικά ήταν σχέση "εκπαιδευόμενης-εκπαιδευτή" και αργότερα το εκπαιδευτικό ίδρυμα στο οποίο ήμουν μαθήτρια μου πρότεινε να εργαστώ και εγώ ως εκπαιδεύτρια. Αυτός ο άνθρωπος μου είχε δείξει εξαρχής ένα μεγάλο ενδιαφέρον, όχι μόνο ως μαθήτρια αλλά και ως "άνθρωπο". Ήμουν σε μία δύσκολη ψυχολογική φάση της ζωής μου και πραγματικά ήταν ο μόνος που με στήριζε, σαν ένας "μεγάλος φίλος" μιας και εγώ τότε ήμουν 20 χρονών κι εκείνος με περνούσε 10 χρόνια. Μου είχε δείξει κάποια σημάδια του χειριστικού του χαρακτήρα που τότε ερμήνευα ως "αθώα"- π.χ., κάποιες φορές χρησιμοποιούσε κάτι που του είχα εμπιστευτεί εναντίον μου για να μου πει πόσο κακός ή ελλειμματικός άνθρωπος είμαι, εξοργιζόταν στα ξαφνικά χωρίς λόγο και έψαχνε διαρκώς αφορμές για να βρει αν έχω κακές προθέσεις απέναντί του. Ένιωθα λες και δεν με εμπιστευόταν και δεδομένου των ψυχολογικών προβλημάτων που μου είχε πει ότι έχει εγώ πάντα τον δικαιολογούσα. Έβλεπα επίσης και κάτι κινήσεις που δεν μου άρεσαν- όπως υποτιμητικά σχόλια για τη σύζυγό του και τις γυναίκες γενικότερα, αδέξια και προσβλητικά σεξουαλικά αστεία για άλλες μαθήτριες, μία τάση να με αγγίζει και να με χαϊδεύει με έναν μη-φιλικό τρόπο (ακόμη και αν δεν ήταν σε σημεία που θα μπορούσε να παρεξηγήσει κανείς και να το θεωρήσει "σεξουαλική παρενόχληση") και μια παράξενη εμμονή να μου στέλνει συνέχεια sms ή να μου τηλεφωνεί τα μεσάνυχτα "γιατί ανησυχούσε για μένα" ή ένιωθε ότι του έλειπα. Τον είχα ρωτήσει πολλές φορές αν έχει ερωτικά συναισθήματα για μένα, αλλά το αρνούταν σε σημείο να νευριάζει και να δακρύζει όταν εγώ επέμενα ή του ζητούσα να μην με χαϊδεύει συνέχεια- γιατί έλεγε ότι σαν άτομο με προβλήματα όρασης έτσι είχε μάθει να επικοινωνεί. Επιπλέον, παρατηρούσα ότι ήταν τόσο διαχυτικός με όλους τους άλλους γύρω του και στην αρχή απλά προσπαθούσα να το δεχτώ και να "μιλήσω τη γλώσσα του".
    Όταν όμως η γνωριμία μας άρχισε να γίνεται πιο στενή, δηλαδή είχαμε γίνει φίλοι και λέγαμε τα προσωπικά μας, μου εξομολογήθηκε ότι με είχε ερωτευτεί και ότι μου το είπε για να του φύγει σαν βάρος και όχι επειδή περίμενε από μένα να ανταποκριθώ. Του ξεκαθάρισα ότι δεν ένιωθα έτσι απέναντί του και συμφώνησα να συνεχιστεί η συνεργασία μας σαν δάσκαλος και μαθήτρια μόνο αν μιλούσε σε ψυχολόγο για να σώσει τον γάμο του- έτσι κι έκανε. Από τότε και μετά όμως άρχισε να μου βγάζει έναν άλλον εαυτό: ανησυχούσε ότι είχα κι εγώ διάφορα σοβαρά ψυχολογικά προβλήματα, με κατηγορούσε ότι μπορεί και να μην είμαι "φυσιολογική" που δεν νιώθω ερωτικά απέναντί του, γινόταν όλο και πιο προσβλητικός κι εριστικός μαζί μου και μετέφερε στο μάθημα την όποια αρνητική διάθεση είχε, είτε μαζί μου είτε με οποιονδήποτε άλλο. Έπρεπε να τον αγκαλιάζω και να τον ηρεμώ μέσω της σωματικής επαφής (η οποία όσο "αθώα" και να ήταν εγώ ένιωθα ότι ήταν αρκετά χειριστικό να μου ζητάει κάτι τέτοιο) και το θεωρούσε εντάξει να μου βγάζει τα απωθημένα του "γιατί ήμασταν φίλοι" και επειδή μετά μου ζητούσε συγνώμη και απέδιδε την παράξενη συμπεριφορά του σε αδυναμία ελέγχου των συναισθημάτων ή τον παρορμήσεών του. Το συγκεκριμένο ψυχολογικό πρόβλημα που είχε εξάλλου τα δικαιολογούσε όλα αυτά, όπως είχα διαβάσει ψάχνοντας πληροφορίες στο ίντερνετ. Και εκτός από αυτή τη "σκοτεινή πλευρά του", όταν ήταν σε καλή ψυχολογική κατάσταση γινόταν ένας πολύ ανοιχτός κι εγκάρδιος άνθρωπος. Όλοι τον συμπαθούσαν και του συγχωρούσαν τα βίαια ξεσπάσματά του.

    Τα τελευταία δύο χρόνια είχαν γίνει αρκετά πράγματα μεταξύ μας που με έκαναν να πιστεύω ότι δίπλα μου έχω έναν χειριστικό άνθρωπο και μάλλιστα είχα επισκεφτεί 2-3 ειδικούς προκειμένου να μου μιλήσουν για το πρόβλημα που είχε και όλες μου έδιναν τη συμβουλή να αρχίσω να αποστασιοποιούμαι σιγά-σιγά. Όταν το έκανα όμως, πάντα θα γινόταν κάτι από την πλευρά του για να με χρειαστεί ή να μου δείξει ένα παραπάνω ενδιαφέρον σαν φίλη, ενώ σταματούσε και κάθε χειριστική ή "φιλικο-ερωτική" συμπεριφορά που με ενοχλούσε. Ώσπου από ένα σημείο και μετά άρχισε να μου "αποκαλύπτεται" με ακόμη πιο έντονο τρόπο. Μου έλεγε ότι του αρέσει να παίζει ψυχολογικά παιχνίδια και να στενοχωρεί τους κοντινούς του ανθρώπους για να έχει μετά την ευχαρίστηση να τους παρηγορεί, άρχισε να μου λέει ξανά ότι η έλλειψη σωματικής επαφής που υπήρχε μεταξύ μας τον έκανε να απομακρύνεται από κοντά μου συναισθηματικά, απαιτούσε μεταξύ αστείου και σοβαρού να κάνω πράγματα που κατά τη γνώμη μου μόνο από τον ερωτικό σου σύντροφο θα μπορούσες να τα ζητήσεις, "προκειμένου να ακούσει τα προβλήματά μου". Βασικά, άρχισα να αισθάνομαι ότι όλον αυτό τον καιρό με χρησιμοποιούσε σαν "ερωτικό υποκατάστατο", χωρίς να το έχω πάρει χαμπάρι και επειδή είχε προβλήματα με τον γάμο του και αυτή τη συγκεκριμένη ψυχολογική πάθηση που δικαιολογούσε τέτοια ξεσπάσματα, εγώ τα ανεχόμουν. Όταν άρχισα να του βάζω όρια, μου έβγαζε έναν άλλον εαυτό- λες και δεν είχα μπροστά μου έναν πραγματικό φίλο, αλλά κάποιον που λειτουργούσε για την πάρτη του. Έβλεπα παρόμοιες ιστορίες με άλλους φίλους και φίλες του, για αυτό τελικά απομακρύνθηκα και εν τέλει ο ίδιος θέλησε να κρατήσει μόνο επαγγελματικές σχέσεις μαζί μου, κατά τη διάρκεια των οποίων όμως (μέχρι να ολοκληρώσω τις σπουδές μου) ήταν πολύ απότομος, προσβλητικός αλλά ακόμη και απειλητικός μαζί μου. Μου έλεγε πχ ότι "ήταν στο χέρι του να μην τελειώσω τις σπουδές μου, απλά επειδή δεν με συμπαθούσε". Τελικά, άλλαξα εκπαιδευτή και πήρα το πτυχίο μου καθυστερημένα.

    Πρόσφατα έμαθα ότι τα 5 χρόνια που τον γνωρίζω "την είχε πέσει πλαγίως" σε τρεις μαθήτριες και ότι πριν λίγες μέρες μια μαθήτρια είχε διαμαρτυρηθεί στον διευθυντή για παρενόχληση χωρίς ωστόσο να θέλει να κάνει καταγγελία. Νιώθω λες και αυτός ο άνθρωπος με κορόιδεψε και με παρεχνοχλούσε με κάποιον τρόπο συνεχόμενα, κατά περιόδους, κι εγώ του το επέτρεπα δικαιολογώντας τον. Νιώθω ακόμη και ότι κατά κάποιον τρόπο εκμεταλλεύτηκε την καλοσύνη και την ανοχή μου γιατί συχνά ισχυριζόταν ότι δεν μπορούσε να ελέγξει τις παρορμήσεις του και όταν δεν ανταποκρινόμουν σε τέτοιου είδους αστεία ή καλέσματα, "την πλήρωνα" είτε σε προσωπικό επίπεδο, είτε στη συμπεριφορά του ως δάσκαλο. Δεν επέτρεψα ποτέ να με αγγίξει ή να μου κάνει πράγματα που δεν ήθελα, αλλά παρ'όλα αυτά είναι σαν εκείνος να "έπαιζε" με τα όριά μου. Ουσιαστικά νιώθω "κακοποιημένη" με κάποιον τρόπο, αλλά ξέρω ότι αν πχ πάω στον διευθυντή και του πω τί έχει γίνει, πρώτον μπορεί να μου πει "ήσουν ενήλικη και το επέτρεπες" και δεύτερον ότι δεν υπάρχει κάτι χειροπιαστό για να θεωρηθεί "σεξουαλική παρενόχληση". Αλλά εμένα μου φαίνεται σαν να ήταν... Τουλάχιστον έτσι ένιωθα, ακόμη και αρκετό καιρό μετά και αφού είχα αλλάξει δάσκαλο. Ακόμη και τώρα όποτε τον βλέπω μπροστά μου αισθάνομαι λύπη και αηδεία, όχι τόσο για τον εαυτό μου αλλά για τον ίδιο.

    Θα μπορούσε όμως όλο αυτό να θεωρηθεί ως "παρενόχληση" ή "κακοποίηση" ή απλώς ήταν μία προσπάθεια "ψυχολογικού χειρισμού"?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Κακοποιηση δεν ειναι σιγουρα , παρενοχληση και χειρισμος ναι.
    Κατα την γνωμη μου θα πρεπει να μιλησεις στον διευθυντη του και ακομα καλυτερα θα ηταν να βρεις και αλλες κοπελες που ειναι προθυμες να κανουν καταγγελια .

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Εχεις δικιο να αισθανεσαι ετσι ας μην εγινε κατι πιο προχωρημενο. Απλα σε ηθελε ερωτικα και το πασπαλιζε με ολα αυτα περι προβληματων για να μη φαινεται ευθεως. Οχι οτι ειναι ψεματα τα προβληματα του, μπορει οντως να υφιστανται αλλα απο τη στιγμη που εσενα δε σ αρεσει ερωτικα δεν εχει νοημα. Εσυ με την καλη σου διαθεση εδειξες κατανοηση που αυτος εκμεταλλευτηκε και τα ιδια κανει και σε αλλες απ οσο εμαθες. Δεν ειναι κατι σπανιο, ειναι απειρα τα παραδειγματα απλα να ξερεις οτι οπου να πας παντα ο αντρας θα σε κοιταξει ερωτικα εκτος απο ελαχιστες εξαιρεσεις.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    χειρισμος ναι, κακοποιηση με τπτ ομως, γιατι αν και μικρη και απειρη, ειχες μεγαλη ευθυνη για την συμπεριφορα που ειχε.
    κατ αρχας, ακομα και τωρα τον αναφερεις σαν " φιλο' και "πραγματικο φιλο', ενω ειναι φανερο οτι υπηρχε μια σχεση οπου προσπαθουσε να επωφεληθει ερωτικα. δεν υπαρχει εννοια φιλιας με τετοιες συνθηκες.
    επειτα, τι δουλεια ειχες να του βαζεις ορους αν θα παει σε ψυχ για να σωσει τον γαμο του (!!!!!) καθλου δεν θα επρεπε να σε αφορα το τι κανει στον γαμο του. αυτο που θα επρεπε να σε αφορα ηταν να βαλεις νωρις, αμεσως μολις καταλαβες οτι κατι δεν σου παει καλα, ΑΥΣΤΗΡΑ ΤΑ ΟΡΙΑ ΣΟΥ.
    εσυ του επετρεπες να κινειται μεταξυ συνεργασιας, "φιλιας" και ερωτισμου, δεχοσουν δικαιολογιες αστειες περι του πως καταλαβαιενι τους γυρω δια της επαφης και γενικως, εμπαινες σε διαλογο για το ο,τι κι αν ηταν αυτο το οποιο ηθελε απο σενα....
    πηγες σε 3 ειδικους να δεις το δικο του προβλημα??? σε ειδικο επρεπε να πας για να ξεμπλεξεις τις δικες σου σκεψεις για την ΔΙΚΗ ΣΟΥ συμπεριφορα μεσα στην σχεση αυτη...
    πιθανως αλλες κοπελες να τον αντιμετωπισαν πολυ πιο ξεκαθαρα και γιαυτο και οδηγηθηκαν σε καταγγελια. εσυ για καποιον λογο, μπηκες στο παιχνιδι του και το τροφοδοτουσες.
    μπορει να μην το εκανες συνειδητα, αλλα το εκανες...
    τι να κανεις με τετοιες συνθηκες.
    για μενα, απλα να απομακρυνθεις ...

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω δε καταλαβαινω απο που συμπερανες οτι σε στηριζε εγω δε βλεπω απολυτως τιποτα τετιο

    Του ξεκαθάρισα ότι δεν ένιωθα έτσι απέναντί του και συμφώνησα να συνεχιστεί η συνεργασία μας σαν δάσκαλος και μαθήτρια μόνο αν μιλούσε σε ψυχολόγο
    κ συ εδω ομως προσπαθουσες να τον χειριστεις κ το πιστευεις τωρα εσυ οτι θα αλαζε αν πηγενε σε ψυχολογο? εγω δε το πιστευω με τιποτα
    επισης πιστευες αυτη τη καλη δικαιολογια που σου ελεγε οτι εχει ψυχολογικα προβληματα? δικαιολογιες της πλακας σαν αυτους που λενε ειμαι ασθενης δοστε μου ασυλια να κανω κ να λεω οτι θελω κ κρυβονται πισω απο την ασθενεια ως αλοθι για να κανουν οτι θελουν μι ζωη πχ ακουγα τη γιαγια μου να λεει μα ειμαι αρρωστη μπλαμπλαμπλα σα να τους ελεγε θα σπαω τα νευρα στο ντουνια κ δε θα μου λεει κανεις τιποτα.

    εγω ενα πραγμα μονο γνωριζω
    ειναι πολυ απλο...
    καπιον η τον θελεις η δε τον θελεις

    αν δεν το θελεις τοτε τι δουλεια εχεις μ αυτον?απλο δεν ειναι του λες go home!

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    2
    Γειά σας και πάλι!

    Καταρχάς, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Όλα αυτά που μου έχετε γράψει τα είχα σκεφτεί κι εγώ κατά καιρούς όσο νόμιζα ότι ήμασταν "φίλοι" με αυτό τον άνθρωπο, αλλά λόγω της φύσης που είχε η σχέση μας (επαγγελματική και φιλική) και σίγουρα και λόγω δικής μου αφέλειας δεν έβλεπα κάποια πράγματα που έπρεπε να ερμηνεύσω αλλιώς από την αρχή και όχι μόνο να δείξω αλλά και να υπερασπιστώ πιο σθεναρά τα όριά μου. Δεν ήταν όμως ότι δεν του έλεγα "ξέρεις, αυτό που κάνεις με κάνει να νιώθω άβολα" ή ακόμη και πιο "έξω απ'τα δόντια" σχόλια... Και μάλιστα, αρκετές φορές αντιδρούσε λες και τον παρεξηγούσα σε σημείο να αναρωτιέμαι αν όντως ήταν έτσι κι αν εγώ καταλάβαινα λάθος. Το γεγονός ότι σχεδόν πάντα σταματούσα μία κίνηση που μου φαινόταν σαν κάτι παραπάνω από φιλική και δήλωνα ότι αν δεν το σεβαστεί θα χρειαστεί να διακόψω τη συνεργασία μας αλλά και τη φιλική μας σχέση, σε συνδυασμό με τη δική του στάση που "έφτιαχνε" μετά από κάθε τέτοιο επεισόδιο με έκαναν να αισθάνομαι ότι μπορούσα να το διαγχειριστώ. Επιπλέον, ακριβώς επειδή μου είχε συμπαρασταθεί πολύ σαν φίλος στα διάφορα οικογενειακά προβλήματα που είχα την περίοδο που τον γνώρισα, αισθανόμουν ότι κατά κάποιον τρόπο του "όφειλα" να δείξω καταννόηση στο πρόβλημά του. Και ναι μεν πιστεύω και εγώ ότι "είτε κάποιον τον θες ή δεν τον θες" ερωτικά, αλλά όταν είστε δύο ενήλικοι άνθρωποι και μάλιστα ο ένας είναι κατά 10 χρόνια μεγαλύτερος, υποτίθεται ότι υπάρχει τρόπος να το διαχειριστείτε και οι δύο όπως πρέπει- ειδικά αν στη μέση υπάρχει κάτι "επαγγελματικό" ή "φιλικό". Επίσης, μου φαίνεται κάπως σεξιστικό να σκέφτομαι ότι όλοι οι άντρες εκεί έξω είναι αυτό που λέμε "αρπαχτικά" ή ότι "μόνο ένα πράγμα έχουν στο μυαλό τους"...
    Μετά από αυτή την εμπειρία βέβαια σίγουρα έγινα πιο συνειδητοποιημένη για τα παραπάνω θέματα και ενώ την είχα αφήσει πίσω μου, τώρα που έμαθα ότι ο συγκεκριμένος δάσκαλος είχε μία τέτοια "τακτική" και με άλλες μαθήτριες, αισθάνομαι σαν να με κορόιδευε και εγώ να το επέτρεπα... Και σαν να πρέπει να μιλήσω στον διευθυντή, αλλά δεν ξέρω μέχρι ποιο σημείο θα πρέπει να φτάσω κι αν μετά θα αντέχω να είμαι στο ίδιο εργασιακό περιβάλλον μαζί του.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by Kiki26 View Post
    Μετά από αυτή την εμπειρία βέβαια σίγουρα έγινα πιο συνειδητοποιημένη για τα παραπάνω θέματα και ενώ την είχα αφήσει πίσω μου, τώρα που έμαθα ότι ο συγκεκριμένος δάσκαλος είχε μία τέτοια "τακτική" και με άλλες μαθήτριες, αισθάνομαι σαν να με κορόιδευε και εγώ να το επέτρεπα... Και σαν να πρέπει να μιλήσω στον διευθυντή, αλλά δεν ξέρω μέχρι ποιο σημείο θα πρέπει να φτάσω κι αν μετά θα αντέχω να είμαι στο ίδιο εργασιακό περιβάλλον μαζί του.
    Συμφωνώ με αυτά που είπε η remedy.
    Πιο πολύ δείχνεις να σε πείραξε το γεγονός ότι την ίδια συμπεριφορά είχε απέναντι και σε άλλες μαθήτριες, σα να ήθελες να έχεις την αποκλειστικότητα, παρά η περίεργη "ερωτική-φιλική" συμπεριφορά του, που μάλλον σε κολάκευε. Διαφορετικά, θα τον είχες αναφέρει στον διευθυντή πολύ νωρίτερα και όχι τώρα που έχετε πλέον απομακρυνθεί.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω εχω την εντυπωση οτι κατι γνωστο σου θυμιζει απο τη ζωη σου

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα φιλη μου,εχω υποστει κακοποιηση απο συγγενη που η συμπεριφορα του εμοιαζε κατα πολυ με αυτου που περιγραφεις απολαμβανει να κανει τους ανθρωπους να νιωθουν ασκημα κ οτι αυτος ειναι ο καλυτερος κ μετα θελει να προσποιειται οτι νοιαζεται κ παρηγορει,για να καταλαβω ησουν μαθητρια σε αυτο το σχολειο επομενως ανηλικη κ μετα εργαστηκες κ οταν μεγαλωσες κ γενικα θεωρειται παρανομο το να την πεσεις σε ανηλικο κ διωκεται απο τον νομο κ σε ενηλικη φαση που εισαι πιστευω οτι προκεται για παρενοχληση κακοποιηση θα ηταν εαν σε παρασερνε στο κρεβατι εκμεταλευομενος τα ψυχολογικα σου η σε βιαζε,απευθυνσου σε ειδικο για να το βγαλεις απο μεσα σου κ μακρυα απο αυτον το τυπο!

Similar Threads

  1. Περι σεξουαλικης ταυτοτητας
    By marikos100 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 29
    Last Post: 21-05-2012, 11:42
  2. Νέο είδος σεξουαλικής εμμονής
    By carrot in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 0
    Last Post: 09-08-2011, 22:58
  3. Παρθενος, 26 χρονος με προβλημα σεξουαλικης ταυτοτητας σε απογνωση
    By jimmaster in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2413
    Last Post: 06-07-2011, 11:21
  4. Έχω πρόβλημα σεξουαλικής ταυτότητας και έχω φλιπάρει!!!
    By Densoulew in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 31
    Last Post: 24-05-2011, 15:44
  5. 'Ελλειψη σεξουαλικής διάθεσης
    By VelvetUnderground in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 17
    Last Post: 19-11-2009, 10:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •