ψυχωση κ σωματικη υγεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 50
  1. #1

    ψυχωση κ σωματικη υγεια

    μπορει να μην ειναι συναρπαστικο το θεμα αλλα οπωσδηποτε καλο ειναι να συζητηθει κ πιστευω θα μας ωφελησει.για να κανω εγω την αρχη μια κ το ποσταρω εγω το τσιγαρο σε
    φυσιολογικο κανει πολυ κακο σε μας ακομη παραπανω.πως πρεπει να καπνιζουμε?ειναι ενα ερωτημα.2)πιστευεται αυτο που λεει οτι οι ψυχωσικοι λογω φαρμακων ζουν μεσο ορο 16,2 χρονια λιγοτερο?διατροφη?εγω προσωπικα δεν πιστευω οτι η διατροφη η καλη βοηθαει στην ψυχωση αλλα εχει σαφεστατα μεγαλη σημασια στην σωματικη υγεια.αντε ας ξεχαστουμε λιγο απο την ψυχωση κ να μιλουσουμε για σωματικη υγεια:

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Καλημέρα Δημήτρη, εγώ πιστεύω ότι η καλή διατροφή βοηθάει σε όλα, σωματικά και ψυχικά προβλήματα. Βασικά βοηθάει τον άνθρωπο συνολικά.
    Είχα σκεφτεί πριν λίγο καιρό, να προτείνω να ανοίξει ένα θεματικό παράρτημα μεγάλο στο φόρουμ όπου θα μπορούσαμε να αναφέρουμε ότι μας βοηθάει σωματικά και κατ' επέκταση ψυχικά (διατροφή, άσκηση κλπ), δεν το έκανα γιατί δεν ήξερα αν θα είχε απήχηση και αν υπάρχουν πολλοί που ενδιαφέρονται τελικά. Εγώ το θεωρώ πολύ σημαντικό αυτό με τη σωματική υγεία και χαίρομαι που κάνεις την αρχή.
    Κατά καιρούς προτείνουμε ιδέες και καταθέτουμε εμπειρίες κλπ αλλά χάνονται σκόρπιες από εδώ και από κει στα θέματα. Θα 'ταν ωραίο να υπάρχουν κάπου πιο συγκεντρωμένα.

  3. #3
    den λεω να μην κανουμε καλη διατροφη αλλα στην ψυχωση τα πραματα δεν ειναι περιεργα?πχ οταν κανεις καλη διατροφη ανοιγουν κ οι ντοπαμενεργενικοι υποδοχεις καλυτερα σαν πιο υγειις που ειναι κ τοτε ακομη περισσοτερη ντοπαμινη εχουμε πραμα που εμας τους ψυχωσικους μας χαλαει αρκετα...

  4. #4
    λαικα να το πω τρωμε πρασινη πιπερια,μπανανες,καρυδια που ειναι υγειινα αλλα εμας μας απογειωνουν την ντοπαμινη.(οχι να μην τα τρωμε κ αυτα κ παθουμε τοτε καταθλιψη αλλα οντως ειναι περιεργοι οι κανονες στην ψυχωση)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    hlias1988
    Guest
    παιδια νομιζω οτι με παρακουλουθουνε εχει να κανει με την αρρωστια με την ψυχωση?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 View Post
    den λεω να μην κανουμε καλη διατροφη αλλα στην ψυχωση τα πραματα δεν ειναι περιεργα?πχ οταν κανεις καλη διατροφη ανοιγουν κ οι ντοπαμενεργενικοι υποδοχεις καλυτερα σαν πιο υγειις που ειναι κ τοτε ακομη περισσοτερη ντοπαμινη εχουμε πραμα που εμας τους ψυχωσικους μας χαλαει αρκετα...
    Τα πραγματα δεν ειναι καθολου περιεργα. Οσο καλυτερη υγεια τοσο καλυτερα. Εγω δεν εχω διαβασει πουθενα αυτα που αναφερεις , εαν μπορεις να το στηριξεις με καποια εγκυρη δημοσιευση? ή ειναι δικο σου συμπερασμα? Το να τα ριχνεις ολα στην ασθενεια ή να σκεφτεσαι οτι δεν υπαρχει μελλον λογω του οτι εχεις ψυχωση ειναι λαθος τροπος σκεψης για μενα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Και δεν εννοω δημοσιευση του στυλ αθλεισαι , αρα περισσοτερη ντοπαμινη .... αρα περισσοτερη ψυχωση (με τη λογικη του παραλογου καπως) ... αυτο δεν ειναι επιστημη.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #9
    ΕΓΩ προσωπικα ομως κεεπ δεν το βρισκω παραλογο τελειως παρολο που δεν βλεπω τα παντα μαυρα μεσα στην ψυχωση

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    παιδια νομιζω οτι με παρακουλουθουνε εχει να κανει με την αρρωστια με την ψυχωση?
    https://www.youtube.com/watch?v=ZRBgVJRN4Sw
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 View Post
    ΕΓΩ προσωπικα ομως κεεπ δεν το βρισκω παραλογο τελειως παρολο που δεν βλεπω τα παντα μαυρα μεσα στην ψυχωση

    Ειναι ομως παραλογο , αν βλεπεις οτι κανεις επιστημονας ή ειδικος δεν το αναφερει πουθενα , οποτε το πιο πιθανο ειναι να κανεις λαθος. Και ειναι σοβαροτατο θεμα η υγεια.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #12
    κεεπ σεβομαι την αποψη σου αλλα δεν παυει να ειναι αποψη κ οχι αντικειμενικοτητα,διοτι κ την αποψη μου αν εξετασεις πιο απλα θα δεις οτι οταν κανει ο ανθρωπος καποιες καταχρησεις μπορει να ριχνει καπως την σωματικη του υγεια αλλα βελτιωνει την ψυχικη υγεια του ,που ειναι επισης σημαντικη,διοτι να το πω πιο απλα περναει καλυτερα.αλλα νομιζω ομως οτι το τονισα 2 φορες οτι αυτος παρολα αυτα δεν ειναι λογος να παμε πισω στην σωματικη υγεια. ΥΓ να σαι καλα κ χαιρετισματα αν θυμηθεις δωσε για ολα τα παιδια του τσατ

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Quote Originally Posted by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 View Post
    λαικα να το πω τρωμε πρασινη πιπερια,μπανανες,καρυδια που ειναι υγειινα αλλα εμας μας απογειωνουν την ντοπαμινη.(οχι να μην τα τρωμε κ αυτα κ παθουμε τοτε καταθλιψη αλλα οντως ειναι περιεργοι οι κανονες στην ψυχωση)
    Γεια σου Δημήτρη, αυτό που αναφέρεις για τις συγκεκριμένες τροφές, το είδες στην πράξη, δηλαδή ένιωσες να σου δημιουργεί κάποιο πρόβλημα? Νομίζω μπορούμε να γίνουμε οι ίδιοι παρατηρητές του εαυτού μας όσον αφορά την τροφή, ανάλογα και με την ψυχική μας πάθηση και να βγάλουμε τα συμπεράσματά μας τι μας βοηθάει. Και σίγουρα μέτρο και σε κάθε τροφή. Επίσης παίζει ρόλο ακόμα και πότε θα φας ή θα πιεις κάτι.
    Πχ, εγώ είμαι λάτρης του πράσινου τσαγιού, πίνω το πρωί μια-δυο κούπες και μ' αρέσει, γιατί δε μου φέρνει εκνευρισμό κλπ αλλά μια καλή διάθεση. Όμως μια μέρα είπα να φτιάξω ένα το βράδυ να πιω, αλλά δεν μπορούσα να κλείσω μάτι μετά, σαν τη κουκουβάγια... Οπότε έβγαλα μόνη μου το συμπέρασμα, οποιοδήποτε τσάι ακόμα και πράσινο που θεωρείται πιο αθώο, καλύτερα όχι βράδυ. Επίσης έχω βγάλει και συμπεράσματα για τη ζάχαρη, όσο λιγότερη τόσο καλύτερα (και καλύτερη η μαύρη), το βράδυ ειδικά αν φας γλυκό φέρνει υπερένταση.
    Δεν ξέρω πραγματικά αν υπάρχουν οι συγκεκριμένες μελέτες που θα μας δώσουν σαφείς απαντήσεις για όλες τις τροφές, όμως εμπειρικά μπορούμε να καταλάβουμε πολλά πράγματα. Από μόνοι μας δηλαδή.

  14. #14
    συμφωνω οτι μπορουμε να κανουμε παρατηρησεις κ απο μονοι μας αλλωστε γενικως το προτεινουν κ πολλοι διατροφολογοι γτ ο καθε οργανισμος ειναι ιδιαιτερος.το ειδα στο ιντερνετ απο εγκυρο σαιτ οτι αυτες οι τρεις τροφες ανεβαζουν την ντοπαμινη αρα ειναι αντικταθλιπτικες.αλλα ο δικος μου προβληματισμος(λογικος) ειναι οτι αν ανεβαζουν την ντοπαμινη παρολο που ειναι υγειινοτατες κ οι 3 τροφες κανει να τις τρωμε εμεις οι ψυχωσικοι που εχουμε προβλημα με την υψηλη ντοπαμινη?μαλλον οχι...τουλαχιστον χωρις μετρο...

  15. #15
    Quote Originally Posted by Breath View Post
    Γεια σου Δημήτρη, αυτό που αναφέρεις για τις συγκεκριμένες τροφές, το είδες στην πράξη, δηλαδή ένιωσες να σου δημιουργεί κάποιο πρόβλημα? Νομίζω μπορούμε να γίνουμε οι ίδιοι παρατηρητές του εαυτού μας όσον αφορά την τροφή, ανάλογα και με την ψυχική μας πάθηση και να βγάλουμε τα συμπεράσματά μας τι μας βοηθάει. Και σίγουρα μέτρο και σε κάθε τροφή. Επίσης παίζει ρόλο ακόμα και πότε θα φας ή θα πιεις κάτι.
    Πχ, εγώ είμαι λάτρης του πράσινου τσαγιού, πίνω το πρωί μια-δυο κούπες και μ' αρέσει, γιατί δε μου φέρνει εκνευρισμό κλπ αλλά μια καλή διάθεση. Όμως μια μέρα είπα να φτιάξω ένα το βράδυ να πιω, αλλά δεν μπορούσα να κλείσω μάτι μετά, σαν τη κουκουβάγια... Οπότε έβγαλα μόνη μου το συμπέρασμα, οποιοδήποτε τσάι ακόμα και πράσινο που θεωρείται πιο αθώο, καλύτερα όχι βράδυ. Επίσης έχω βγάλει και συμπεράσματα για τη ζάχαρη, όσο λιγότερη τόσο καλύτερα (και καλύτερη η μαύρη), το βράδυ ειδικά αν φας γλυκό φέρνει υπερένταση.
    Δεν ξέρω πραγματικά αν υπάρχουν οι συγκεκριμένες μελέτες που θα μας δώσουν σαφείς απαντήσεις για όλες τις τροφές, όμως εμπειρικά μπορούμε να καταλάβουμε πολλά πράγματα. Από μόνοι μας δηλαδή.
    ειδικα το αμπιλιφαυ δεν παει καθολου με την ζαχαρη.το γραφει κ στις οδηγιες στις παρενεργιες νομιζω συγκεκριμενα

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Σωματική άσκηση και καλύτερη ψυχική υγεία?
    By Delmem080319a in forum Εναλλακτικές Μέθοδοι Θεραπείας
    Replies: 34
    Last Post: 13-09-2014, 02:06
  2. Replies: 8
    Last Post: 20-08-2014, 19:15
  3. Replies: 92
    Last Post: 08-02-2012, 19:56
  4. Ειναι η διαταραχη πανικου ακινδυνη για την σωματικη μας υγεια?
    By Ακροβατης in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 12-01-2010, 12:47
  5. σωματικη βια
    By vythos in forum Κακοποίηση
    Replies: 2
    Last Post: 25-04-2005, 13:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •