Συμβουλές !!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    6

    Συμβουλές !!

    Καλησπέρα σε όλη την παρέα ,


    Συγχαρητήρια καταρχήν για το forum πιστεύω δίνει βοήθεια σε πολλά άτομα από εδώ μέσα !!

    1ο μου μήνυμα εδώ μέσα και είναι για κάτι που με ταλαιπωρεί εδώ και 6-7 μήνες.

    Αυτό που με ταλαιπωρεί είναι το άγχος εμφράγματος . Να αναφέρω εδώ ότι είμαι 33 ετών , 108 κιλά πλέον , δεν κάπνιζα ποτέ , δεν έπινα ποτέ , έτρωγα πολλά junk food ,

    Πριν 6 μήνες που λέτε βρέθηκα σε μια σωματική κούραση (σπρώξιμο αμαξιού) όπου συνέχισα να σπρώχνω παρόλο που δεν άντεχα άλλο με αποτέλεσμα σχεδόν να λιποθυμήσω. Δεν μπορούσα να πάρω ανάσα , ψιλοζαλίστηκα , ίδρωσα κτλ . Θεώρησα ότι είναι φυσιολογικό μιας που έφυγα εκτός <<προδιαγραφών>>. Το έπαθα ξανά μετά από 1 μήνα πάλι σε παρόμοια κατάσταση . Από τότε μου μπήκε στο μυαλό ότι έχω κάτι . Μέρα με την μέρα και αφού έκανα το λάθος να διαβάσω στο internet για τα συμπτώματα(εμφραγμα!!) άρχισα να έχω παράξενες ενοχλήσεις όπως έναν μόνιμο πόνο πίσω από την καρδιά δίπλα από το φτερό ακριβώς, τσιμπήματα επάνω στην καρδιά , σφίξιμο στην καρδιά σαν να μου την σφίγγει κάποιος με το χέρι του. . Πριν 3 μήνες και αφού στο μυαλό μου υπάρχει συνέχεια η ιδέα ότι κάτι έχω καθόμουν το βράδυ σπίτι στην πολυθρόνα και ξαφνικά ένοιωσα σαν να με χαστούκισε κάποιος στην καρδιά. Άμεσα σηκώθηκα και είχα απίστευτη ταχυκαρδία , δύσπνοια και αίσθημα θανάτου. Είχα φρικάρει . Φεύγω νοσοκομείο και με κάνουν καρδιογράφημα και κάτι εξετάσεις αίματος. Μου λένε δεν έχεις τίποτα . Μάλλον κάποια αρρυθμία όπου με το άγχος σου πολλαπλασίασες τα συμπτώματα. Την επόμενη μέρα αυτή η ιδέα ότι κάτι έχω έγινε πιο μεγάλη . Πάω σε καρδιολόγο όπου κάνω τεστ κοπώσεως , υπέρηχο καρδιάς . Μου λέει ο γιατρός ότι είσαι απόλυτα φυσιολογικός. Δοκίμασε να κάνεις μου λέει γαστροσκόπηση διότι τα συμπώματα παλινδρόμησης περιλαμβάνουν πόνο στο στήθος κτλ κτλ .

    Κάνω γαστροσκόπηση και δεν έχω τίποτα. Μόνο λίγο οισοφαγίτιδα . Τα περίεργα όμως επιμένουν , σφίξιμο στην καρδιά σαν να μου την σφίξει κάποιος με την παλάμη του κτλ κτλ . Πάω σε παθολόγο μου δίνει αμέτρητες εξετάσεις αίματος. Χολιστερίνες κτλ κτλ όλα φυσιολογικά.

    Τα προβλήματα συνεχίζονται. Οι φοβία μου πλέον έχει γίνει μεγαλύτερη . Στην δουλειά μπορεί να με πιάσει κρίση δύσπνοιας παράδειγμα εκεί που κάθομαι χωρίς να κάνω κάτι ιδιαίτερο. Στο μυαλό μου μπαίνουν ιδέες ότι ο 1ος γιατρός ο καρδιολόγος έκανε λάθος. Αποφασίζω και πάω σε 2ο καρδιολόγο. Του δίνω τα πάντα απο τις εξετάσεις μου και του εξηγώ το ιστορικό . Έφτασα μέχρι και στο σημείο να του ζητήσω αξονική στεφανιογραφία . Με εξετάζει με υπέρηχο . Μου λέει ότι θα πεθάνω σε 60 χρόνια και μου λέει ότι τα συμπτώματα είναι ψυχοσωματικά και μου δίνει το τηλέφωνο ενός καλού ψυχολόγου .


    Πέρασε 1 μήνας από τότε , η καρδιά σταμάτησε να με σφίγγει όπως είχα πει παραπάνω , έχω χάσει κιλά με το γυμναστήριο και έκοψα τα λιπαρά όμως το άγχος δεν λέει να φύγει. Παράδειγμα χθες και προχθές αισθανόμουν συνεχόμενα τσιμπήματα επάνω στην καρδιά , μετά αισθανόμουν πόνο στα χέρια ιδιαίτερα στο αριστερό στον μπράτσο και στα δάχτυλα και φυσικά μου ήρθε πάλι η ιδέα ότι , μήπως έκανε λάθος ο γιατρός ο 2ος ??? Αφού μερικές φορές πετυχαίνω κάτι στην τηλεόραση όπου λέει ας πούμε ότι κάποιος έπαθε έμφραγμα και νομίζω ότι το συγκεκριμένο περιστατικό γίνεται για να με προειδοποιήσει κάτι να πάω για εξετάσεις !! Μιλάμε για παράνοια !!

    Τι λέτε παιδιά , τι προτείνετε να κάνω ?

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    11
    Στο ψυχολόγο που σου σύστησε ο γιατρός σου πήγες;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    6
    Όχι ακόμα...Έλεγα να το αντιμετωπίσω μόνος...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Location
    Αθήνα
    Posts
    124
    Πήγαινε να δεις αν όλα αυτα τα συμπτώματα είναι όντως ψυχοσωματικά..

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    6
    Και μπορεί να καταλάβει ένας ψυχολόγος αν όντως είναι ψυχοσωματικά ..??

    Ευχαριστώ

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by Siroco View Post
    Και μπορεί να καταλάβει ένας ψυχολόγος αν όντως είναι ψυχοσωματικά ..??

    Ευχαριστώ
    Εμ, ναι! Αυτή είναι η δουλειά του.

  7. #7
    τα ιδια εχω και εγω,με αλλες εμμονες ομως....καρκινου
    τι να πω,κουραγιο και θεληση
    δεν μπορω να σου οτι ολα θα πανε καλα,γιατι δεν το εχω πιστεψει ουτε για εμενα...αλλα μας το ευχομαι!!!!

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    6
    Quote Originally Posted by ερη View Post
    τα ιδια εχω και εγω,με αλλες εμμονες ομως....καρκινου
    τι να πω,κουραγιο και θεληση
    δεν μπορω να σου οτι ολα θα πανε καλα,γιατι δεν το εχω πιστεψει ουτε για εμενα...αλλα μας το ευχομαι!!!!

    Κουράγιο και σε σένα !! Ελπίζω η νέα χρονιά που θα έρθει να μας βρει όλους καλύτερα !! Ποιος να μου το έλεγε πάντως πριν μερικό καιρό ότι θα πάω κάτι τέτοιο. Θα τον κορόιδευα . Όπως κορόιδευα οτιδήποτε ψυχοσωματικό . Θεωρούσα ότι δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα...

    Έχει κανείς να προτείνει κάποιον καλό από Θεσσαλονίκη ? Που τον βοήθησε και δεν τον φόρτωσε με φάρμακα ?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Siroco , πρωτα απο ολα πρεπει να κοψεις τους γιατρους γιατι ετσι τροφοδοτεις την φοβια σου.
    Το λες αλλωστε και μονος σου , πως παρολες τις επισκεψεις εξακολουθεις να πιστευεις πως εχει γινει λαθος.
    Το αν θα πας σε ψυχιατρο ή σε ψυχολογο ειναι δικο σου θεμα , αλλα απο την στιγμη που λες οτι δεν θελεις χαπια ο ψυχολογος ειναι μαλλον ο καταλληλος.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    ψυχοθεραπεια, διαιτα και ασκηση!! μονο ετσι μπορεις να ξεφυγεις... το αγχος ειναι πολυ καταστροφικο για την καρδια σε μακροχρονιο επιπεδο, οποτε δεν ειναι καλο να την επιβαρυνεις .περα δλδ απο τα κιλα που πρεπει να χασεις
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    6
    Ευχαριστώ πολύ παιδιά . Έχω ξεκινήσει διατροφή και άσκηση και είδα αποτελέσματα απλά το άγχος παραμένει + κάποιες περίεργες ενοχλήσεις. Αν γνωρίζει κανείς κάποιον από Θεσσαλονίκη για ψυχολόγο που θεωρεί ότι είναι καλός ας μου στείλει ένα μήνυμα. Ευχαριστώ

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα φιλε μου,κοινοτυπο το θεμα σου ειναι το συχνοτερο προβλημα που εχω δει εδωπερα,Στις περισσοτερες περιπτωσεις προκεται για καθαρα ψυχολογικο θεμα στρες το οποιο σωματοποιοειται,Ορισμενα πραγματα μπορεις να κανεις για να καλυτερευσεις την διαθεση σου οπως να μην ξαναδεις στο ιντερνετ ιατρικα θεματα δεν ειναι παντα αξιοπιστα κ σε επηρεαζουν πολυ αρνητικα σταματησε τους πολλους γιατρους κ ασχολησου με ο,τιδηποτε αλλο εκτος απο ιατρικα θεματα για να αφαιρεισαι παραδειγμα οργανωσε πραγματα με τα οικεια σου προσωπα κ οπωσδηποτε επισκεπτεσαι ψυχολογο,δεν εισαι γερος κ εφοσον εισαι σωματικα υγιης τοτε ειναι ψυχολογικο το ολο θεμα,μην πανικοβαλλεσαι κ καλο κουραγιο

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    6
    Quote Originally Posted by μυσπ View Post
    Καλησπερα φιλε μου,κοινοτυπο το θεμα σου ειναι το συχνοτερο προβλημα που εχω δει εδωπερα,Στις περισσοτερες περιπτωσεις προκεται για καθαρα ψυχολογικο θεμα στρες το οποιο σωματοποιοειται,Ορισμενα πραγματα μπορεις να κανεις για να καλυτερευσεις την διαθεση σου οπως να μην ξαναδεις στο ιντερνετ ιατρικα θεματα δεν ειναι παντα αξιοπιστα κ σε επηρεαζουν πολυ αρνητικα σταματησε τους πολλους γιατρους κ ασχολησου με ο,τιδηποτε αλλο εκτος απο ιατρικα θεματα για να αφαιρεισαι παραδειγμα οργανωσε πραγματα με τα οικεια σου προσωπα κ οπωσδηποτε επισκεπτεσαι ψυχολογο,δεν εισαι γερος κ εφοσον εισαι σωματικα υγιης τοτε ειναι ψυχολογικο το ολο θεμα,μην πανικοβαλλεσαι κ καλο κουραγιο


    Ευχαριστώ φίλε μου . Προσπαθώ όσο μπορώ και μέχρι ένα σημείο έχω καταφέρει να μειώσω τα σωματικά που μου παρουσιάζονται . Έχω κάτι περίεργα ακόμα όμως όπως είπες με καλή παρέα και με δραστηριότητες προσπαθώ να τα ξεχνάω. Η αλήθεια είναι ότι ήθελα να αποφύγω ψυχολόγους άλλα τώρα τελευταία το σκέφτομαι να πάω σε κάποιον έτσι για να μου φύγει η απορία .

Similar Threads

  1. Χρήσιμες συμβουλές
    By Curie in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 41
    Last Post: 01-11-2012, 20:07
  2. ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΓΙΑ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ
    By Gypsy Cello in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 30
    Last Post: 16-12-2011, 15:57
  3. Θέλω συμβουλές
    By periplanomenos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 17-02-2011, 13:48
  4. Συμβουλες
    By Metalas656 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 30-06-2010, 02:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •