Ο αδερφος μου...δεν αντεχω αλλο..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    6

    Ο αδερφος μου...δεν αντεχω αλλο..

    Εχω την οικογενεια μου,με τα δικα μου προβληματα και εχω και τον αδελφο μου,που δεν με αφινει να ηρεμισω..Παντρευτηκε,εκανε τα παιδια του,οικονομικα προβληματα,εξωσυζηγικη σχεση με αλλοδαπη εγχρωμη,εξωγαμο,χωρισμος με την γυναικα του,χωριστικαν και τα παιδια του,το ενα με την μαμα,το ενα με αυτον,δικαστηρια,επιμελειε ς,και αλλα οικονομικα προβληματα και τωρα...χωρις διαζυγιο,σε πολυ κλειστη κοινωνια,θελει να φερει το εξωγαμο παιδι του και την μαμα του...και εγω;;Να προσπαθω να εχω μια οικογενεια με αξιοπρεπεια,με αρχες...πως να το διαχειριστω ΚΑΙ αυτο;;

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    κ γιατι πρεπει να το διαχειριστεις

  3. #3
    Που θέλει να τα φέρει δηλαδή και σε ενοχλεί τοσο? Στο σπίτι σου? Τι κακό έχει κανει ο άνθρωπος δεν καταλαβαίνω... το οτι σταμάτησε να είναι ερωτευμένος με την γυναικα του και πολύ έντιμα έστω και καθυστερημένα αποφάσισε να χωρισει? Το οτι πολύ σωστα έχει αποφασίσει να αναγνωρίσει το τρίτο του παιδι? Το άσχημο που βλέπω εγώ στην ιστορία είναι που χωρίστηκαν τα αδερφακια και απ' οτι κατάλαβα το διαζύγιο του δεν ήτανε και πολύ ειρινικο... μήπως το προβλημα σου είναι πως ή κοπέλια είναι μαύρη κι εσύ ρατσιστρια?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    6
    Ευχαριστω για την αμμεση απαντηση..Δεω ξερω αν ειμαι ρατσιστρια ειλικρινα...δεν εχω συναναστραφει με πολλους ανθρωπους στη ζωη μου..το θεμα μου δεν ειναι η κοπελα και το μωρο..οσο η επιπολαιοτητα του αδελφου μου..ολη του η πορεια μεχρι τωρα δειχνει μια ...παιδικοτητα...δηλαδη ,κανω οτι θελω χωρις να σκεφτω συνεπειες... δεν φυτρωσε ο αδελφος μου...ειναι μεσα σε μια οικογενεια ,εχει δυο παιδια,το ενα, εντελως υπο την προστασια του,τα οποια δεν εχουν ιδεα για την υπαρξη του μωρου...και ξαναλεω οτι ζουμε σε μια κλειστη κοινωνια...και πρεπει να το διαχειριστω γιατι εχω και εγω παιδια ,που ξαφνικα θα βρεθουν με ενα νεο αγνωστο ξαδερφακι,απο μια ωεα αγνωστη γυναικα...αμαν καναμε να ξεπερασουμε οτι η μεχρι πριν ενα χρονο θεια...μας ..τελειωσε..απο δικια της επιλογη..και τωρα πως παρουσιαζω την καινουρια κατασταση??

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    875
    Ο καθένας ας κοιτάξει την δική του ζωή μην αγχώνεσαι για τους άλλους. Αν γουστάρει την ζωή του γιατί να αγχώνεσαι. Κοίτα την δική σου

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    6
    Μα ,επιρεαζει εμμεσα και την δικη μου...των παιδιων μου...τι θα τους πω?

  7. #7
    Quote Originally Posted by καθευτης View Post
    Που θέλει να τα φέρει δηλαδή και σε ενοχλεί τοσο? Στο σπίτι σου? Τι κακό έχει κανει ο άνθρωπος δεν καταλαβαίνω... το οτι σταμάτησε να είναι ερωτευμένος με την γυναικα του και πολύ έντιμα έστω και καθυστερημένα αποφάσισε να χωρισει? Το οτι πολύ σωστα έχει αποφασίσει να αναγνωρίσει το τρίτο του παιδι? Το άσχημο που βλέπω εγώ στην ιστορία είναι που χωρίστηκαν τα αδερφακια και απ' οτι κατάλαβα το διαζύγιο του δεν ήτανε και πολύ ειρινικο... μήπως το προβλημα σου είναι πως ή κοπέλια είναι μαύρη κι εσύ ρατσιστρια?
    πολύ καλά τα λες..... το θέμα που μάλλον σε καίει είναι περισσότερο τι θα πει η κοινωνία νομίζω

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    6
    Η κοινωνια παντα θα λεει...τα παιδια μου τι θα πω??Στους γονεις μου ,που τους εχει κοπει το γελιο,τι να πω??Διστυχως δεν ειμαστε μονοι μας..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    875
    Σωστά είναι και αυτό δεν το πρόσεξα παρακάτω. Ρώτα τον αν έχει καμιά ιδέα όπως τα κατάφερε για το τι θα τους πεις; οι υπόλοιποι άνθρωποι τι σου λένε άντρας, οικογένεια, φίλοι, γνωστοί κτλ. Μην μένεις στο να σκέφτεσαι μόνη σου.

  10. #10
    Quote Originally Posted by mithology View Post
    Η κοινωνια παντα θα λεει...τα παιδια μου τι θα πω??Στους γονεις μου ,που τους εχει κοπει το γελιο,τι να πω??Διστυχως δεν ειμαστε μονοι μας..
    Mithology προς θεού, δεν σε κατακρίνω μη με παρεξηγείς. Είναι λογικό να επηρεάζεσαι και να στρεσάρεσαι από τον κοινωνικό περίγυρο, τι θα πουν αν θα κουτσομπολευουν κτλ. Απλά εντόπισα- κατα τη γνωμη μου φυσικά- ότι το πρόβλημα δεν είναι πώς θα το χειριστείς για τα παιδιά σου τόσο, όσο ότι αγχωνεσαι για τους ψιθύρους... Με αποδοχή και αγάπη όλα παίρνουν το δρόμο τους. Και εγω είχα συγγενικό πρόσωπο που τα εφτιαξε με μετανάστη μια χαρα ανθρωπο και στην αρχή μου ξύνισε γιατί και εμένα η οικογενεια μου ζει σε μικρή πόλη και είναι και ευυπόληπτη. όταν ομως, είδαμε την ποιότητα του ανθρώπου και πόσο αγαπάει τον δικό μας άνθρωπο τον αποδεχτήκαμε και συνεχίζουμε εμείς καλά και αυτοί καλύτερα.

    Μην βλέπεις μόνο τη ρετσινιά και τα άσχημα... προσπάθησε να δεις κάτι θετικό...και παρόλο που είσαι σε κλειστή κοινωνία άνοιξε το μυαλό σου και μην ετερεοκαθορίζεσαι από τα κακόβουλα σχόλια των άλλων. Η έγχρωμη όπως χαρακτηριστικά αναφέρεις, ειναι πολύ πιθανόν να είναι πολύ ανώτερος και αξιοπρεπής άνθρωπος από όλους τους καθωσρέπει χωριάτες μικροαστούς του κύκλου σου.... Δώσε μια ευκαιρία πριν φερεις την καταστροφή στο μυαλό σου.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    875
    Απλά πες τους την αλήθεια ότι ο θείος τους χώρισε γιατί δεν ταίριαζε με την γυναίκα του και γνώρισε μια έγχρωμη κι έχει παιδί μαζί της. Ίσως αν την γνωρίσετε την κοπέλα να την συμπαθήσετε κι εσυ και οι δικοί σου και τα παιδιά σου. Πιστεύω ότι τα παιδιά παίρνουν κάποια πράγματα πιο χαλαρά τέτοιας περίπτωσης. Δεν βρήκε δα και καμιά δολοφόνο απλά είναι μαύρη. Νομίζω είναι η μόνη λύση αφού έτσι έγιναν τα πράγματα.

  12. #12
    Quote Originally Posted by mithology View Post
    Η κοινωνια παντα θα λεει...τα παιδια μου τι θα πω??Στους γονεις μου ,που τους εχει κοπει το γελιο,τι να πω??Διστυχως δεν ειμαστε μονοι μας..
    Mithology προς θεού, δεν σε κατακρίνω μη με παρεξηγείς. Είναι λογικό να επηρεάζεσαι και να στρεσάρεσαι από τον κοινωνικό περίγυρο, τι θα πουν αν θα κουτσομπολευουν κτλ. Απλά εντόπισα- κατα τη γνωμη μου φυσικά- ότι το πρόβλημα δεν είναι πώς θα το χειριστείς για τα παιδιά σου τόσο, όσο ότι αγχωνεσαι για τους ψιθύρους... Με αποδοχή και αγάπη όλα παίρνουν το δρόμο τους. Και εγω είχα συγγενικό πρόσωπο που τα εφτιαξε με μετανάστη μια χαρα ανθρωπο και στην αρχή μου ξύνισε γιατί και εμένα η οικογενεια μου ζει σε μικρή πόλη και είναι και ευυπόληπτη. όταν ομως, είδαμε την ποιότητα του ανθρώπου και πόσο αγαπάει τον δικό μας άνθρωπο τον αποδεχτήκαμε και συνεχίζουμε εμείς καλά και αυτοί καλύτερα.

    Μην βλέπεις μόνο τη ρετσινιά και τα άσχημα... προσπάθησε να δεις κάτι θετικό...και παρόλο που είσαι σε κλειστή κοινωνία άνοιξε το μυαλό σου και μην ετερεοκαθορίζεσαι από τα κακόβουλα σχόλια των άλλων. Η έγχρωμη όπως χαρακτηριστικά αναφέρεις, ειναι πολύ πιθανόν να είναι πολύ ανώτερος και αξιοπρεπής άνθρωπος από όλους τους καθωσρέπει χωριάτες μικροαστούς του κύκλου σου.... Δώσε μια ευκαιρία πριν φερεις την καταστροφή στο μυαλό σου.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    6
    Quote Originally Posted by nikiii View Post
    Σωστά είναι και αυτό δεν το πρόσεξα παρακάτω. Ρώτα τον αν έχει καμιά ιδέα όπως τα κατάφερε για το τι θα τους πεις; οι υπόλοιποι άνθρωποι τι σου λένε άντρας, οικογένεια, φίλοι, γνωστοί κτλ. Μην μένεις στο να σκέφτεσαι μόνη σου.
    Λεει οτι τα παιδια του θα καταλαβουν..Τι να καταλαβουν τα καημενα;;;Πριν απο ενα χρονο αλλαξαν ολα τα δεδομενα τους...και τωρα ξανα...
    Στον αντρα μου δεν το ειπα ακομα...τι να του πω και αυτου;;Εχει βαρεθει να ακουει...Πως να του το πω και συτο;;Εχω ενα κομπο στο στομαχι μου...αδικα;;

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    6
    Μια κοπελα που γνωρισε σε μπαρ...σαν ποσο ενταξει μπορει να ειναι;;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    875
    Αφού λέει ότι θα καταλάβουν θα καταλάβουν. Στην αρχή θα τους φανεί λίγο παράξενο αλλά θα το δεχτούν. Στον άντρα σου θα πεις τα πράγματα όπως είναι με ήρεμο τρόπο. Ίσως κι αυτός βαρέθηκε να σκέφτεται ότι μπορεί να ενδιαφέρεσαι μόνο για το τι κάνει ο αδερφός σου κι όχι το τι κάνεις εσυ ο άνδρας και τα παιδιά σου.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Δεν αντέχω άλλο!
    By Mellisaki in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 31-08-2012, 08:38
  2. Δεν αντεχω αλλο
    By χαμογελακη in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 102
    Last Post: 09-03-2012, 15:25
  3. δεν αντεχω αλλο!!!
    By xrhstos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 21
    Last Post: 02-11-2011, 00:07
  4. ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!1
    By ΣΟΝΙΑ in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 24
    Last Post: 16-10-2011, 12:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •