ψυχοθεραπεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 48
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    170

    ψυχοθεραπεια

    καλες γιορτες.
    ηθελα να θεσω ενα θεμα , που ειναι η ψυχοθεραπεια,
    εγω εκανα ψυχοθεραπεια για 25 ωρες και ειχε σημαντική επίδραση πάνω μου . ενα απο τα τεχνασματα που καναμε και μου αρεσε ειναι οτι παιζαμε την πραγματικοτητα και αυτο μου αρεσε. ηθελα να ρωτησω αν εχετε κανει ψυχοθεραπεια και ποια η γνωμη σας για αυτη . η αν εχετε κανει κατι αλλο που σας βοηθησε και ποιο ηταν αυτο.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    211
    Παίζατε με την πραγματικότητα; Μπορείς να το εξηγήσεις λίγο αυτό;

    Κι εγώ κάνω ψυχοθεραπεία αλλά είμαι ακόμα στην αρχή, έχω κάνει 5 συνεδρίες μόνο.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    170
    να το εξηγησω. στις συναντησεις μας ρωταγε να ειχαμε καποιο προβλημα , και εγω ελεγα με το αφεντικο μου πχ. και αυτη εκανε το αφεντικο μου και εγω εμενα ή το αναποδο και εκει που ειχα καποιο προβλημα ή κατι δεν ειχα πει σωστα το καταλαβαινα. αυτο το λενε παιχνιδι ρόλων και με βοηθουσε πολυ. γενικα αυτο που καναμε στην ψυχοθεραπεια ηταν να αναλυουμε και να συνθετομαι πραγματικες καταστασεις πχ να μαθαινομαι να λεμε συγνωμη και αλλα τετοια .γενικα σε ολα τα πηγαινα καλα εκει που δυσκολευομουνα ειναι να μιλαω για καποιο θεμα πχ για την φιλια των ανθρωπων. γενικα η ψυχοθεραπεια με ανεβαζε γιατι εμπενα μεσα στην ουσια των πραγματων. αλλα αυτο που ισχυει ειναι οτι κραταει λιγο γιατι πρεπει μονος να σταθει καποιος στα ποδια του. αυτα

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    και αυτη εκανε το αφεντικο μου
    σαν αυτο δηλαδη περιπου
    https://www.youtube.com/watch?v=3xCZq-EMpOM

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    170
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    σαν αυτο δηλαδη περιπου
    https://www.youtube.com/watch?v=3xCZq-EMpOM
    όχι δεν ήταν το ίδιο ήταν πολύ ουσιαστικότερο από το μητσικωστα

  6. #6
    Quote Originally Posted by nikopoul View Post
    όχι δεν ήταν το ίδιο ήταν πολύ ουσιαστικότερο από το μητσικωστα
    δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να ολοκληρώσω την ψυχοθεραπεία. πάντα πήγαινα λίγες φορές λόγω του οικονομικού. Μετά πάντα σκεφτόμουν ότι είναι μάταιο, ότι δεν με βοηθάει πέρα από το να μιλάω με κάποιον που δεν με κρίνει και με αποδέχεται. χαίρομαι να ακούω ότι σε άλλους λειτουργεί η ψυχοθεραπεία.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    170
    το οικονομικο ειναι ενα προβλημα αλλα υπαρχουν και οι ομαδες αυτοβοηθειας οπου μπορεις να μιλησεις και να αισθανθεις οτι ανοικεις σε μια ομαδα , κατα την γνωμη μου και αυτο βοηθαει

  8. #8
    τα λεφτα που ξοδευονται για ψυχοθεραπεια ειναι πολλα σε σχεση με τα καλα της(που ειναι κ ορισμενες φορες αμφιβολα).δλδ με εκεινα τα λεφτα μπορεις να περασεις καλα κ να μην πας στον ψυχολογο να σε πει πως να περασεις καλα...

  9. #9
    Quote Originally Posted by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 View Post
    τα λεφτα που ξοδευονται για ψυχοθεραπεια ειναι πολλα σε σχεση με τα καλα της(που ειναι κ ορισμενες φορες αμφιβολα).δλδ με εκεινα τα λεφτα μπορεις να περασεις καλα κ να μην πας στον ψυχολογο να σε πει πως να περασεις καλα...
    εντάξει, μάλλον όμως δεν λειτουργεί έτσι, δεν σου λέει μόνο πώς να περάσεις καλά αλλά και πολλά άλλα. σίγουρα είναι πολλά τα λεφτά αν σκεφτείς ότι δεν σε καλύπτει κανένα ταμείο. είχα προσπαθήσει να πάω μέσω εοπυυ σε ψυχίατρο και κάλυπτε μόνο τις 2 πρώτες επισκέψεις.

  10. #10
    σιγουρα λεει κ αλλα αλλα πιστευω ανουσια κατα κυριο λογο μιας κ ειναι εσωτερικη κατασταση αυτο που μας συμβαινει.εγω τλκ δλδ ειμαι κατα της ψυχοθεραπειας αν και δεν εχω κ τις χειροτερες αναμνησεις απο αυτην.φυσικα δεχτες οι αντιθετες αποψεις αλλα οπως ειπα εγω το θεωρω μονο σπαταλη χρησιμων χρηματων την ψυχοθεραπεια

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    170
    γεια σου Δημήτρη, ειναι κατι που εχεις κανει και σου αρεσε η ειχε αποτελεσμα ; ή μονο τα φαρμακα . παντος και οι βολτες και η καλη παρεα βοηθουν . εγω περνω και μεγαλη ικανοποιηση απο το φορουμ οπου μπορουμε και συζηταμε .αν εισαι ευγενικος και καταλαβαινεις τους αλλους μεσα απο το φορουμ βρισκεις ουσιαστικη βοηθεια , νομιζω

  12. #12
    οχι κατι συγκεκριμενο δεν εκανα συνηδειτα περα απο αυτο που εγραψα να μην το σκεφτομαι δλδ(συγκεκριμενα δεν επετρεπα στον εαυτο μου σκεψεις πανω σε σκεψεις κτλ πανω στο ψυχωτικο γεγονος(δεν επετρεπα στον εαυτο μου να το πω αλλιως να ονειρευεται μια ζωη με 'λυμενο' το προβλημα του ψυχωτικου επεισοδιου)).οποιος καταλαβε καταλαβε ελπιζω...παντως σημασια εχει να το καταλαβει ο καθενας απο μονος του το σημειο αυτο που 'χρονοτριβει' η σκεψη του πανω στο ψυχωτικο επεισοδιο κ να το διακοψει με κοπο αλλα κ με πιστη αυτο το σημειο.κατα τα αλλα θα συμφωνησω νικοπουλ οτι το φορουμ βοηθαει πολυ γενικα αλλα κ ειδικα μεσω της ευγενιας(που προσωπικα ελπιζω να δειχνω...).κ αν στεναχωρεσαμε η μας στεναχωρησε κανεις στο φορουμ μεσα περασμενα ξεχασμενα απο μενα κ λογω της φυσης του φορουμ ας προσπαθησουμε να μην κανουμε τα ιδια λαθη...και παλι χρονια πολλα σε ολους κ ας ειναι για μας η υπερτατη ελπιδα μας η ιαση αυτου του προβληματος μας.

  13. #13
    αν με έπειθε κάποιος ότι θα βοηθούσε, θα προσπαθούσα έστω και με τα λίγα χρήματα. αλλά όταν βλέπω ότι χρόνο με το χρόνο η κατάστασή μου αν όχι χειροτερεύει μένει στάσιμη, τί να πώ; τουλάχιστον ίσως κάποιος ειδικός με βοηθούσε να αποδεχτώ την κατάσταση, το δικό μου θέμα που ούτε που ξέρω πώς να το ονομάσω. κάτι σαν καθυστέρηση με αυτισμό μαζί. ξέρω πάντως ότι και να είναι με απομονώνει από φίλους, δεν με κάνει να ονειρευτώ μια σωστή σχέση με σύντροφο. σε όσους ανοίγομαι λίγο βλέπω ότι απομακρύνονται. παρόλαυτά, ας μη βαρύνουμε την κατάσταση μέρες που είναι. ίσως είναι ότι πέρασα και πυρετό και με έριξε πιο πολύ.

  14. #14
    το οικονομικο ειναι ενα προβλημα αλλα υπαρχουν και οι ομαδες αυτοβοηθειας οπου μπορεις να μιλησεις και να αισθανθεις οτι ανοικεις σε μια ομαδα , κατα την γνωμη μου και αυτο βοηθαει

    ποιές είναι αυτές οι ομάδες, πού τις βρίσκει κανείς;

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    oπως ελεγα σε αλλο επεισοδιο αυτο μπορει να καταληξει απο τη καλυτερη εκδοχη εως τη χειροτερη εγω πιστευω οτι πριν μπει καπιος σε 1 ομαδα αυτοβοηθειας θα επρεπε πρωτα να τον ρωτησουν αν αποδεχεται το συνομηλιτη του.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ψυχοθεραπεία!
    By afendra in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 14-01-2013, 17:50
  2. ψυχοθεραπεια
    By nikopoul in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 08-11-2012, 20:50
  3. ψυχοθεραπεία
    By Φελίσιτι in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 24-09-2011, 18:42
  4. Ψυχοθεραπεια-sos
    By gingertania1985 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 43
    Last Post: 21-07-2011, 13:55
  5. ψυχοθεραπεια...?
    By ζωζα in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 17-08-2009, 19:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •