Δεν αντεχω αλλο τους γονεις μου!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    8

    Δεν αντεχω αλλο τους γονεις μου!

    Καλησπερα..!ειμαι 23 χρονων κανω την πρακτικη μου τωρα.δεν δουλευω..ειμαι σε μια χαλια κατασταση καθως δεν μπορω να ζησω τη ζωη μου..οι γονεις μου συνεχεια μου επιβαλλονται λες και ειμαι ενα πιονι τους,ενα σκυλακι τους..ζητησα να παω 2 μερες διακοπες το καλοκαιρι με το αγορι μου και εγινε ο πανικος..(στην προηγουμενη μου σχεση ημουν 19 και ειχα παει)Τωρα λενε τι θα γινεται?με οποιον γνωριζεις θα σε αφηνουμε να πηγαινεις διακοπες?δηλαδη ειναι λογικο αυτο το πραγμα?!της ξαναζητησα λοιπον να φυγω για ενα 3μερο τωρα της γιορτες και την επιασε κριση πανικου...πηγε σε νευρολογο και της εδωσε φαρμακα.!λεει οτι ειμαι μια ξετσιπωτη και οτι αυτες τισ αρχες μου δωσανε εκεινοι.και οτι δεν σεβομαι και χιλια δυο κακα και ασχημα που δεν επιτρεπεται να τα πω!το αγορι μου απομακρυνεται απο μενα γιατι εχει κανει πολυ υπομονη και εγω ειμαι συνεχεια αρνητικη σε οτι και να μου πει γιατι φοβομαστε τι θα πει η μαμα μου..δηλαδη μονο στις διακοπες μπορει να μεινω εγκυος η να σκεφτει ο κοσμος τα χειροτερα για μενα..!βριζει συνεχεια το αγορι μου που με ξεσηκωνει.κ λεει οτι ειναι μικρος για μενα.!γιατι δεν καταλαβαινει οτι δεν ειναι μονο το σεξ σε μια σχεση?υπαρχουν και τα συναισθηματα!εχω ονειρα και θελω να ζησω..με παρεες και το αγορι μου..γιατι πρεπει να σκεφτομαι οτι καποτε θα τον χωρισω και αυτον και να μην ζω?ειναι πολυ υπερβολικη με κατηγορει σε ολους λες και ηταν κανενα εγκλημα!δε ζω φυσιολογικα..θελω να φυγω απτο σπιτι μου πια κουραστηκα!ειναι τοσο παραλογα αυτα που λεω?θα αγαπαω δηλαδη μονο οποιον αρεσει στη μανα μου.κ τοτε θα μαφηνει....με καταστρεφουν και εκεινοι νομιζουν οτι με προστατευουν...σας παρακαλω βοηθηστε με!

  2. #2
    Και εμενα οι γονεις μου ειναι πολυ πιεστικοι ιδαιτερα παλιοτερα δεν τους αντεχα καθολου.Ειμουν σ κοντρα μαζι τους για το οτιδηποτε χωρις να κανω κατι παραλογο.Δηλ πχ εβγαινα και με ζαλιζαν τι κανεις που πας με ποιους πας κτλ.Τωρα πια νιωθω σαν να με εχουν νικησει αφου καθομαι ολοι μερα σπιτι και μαλλον αυτο ηταν που ηθελαν για να μην φοβουνται μην μπλεξω.Αλλα μην το αφησεις να γινει και σε εσνα γιατι εναι πολυ ασχημο συναισθημα να ξερεις οτι οι γονεις σου σε εμποδιζουν να ζησεις ιδιαιτερα στην ηλικια σου.Θα σου προτεινα να βρεις μια δουλεια εστω μονο τα σαββαροκυριακα η της μερες που δεν εχεις πρακτικη.Το αγορι σου μενει μονο;;Αν ειναι συζητηστε το να μεινετε μαζι αλλα να ξερεις θα ειναι δυσκολα χωρις λεφτα και χωρις δουλεια.Αυτος δουλευει;Σε καταλαβαινω απολυτα ρε μαριουλα και ειναι ασχημη κατασταση αυτη.Θα σου προτεινα να μην κανεις οτι σου λενε οι γονεις σου να δεις μεχρι που σε παιρνει.Δηλαδη αν απλως τους ανακοινωσεις πως θα πας διακοπες τι θα σου πουν.Ας πουμε ομως οτι δεν θα σου δωσουν χρηματα να πας ενταξει δεν μπορεις να κανεις κατι.Αλλα στη καθημερινη σου ζωη δεν χρειαζετε να ζητας αδεια για κατι και μιλα σοβαρα με την μανα σου.πες της να μην ξαναβρισει το αγορι σου.Δεν πρεπει να τους εξοργισεις αλλα δειξτους οτι δεν εισαι το σκυλακι τους οπως λες.Πες τους οτι εισαι 23 και θα κανεις αυτο που θελεις.Αν δεν αλλαξουν συμπεριφορα ξεκινα να ψαχνεις για δουλεια ακομη και να συνεχισεις να μενεις μαζι τους δεν θα χρειαζετε να ζητας λεφτα απο αυτους οποτε θα εχεις ενα ακομη πλεονεκτημα στο οτι δεν θα μπορουν να ελενχουν την ζωη σουΚαι οσο μενεις εκει στην τελικη τι μπορουν να σου κανουν εκτος απο τη ν πιεση που δεχεσε.Δεν νομιζω να σε κλειδωνουν μεσα.Ακομη και λεφτα να μην σου δινουν αν μιλησεις στο αγορι σου θα καταλαβει.Αυτο που θα ηθελα νασου πω να μην στηριζεσαι 100 % στο αγορι σου γιατι οπως ειπες ισως εχει βαρεθει και αν χασεις και αυτον μπορει να νιωσεις χαλια οτι δεν εχεις κανενα.Για αυτο καλυτερα να το περιμενεις.Οτι κανεις να το κανιες μονη μην στηριζεις τα ονειρα που κανεις σε κανενα γιατι μπορει να απογοητευτεις αν ας πουμε εσυ εχεις μηλισει με τους γονεις σου ετοιμη να κανεις οτι ειναι δυνατο για να μπορεσετε να μεινετε μαζι και εκεινος σου πει οτι χωριζεται εσυ θα απογοητευτεις.Οποτε καλυτερα να λες θα βρω δουυλεια για να ανεξαρτητοποιηθω απο τους γονεις μου και οχι να μεινω με το αγορι μου.Μπορει τελικα να μεινεις με το αγορι σου και στο ευχομαι αλλα μερικοι ανθρωποι ειναι διφορετικοι αποτι νομιζουμε.Ελπιζω να καταλαβες τι ενοω και να σε βοηθησα περιμενω απαντηση σου .

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    λοιπον απο τη στιγμη που γραφεις οτι πηγε σε νευρολογο αυτο σημαινει δυο πραγματα πρωτο οτι ειναι ιδια η μελοντικη πεθερα μου (που να ξερε τι γαμπρος θα της ξεφυτρωσει) κ δευτερο οτι δεν αξιζει να της δινεις σημασια καν αυτα που λεει αφορουν ενα δικο της κοσμο κ οχι εσενα προφανος θα εχει ενοχες για οτι εκανε κ για τον εαυτο της κ ετσι κρινει απο αυτο τους αλλους προβαλοντας στους αλλους τα δικα της ελατοματα αν τη παιρνεις στα σοβαρα δε προκειται να βγαλεις ακρη μαζι της αυτο που κανει ειναι ανυποφορο θα στοιχιματιζα οτι ζηλευει τα παντα κ οτι βλεπει στους αλλους το θελει δικο της κ μονο στην ιδεα οτι καπιος θα εχει κατι που δε θα εχει εκινη τη πιανει πανικος οποτε αν θες θυμισου τα λογια μου για να μπορεσεις να τα βγαλεις περα....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    266
    Γεια σου κοριτσακι μ σε καταλαβαινω..αν ο φιλος σου ειναι καλο παιδι κ βλεπεις οτι σ αγαπαει κανε οτι μπορεις για να μεινεις μαζι του φυγε κ απο το σπιτι αν ειναι κ μεινε μαζι του..οι γονεις σου θα σου καταστεψουν κ την σχεση ισως κ την ζωη με μενα ετσι εγινε ..βρες μια δουλεια και φυγε να ζησεις φυσιολογικα!!"

  5. #5
    η αν δεν μπορεσεις να μεινεις μαζι του βρες μια φιλη σου

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    8
    ο επομενος στοχος μου ειναι να βρω μια δουλεια..ετσι εχω καταλαβει απο τα λεγομενα πολλων...σε καμια περιπτωση ομως δεν θα εμενα με το αγορι μου..εχει κ αυτος οικογενεια δεν μενει μονος του και δεν γινεται να στηριχτω σε αυτον...το θεμα ειναι να μπορω να ζω χωρις να λεω ψεμματα και χωρις να με φτασουν σαυτο το οριο να φυγω απτο σπιτι με προορισμο το αγνωστο..και δουλεια να εχω ειναι δυσκολα τα πραγματα και ισως να χρειαστει να ξαναγυρισω σπιτι..οποτε μετα παλι θα μου κοπανε το ενα και το αλλο....
    το αγορι μου αρχιζει και υποχωρει απο μενα διοτι βλεπει οτι δεν μπορω να αλλαξω..παντου υπαρχει ενα μη και ενα οχι...και λογικο να φυγει γιατι δεν ειναι οτι εγω ειμαι αυτη που του αρνουμε τα παντα αλλα η μητερα μου...σε 12 μερες φευγει φανταρος τα εχει ολα στο μυαλο του και δεν μπορει να ανεχτει και τα δικα μου...δεν μπορω ουτε ενα βραδυ να κοιμηθω μαζι του..ειναι σαν να μην ημουν ποτε διπλα του..

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    :):):) http://www.youtube.com/watch?v=rzO_hhJ4mDQ

    μαλον κανενας αγιος θα ειναι το αγορι σου μυριζομαι

  8. #8
    κοιτα εγω σου ειπα τι να κανεις αλλα δεν ξερω ααν σε βοηθησα.Ακομη και να μην φυγεις απο το σπιτι σου δηλαδη δεν μπορεις να κοιμηθεις με το αγορι σου ; Τι μπορουν να σου κανουν οι γονεις σου;Εξαλου εχεις τοσο καιρο μπροστα σου να φτιαξεις τα πραγματα οσο θα ειναι σρατο.

  9. #9
    Δυστυχως οι περισσοτεροι Ελληνες γονεις δεν ξερουν πως να φερθουν στα παιδια τους και θεωρουν οτι ειναι περιουσια τους.. δεν τους περναει απο το μυαλο οτι σε λιγα χρονια θα αντιστραφουν οι ρολοι..

    Επικαλουνται την πειρα της ζωης τους για να σε "προστατεψουν" απο τους κινδυνους της ζωης.. τα πολλα διαζυγια που βγαινουν καθε μερα για να σε παντρεψουν με το ατομο που θελουν.. προφανως για την περιουσια του.. επικαλουνται το ξυλο που τρωγανε απο τους δικους τους γονεις για να σου ριχνουν και καμια αμα αντιδρας.. και φυσικα τον χριστιανισμο που απαιτει σεβασμο στους γονεις και ταπεινωση στις προκλησεις..

    Η κυβερνηση στηριζει την ελληνικη οικογενεια.. πληρωνει τις συνταξεις στους γερους που δεν δουλεψαν στη ζωη τους. για να ταιζουν τα εγγονια και τα παιδια τους.. αφου δεν υπάρχει ελπιδα να βρει κανεις σε αυτη τη χώρα εργασια της προκοπης... και ετσι οι επιλογες ειναι λιγες για τους νεους..

    Δυστυχως το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι υπομονη... και να ευχηθουμε να πανε στο διαολο ολοι μια ωρα αρχιτερα.. εχουμε γεμισει γερους και γριες!
    Αυτο το κολοκρατος που παραλαβαμε.. με την καθυστερημενη και συντηριτικη, σχεδον σκοταδιστικη κοινωνια.. που τρωνε οι παλιοχωριατες δημοσιοι υπαλληλοι, οι μπατσοι, οι καραβαναδες και το παπαδαριο.. και ολοι οι ανθρωποι που εχουν κατι να προσφερουν απλως εχουν καταδικαστει με το μαρτυριο της σταγονας.. για να το αλλαξουμε πρεπει να εφοδιαστουμε με πολυ υπομονη και θεληση..

    Αρνηθειτε το ρολο που σας δινουν!

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    περα απο τη πλακα με τον σεφερλη μια ειναι η λυση σταματα να τη παιρνεις στα σοβαρα στο λεω εχοντας μαστερ σε αυτη την υποθεση

  11. #11
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    περα απο τη πλακα με τον σεφερλη μια ειναι η λυση σταματα να τη παιρνεις στα σοβαρα στο λεω εχοντας μαστερ σε αυτη την υποθεση
    Εχεις μαστερ στις γυναικες δηλαδη? Που σπουδασες?

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by kalikantzaros View Post
    Εχεις μαστερ στις γυναικες δηλαδη? Που σπουδασες?
    αλλο ενοω αλλο καταλαβες

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    100
    Quote Originally Posted by kalikantzaros View Post
    Επικαλουνται την πειρα της ζωης τους για να σε "προστατεψουν" απο τους κινδυνους της ζωης.. τα πολλα διαζυγια που βγαινουν καθε μερα για να σε παντρεψουν με το ατομο που θελουν.. προφανως για την περιουσια του.. επικαλουνται το ξυλο που τρωγανε απο τους δικους τους γονεις για να σου ριχνουν και καμια αμα αντιδρας.. και φυσικα τον χριστιανισμο που απαιτει σεβασμο στους γονεις και ταπεινωση στις προκλησεις..
    Πολυ σωστο αυτο, λες και ακουω τους γονεις της γκομενας μου...

    Βασικα σου λενε οτι και να κανεις ειναι λαθος μονο εμεις ξερουμε το σωστο ΑΚΟΥΣΕ ΜΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΠΕΙΡΑ ΕΜΕΙΙΙΙΙΣΣΣ....χαχαχαα
    Μεσαιωνικες αντιληψεις και εχουμε φτασει 2014! αν ειναι δυναμον...


    Οπως ειπαν πιο πανω δεν θα τους ρωτας αν σε αφηνουν να πας διακοπες γιατι τους δινεις την δυναμη να ελεξουν την ζωη σου,θα τους το ανακοινωνεις απλα για να μην σε ψαχνουν "θα παω εκει 5 μερες ΤΕΛΟΣ"

    Δεν χρειαζεται να εχεις εκατομμυρια για 2-3 μερες εξοχη αλλα φυσικα βοηθαει να βρεις μια δουλιτσα. Αυτο που περνας λεγεται ψυχολογικος πολεμος και ειναι πολυ δυσκολο σε καταλαβαινω, εχεις 2 επιλογες η δεν τους μιλας καθολου πας σπιτι,τρως κλεινεσαι στο δωματιο,πας βολτες η τους μιλας και τους λες με λιγα λογια σταματηστε να μου γαματε την ζωη γιατι με βλεπω να κλεινομαι σε τρελαδικο.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    8
    το ξερω οτι τους δινω δυναμη και τον ελεγχο με αυτο,αλλα απτην αλλη λενε οτι δεν ρωταω και οτι αυτη η επιβολη του θα παω και τελος δεν τους αρεσει...δεν μπορω να καταλαβω τελοσπαντων με το ετσι θελω δεν αφηνουν και παλι που ρωταω λενε οχι...ποιος ο λογος να ρωταω δηλαδη...τα λεφτα δεν ειναι καθολου το θεμα μου...απτις δικες μου οικονομιες θα πηγαινα...θεωρουν δεδομενο ομως οτι θα πρεπει να τις πληρωσει το αγορι...και με τι λεφτα θα σε παει διακοπες?μου λεει!δηλαδη ημαρτον...πρεπει να βρω καποιον με λεφτα για να ειναι ικανοποιημενη...ειναι πολυ σωστα αυτα που λετε...δεν ειμαστε περιουσιες κανενος αλλα δυστηχως δεν το καταλαβαινουν...μακαρι να μην ερθει κανεις στη θεση μου....

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    Οι 11 στους 10 ελληνες ειχαμε γονεις που μας θεωρουσαν και θεωρουν κτημα τους. Μην περιμενεις αυτοι να αλλαξουν, εσυ πρεπει να αλλαξεις, να παρες τη ζωη σου στα χερια σου, και αυτοι θα ακολουθησουν. Και να μουρτζουφλιασουν 2-3 φορες δεν εγινε τιποτα. Θα συνηθισουν. Πρεπει να εχεις ηρεμια και πιστη σε εσενα και να το δειχνεις. Να στηριεις τις επιλογες σου, να τους αγαπας και αυτους, αλλα να οριζεις εσυ τη ζωη σου. Αλλιως θα καταληξεις ενα αψυχο ρουχο στην ντουλαπα κλεισμενο.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ
    By nek11 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 8
    Last Post: 10-01-2014, 10:03
  2. δε τους αντεχω αλλο!!!
    By evitaki in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 07-06-2012, 16:22
  3. DΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥς ΓΟΝΕΙς ΜΟΥ
    By Παστελι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 26
    Last Post: 07-05-2011, 10:53
  4. δεν αντεχω αλλο τους γονεις μου
    By πολυμνια in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 3
    Last Post: 24-10-2008, 13:29
  5. Δεν πάει άλλο με τους γονείς....!!!
    By Perla in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 15-02-2006, 14:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •