Χρήμα, δόξα, αγάπη, εσωτερική ισορροπία. Τι έχει μεγαλύτερη σημασία για εσαας στη ζωή;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    328

    Χρήμα, δόξα, αγάπη, εσωτερική ισορροπία. Τι έχει μεγαλύτερη σημασία για εσαας στη ζωή;


  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Επελεξα εσωτερικη ισορροπια με κλειστα τα ματια.
    Αν εχεις εσωτερικη ισορροπια γιατι να χρειαζεσαι κατι αλλο?
    Βεβαια το να εχεις απολυτη ισορροπια ειναι ενα απιαστο ονειρο...οποτε ισως και το χρημα μερικα εκατομμυρια ευρωπουλακια δεν θα με χαλουσαν και θα αγοραζα και λιγη ισορροπια παραπανω:)
    Να σε αγαπανε ειναι επισης σημαντικο...και να αγαπας.
    Η δοξα δεν με ενδιαφερει...ενταξει δεν λεμε να εισαι και σκια να μη σε παρατηρει κανεις,να εχεις και εσυ ενα εκτοπισμα:)

    Μια η επιλογη οποτε επιλεγω εσωτερικη ισορροπια.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    δεν ξερω...
    τα εχω ολα οποτε...
    :P

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Οταν έχεις ψυχική ισορροπία όλα τ αλλα έπονται.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    ψυχική ισορροπια χωρίς αγάπη δεν γίνεται.
    ψυχικη ισοορροπια χωρις φράγκο στην τσέπη πάλι, δυστυχως δεν γίνεται.
    απο την αλλη χρηματα και αγάπη δεν εξασφαλίζουν σώνει και καλα την ισορροπια...

  6. #6
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by Sofia
    ψυχική ισορροπια χωρίς αγάπη δεν γίνεται.


    excusez-moi ??
    que voulez-vous dire par celui ?

    τι θελει να πει η ποιητρια??

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Μμμ ναι εγω διαφωνω και με το πρωτο και με το δευτερο κυριως που ειπε η σοφια.
    Περισσοτερο με το δευτερο...βεβαια πρεπει να καλυπτονται οι στοιχειωδεις αναγκες οπως το φαϊ αλλα μπορεις να εχεις εσωτερικη ισορροπια χωρις χρημα.
    Αλλοι ειναι ολιγαρκεις και αλλοι θελουν πολλα...
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Αθηνα
    Posts
    1,257
    εσωτερική ισορροπία -αγάπη -χρήμα -δόξα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ναι και εγω με αυτην την σειρα θα τα εβαζα...ειμαι σιγουρος οτι η δοξα θα πατωσει...ισως ομως να μην επρεπε,δεν το εκλαμβανω να γινεις σταρ ή κατι τετοιο...απλως να μη σε γραφουν ολοι στα... οποτε ετσι παιρνει την δεουσα σημασια της.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Αθηνα
    Posts
    1,257
    πιστεύω όλοι το θέλουμε αυτό να μας υπολογίζουν και να μας εκτιμούν οι άλλοι :) ή τουλάχιστον αυτοί που -λένε ότι-είναι δίπλα μας

  11. #11
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by Helena
    πιστεύω όλοι το θέλουμε αυτό να μας υπολογίζουν και να μας εκτιμούν οι άλλοι :) ή τουλάχιστον αυτοί που -λένε ότι-είναι δίπλα μας
    καποια πραγματα ειτε τα θελεις ειτε οχι, πρεπει να γινονται απο μονα τους.
    Δεν επιδιωκω να με εκτιμαει κανεις, οσοι με εκτιμανε το κανουν απο μονοι τους και οχι γιατι θα ηθελα εγω.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    απλα δεν πιστεύω οτι χωρίς φράγκο, χωρίς να μπορεις να σταθεις αυτονομος (και οικονομικα) μπορεις να σαι ισορροπημένος.
    αντιστοιχα πιστεύω πως ανθρωπος που δεν εχει πάρει κ εχει δώσει αγάπη, μπορει να ναι ισορροπημενος

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Ο ανθρωπος είναι πολύπλοκο όν !

    Αν θέλουμε να έχει εσωτερική ισορροπία , που είναι και για μένα το ζητούμενο , πρέπει πρώτα να ικανοποιήσει τις βασικές του υλικές ανάγκες, μετά να περάσει στις συναισθηματικές πάσης φύσεως και στις νοητικές ! (δεν ξέρω πως να το εκφράσω τέλεια,διότι δεν εχω σπουδάσει ψυχολογία)
    Για παράδειγμα, αν κάποιος κρυώνει και πεινάει το μονο που θέλει είναι να ικανοποιήσει αυτές τις ανάγκες ! Μολις τις ικανοποιήσει , θα ελευθερωθεί απο αυτές και μπορεί να ασχοληθεί με τα συναισθήματα και τις σκέψεις του ! Στόχος είναι η ψυχική του ισορροπία και η αναζήτηση της αλήθειας ! (αυτος είναι τουλάχιστον ο δικός μου στόχος αφου ικανοποιήσω τις βασικές ανάγκες επιβίωσης)

    Πως γίνεται να βλέπουμε πολλούς ανθρώπους γύρω μας να επικεντρώνονται στα υλικά αγαθά και στην δόξα μερικές φορές , δεν το καταλαβαίνω !
    Δεν προσπαθούν να ικανοποιήσουν τις βασικές υλικές τους ανάγκες , δημιουργούν συνέχεια καινούργιες υλικές ανάγκες και επιδίδονται σε ενα ατέρμονο κυνήγι υλοποίησης τους ! Γιατί , δεν καταλαβαίνω ! Ισως είναι η δύναμη που σου δίνει το χρήμα και η δόξα ! Ισως να επιζητούν επιβεβαίωση του \'\'εγώ\'\' τους, μεσα απο εναν \'\'λαθος\'\' για εμένα τρόπο !

    Θέτω το ερώτημα προς όλους, μπας και βρούμε ικανοποιητική απάντηση !

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    beyond the realms
    Posts
    482
    εισπράττω μόνο φιλική αγάπη.
    εισπράττω πολύ ελάχιστα χρήματα.

    έχω δημιουργήσει όμως όλες τις προϋποθέσεις για να δρέψω καρπούς στα παραπάνω.

    πώς να μην έχω ένδοξη εσωτερική ισορροπία ?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Εχω την αισθηση πως αυτό το θέμα ανήκει στα Γενικά και οχι στην Κακοποίηση !

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •