Εχει ψυχολογικα?Μακρια του... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 50
  1. #16
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αν εβλεπα καπιον να ειναι κακος θα ειμουν πολυ προκατιλειμενος μαζι του αν ηταν καλος οτι ψυχολογικα κ να χε θα εδειχνα κατανοηση.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Νομίζω το στίγμα ποτέ δεν θα εκλείψει τελείως όπως κ ο ρατσισμός ανάμεσα στους ανθρώπους..Πάντα θα υπάρχουν προκαταλείψεις και στερεότυπα όταν δεν υπάρχει παιδεία και ενημέρωση.Οι περισσότεροι αυτά που γνωρίζουν για την σχιζοφρένεια τα γνωρίζουν από τα ΜΜΕ και τις ταινίες όπου η εικόνα ενός ανθρώπου βίαιου κατα το πλήστον είναι αυτή που αναδεικνύεται.
    Οπως είπε ο @keep_walking ο αυτοστιγματισμός είναι επίσης μια μεγάλη παγίδα...αλλάζει ο τρόπος που βλέπεις τον εαυτό σου,βάζεις την ταμπέλα φυσιολογικός-μη φυσιολογικός.Εύχομαι όλοι να τα έχουμε καλά με τον εαυτό μας και να μη επηρεαζόμαστε από τον στιγματισμό.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,699
    οι ταμπελεσ που βαζουμε ειναι ο φοβοσ μασ αλλα για να μη πουμε στον εαυτο μασ οτι φοβομαστε βαζουμε μια ταμπελα ειτε βαζουμε μια ταμπελα για να ανηκουμε καπου
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    11

    ποιος ειναι ικανος να κρινει ποιον;

    Οι συγχρονες αποψεις ενισχυουν την αποψη οτι καλος ψυχιατρος θεωρειται αυτος που δεν κολαει ευκολα ταμπελες στους ασθενεις. Διοτι ας μην ξεχναμε οτι η διαγνωση των ψυχικων ασθενειων βασιζεται στη διαπροσωπικη συνεντευξη και δεν υπαρχει καμια εξεταση που να αποδεικνυει την υπαρξη τους. Αρα θελει πολυ προσοχη στις ταμπελες που μπαινουν και στον τροπο προσεγγισης των φαινομενικα ασθενων. Προσωπικα, αν και θεωρητικα ανηκω στην κατηγορια των ψυχικα υγιων ανθρωπων εντουτοις πολλες φορες προβληματιζομαι για τα ορια μεταξυ ψυχικης υγειας, ισσοροπιας και ασθενειας.

  5. #20
    ειναι βασικα οι κακοι ανθρωποι πουμας αντιμετωπιζουμε περισσοτερο ρατσιστικα.γενικα ομως ο κακος ανθρωπος εχει μια αρνητικη ενεργια που γυρναει στον ιδιο(μεσω της ψυχολογιας) αλλα δλδ το χειροτερο ειναι οταν καποιος ειναι κ κακος κ εχει κακη συμπεριφορα οποτε ολη αυτη τη κακη ενεργια δεν την επιστρεφει στον εαυτο του αλλα στους αλλους αφου κ η κακη του συμπεριφορα τους σπαει τα νευρα

  6. #21
    Οι ανθρωποι προσκολλωνται σε αυτους που ειναι/δειχνουν δυνατοι.Ο ψυχικα ασθενης συνηθως απορριπτεται για τον ιδιο λογο που απορριπτονται γενικα ανθρωποι που ειναι/φαινονται αδυναμοι.

    Τωρα,καποιος μπορει να διατυπωσει την αντιρρηση οτι ενας αρρωστος ψυχικα ανθρωπος που παλευει να καλυτερεψει την κατασταση του,δεν ειναι αδυναμος.Θα συμφωνησω,αλλα δυστυχως στην πραξη ο αλλος θα σε κρινει εκ του αποτελεσματος.

  7. #22
    ο ψυχικα αρρωστος ανθρωπος σπανια ειναι δυνατος τουλαχιστον περισσοτερο απο το μεσο ορο των ανθρωπων,αλλα γινεται.το γαμωτο ειναι οτι εμεις καταβαλουμε εναν ορισμενο κοπο κ μοχθο για να ειμαστε απλα δυνατοι που ενας 'φυσιολογικος' αν τον καταβαλει αυτο τον κοπο θα μεγαλουργησει

  8. #23
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους!
    Τώρα εγώ που πιστεύω ότι και κάποιος που μπορεί να έχει μια ψυχική ασθένεια δε σημαίνει ότι αυτό τον αποκλείει από το να μεγαλουργήσει?... Το ένα δεν αναιρεί το άλλο, ειλικρινά το πιστεύω και υπάρχουν και παραδείγματα καλλιτεχνών, επιστημόνων κλπ. Δηλαδή γενικά νομίζω ότι δε χρειάζεται να βάζουμε όρια για τίποτε, όταν μιλάμε για τον άνθρωπο και τις απεριόριστες δυνάμεις του.
    Φυσικά ένας άνθρωπος που έχει ψυχικό πρόβλημα ζορίζεται σε κάποιες φάσεις πολύ περισσότερο από κάποιον άλλο, αυτό είναι γεγονός.
    Επίσης πως ορίζεται αυτό το δυνατός/αδύνατος? σε ποιο τομέα? Εγώ υποστηρίζω ότι ένας άνθρωπος που καταφέρνει να αντιμετωπίζει το ψυχολογικό του πρόβλημα, και να είναι λειτουργικός κλπ, είναι εξ αρχής ένας πολύ δυνατός άνθρωπος, δε γίνεται διαφορετικά. Το θέμα είναι να το καταλάβει και ο ίδιος βέβαια, γιατί το μυαλό και οι θεωρίες των άλλων, αλλά και η ίδια η ταλαιπωρία που έχει περάσει, μπορεί να του ρίχνουν την ψυχολογία και να αισθάνεται αδύναμα κάποιες φορές.
    Τώρα για τους κακούς ανθρώπους που αναφέρθηκε παραπάνω, συμφωνώ με τον Δημήτρη, εκπέμπουν αρνητική ενέργεια, τη μεταδίδουν και φυσικά καταστρέφουν και τον ίδιο τους τον εαυτό με την κακία/ρατσισμό προς τους άλλους. (όπως αυτός ο Ες Ες, που βρέθηκε και σε έδρανα να έχει απόψεις για όλα τα θέματα... αν είναι δυνατόν)
    Μακριά από τέτοιους ανθρώπους και φυσικά, να αντιπαρατίθεται η φωνή, οι απόψεις όλων εμάς ώστε να καταπολεμούνται όσο το δυνατό οι προκαταλήψεις και κάθε είδους οπισθοδρομικές συμπεριφορές.

  9. #24
    εγω breath den ειπα οτι δεν μπορει να μεγαλουργησει αλλα ουσιαστικα ειπα πως οτι κανει ο'φυσιολογικος' το κανει κ ο ψυχικα 'αρρωστος' με πολυ περισσοτερο κοπο

  10. #25
    Αυτοί που αποφεύγουν αυτούς που έχουν ψυχολογικά, είναι άνθρωποι δειλοί, χωρίς περιεχόμενο, "κούφιοι" και μικρόψυχοι. Δεν έχουν τα @@ να συμπαρασταθούν σε κάποιον και να του δώσουν αγάπη.
    Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΚΔΙΚΗΣΗ ΜΑΣ

  11. #26
    συμφωνω κ απαυξανω file

  12. #27
    κατι ασχετο:driver(γαματο μελος του φορουμ) γραφεις ακομη στο φορουμ?εχεις αλλαξει ψευδονυμο?

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    504
    Θα συμφωνησω με τον Λαθροβιο,τετοιοι ανθρωποι ειναι ανικανοι να δειξουν κατανοηση,εγω πρσωπικα προτιμω να κανω παρεα με καποιους που εχουν καποια ψυχολογικα παρα με κατι τετοιους ημιμαθεις ανεγκεφαλους που σε αντιμετωπιζουν λες και εχεις λεπρα.Βεβαια τα δικα μου ψυχολογικα ειναι λιγο ελαφρυτερα εχω ιψδ και καταθλιψη αλλα καταλαβαινω πως ειναι αυτο που λες,πιστρυω μια σχεση με κοπελα που εχει κατι ψυχολογικο θα βοηθουσε περισσοτερο παρα με καποια αλλη,οταν ειχα βρει καποια που ειχε καταθλιψη και πολυ αγχος οπως εγω περνουσα καλυτερα απ οτι με αλλη δηθεν ''φυσιολογικη''.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    437
    Εαν καποιος εχει σπασει το ποδι του ολοι θα τον αγαπησουν ξαφνικα θα τον λυπηθουνε καποιοι και θα του πουν και περαστικα.εαν καποιος ειναι ψυχικα αρρωστος θα τον κατακρινουν σαν να φταιει αυτος για την αρρωστια θα τον περιθωριοποιησουν και ουτε περαστικα δεν θα του πουνε που ειναι το πιο ανθρωπινο πραγμα στον κοσμο.
    Εγω παιρνω μια τετραετια ψυχοφαρμακα και ξερω οτι δεν προκεται να κανω σχεση οσο θα τα παιρνω.κανω κινησεις με γυναικες αλλα ειμαι ατυχος για οσες ενδιαφερθηκα ειχανε γκομενο.παντως εαν θα μπορουσα να κανω κατι δεν θα εκανα με μια που παιρνει φαρμακα.για τον λογο οτι εγω αντιμετωπιζω ηδη πολλα προβληματα στην καθημερινοτητα μου και κατι τετοιο θα εφερνε κι αλλα.τωρα οι γυναικες ειναι και μυστηρια οντα μπορει να μην παιρνει καποια φαρμακα αλλα συμπεριφερεται σαν να τρωει με το φτυαρι.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    ειναι απανθρωπο στενομυαλο και απαραδεκτο!! οι ανθρωποι με ψυχικες διαταραχες εχουν προβληματα με τις σκεψεις τους και την διαθεση τους. ε και? παλευουν καθημερινα και τους αξιζει μεγαλο μπραβο! απλως υπαρχει ακομη το γ@@@μενο στιγμα, τα στερεοτυπα.. οι ανθρωποι βιαζονται να κρινουν πρωτοι για να μην κριθουν... γελοια οντα ωρες ωρες...
    κι αν καποιος νομιζει οτι δεν μπορει να συναψει σχεση -δεν αναφερομαι αποκλειστικα στην ερωτικη αλλα γενικα- με καποιον που αντιμετωπιζει ψ.προβληματα, επειδη πιστευει οτι δεν ειναι ικανος να το διαχειριστει τοτε απλα δεν συναπτει, αλλα το βουλωνει.. δεν ειναι σε θεση ουτε να κατακρινει, ουτε να τους αντιμετωπιζει με κατωτεροτητα.. οπως λεει και ενα τραγουδι "δεν εχεις νιωσεις τους δαιμονες σου να σε πνιγουν και μιλας?"..
    αλλα κακοι ανθρωποι και στενομυαλοι που παρασυρωνται απο τα στερεοτυπα χωρις να βουταν το μυαλο στην γλωσσα τους πριν μιλησουν θα υπαρχουν παντα.. και καλυτερα αυτους απο μακρια..
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Μακρια του αδειασε η ζωη μου!!
    By αννα.... in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 168
    Last Post: 20-11-2012, 17:57
  2. ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΥΓΩ ΜΑΚΡΙΑ
    By ΕΛΠΙΔΑ85 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 03-10-2012, 12:35
  3. DΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥς ΓΟΝΕΙς ΜΟΥ
    By Παστελι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 26
    Last Post: 07-05-2011, 10:53
  4. Θα παει μακρια η βαλιτσα???
    By reggaeM in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 19-02-2010, 17:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •