παρεξηγήσεις
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    102

    παρεξηγήσεις

    Θα ήθελα να ζητήσω συγνώμη αν θεωρήθηκε ότι χρησιμοποίησα argo, αλλά κάποια πράγματα πρέπει να λέγονται με το όνομά τους.............η συμπεριφορά διακρίσεων υπάρχει απέναντι σε άτομα είτε για τη γλώσσα που χρησιμοποιούν είτε για πράγματα που φταίνε......είτε για άλλα που δεν φταίνε...........

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    102
    Η γλώσσα που χρησιμοποιεί κάποιος σίγουρα τον στιγματίζει σαν άτομο, αλλά δεν πρέπει να βάζουμε και στοίχημα για τις προσωπικές του συνήθειες και την προσωπική του ζωή.....................ή να φανταζόμαστε πράγματα............

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    102
    Υπάρχουν άνθρωποι που παλεύουν μια ζωή και πάλι βρίσκονται στο περιθώριο...λόγω παρεξήγησης...συμβαίνουν κι αυτά........και άλλοι που όταν πια θα έχουν πάρει από εσένα ότι χρειάζονται απλά σου λένε αντίο.......κι αυτά συμβαίνουν................

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    102
    Δεν παρεξηγώ ανθρώπους όταν τους έχω θίξει και εγώ..........είτε το πρόσωπό τους είτε τα συμφέροντά τους.........απλά οι παρεξηγήσεις πρέπει να λύνονται κάποια στιγμή...........για να κλείνουν οι καταστάσεις τον κύκλο τους..........

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    ασφαλως και η γλωσσα δεν αντικατροπτιζει την εσωτερικη πραγματικοτητα.. μπορω να σου βρω ανθρωπους που ειναι αριστοι στην ομιλια τους και απο ψυχη σκαρτοι και το αντιστροφο...
    αλλα γιατι τετοιο σκεπτικο............; γιατι τοσα πολλα μηνυματα μαζι........; δεν θες να μας πεις τιποτα παραπανω γι αυτο που σε απασχολει.........................;
    καλη και η "φιλοσοφια" αλλα μη την φιλοσοφια αργεις να βγαλεις ακρη
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    102
    Απάντησα σε ένα άλλο θέμα σε μια κοπέλα που είχε προβλήματα εξάρτησης και χρησιμοποίησα γλώσσα που μάλλον θεωρήθηκε argo...........ωστόσο αυτό που ήθελα να πω ήταν να μην επηρεάζεται από τη γνώμη των άλλων τόσο πολύ, γιατί κάθε κοινωνική ομάδα έχει τους κανόνες της, τις προσδοκίες της από το μέλος και στο τέλος επηρεάζει την κρίση μας, καμιά φορά προς την λάθος πλευρά........απλά μάλλον το εξέφρασα σε γλώσσα "όχι πρέπουσα" ίσως.........
    όσο για τα υπόλοιπα, βλέπω πως συχνά παρεξηγούμε άτομα και τις προθέσεις τους μέσα στην κοινωνία γιατί απλά "μαντεύουμε" τα θέλω τους και τις επόμενες κινήσεις τους.........όμως δεν μπορούμε να είμαστε μέσα στο μυαλό κανενός και να μαντεύουμε σωστά.............πολλές παρεξηγήσεις προκύπτουν όταν η στερεότυπη εικόνα που έχουμε για κάποιον δεν μας αφήνει να δούμε καθαρά ποιος είναι, τι θέλει από εμάς, πώς κινείται μέσα στον κοινωνικό μας χώρο,ποιες είναι οι προθέσεις του, ποια θα μπορούσε να είναι η σχέση μας μαζί του.......γενικά παρεξηγήσεις πολλές χωρίς λόγο..............

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    γαριφαλλια για αυτό εχουμε τον "λογο" ώστε να μπορούμε να λυνουμε τις δυαφορες μας με πολυτισμο κι όχι όπως τα χαριτομενα ζωάκια οπου απλα παιζουν ξυλο!!χαχα,,
    από τα δικασου μηνυματα βλεπω ότι εχεις λογο,,εχεις κι λογικη εχεις κι πολύ καλη ψυχη!πιστευω ότι δυσκολα θα μπορεσει καποιος να πλασει μια κακια μεσατου για τον χαρακτηρασου! αυτό λοιπον είναι η "παρεξηγηση"!!!κι θα πρεπει να την λυνουμε!!όταν λοιπων εξηγης σε καποιον το τι εγινε η ηθελες να πεις ,τωτες νομιζω ότι θα βρεθει παντα μια ομορφη κι γεματη από γαληνη συνενοηση!

  8. #8
    γαριφαλιά επειδή προφανώς αναφέρεσαι σε εμένα δεν μπορώ να καταλάβω... πήρες κάποιο πμ που στην έλεγε για την λέξη που χρησιμοποίησες? η μόνη σου αυτοπαρεξήγηθηκες? γιατί εγώ σίγουρα δεν παρεξηγήθηκα... αν παρεξηγείται κάποιος τρίτος για το πως μιλάς εσύ σε κάποιον μάλλον δεν πρέπει να κολλάς τόσο... και δεν το λέω για εδώ... για γενικά το λέω... γιατί προφανώς θα το παθαίνεις γενικά... πάντως κάλά κάνεις και ανοίγεις θέμα για να λυθεί η παρεξήγηση που νιώθεις πως δημιουργήθηκε και επίσης σε ευχαριστώ προσωπικά που δεν μου "σκίζεις" το θέμα για να λύσεις την παρεξήγηση σου

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    102
    Καθρεύτη, ναι, πήρα ένα μήνυμα από αλλού, για κάτι που αφορούσε εμένα όμως, όχι εσένα. Αλλά ελπίζω να κατάλαβες τι εννοούσα. Για τις πιέσεις που δεχόμαστε από τον περίγυρο. Με ότι γλώσσα κι αν το εξέφρασα.

  10. #10
    τι εννοούσες στο θέμα μου κατάλαβα.. και δεν παρεξήγησα... ούτε παρεξηγήθηκα... και το τι λέξεις χρησιμοποιούμε μετράει σαφώς αλλά πάντα το γενικότερο νόημα έχει μεγαλύτερη σημασία... ο γραπτός λόγος συχνά παρεξηγείται πάντως... ειδικά από άτομα που δεν γνωρίζονται όπως είμαστε οι περισσότεροι του φόρουμ...

Similar Threads

  1. Παρεξηγήσεις
    By Eva_ in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 3
    Last Post: 07-09-2014, 13:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •