Σε ποια ηλικία θέλετε να κάνετε το πρώτο σας παιδί ??
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 49
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537

    Σε ποια ηλικία θέλετε να κάνετε το πρώτο σας παιδί ??

    Καθώς μεγαλώνω , συνέχεια το αναβάλλω και το μεταθέτω !
    Μικρή , ελεγα στα 24 ! Μετά το έκανα 30 ! Πέρισυ έλεγα σε δύο χρόνια, φέτος πρόσθεσα άλλον ένα χρόνο !

    Το αναβάλλω, οχι γιατί δεν θέλω, αλλά γιατί σκέφτομαι ποσο λιγότερο ελευθερο χρόνο θα έχω !

    Προσπαθώ να τελειώσω καποια άλλα πράγματα πρώτα !! (π.χ. μεταπτυχιακό)

    Εσεις τι σκέφτεστε ?

    Τι ηλικία έχετε τώρα και αν το έχετε κατα νου , σε ποια ηλικία το βλέπετε (το πρώτο παιδί)?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Απευθύνομαι σε όλους: άντρες και γυναίκες , μικρούς και μεγάλους , σε αυτούς που θέλουν παιδιά και σε αυτούς που δεν θέλουν !

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    κλειω, δε νομιζω οτι το παιδι ειναι ενα \"πρεπει\" ή πρεπει να ναι ενα \"πρεπει\"...και πως να ξέρεις ποτε και αν θα νιωσεις ετοιμη/ος? μπορει και ποτε....

  4. #4
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    68
    Δεν εχει ηλικια αυτο, πιστευω πως ειναι θεμα ωριμοτητας και οικονομικης δυνατοτητας οσο και θεμα του να εχεις βρει τον καταλληλο συντροφο

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    128
    ...και αυτό που λέει η Σοφία, αλλά και το ότι σε τι κόσμο θα φέρεις ένα παιδι και κατα πόσο θα μπορέσεις εσύ να το βοηθήσεις να αναπτύξει μια υγιή προσωπικότητα ωστέ να ανταπεξέλθει των δυσκολιών της ζωής(δε θα ήταν καλύτερη μια υιοθεσία?) Ώρες, ώρες αντιλαμβάνομαι πόσο εγωιστικό είναι να κάνεις παιδί! Πόσοι ανεύθυνοι γονείς κάνουν παιδιά για να κάνουν παιδιά! Ανήμποροι να αντιληφθούν την τεράστια ευθύνη τους και να θυσιάσουν τη ζωή τους. Κι εγω ονειρεύομαι να κάνω με την συντροφο μου και ένα και δύο και τρία παιδιά και ένας λόγος(από τους πολλούς) είναι για να μεταφέρω τα χαρακτηριστικά μου ωστέ να διατηρηθούν στην αιωνιότητα...και παραδέχομαι πως είναι εγωιστικό αυτό. Με προβληματίζει όμως το οτι μετά από μενα δε θα μείνει κατι να με \"θυμίζει\" και κάποιος να με θυμάται.Στο κατω κάτω όμως θα συμβεί κι αυτό κάποια στιγμή, οπότε τι μια ώρα αρχήτερα? Θα πρέπει να αναλογιστούμε τις επιδράσεις που θα έχει μια νέα ψυχή στον κόσμο και ο κόσμος στην ψυχή.

    Υπάρχουν και τα θετικά, όπως το οτί συμβάλεις(στο ελάχιστο μεν) στην αποφυγη της επικείμενης υπογεννητικότητας ή το οτί προσθέτεις ένα νέο μέλος σε μια οικογένεια που σκοπός σου είναι να την έχεις ευτυχησμένη. Εφόσον πάλι έχεις σίγουρα και επαρκή έσοδα για το κατάλληλο μεγάλωμα ενός παιδιού και εφόσον...και εφόσον...και εφόσον...

    Τα παραπάνω απλά εκφράζουν απλά σκέψεις που έρχονται και φεύγουν...Προσωπικά απο πάντα σκεφτόμαι πώς θα μεγαλώσω το παιδί μου, πως θα το βοηθήσω να γίνει αξιόλογος άνθρωπος, πως θα σταθώ ως σωστο παράδειγμα δίπλα του και..και..και. Το θεωρώ σαν κάτι δεδομένο γιατί το θέλω πολύ... Αλλά όλα αυτά τα παιδιά που μένουν χωρις γονείς? Γιατι να μην υιοθετήσω ένα από το να φέρω στο κόσμο ένα άλλο που μπορει να καταλήξει κι αυτό ορφανό?

    Ηλικία? Αφού πιάσω δουλειά!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    328
    Θα υιοθετούσα, αν είμουν σε θέση να φροντίσω τον εαυτό μου, και το παιδί εννοείταιΑλλά μέχρι να γίνω καλά μάλλον θα κάνω babysitting στα εγγόνια των φιλενάδων μου :)

  7. #7
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by OneiroPauL


    είναι για να μεταφέρω τα χαρακτηριστικά μου ωστέ να διατηρηθούν στην αιωνιότητα...και παραδέχομαι πως είναι εγωιστικό αυτό.

    Τι θα κερδισεις εσυ απο αυτο??

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Originally posted by Sofia
    κλειω, δε νομιζω οτι το παιδι ειναι ενα \"πρεπει\" ή πρεπει να ναι ενα \"πρεπει\"...και πως να ξέρεις ποτε και αν θα νιωσεις ετοιμη/ος? μπορει και ποτε....
    Σοφία μου δεν έβαλα πουθενά τη λέξη \'\'πρέπει\'\' ! Πουθενά ! Και αυτό γιατι δεν πιστευω οτι \'\'πρέπει\'\' !

    Φυσικά δεν ξέρεις πότε θα νιώσεις έτοιμος μέχρι να το νιώσεις !

    Προσωπικά θέλω ενα παιδί (τουλάχιστον) αλλα επειδή έχω ενα σωρό πράγματα που θέλω επίσης να κάνω, μεταθέτω την επιθυμία μου για παιδί !

    Πάνω σε αυτό στηρίζω την ερώτηση μου !

    Αν θέλετε να κάνετε παιδί (αν), ίσως να έχετε και εσείς σκεφτεί οτι το αναβάλλετε γιατί θα μειωθεί σημαντικά ο ελευθερός σας χρόνος !

    Ισως .........

    Πολλές φορές ο καθένας κάνει ένα προγραμματισμό στο μυαλό του ! Τότε θα σπουδάσω ! (δεν πρέπει , θέλω) Τότε θα κάνω μεταπτυχιακό ! (δεν πρέπει , θέλω) Τότε θα κάνω παιδί ! (δεν πρέπει , θέλω) (κάποιοι βάζουν το \'\'πρέπει\'\' , αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. Εγω βάζω το \'\'θέλω\'\' )

    Φυσικά αυτά τα προγράμματα είναι για να μην τηρούνται πάντα ! Γιατι αλλιώς τα φέρνει η ζωή ! Γιαυτό και ρωτώ τί ηλικία έχετε και σε αυτή την ηλικία, πότε το έχετε βάλει στο πρόγραμμα σας (αν το έχετε βάλει) !

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Originally posted by vxnv
    Δεν εχει ηλικια αυτο, πιστευω πως ειναι θεμα ωριμοτητας και οικονομικης δυνατοτητας οσο και θεμα του να εχεις βρει τον καταλληλο συντροφο
    Τα έχω αυτά ! (και την ωριμότητα. Μετριόφρον έ? :P)
    Αλλο με προβληματίζει ! Ο ελευθερος χρόνος ! Ο χρόνος που κάνω δικά μου πράγματα που είναι και αυτά που μου δίνουν την μεγαλύτερη χαρά στην τελική !

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Originally posted by OneiroPauL

    Ηλικία? Αφού πιάσω δουλειά!
    Τι ηλικία έχεις τώρα ? :)

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    339
    θα κανω παιδάκι οταν θα είμαι ετοιμη οικονομικά αλλά και ψυχικά....
    και όταν θα είμαι σίγουρη με τον συζηγό μου ότι μπορούμε να το μεγαλώσουμε μαζί όπως πρέπει

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    beyond the realms
    Posts
    482
    ....παιδί έρχεται μέσα σε 2 χρόνια. Ως τα 40 ΠΡΕΠΕΙ να έχει γεννηθεί.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by Reina
    Ως τα 40 ΠΡΕΠΕΙ να έχει γεννηθεί.

    ψυχαναγκαστικο ακουγεται αυτο.
    :P


    παντως ας ριξω και εγω την βοηθεια μου,
    http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=848800&lngDtrID=252

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Originally posted by Reina
    ....παιδί έρχεται μέσα σε 2 χρόνια. Ως τα 40 ΠΡΕΠΕΙ να έχει γεννηθεί.
    Βρεις, δεν βρείς τον κατάλληλο σύντροφο ??????????

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    beyond the realms
    Posts
    482
    [quote]Originally posted by krino
    Originally posted by Reina
    Ως τα 40 ΠΡΕΠΕΙ να έχει γεννηθεί.

    ψυχαναγκαστικο ακουγεται αυτο.
    :P



    ...είναι λειτουργικό όμως. Εκεί είναι η διαφορά:D


    μερσί για ινφο krino μας;)

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •