Κρίσεις Πανικού-Φοβική νεύρωση,υπάρχει γιατρειά;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    3

    Κρίσεις Πανικού-Φοβική νεύρωση,υπάρχει γιατρειά;

    Χαίρεται,
    Εδώ και περίπου 7 χρόνια υποφέρω από κρίσεις πανικού.Μόλις εμφανίστηκαν στην φοιτητική μου ζωή με αφορμή κάποια ερωτική απογοήτευση και κάποιο μικρό πρόβλήμα υγείας,για περίπου έναν χρόνο υπέφερα.Ακολούθησα κάποια ομοιοπαθητική αγωγή και μετά από κάποιο διάστημα έγινα καλύτερα,και ξανάγινα λειτουργικός,βέβαια με αρκετές φοβίες όπως:κλειστοφοβία,αγοραφοβ ία κ.τ.λ. Περίπου 6 χρόνια μετά από το πρώτο επεισόδιο και τις συνέπειες του εμφανίστηκε με τον ίδιο τρόπο ο πανικός.Ίσως λόγω στρες από την δουλειά.Επισκέφθηκα ψυχίατρο για περίπου 2 μήνες, ο οποίος ακολουθούσε την ψυχαναλυτική μέθοδο,χωρίς ωστόσο κάποιο αποτέλεσμα.Έτσι άλλαξα θεραπευτή και ακολούθησα πάλι κάποια ομοιοπαθητική αγωγή και μετά από περίπου 8 μήνες βελτιώθηκα.Όμως τον τελευταίο καιρό έχει επανέλθει πάλι ο πανικός και αρχίζω και χάνω το κουράγιο μου,παρά την βελτίωση που παρουσίαζα.Ο γιατρός μου συνέστησε το entract για 6 μήνες.Επισκέφθηκα πάλι και ομοιοπαθητικό και ξεκινάω πάλι αγωγή,αλλά νιώθω κόπωση πια.Η ποιότητα ζωής μου όσο πάει κ φθείνει με τον εγκλωβισμό μου στον φαύλο κύκλο του πανικού και των φοβιών μου.Τόσα χρόνια τα κατάφερα δίχως φαρμακευτική αγωγή κλασσικής ιατρικής,αλλά τώρα νιώθω,πως ίσως,πρέπει να το δοκιμάσω.Θα ήθελα να ρωτήσω την άποψή σας εφόσον έχετε αντιμετωπίσει παρεμφερές πρόβλημα και αν υπάρχουν άτομα που όντως έχουν θεραπευτεί και ανακουφιστεί απ' αυτό το πράγμα.Ευχαριστώ

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    Καπου βορεια
    Posts
    10
    Φιλαρακο μην πανικοβαλεσαι. Εφοσον εχεις αποτελεσμα με τα ομοιοπαθητικα εισαι τυχερος, απ οτι διαβαζω εδω μεσα παρα πολλοι δεν ειχαν τα αναμενομενα αποτελεσματα με αυτα.
    Επισης διαβασα απο εμπειριες αλλων παιδιων οτι το entact ειναι καλο αντικαταθλιπτικο.
    Εγω τα δυο τελευταια χρονια ταλαιπωρουμαι με αυτα τα ψυχολογικα, ευελπιστω και γω να περασουν.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    352
    Νεκτάριε δεν είσαι ο μόνος που τα περνάει αυτά. Εγώ φέτος κλείνω 15ετία με παρόμοια θέματα και νομίζω ότι δεν υπάρχει θεραπεία για τους πανικούς με την κλασική έννοια, ιδίως αν το θέμα τείνει να γίνει χρόνιο. Γνώμη μου είναι να συνεχίσεις τα ομοιοπαθητικά σου όσο την παλεύεις και να βρεις ένα καλό ψυχολόγο που θα σε βοηθήσει να βρεις τους πραγματικούς λόγους που έχεις πανικούς.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    3
    Ρε παιδιά μπαίνω στα φόρα,διαβάζω στο ίντερνετ και ψάχνω πραγματικά κάποιος να το έχει ξεπεράσει τελείως ώστε να προτείνε κάτι.Βέβαια στον καθένα το πρόβλημα έχει διαφορετική ρίζα,αλλά το θέμα είναι να υπάρχουν άτομα που έχουν θεραπευτεί και να μπορούν να βοηθήσουν και τους υπολοίπους. Π.χ προτάσεις για την κατάλληλη θεραπεία οσον αφορά τους πανικούς.Π.χ διαφορές γνωσιακής συμπεριφορικής και ψυχάλυσης.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ψάχνω πραγματικά κάποιος να το έχει ξεπεράσει τελείως ώστε να προτείνε κάτι
    ετσι οπως τα γραφεις τωρα... να σου πω δεν εχω καταλαβει τι σε εφτασε σε αυτο το σημειο καθολου για να προτεινα κατι το μονο που αναφερεις ειναι την ερωτικη απογοητευση που ισως εχει καπια σχεση.δε μπορει κανενας να βγαλει ακρη αν δε γνωριζει τιποτε για τη ζωη σου αν δε πεις κατι εσυ ο ιδιος.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    211
    Έχω μία φίλη η οποία έπασχε από κρίσεις πανικού, υπερβολικό άγχος, κατάθλιψη, αγοραφοβία, αυτοκτονικές τάσεις και αυτοτραυματιζόταν, ξεκίνησαν όλα αυτά μετά από ερωτική απογοήτευση και σε κείνη.. ή καλύτερα εκδηλώθηκαν τότε, προερχόταν από καταπιεστική οικογένεια που συνέβαλε σ' αυτό, με το να απαιτεί από κείνη να είναι η "τέλεια" σε όλους τους τομείς, όμως τα ξεπέρασε όλα αυτά με τη βοήθεια ψυχιάτρου, φαρμάκων της κλασικής ιατρικής και δική της θέληση να γίνει καλά.
    Αφού βρεις ποια θεραπεία σου ταιριάζει εσένα, το παν είναι να έχεις θέληση εσύ ο ίδιος και να μη σκέφτεσαι αρνητικά προϊδεάζοντας τον εαυτό σου για άσχημες καταστάσεις και μεγαλώνοντας το άγχος σου.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    εγω απο τοτε που ξεκινησα ομαδικη ψυχοθεραπεια,στα 17 μου, κ εμεινα για 14 χρονια εκει...τον πρωτο χρονο ειχα απαλλαχτει εντελως απο τις κρισεις πανικου κ χωρις φαρμακα.μονο με την ομαδικη ψυχοθεραπεια το καταφερα αυτο.
    δεν εχω κανει γνωσιακη παρα μονο 3 μηνες..
    πλεον οταν υπαρχει εξαρση κ καποιο στρεσογονο γεγονος παθαινω καταθλιψη κ τρεμουλα συνεχομενη κ κλεινομαι...αλλα ξερω τι ειναι ..δεν το φοβαμαι πια..παιρνω το αντικαταθλιπτικακι μου για κανα 8μηνο οταν ειναι σε εξαρση κ νιωθω καλα παλι.νορμαλ.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    352
    Νεκτάριε αυτό που έχω δει είναι ότι αν τους πανικούς τους αντιμετωπίσεις σχετικά γρήγορα από τη στιγμή που θα εμφανιστούν και είσαι και λίγο "χοντρόπετσος" χωρίς να δίνεις ιδιαίτερη σημασία σε εξωτερικά ερεθίσματα, είναι πολύ πιθανό να μην ξαναεμφανιστούν. Ωστόσο οι πανικοί είναι η σωματική εκδήλωση μιας ψυχικής αναστάτωσης η οποία μπορεί να έρχεται από πάρα πολύ "μακριά" και εκεί το πράγμα κάπως δυσκολεύει.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by Tasos75 View Post
    Νεκτάριε αυτό που έχω δει είναι ότι αν τους πανικούς τους αντιμετωπίσεις σχετικά γρήγορα από τη στιγμή που θα εμφανιστούν και είσαι και λίγο "χοντρόπετσος" χωρίς να δίνεις ιδιαίτερη σημασία σε εξωτερικά ερεθίσματα, είναι πολύ πιθανό να μην ξαναεμφανιστούν. Ωστόσο οι πανικοί είναι η σωματική εκδήλωση μιας ψυχικής αναστάτωσης η οποία μπορεί να έρχεται από πάρα πολύ "μακριά" και εκεί το πράγμα κάπως δυσκολεύει.
    Γενικά είμαι πολύ αναλυτικός και μέσα από την θεραπεία κατανόησα ότι ο πανικός είναι απλώς ένα σύμπτωμα.Το θέμα είναι ότι μέσω της ψυχανάλησης μπορεί να το ψάχνεις χρόνια και να μη βρεις άκρη.Ενώ μέσα από τη γνωσιακή συμπεριφορική βλέπεις άμεσα αποτελέσματα.Δε ξέρω θα κάνω λίγο υπομονή και θα προσπαθήσω να δυναμώσω.Ούτως ή άλλως η θεραπεία είναι μέσα μου.Εγώ το προκαλώ όλο αυτό άρα μπορώ και να το σταματήσω.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    352
    Quote Originally Posted by nektarios_1985 View Post
    Γενικά είμαι πολύ αναλυτικός και μέσα από την θεραπεία κατανόησα ότι ο πανικός είναι απλώς ένα σύμπτωμα.Το θέμα είναι ότι μέσω της ψυχανάλησης μπορεί να το ψάχνεις χρόνια και να μη βρεις άκρη.Ενώ μέσα από τη γνωσιακή συμπεριφορική βλέπεις άμεσα αποτελέσματα.Δε ξέρω θα κάνω λίγο υπομονή και θα προσπαθήσω να δυναμώσω.Ούτως ή άλλως η θεραπεία είναι μέσα μου.Εγώ το προκαλώ όλο αυτό άρα μπορώ και να το σταματήσω.
    Η γνωσιακή είναι πολύ καλό εργαλείο για να αντιμετωπίζεις και να ελαττώνεις τη συχνότητα των παράλογων σκέψεων που σε αναστατώνουν. Ωστόσο κάποιες φορές δεν έχει διάρκεια. Διάβασε για τη δυναμική ψυχοθεραπεία αν θέλεις.

Similar Threads

  1. Replies: 12
    Last Post: 01-12-2016, 22:48
  2. κρισεις πανικου vs κρισεις αγχους.διαφορά??
    By dora-agxos in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 8
    Last Post: 12-11-2014, 10:42
  3. Κρίσεις πανικού, φοβίες και χρόνια θεραπεία. Υπάρχει λύση τελικά???
    By irene13 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 81
    Last Post: 18-07-2011, 21:02
  4. ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΥ ΝΑ ΧΕΙ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΕΝΤΟΝΕΣ ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ?????ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΠΩΣ?
    By donovanbeili in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 22-01-2011, 18:25
  5. Φοβικη νευρωση με κρισεις πανικου..
    By melene in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 69
    Last Post: 02-10-2009, 18:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •