lyrica-τα κοψα αυτοβουλα κ....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503

    lyrica-τα κοψα αυτοβουλα κ....

    εδω κι 7 μηνες παραπονιεμαι για το χαπι lyrica στο δρ μου..μου φερνει τυμπανισμο(ισχυρζεται πως δεν ειναι απο το χαπι)κ οταν ξεκινησα ν ατο παιρνω ημουν 46 κιλα κ μεσα σε 9 μηνες εγινα 59!!!εχω προβλημα καθοτι υπηρξα ανορεκτικη κ με υψος 1,71 ημουν μολις 46.με το που ξεκινησα το lyrica σε 2 βδομαδες ειχα γινει 54!!!το θεμα ειναι οτι ελυνε καποια πραγματα με την ψυχολογια μου κ μου δημιουργουσε αλλα με το βαρος μου!ξερω οτι ειμαι παραλογη σε ολο αυτο με τα κιλα ζητω κατανοηση απο το δρ μου καθοτι υπηρξα ανορεκτικη πραγμα που ειναι κατανοητο οτι με το θεμα κιλα εχω μια χ ψυχωση..τον ενημερωσα απλα οτι το κοβω ενω επεμενε οτι δεν επρεπε...κ τωρα εχει γυρισει ο κοσμος μου αναποδα...η καταθλιψη με εχει πνιξει αλλα το χαπι το κοψα!!δεν ξερω τι μου γινεται αλλα ειμαι χαλια..τι παρενεργειες εχει αυτο το χαπι κ γιατι μου χει κανει τοσο ζημια στον ψυχολογικο κοσμο μου που ηταν ηδη κατακερματισμενος??
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    εχεις σκεφτει, μηπως την ανορεξια στην επετεινε η καταθλιψη και με το χαπι σου ανοιξε η ορεξη για ψυχικους λογους?
    αν ειναι ετσι, θεωρεις προτιμοτερο να ζεις με την καταθλιψη κι ενα υπερβολικα μικρο βαρος οπως αυτο που εχεις στο μυαλο σου οτι ειναι καλο για σενα , παρα χωρις καταθλιψη και με ενα φυσιολογικο αντικειμενικα βαρος οπως αυτο που μας λες?

    και περα απο αυτο
    δεν εχεις εμπιστοσυνη στον γιατρο σου? πως κοβεις ενα χαπι που αυτος θεωρει απαραιτητο χωρις να στο αντικαταστησει?
    αποφασισες να παρατησεις την θεραπεια σου?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    μα παιρνω αλλα αντικαταθλιπτικα,αγχολυτι� �α κ αντιψυχωσικα
    αν δεν τον ειχα εμπιστοσυνη δεν θα τα επαιρνα ολα αυτα!το lyrica ειναι ειναι αντι επιλληπτικο κ μου το εδινε για την ΓΑΔ κ για σταθεροποιητη ..δεν εχω αρνηθει να μου το αντικαταστησει αλλα αφου μου φερε παρενεργειες κ το ζηταω να το αντικαταστησω εδω κ 7 μηνες!
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν ξερω Interapted...υπαρχουν πολλοι γιατροι,δοκιμασε με καναν αλλο.Δεν μπορω να ξερω αν χρειαζεσαι οντως το lyrica ή αν υπαρχει και κατι αλλο αντιστοιχο διαθεσιμο στην αγορα που να μην εχει τα ιδια προβληματα...αλλα κανε 2-3 επισκεψεις σε αλλους γιατρους...τοσες κανεις σε εναν.Βεβαια δεν σημαινει οτι αν καποιος παει με τα \"νερα σου\" ειναι και καλυτερος αλλα οφειλουν και αυτοι να ακουν τον ασθενη τους οταν παραπονιεται για κατι οπως το βαρος που δεν ειναι καθολου ασημαντο...ισως οχι τοσο σημαντικο οσο αλλα πραγματα...αλλα σιγουρα πολυ σημαντικο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    δεν θα ειχα κανενα παραπονο απο το δρ μου αν με ακουγε εδω κ 7 μηνες..αλλα πλεον οση υπομονη κι να εκανα ..μου τελειωσε..το θεμα ειναι οτι δεν ξερω αν η τοση καταθλιψη ειναι απο το σταματημα των χαπιων η ειναι συμπτωματικη..κι αν ειναι απο το σταματημα των lyrica 3 αλλα διαφορετικα φαρμακα σε μαχ δοσολογιες τι κανουν πια?????δλδ 300 mg αντικαταθλιπτικων που παιρνω με την τσιμπλα στο ματι τι κανουν πια????????????τα largactil?? τα τavor????τελικα ο μονος συμμαχος η εχθρος μας ειναι ο εαυτος μας τα χαπια απο μονα τους....δεν σκουνταν ..τα σκουντας...
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθηνα
    Posts
    375
    interappted, δεν γνωρίζω για το συγκεκριμένο φάρμακο,αλλά διάβασα ότι στο δίνει για στα8εροποιητή. Κατά της κατάθλιψης εννοείς? Αν ναι, εγώ παίρνω το lamictal το οποίο δεν μου έχει δημιουργήσει κανένα πρόβλημα. Ο γιατρός μου, μου το πρότεινε ανεπιφύλακτα, και παρόλο που του έχω εμπιστοσύνη, ρώτησα και αλλού, και μου είπαν ότι δεν έχει σοβαρές παρενέργειες. Η πιο σοβαρή είναι να σου εμφανίσει δερματοπάθεια τύπου St.Johnson αλλά οι πιθανότητες είναι μία στις χίλιες..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by interappted
    εδω κι 7 μηνες παραπονιεμαι για το χαπι lyrica στο δρ μου..μου φερνει τυμπανισμο(ισχυρζεται πως δεν ειναι απο το χαπι)κ οταν ξεκινησα ν ατο παιρνω ημουν 46 κιλα κ μεσα σε 9 μηνες εγινα 59!!!εχω προβλημα καθοτι υπηρξα ανορεκτικη κ με υψος 1,71 ημουν μολις 46.με το που ξεκινησα το lyrica σε 2 βδομαδες ειχα γινει 54!!!το θεμα ειναι οτι ελυνε καποια πραγματα με την ψυχολογια μου κ μου δημιουργουσε αλλα με το βαρος μου!ξερω οτι ειμαι παραλογη σε ολο αυτο με τα κιλα ζητω κατανοηση απο το δρ μου καθοτι υπηρξα ανορεκτικη πραγμα που ειναι κατανοητο οτι με το θεμα κιλα εχω μια χ ψυχωση..τον ενημερωσα απλα οτι το κοβω ενω επεμενε οτι δεν επρεπε...κ τωρα εχει γυρισει ο κοσμος μου αναποδα...η καταθλιψη με εχει πνιξει αλλα το χαπι το κοψα!!δεν ξερω τι μου γινεται αλλα ειμαι χαλια..τι παρενεργειες εχει αυτο το χαπι κ γιατι μου χει κανει τοσο ζημια στον ψυχολογικο κοσμο μου που ηταν ηδη κατακερματισμενος??
    Να σου πω..Φιλικά:Χέσε με για τα κιλά..Και καλά έκανες και πήρες..Πετσί και κόκκαλο θα ήσουνα 1.71 και 46 κιλά.....Τα υπόλοιπα που ρωτάς πολύ θα ήθελα να στα απαντήσω αλλά δεν ξέρω...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by Remedy
    εχεις σκεφτει, μηπως την ανορεξια στην επετεινε η καταθλιψη και με το χαπι σου ανοιξε η ορεξη για ψυχικους λογους?
    αν ειναι ετσι, θεωρεις προτιμοτερο να ζεις με την καταθλιψη κι ενα υπερβολικα μικρο βαρος οπως αυτο που εχεις στο μυαλο σου οτι ειναι καλο για σενα , παρα χωρις καταθλιψη και με ενα φυσιολογικο αντικειμενικα βαρος οπως αυτο που μας λες?

    και περα απο αυτο
    δεν εχεις εμπιστοσυνη στον γιατρο σου? πως κοβεις ενα χαπι που αυτος θεωρει απαραιτητο χωρις να στο αντικαταστησει?
    αποφασισες να παρατησεις την θεραπεια σου?
    Κοίτα το θέμα της έλλειψης εμπιστοσύνης το έχω κι εγώ γιατί απλά όταν σου λένε χτυπιόμενοι ότι το τάδε χάπι δεν φέρνει με τίποτα υπνηλία και εσύ δεν μπορείς να πάρεις τα πόδια σου ε αισθάνεσαι ότι σε κοροϊδεύουν...........Οπότε ναι έχω διακόψει και εγώ χάπι αφού όμως του ήμουν πιστή-στο χάπι και στις συμβουλές του γιατρού-για τρία χρόνια και αποείδα.......Η διακοπή όμως προκαλεί και αυτή μερικές παρενεργειούλες..Γιατί από εκεί που τα βραδάκια κοιμόσουν τώρα φτάνει πρωί και δεν κοιμάσαι..Λες και ο οργανισμός ζητάει το χάπι για να κοιμηθείς..Εκεί που δήθεν η διαταραχή του ύπνου πάει να ρυθμιστεί με το χάπι και κοιμάσαι πλέον \"φυσιολογικά\" το βράδυ και ξυπνάς το απόγευμα πλέον χωρίς το χάπι δεν κοιμάσαι τα βράδια αλλά κοιμάσαι και πάλι τα πρωινά...χεχε......Αυτά είναι δικά μου συμπεράσματα......Από κάπου πρέπει και εμείς να πιαστούμε....Ο οργανισμός μας ζητάει μια λύση και κάτι πρέπει να φταίει...Ελπίζουμε σύντομα να το βρούμε...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by keep_walking
    Δεν ξερω Interapted...υπαρχουν πολλοι γιατροι,δοκιμασε με καναν αλλο.Δεν μπορω να ξερω αν χρειαζεσαι οντως το lyrica ή αν υπαρχει και κατι αλλο αντιστοιχο διαθεσιμο στην αγορα που να μην εχει τα ιδια προβληματα...αλλα κανε 2-3 επισκεψεις σε αλλους γιατρους...τοσες κανεις σε εναν.Βεβαια δεν σημαινει οτι αν καποιος παει με τα \"νερα σου\" ειναι και καλυτερος αλλα οφειλουν και αυτοι να ακουν τον ασθενη τους οταν παραπονιεται για κατι οπως το βαρος που δεν ειναι καθολου ασημαντο...ισως οχι τοσο σημαντικο οσο αλλα πραγματα...αλλα σιγουρα πολυ σημαντικο.
    Ένας άλλος γιατρός δεν θα διώξει τις κάμποσες παρενέργειες των χαπιών που κυκλοφορούν στην αγορά,νομίζω....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by interappted
    δεν θα ειχα κανενα παραπονο απο το δρ μου αν με ακουγε εδω κ 7 μηνες..αλλα πλεον οση υπομονη κι να εκανα ..μου τελειωσε..το θεμα ειναι οτι δεν ξερω αν η τοση καταθλιψη ειναι απο το σταματημα των χαπιων η ειναι συμπτωματικη..κι αν ειναι απο το σταματημα των lyrica 3 αλλα διαφορετικα φαρμακα σε μαχ δοσολογιες τι κανουν πια?????δλδ 300 mg αντικαταθλιπτικων που παιρνω με την τσιμπλα στο ματι τι κανουν πια????????????τα largactil?? τα τavor????τελικα ο μονος συμμαχος η εχθρος μας ειναι ο εαυτος μας τα χαπια απο μονα τους....δεν σκουνταν ..τα σκουντας...
    Αγαπούλα μας βγήκες κι εσύ με Μείζων Καταθλιπτική Διαταραχή που απ\'ότι κατάλαβα είναι μια χρόνια κατάσταση......Το περιβάλλον και όχι μόνο ο εαυτός μας...Το χάπι να φτιάξει τα επίπεδα σεροτονίνης αλλά με τόση απόρριψη που τρως κι εσύ πως να σιώσεις ρε Τζο;;Και που αντέχεις και δεν έχεις εγκαταλείψει είναι πολύ θετικό......

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by La_ViTa
    interappted, δεν γνωρίζω για το συγκεκριμένο φάρμακο,αλλά διάβασα ότι στο δίνει για στα8εροποιητή. Κατά της κατάθλιψης εννοείς? Αν ναι, εγώ παίρνω το lamictal το οποίο δεν μου έχει δημιουργήσει κανένα πρόβλημα. Ο γιατρός μου, μου το πρότεινε ανεπιφύλακτα, και παρόλο που του έχω εμπιστοσύνη, ρώτησα και αλλού, και μου είπαν ότι δεν έχει σοβαρές παρενέργειες. Η πιο σοβαρή είναι να σου εμφανίσει δερματοπάθεια τύπου St.Johnson αλλά οι πιθανότητες είναι μία στις χίλιες..
    Ο σταθεροποιητής είναι αυτό που λέει η ονομασία του..Προσπαθεί να σταθεροποιήσει το συναίσθημα που είναι διαταραγμένο και έτσι ο ασθενής να μην βιώνει τις απότομες αλλαγές από την υπέρτατη χαρά στην απόλυτη θλίψη.....Προσπαθεί να διορθώσει την κυκλοθυμία......Τον ρώτησες Ιωάννα αυτό που ρωτάς εμάς;;Κοινώς:\"Τι διάολο κάνουν τα υπόλοιπα χάπια που παίρνω με την σέσουλα;;;\"

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ένας άλλος γιατρός δεν θα διώξει τις κάμποσες παρενέργειες των χαπιών που κυκλοφορούν στην αγορά,νομίζω....
    Υπαρχουν και αλλου πορτοκαλιες που κανουν πορτοκαλια...και με αυτο εννοω οτι προσωπικα αλλαξα απο το ενα αντιψυχωτικο στο αλλο και ηταν η μερα με τη νυχτα...και το αλλαξα πιεζοντας το γιατρο,γιατι αρνιοταν να μου το αλλαξει...με ακουσε στο τελος...αν ηθελε ας εκανε και αλλιως.
    Δεν εχω τις γνωσεις στην φαρμακολογια για να απαντησω αυτο που ζηταει η interapted αλλα πιστευω οτι δεν χανει τιποτα με καποια επισκεψη και σε αλλο γιατρο...βεβαια η τελικη αποφαση παντα θα ειναι δικη της.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    keep ξερεις πως ειναι να λες ολο το ιστορικο απο την αρχη..ο συγκεκριμενος μου χει πει οτι ειμαι οριακη με μειζων καταθλιψη με ΓΑΔ κ με μερικα ψυχαναγκαστηκα ..ουτε σε σοθπερ μαρκετ με καροτσι δεν θα τα επαιρνα ολα αυτα.Η ψυχοθεραπεια παλει πολυ καλα..μα παρα πολυ καλα αλλα ρε συ με χαλασε που 7 μηνες ζηταω αλλαξη σταθεροποιητη του ειπα μπορει το φαρμακο να ειαναι ΑΑΑ αλλα σε εμενα εχει παρενεργιες...κ μου ειπε οτι δεν το αλλαζει!!!δλδ δεν καταλαβα!!!εγω τα καταπινω..του ειπα δωσε ενα αλλο ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ κι αναρωτιεμαι προς τι αυτο το κολημα????lyrica!το γραφω κ το μισω! του ειπα δςσε trileptal,lamictal..μου απαντησε οτι δεν κανω εγω παραγγελιες!!!δεν ειχα αλλη επιλογη απο το να το σταματησω αυτοβουλα αλλα απο κει κ περα κ το largactil ζητησα να μου το αλλαξει παλι ειπε οχι το σεβαστηκα αλλα αν ηθελε θα μπορουσε να το αντικαταστησει πιστευω.στην τελικη μου ειπε οτι το lyrica ειναι πολυ καινουργιοα φαρμακο κ δεν ξερουν ακριβως αν επιρρεαζει κ κατα ποσο...ξερεις πως ενιωσα????πειραματοζωο η Ιωαννα!!!!
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ναι καταλαβαινω πως το θετεις...και εγω πηγα στο ΙΚΑ να μου συνταγογραφησουν τα φαρμακα...εχω μειωσει τη δοση στο μισο εδω και καιρο κοβωντας ενα χαπι 30 mg στα δυο ...και του λεω θελω να μου γραψεις 15 mg χαπια...αλλα οπως πολυ σωστα μου ειπε θελει εντολη απο την ψυχιατρο που με παρακολουθει μιας και δεν μπορει να ξερει το ιστορικο μου.Απολυτα λογικο.
    Δεν μπορω να πω κατα ποσο ειναι \"λογικη\" η αρνηση του γιατρου σου να δοκιμασει κατι αλλο μηπως και αποφυγεις καμμια παρενεργεια...αλλα εγω θα συζηταγα και με εναν αλλο γιατρο ας μην ξερει το ιστορικο μου...θα του ελεγα παιρνω αυτα τα φαρμακα...τι εναλλακτικες εχω πανω στη θεραπεια...και περιπου αντιμετωπιζω αυτα τα προβληματα.
    Δεν ξερω αν οδηγησει πουθενα ή ειναι χαμενος κοπος...αλλα ποτε δεν ξερεις.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    332
    Και εγώ παίρνω σταθεροποιητή αλλά με τα αντιεπιληπτικά φάρμακα η μεγαλύτερη ανεπιθύμητη ενέργεια είναι η αύξηση βάρους...Βασικά το μοναδικό φάρμακο που έχει ένδειξη σταθεροποιητη ειναι το Λίθιο,αλλά χρειάζονται τακτικές εξετασεις για μετρηση του επειπεδου του φαρμακου στο πλασμα αφου αν ξεπερασει το οριο ειναι τοξικο και γιαυτο δεν το συναταγογραφουν πλεον οι γιατροι...
    Επισης μερικοι γιατροι δεν ΅πιστευουν΅στην χρησιμοτητα των αντιεπιληπτικων και χορηγουν αντιψυχωτικα για σταθεροποιητες!

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •