Διακοπη καπνισματος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694

    Διακοπη καπνισματος

    Καλησπερα παιδες!!Ναι οτι λεει ο τιτλος..Αποφασισα να σταματησω το τσιγαρο.. Καπνιζω τουλαχιστον 16 χρονια συστηματικα με 1.5 χρονο οχι διακοπη , αλλα μεγαλη μειωση στα 5 τσιγαρα την ημερα , φυσικα αυτο δεν κρατησε για παντα , επανηλθα στα πακετακια μου!
    Η αποφαση δεν ηρθε ξαφνικα..Τουλαχιστον τα τελευταια 3 χρονια καπνιζω με φοβο και ενοχες , οποτε η απολαυση πηγε περιπατο..Προχτες ξυπνησα πολυ πρωι και η πρωτη μου σκεψη ηταν "τελος το τσιγαρο" !!
    Ξερω οτι ισως εχει πολυσυζητηθει αυτο το θεμα εδω μεσα , ομως θα ηθελα μερικα βοηθητικα κολπακια για οταν με πιανει τρελα και κορδελααααα!
    Βασικα η αληθεια ειναι οτι το θεμα το ανοιξα για εμενα , να λειτουργει σαν ημερολογιο , σαν μια μικρη επιβραβευση για το καθε βηματακι που κανω μπρος!

    Οποτε ξεκιναω.. 16/12/2014 μιαμιση μερα ακαπνη και συνεχιζω.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    still searching for the right place.....
    Posts
    994
    Δε νομίζω να σου φανεί ιδιαίτερα χρήσιμο αυτό, αλλά εγώ αν κ τυπικά το έχω κόψει εδώ κ 7 1/2 χρόνια λόγω αθλητισμού (σε κοινά ελληνικά δεν έβγαζα πλέον την προπόνηση, βέβαια μην τα ρίχνουμε κ όλα στο τσιγάρο, άμα το είχα ξημερώσει κ είχα πιεί κ το Βόσπορο άντε μετά να κολυμπήσω.........) για να είμαι ειλικρινής ορισμένες φορές το χρόνο που θα φτάσω στα επίπεδα του πολλαπλού εγκεφαλικού το πακέτο θα το τσακίσω, το ζητάει ο οργανισμός μου, τί να κάνω.......?Αλλά το κρατάω εκεί, κάπου στα 2- super max.5 πακέτα malboro το χρόνο. Ξέρω ότι ok, θα ξεσπάσω αλλά ως εκεί. Όπως κ με το φαγητό, θα γουρουνιάσω 5-10 φορές το χρόνο, αλλά όλο το υπόλοιπο φερμουάρ στο στόμα.
    Τα πιο δύσκολα είναι αν έχεις συνηθίσει να το συνδυάζεις με καφέ κ ποτό....... εκεί τσιχλίτσα! Επίσης είναι σημαντικό να μην παρασύρεσαι αν καπνίζουν οι τυχόν γκόμενοι γιατί παρασύρεσαι. Δεν ξέρω, τσίχλα κ πάλι τσίχλα, έχω δοκιμάσει ό,τι μα ό,τι κυκλοφορεί στην αγορά.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Εχεις ελεγχο Mariposa και μπραβο σου..Εγω ομως δεν εχω..Εχω προσπαθησει πολλες φορες να καπνισω ανθρωπινα (αν υπαρχει τετοιος ορος λολ ) αλλα δεν μπορω..

    Πιστευω θα με βοηθησει η ημερολογιακη καλυψη του ζητηματος :P
    Ειλικρινα δεν θελω να υπαρχει στην ζωη μου πια το κωλοτσιγαρο..Και μου την σπαει που το εχω συνδυασει με ολα..Με την χαρα, με την λυπη , τον καφε , το κρασακι , την μπυριτσα!!Ε τωρα για ενα μεγαλο διαστημα μεχρι να νιωσω σιγουρη για εμενα θα απεχω απο ολα αυτα!Ειλικρινα θελω να κανω ενα δωρο σε εμενα και αυτο ειναι να διωξω το τσιγαρο!
    Συμφωνω για την τσιχλα μου φαινεται θα γινω Νοτης Σφακιανακης και θα μασαω σαν γιδι ολη μερα..Το δυσκολο ειναι το μυαλο μου..Ολο εκει ειναι! :)

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    still searching for the right place.....
    Posts
    994
    Σφακιανάκης ε.........? "Σώμα μου, σώμα μου φτιαγμένο από πηλό, σώμα μου κάνεις ό,τι θέλεις στο μυαλό......". Για τα ναρκωτικά το έγραψε, αλλά κ το τσιγάρο μια μορφή εξάρτησης είναι, κ όντως νομίζω πως κ αυτό (όπως πολλά άλλα) στο μυαλό είναι.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    18
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    εγώ έχω 2 χρονια που το έκοψα και ακόμα το ζητάω κάποιες στιγμές ....
    Last edited by Aeon; 16-12-2014 at 20:02.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Σου εύχομαι του χρόνου τέτοια μέρα να γιορτάζεις τον πρώτο σου χρόνο άκαπνη!
    Αυτό που θα σε συμβούλευα και θα το διαβάσεις και στο βιβλίο, είναι να μην το ξαναβάλεις στο στόμα σου! Γιατί, κάποια στιγμή θα χαλαρώσεις μέσα στους πρώτους μήνες και έχοντας πιει και μερικά ποτά, θα πεις έλα μωρέ, ένα τι πειράζει! Αφού τα κατάφερα!
    Εκεί την πάτησες. Γιατί πρώτον, μάλλον δεν τα κατάφερες ακόμη εφόσον νιώθεις τον πειρασμό να ανάψεις τσιγάρο. Δεύτερον, με το που θα ξαναμπεί η νικοτίνη στον οργανισμό ξαναμπαίνεις στον φαύλο κύκλο της εξάρτησης. Και αυτό σε τυραννάει πολύ περισσότερο.
    Παύεις να είσαι εξαρτημένη, μόνο όταν δεν σου περνάει πλέον από το μυαλό να καπνίσεις, όπως ακριβώς ένας μη καπνιστής. Το πότε θα το πετύχεις αυτό δεν μπορώ να σου το πω, σε μένα συνέβη μετά από μήνες, σε άλλου παίρνει χρόνια, σε άλλους δε γίνεται ποτέ (ναι, δυστυχώς, κάποιοι παραμένουν μονίμως εξαρτημένοι αν και σε αποχή!)
    Αυτό που με βοήθησε εμένα τις πρώτες μέρες ήταν ότι απέφυγα να πάω για ποτό (αυτό θα ήταν μεγάλη δοκιμασία) και όταν βγήκα τις πρώτες φορές βρισκόμουνα με άτομα που δεν κάπνιζαν. Γενικά, προσπάθησε τις πρώτες 10 μέρες σχεδόν (αν θυμάμαι καλά τόσο κρατάει η σωματική αποτοξίνωση, γιατί η ψυχολογική είναι άλλη ιστορία) να αποφύγεις όσο μπορείς δραστηριότητες με τις οποίες το έχεις συνδεδεμένο απόλυτα. Ή αν δε γίνεται, βρες κάποιο υποκατάστατο όπως τα σπόρια που λες ότι τρως. Νομίζω ότι είναι καλύτερη λύση από την τσίχλα, γιατί έτσι απασχολείς και χέρια και στόμα, όπως με το τσιγάρο! Άσε που είναι ωφέλιμα και δεν παχαίνουν (για να παχύνεις πρέπει να φας κανέναν κουβά)!
    Είναι ακόμη δύσκολο να συνειδητοποιήσεις τα οφέλη που θα έχεις σύντομα, αυτό που μπορώ να σου πω είναι ότι εγώ δεν έχω ξαναβήξει από τότε που το έκοψα! Και δεν έχω ξαναπέσει στο κρεβάτι. Τυχαίο; Δε νομίζω.
    Επίσης, επειδή έχω σκάλες στο σπίτι που τις ανεβοκατεβαίνω πολλές φορές τη μέρα, θυμάμαι πώς λαχάνιαζα όταν ανέβαινα δύο ορόφους πριν να το κόψω και πώς τις ανεβαίνω τώρα, αν και 10 χρόνια μεγαλύτερη. Δεν θέλω ούτε να φανταστώ σε τι σωματική κατάσταση θα ήμουνα τώρα και τι αντοχές θα είχα, αν κάπνιζα ακόμη.
    Ποτέ δεν ξαναξύπνησα τόσο χάλια και κουρασμένη μετά από ξενύχτι, όσο και να έχω πιει (βεβαίως πίνω πλέον μόνο κρασί, μπύρα και τσίπουρο και όχι μπόμπες).
    Βελτιώθηκε απείρως η γεύση και η όσφρηση, αν κάπνιζα ακόμη θα ήταν αδύνατον να δοκιμάζω και να απολαμβάνω υπέροχα κρασιά. Το μόνο κακό είναι ότι απολαμβάνω περισσότερο και νόστιμα φαγητά και γλυκά! :)
    Και βέβαια, δεν ντύνομαι, στολίζομαι και αρωματίζομαι για να βρωμάω μετά από το πρώτο τσιγάρο σαν άπλυτο τασάκι! Γιατί ακριβώς έτσι μυρίζουν οι καπνιστές σε κάποιον που δεν καπνίζει. Και πλέον είναι πολλοί αυτοί που δεν καπνίζουν.
    Δεν θα μιλήσω για το πόσες αρρώστιες γλιτώνει κανείς ή έστω, πόσο λιγοστεύουν οι πιθανότητες να πάθει κανείς ανεπανόρθωτες βλάβες.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by Sfinas View Post
    εγώ έχω 2 χρονια που το έκοψα και ακόμα το ζητάω κάποιες στιγμές ....
    Ευτυχώς, δεν είμαστε όλοι ίδιοι! Εσύ μάλλον θα το ξαναρχίσεις! :p

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    18
    Quote Originally Posted by marian_m View Post
    Σου εύχομαι του χρόνου τέτοια μέρα να γιορτάζεις τον πρώτο σου χρόνο άκαπνη!
    Αυτό που θα σε συμβούλευα και θα το διαβάσεις και στο βιβλίο, είναι να μην το ξαναβάλεις στο στόμα σου! Γιατί, κάποια στιγμή θα χαλαρώσεις μέσα στους πρώτους μήνες και έχοντας πιει και μερικά ποτά, θα πεις έλα μωρέ, ένα τι πειράζει! Αφού τα κατάφερα!
    Εκεί την πάτησες. Γιατί πρώτον, μάλλον δεν τα κατάφερες ακόμη εφόσον νιώθεις τον πειρασμό να ανάψεις τσιγάρο. Δεύτερον, με το που θα ξαναμπεί η νικοτίνη στον οργανισμό ξαναμπαίνεις στον φαύλο κύκλο της εξάρτησης. Και αυτό σε τυραννάει πολύ περισσότερο.
    Παύεις να είσαι εξαρτημένη, μόνο όταν δεν σου περνάει πλέον από το μυαλό να καπνίσεις, όπως ακριβώς ένας μη καπνιστής. Το πότε θα το πετύχεις αυτό δεν μπορώ να σου το πω, σε μένα συνέβη μετά από μήνες, σε άλλου παίρνει χρόνια, σε άλλους δε γίνεται ποτέ (ναι, δυστυχώς, κάποιοι παραμένουν μονίμως εξαρτημένοι αν και σε αποχή!)
    Αυτό που με βοήθησε εμένα τις πρώτες μέρες ήταν ότι απέφυγα να πάω για ποτό (αυτό θα ήταν μεγάλη δοκιμασία) και όταν βγήκα τις πρώτες φορές βρισκόμουνα με άτομα που δεν κάπνιζαν. Γενικά, προσπάθησε τις πρώτες 10 μέρες σχεδόν (αν θυμάμαι καλά τόσο κρατάει η σωματική αποτοξίνωση, γιατί η ψυχολογική είναι άλλη ιστορία) να αποφύγεις όσο μπορείς δραστηριότητες με τις οποίες το έχεις συνδεδεμένο απόλυτα. Ή αν δε γίνεται, βρες κάποιο υποκατάστατο όπως τα σπόρια που λες ότι τρως. Νομίζω ότι είναι καλύτερη λύση από την τσίχλα, γιατί έτσι απασχολείς και χέρια και στόμα, όπως με το τσιγάρο! Άσε που είναι ωφέλιμα και δεν παχαίνουν (για να παχύνεις πρέπει να φας κανέναν κουβά)!
    Είναι ακόμη δύσκολο να συνειδητοποιήσεις τα οφέλη που θα έχεις σύντομα, αυτό που μπορώ να σου πω είναι ότι εγώ δεν έχω ξαναβήξει από τότε που το έκοψα! Και δεν έχω ξαναπέσει στο κρεβάτι. Τυχαίο; Δε νομίζω.
    Επίσης, επειδή έχω σκάλες στο σπίτι που τις ανεβοκατεβαίνω πολλές φορές τη μέρα, θυμάμαι πώς λαχάνιαζα όταν ανέβαινα δύο ορόφους πριν να το κόψω και πώς τις ανεβαίνω τώρα, αν και 10 χρόνια μεγαλύτερη. Δεν θέλω ούτε να φανταστώ σε τι σωματική κατάσταση θα ήμουνα τώρα και τι αντοχές θα είχα, αν κάπνιζα ακόμη.
    Ποτέ δεν ξαναξύπνησα τόσο χάλια και κουρασμένη μετά από ξενύχτι, όσο και να έχω πιει (βεβαίως πίνω πλέον μόνο κρασί, μπύρα και τσίπουρο και όχι μπόμπες).
    Βελτιώθηκε απείρως η γεύση και η όσφρηση, αν κάπνιζα ακόμη θα ήταν αδύνατον να δοκιμάζω και να απολαμβάνω υπέροχα κρασιά. Το μόνο κακό είναι ότι απολαμβάνω περισσότερο και νόστιμα φαγητά και γλυκά! :)
    Και βέβαια, δεν ντύνομαι, στολίζομαι και αρωματίζομαι για να βρωμάω μετά από το πρώτο τσιγάρο σαν άπλυτο τασάκι! Γιατί ακριβώς έτσι μυρίζουν οι καπνιστές σε κάποιον που δεν καπνίζει. Και πλέον είναι πολλοί αυτοί που δεν καπνίζουν.
    Δεν θα μιλήσω για το πόσες αρρώστιες γλιτώνει κανείς ή έστω, πόσο λιγοστεύουν οι πιθανότητες να πάθει κανείς ανεπανόρθωτες βλάβες.

    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Last edited by Aeon; 16-12-2014 at 20:03.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by Sfinas View Post
    pooo ρε marian αυτό το παραλήρημα δεν διαβάζετε! θα το κάνω εκτύπωση και θα το διαβάσω στις διακοπές τον χριστουγέννων διπλα στην φάτνη :rolleyes:
    Δεν το έγραψα για σένα, έτσι κι αλλιώς εσύ μάλλον δεν έχεις ελπίδες.
    Το μνιμόνιο ευτυχώς, διαβάζει πιο γρήγορα, εξάλλου σ' αυτήν απευθύνομαι.
    Πάντως και η δυσλεξία βελτιώνεται. Αν θεραπεύεται πλήρως δε γνωρίζω. Συνήθως αυτό φταίει (αν όχι κάτι χειρότερο) και κάποιοι δυσκολεύονται να διαβάσουν μεγάλα κείμενα. Πόσο μάλλον να γράψουν πάνω από δύο σειρές χωρίς λάθη!

  10. #10
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Ευχαριστω marian..Αυτα σκεφτομαι και εγω..Ηδη παραγγειλα ηλεκτρονικα το βιβλιο που μου ειπες!Τωρα φαγαμε και το βραδυνο μας και φυσικα υποφερω :)

    Ασχετο..Αλλοι εφαγαν μπαν μονιμα για πλακα απο εδω μεσα , δεν θα κρινω εγω την δουλεια της διαχειρισης ,αλλα νομιζω δεν ειναι και σωστο να σουλατσαρουν εδω μεσα παοκηδες με αποδεδειγμενα πολλα προφιλ , να ερχεται λοιπον με ενα αλλο προφιλ και να ξεκαυλωνει πανω μου με τις ευλογιες σας εδω μεσα..Αν αυτο επιτρεπεται κλειστε και το θεμα απευθειας γιατι τρωω την φρικη μου με το τσιγαρο , δεν θα εχω και τον καθε μπουλη να επιτιθεται επειδη του στεγνωσε η παλαμη απο το πολυ το τακα τακα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Last edited by Aeon; 17-12-2014 at 13:25.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Μπορει να κλειδωθει το θεμα το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.? Ευχαριστω.

    (Αεον παρακληση και απο εδω ,κλειδωσε το θεμα,δεν προκειται να ξανα ανοιξω θεμα εδω , ετσι και αλλιως ειχα αραιωσει απο εδω μεσα,μπορω να κρατησω ημερολογιο ή στο σπιτι μου ή σε πιο σοβαρα φορουμ και πιο εξειδικευμενα για το θεμα..Κλειδωσε το , δεν νομιζω να ειναι τρομερη η απαιτηση μου)
    Last edited by Aeon; 17-12-2014 at 13:25.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    ................................. - - - - - -
    Last edited by Deleted-member-18-05-2015; 17-12-2014 at 03:03.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    .................................................. .................................
    Last edited by αλεξανδρος_77; 17-12-2014 at 02:12.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    18
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Το μέλος έχει αποκλειστεί ως "πολυπρόφιλο".
    Last edited by Aeon; 03-01-2015 at 23:08.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. TIPS ΓΙΑ ΔΙΑΚΟΠΗ ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ
    By dora-agxos in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 1
    Last Post: 20-12-2014, 21:10
  2. Φοβια με αποτομη διακοπη καπνισματος.
    By SpyroKo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 08-01-2014, 15:38
  3. Σταμάτημα καπνίσματος
    By ioannis2 in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 6
    Last Post: 17-07-2012, 13:01
  4. Διακοπή καπνίσματος και ψυχολογία
    By Konstantinoss in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 15
    Last Post: 12-05-2012, 16:39
  5. ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ
    By Helena in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 89
    Last Post: 04-07-2009, 01:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •