Χωρισμός μετα απο 5 χρόνια περίπου.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    7

    Χωρισμός μετα απο 5 χρόνια περίπου.

    Καλή σας ημέρα και καλή χρόνια σε όλους.

    Με υγεία και ότι καλύτερο για το 2015.

    Ένεκα το νέο έτος, επήλθαν και αλλαγές στον προσωπικό τομέα.

    Συνδεόμουν με μια κοπέλα 5 χρόνια περίπου σε μια ομαλή σχέση με λίγα σκαμπανεβάσματα και τσακωμούς.

    Συζητήσαμε με δική της προτροπή πριν μερικές μέρες και μου είπε, ότι νιώθει ότι έχει χάσει το ερωτικό στοιχείο στη σχέση.

    Έχει σεβασμό σε μένα και σε ότι είχαμε και επιλέγει να σταματήσει την σχέση τώρα γιατί δεν νιώθει αισθήματα (ερωτικά) αλλά δεν της είμαι και αδιάφορος συναισθηματικά ( σαν άνθρωπος πάντα ) γιατί είχαμε και τα πολύ καλά μας, αλλά μάλλον κάναμε τον κύκλο μας.

    Πιστεύω είναι σαφές ότι δεν ήθελα και το δήλωσα στην συζήτηση, αλλά δεν μπορώ να μη σεβαστό μια άποψη ενός ανθρώπου που πέρασα 5 χρόνια και συζητάμε έτσι.

    Να επισημάνω ότι την έχω διεκδικήσει από τσακωμό και άλλες φόρες με τελευταία να δίνουμε ένα χρονικό διάστημα για να δούμε πως θα πάει.

    Οφείλω να πω ότι φαίνονταν να πηγαίνει καλά αλλά μου το είπε κάπως απότομα.( δεν υπάρχει ζήτημα άλλου προσώπου απ' όσο γνωρίζω και καταλαβαίνω, σε παλαιότερη σχέση το είχα καταλάβει.)

    Υπήρχε έντονη συγκινησιακή φόρτιση και αναφερθήκαμε αρκετά στις καλές μας στιγμές από την κουβέντα που είχαμε.

    Δεν είχαμε κροκοδείλια δάκρυα και μπορώ να πω ότι συγκινήθηκα και εγώ πολύ.

    Της ξέφυγαν και κάποια υποκοριστικά που λένε τα ζευγάρια μεταξύ τους και την είδα ότι εκεί είχε εξίσου μεγάλη σύγχυση.

    Η ηλικίες μας είναι 27,5 εκείνη και 32 εγώ. Εργαζόμενοι και οι 2 και κάπως με οικογενειακά προβλήματα τύπου οικονομικής φύσεως και επιβίωσης. Αλλά δόξα το Θεό όλα καλά.

    Γενικά στην σχέση αν θέλουμε να το θέσουμε αριθμητικά είχαμε ένα καλό σύνολο, με μερικά πράγματα που μάλλον δεν είχαν την ίδια βαρύτητα και για τους 2 αλλά δεν ήταν επιβίωσης.

    Είχαν να κάνουν με μία αναβλητικότητα που είχα ένεκα των οικονομικών και σε μια επιφυλακτικότητα σε κάποια θέματα που είχα.

    Ήταν περισσότερο (τουλάχιστον) απ' όσο μου δόθηκε να καταλάβω και σε επίπεδο ρουτίνας που είχαμε πέσει.

    Δεν είχε τεθεί θέμα συγκατοίκησης ή περαιτέρω επισημοποίησης ακόμα αλλά μπορώ να πω ότι ήταν σε κάποια σχέδια μου στο κοντινό μέλλον.

    Γενικά στηρίζαμε ο ένας τον άλλον και είχαμε μια καθημερινότητα που μπορώ να πω ότι ήταν συντροφικής φύσεως, απλά καθημερινά πράγματα που όταν ακούς τον άλλον σου φτιάχνει τη μέρα.

    Σεξουαλικά δεν είχαμε θέμα παρά μόνο την τελευταία εβδομάδα προ του χωρισμού.

    Έχω πολλούς ενδοιασμούς αν πρέπει να την αφήσω αυτή τη σχέση ή να κάνω μια τελευταία απόπειρα σε ένα σύντομο χρονικό διάστημα μιλώντας ανοιχτά. (ούτε να περάσουν 5 μήνες ούτε μια εβδομάδα).

    Γνωρίζω τις ασπίδες που θα βρω και ότι σε μεγάλο ποσοστό έχουμε τελειώσει οι 2 μας, από την άλλη με τον καιρό ίσως να λείψουν πράγματα που μέσα στην τριβή ήταν δεδομένα αλλά μετά έλειψαν και να αναθεωρήσει.

    Γενικά σαν άτομο είναι λίγο πείσμων και έχει μια έτσι, πως να το πω τάση να θέλει να πετάξει από πάνω της πράγματα που την βαραίνουν, να μιλάει κάποιες φορές χωρίς να το σκεφτεί.

    Όλοι γνωρίζεται την σύγχυση πιστεύω που επέρχεται από τέτοια γεγονότα και δει αν δε θέλει ο ένας.

    Είναι ίσως και κάτι που μπορώ να κάνω για να το αφήσω πίσω εντελώς αν δε δω να με αντιμετωπίζει θετικά, να πατήσω δηλαδή το " να αφήσω το τραπέζι, μιας και έχασα όλη τη τράπουλα" αλλά "έπαιξα όλο τον γύρο μέχρι εκεί που εκτιμούσα ότι πρέπει".

    Σαν άνθρωπος ειλικρινά την εκτιμώ και τη σέβομαι αλλά την θέλω δίπλα μου, αλλά εκτιμώ και μένα οπότε θέλω να με θέλουν και όχι να θέλω μόνο εγώ.


    Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που διαθέσατε στην ανάγνωση του κειμένου μου.

    Με εκτίμηση,

    Μάξιμος.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    7
    Να επισημάνω ότι διάβασα κάτι που μου άρεσε και με ανέβασε κάπως γιατί τα λόγια είναι ωραία.

    Παρ' όλα αυτά θα ήθελα να ακούσω και τις απόψεις σας!


    "Εσύ να κοιτά μπροστά και να προχωράς. Ότι αξίζει να σωθεί, θα σωθεί. Μην φοβάσαι. Ούτε να αγχώνεσαι. Ότι είναι αληθινό θα φανεί. Θα βρει τον τρόπο του. Έστω κι αργοπορημένα. Κι αν κάτι χαθεί γρήγορα, μήτε να φοβηθείς, μήτε να τρέξεις ξωπίσω του. Αν μπορείς κιόλας, ούτε καν να στενοχωρηθείς. ότι δεν κρατάει δεν ήταν δικό σου εξαρχής. Αυτό μονάχα να ξέρεις. Απλά εσύ να κοιτάς μπροστά και να προχωράς."

  3. #3
    Καλή χρονιά Μάξιμε! Με υγεία & δημιουργικότητα!

    Για αρχή, να σου πω ότι έχεις πολύ ωραίο όνομα - αναρωτιέμαι αν είναι το πραγματικό σου.

    Από τον τρόπο που γράφεις φαίνεσαι πολύ συγκροτημένος. Είναι λογικό να έχεις όλες αυτές τις σκέψεις που σε μπερδεύουν και σε αναστατώνουν. Θα έχεις και ανάμεικτα συναισθήματα από αυτές τις τελευταίες εξελίξεις. Ήταν πολύ μεγάλη σχέση και θα υπάρχει μεγάλο δέσιμο μεταξύ σας φαντάζομαι. Από όσα περιγράφεις, ήταν μία όμορφη σχέση και το ίδιο όμορφα φαίνεται ότι έγινε και ο χωρισμός. Με την έννοια ότι δεν υπήρχαν εντάσεις τσακωμοί και λόγια που πονάνε. Το βρίσκω καταπληκτικό που σου μίλησε τρυφερά- είναι προφανές ότι δεν ήθελε να σε πληγώσει αλλά από την άλλη ήθελε και να είναι ειλικρινής απέναντί σου.

    Όσο και να σε πονάει η απόφασή της, ναι, θα πρέπει να τη σεβαστείς. Αυτό δείχνει μεγάλη ωριμότητα και σεβασμό για τον άλλον αλλά και απέναντι στον εαυτό σου. Όσο και να θες να τρέξεις σαν τον διάολο, να μην χάσεις ούτε λεπτό να την κυνηγήσεις για να την φέρεις κοντά σου, συγκρατήσου. Σκέψου ότι αυτή η πράξη θα σου φέρει μόνο παροδική ικανοποίηση - θα νιώσεις καλά μόνο τη στιγμή που θα το κάνεις. Αμέσως μετά, θα το μετανιώσεις. Γιατί κι εσύ Μάξιμε ξέρεις πολύ καλά μέσα σου ότι αν της έχει "τελειώσει" (σκληρό, το ξέρω αλλά πρέπει να βλέπουμε και την πραγματικότητα) δεν μπορεί να αλλάξει κάτι-ούτε μπορούν τα πράγματα να γίνουν όπως πριν. Δεν θα της αλλάξεις γνώμη έτσι, πιέζοντας την και δείχνοντας την απόγνωση σου. Αν είναι να αλλάξει κάτι, πιστεύω ότι θα πάρει χρόνο και πολύ σκέψη από μεριάς της.

    Να σκέφτεσαι, ότι έσυ έκανες ό,τι καλύτερο μπορούσες. ότι ήσουν καλός σύντροφος και της προσφερες αγάπη- που είναι το πιο σημαντικό.

    Κακά τα ψέματα, τα αισθήματα πολλές φορές δεν τα ελέγχουμε. Και αυτή μπορεί να θέλει πολύ να είναι μαζί σου γιατί σε εκτιμάει αλλά αν δεν σε βλέπει ερωτικά, προτιμάς να σε κοροϊδεύει? Προτιμάς να είσαι μαζί της και μέσα της να μην το θέλει? Θες κάποια που δεν σε ποθεί όπως την ποθείς? Όσο και να την λατρεύεις, μη συμβιβάζεσαι με τπτ λιγότερο από αυτό που σου αξίζει. Και είμαι σίγουρη, αν μη τι άλλο, ότι σου αξίζει κάποια που να ενθουσιάζεται μαζί σου ερωτικά. Μιλάμε για ερωτική σχέση, όχι για σχέση αλληλοεκτίμησης.

    Tο παραπάνω κείμενο στα μπλε, για εμένα τα λέει όλα.
    Γι΄αυτό δες το ψύχραιμα και πάρε το χρόνο σου να δεις τι πραγματικά θες. Ξέρω ότι είναι δύσκολο, αλλά προσπάθησε.

    Και επειδή έχει και πολύ όμορφη μέρα (τουλάχιστον εδώ που βρίσκομαι) κάνε μια βολτίτσα έξω στη φύση να την ευχαριστηθείς!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    5
    Καλησπέρα Μάξιμε.. Καλή χρονία σου εύχομαι με υγεία (σωματική-ψυχική).. Διαβάζοντας την ιστορία σου είδα εμένα...
    Ο νέος χρόνος με βρήκε και μένα μόνη, ύστερα από 4 χρόνια σχέσης.. Ήταν η πρώτη ουσιαστική σχέση, η πρώτη φορά που συνδέθηκα τόσο δυνατά με έναν άνθρωπο..
    Δεν ήταν εύκολη σχέση, αλλά με έκανε να πάρω την απόφαση να ψάξω τον εαυτό μου...
    Το ταξίδι ξεκίνησε και εμείς είμαστε αυτοί που θα διαλέξουμε τους συνεπιβάτες μας..
    Αυτό που λέω και στον εαυτό μου είναι πως τίποτα δεν τελειώνει πριν την ώρα του.. Ίσως πρέπει να αφήσουμε το χρόνο να μας δείξει..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Πολυ καλα κ τιμια σου μιλαει η κοπελα χωρις δικαιολογιες. Αυτο που ισχυει αυτο σου λεει, οτι δε νιωθει οπως πρωτα, οτι εχει χαθει η μαγεια. Σε βλεπει σαν φιλο. Τα δικα σου θεματα, οικονομικα, δυσκολιες χαρακτηρα και ανερματιστο μελλον, μαλλον δεν πολυβοηθησαν. Το κειμενο που διαβασες σωστο ειναι απλα δεν ειναι κ ευκολο με τη μια να κατεβασεις διακοπτη. Μη την ενοχλεις καθολου και απεφυγε. Η μπαλα ειναι σ εκεινη πλεον. Και εννοειται πρεπει να αλλαξεις τα ελαττωματα σου. Οι προηγουμενοι τσακωμοι για ποιο λογο γινονταν?

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by ΣονγκΧουά View Post
    Καλή χρονιά Μάξιμε! Με υγεία & δημιουργικότητα!

    Για αρχή, να σου πω ότι έχεις πολύ ωραίο όνομα - αναρωτιέμαι αν είναι το πραγματικό σου.

    Από τον τρόπο που γράφεις φαίνεσαι πολύ συγκροτημένος. Είναι λογικό να έχεις όλες αυτές τις σκέψεις που σε μπερδεύουν και σε αναστατώνουν. Θα έχεις και ανάμεικτα συναισθήματα από αυτές τις τελευταίες εξελίξεις. Ήταν πολύ μεγάλη σχέση και θα υπάρχει μεγάλο δέσιμο μεταξύ σας φαντάζομαι. Από όσα περιγράφεις, ήταν μία όμορφη σχέση και το ίδιο όμορφα φαίνεται ότι έγινε και ο χωρισμός. Με την έννοια ότι δεν υπήρχαν εντάσεις τσακωμοί και λόγια που πονάνε. Το βρίσκω καταπληκτικό που σου μίλησε τρυφερά- είναι προφανές ότι δεν ήθελε να σε πληγώσει αλλά από την άλλη ήθελε και να είναι ειλικρινής απέναντί σου.

    Όσο και να σε πονάει η απόφασή της, ναι, θα πρέπει να τη σεβαστείς. Αυτό δείχνει μεγάλη ωριμότητα και σεβασμό για τον άλλον αλλά και απέναντι στον εαυτό σου. Όσο και να θες να τρέξεις σαν τον διάολο, να μην χάσεις ούτε λεπτό να την κυνηγήσεις για να την φέρεις κοντά σου, συγκρατήσου. Σκέψου ότι αυτή η πράξη θα σου φέρει μόνο παροδική ικανοποίηση - θα νιώσεις καλά μόνο τη στιγμή που θα το κάνεις. Αμέσως μετά, θα το μετανιώσεις. Γιατί κι εσύ Μάξιμε ξέρεις πολύ καλά μέσα σου ότι αν της έχει "τελειώσει" (σκληρό, το ξέρω αλλά πρέπει να βλέπουμε και την πραγματικότητα) δεν μπορεί να αλλάξει κάτι-ούτε μπορούν τα πράγματα να γίνουν όπως πριν. Δεν θα της αλλάξεις γνώμη έτσι, πιέζοντας την και δείχνοντας την απόγνωση σου. Αν είναι να αλλάξει κάτι, πιστεύω ότι θα πάρει χρόνο και πολύ σκέψη από μεριάς της.

    Να σκέφτεσαι, ότι έσυ έκανες ό,τι καλύτερο μπορούσες. ότι ήσουν καλός σύντροφος και της προσφερες αγάπη- που είναι το πιο σημαντικό.

    Κακά τα ψέματα, τα αισθήματα πολλές φορές δεν τα ελέγχουμε. Και αυτή μπορεί να θέλει πολύ να είναι μαζί σου γιατί σε εκτιμάει αλλά αν δεν σε βλέπει ερωτικά, προτιμάς να σε κοροϊδεύει? Προτιμάς να είσαι μαζί της και μέσα της να μην το θέλει? Θες κάποια που δεν σε ποθεί όπως την ποθείς? Όσο και να την λατρεύεις, μη συμβιβάζεσαι με τπτ λιγότερο από αυτό που σου αξίζει. Και είμαι σίγουρη, αν μη τι άλλο, ότι σου αξίζει κάποια που να ενθουσιάζεται μαζί σου ερωτικά. Μιλάμε για ερωτική σχέση, όχι για σχέση αλληλοεκτίμησης.

    Tο παραπάνω κείμενο στα μπλε, για εμένα τα λέει όλα.
    Γι΄αυτό δες το ψύχραιμα και πάρε το χρόνο σου να δεις τι πραγματικά θες. Ξέρω ότι είναι δύσκολο, αλλά προσπάθησε.

    Και επειδή έχει και πολύ όμορφη μέρα (τουλάχιστον εδώ που βρίσκομαι) κάνε μια βολτίτσα έξω στη φύση να την ευχαριστηθείς!
    Σε Ευχαριστώ για την απάντηση ΣονγκΧουά, αντεύχομαι για το νέο έτος !

    Είναι σίγουρο πως για τον άνθρωπο αυτό νιώθω πολλά και θα νιώθω ένεκα η φύση της σχέσης που για μένα ήταν και είναι και αισθηματική και συναισθηματική και είχε ουσία περαιτέρω του ερωτικού.

    Με τον καιρό γνωρίζω ότι θα περάσει απλά είναι το δύσκολο της παρούσης που σε κάνει να κάνεις τον ¨διάολο στο μυαλό ¨ & να φέρεσαι κάπως ακαθόριστα και με ανάμεικτα συναισθήματα ( αφήνοντας στην άκρη κακία, πίεση και λοιπά άσχημα).

    Είναι σίγουρο ότι πρέπει να επιλέξω τον εαυτό μου πρώτα να είναι καλά και να προσπαθήσω να δεχτώ τι έχει συμβεί.

    Ήταν όντως καλός ο καιρός οπότε εκμεταλλεύτηκα και εγώ τη βόλτα αυτή να πάρει λίγο οξυγόνο το κεφάλι :)

    Δεν το παίζω ανώτερος, ειλικρινά την σέβομαι και την αγαπώ και γι' αυτό πάω με τις αποφάσεις της ( ακόμα και αν εγώ αποζητώ κάτι διαφορετικό.)

    Παίζουν διάφορα στο μυαλό και απλά πας να τα κουμαντάρεις σιγά σιγά.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by missanyp View Post
    Καλησπέρα Μάξιμε.. Καλή χρονία σου εύχομαι με υγεία (σωματική-ψυχική).. Διαβάζοντας την ιστορία σου είδα εμένα...
    Ο νέος χρόνος με βρήκε και μένα μόνη, ύστερα από 4 χρόνια σχέσης.. Ήταν η πρώτη ουσιαστική σχέση, η πρώτη φορά που συνδέθηκα τόσο δυνατά με έναν άνθρωπο..
    Δεν ήταν εύκολη σχέση, αλλά με έκανε να πάρω την απόφαση να ψάξω τον εαυτό μου...
    Το ταξίδι ξεκίνησε και εμείς είμαστε αυτοί που θα διαλέξουμε τους συνεπιβάτες μας..
    Αυτό που λέω και στον εαυτό μου είναι πως τίποτα δεν τελειώνει πριν την ώρα του.. Ίσως πρέπει να αφήσουμε το χρόνο να μας δείξει..
    Ότι καλύτερο εύχομαι και σε σένα missanyp για τη νέα χρονιά !

    Καταλαβαίνω και εγώ με τη σειρά μου πως είσαι και μάλλον συμπάσχουμε.

    Σίγουρα ο χρόνος δείχνει τι ήταν αυτό που χάλασε και αν μπορεί να ξαναγίνει όμορφο.

    Για μένα πάντα όλα είναι επί τάπητος αλλά ποτέ δεν πρέπει να λαμβάνονται ως δεδομένα τα πράγματα που μας "βολεύουν" σε αυτό που θέλουμε.

    Εγώ επειδή τείνω να είμαι και λίγο πεσιμιστικός σαν χαρακτήρας γιατί δεν μου τα έφερε καλά η ζωή, έχω πάντα στο νου μου το χειρότερο έτσι ώστε να αντιμετωπίσω τα ζόρικα πρώτα και μετά τα καλύτερα εάν και εφόσον έρθουν.

    Τι αντιμετώπιζες με την δική σου σχέση εάν επιτρέπεται ?
    Last edited by Maximos1982; 04-01-2015 at 12:32.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Πολυ καλα κ τιμια σου μιλαει η κοπελα χωρις δικαιολογιες. Αυτο που ισχυει αυτο σου λεει, οτι δε νιωθει οπως πρωτα, οτι εχει χαθει η μαγεια. Σε βλεπει σαν φιλο. Τα δικα σου θεματα, οικονομικα, δυσκολιες χαρακτηρα και ανερματιστο μελλον, μαλλον δεν πολυβοηθησαν. Το κειμενο που διαβασες σωστο ειναι απλα δεν ειναι κ ευκολο με τη μια να κατεβασεις διακοπτη. Μη την ενοχλεις καθολου και απεφυγε. Η μπαλα ειναι σ εκεινη πλεον. Και εννοειται πρεπει να αλλαξεις τα ελαττωματα σου. Οι προηγουμενοι τσακωμοι για ποιο λογο γινονταν?
    Γεια σου kerasi και καλή χρονιά εύχομαι.

    Σε καμία περίπτωση δεν θα έδινα σημασία και δεν θα κράταγα έστω και σαν παρελθόν έναν άνθρωπο που με κορόιδεψε.

    Το εκτίμησα πολύ που μίλησε ανοιχτά και αυτό δείχνει οτι έχει και εκείνη σεβασμό σε αυτό που είχαμε και σε μένα.

    Θέματα είχαμε και οι 2 πλευρές της, της φύσεως που αναφέρεις, και επειδή εγώ έχω τα δικά μου, είμαι ορφανός βλέπεις οπότε έχω κάποιες επιπρόσθετες ευθύνες από μικρός τείνω να παράσχω μια προστασία και δεν μένω μόνο στο να περνάω καλά, αλλά και ουσιαστικά.

    Από πλευράς της ήταν σε κάποια θέματα ήταν κάθετη ( οικογενειακά της, εργασιακά, διαπροσωπικά, φιλικά) δίχως να το βάζει σε σειρά και λογική, όχι μόνο με τη σχέση μας.

    Υπήρχε αρκετές φορές ο εκνευρισμός και η εμμονή σε θέματα που συζητούσαμε πέραν τα της σχέσης που μπορώ να πω οτι με έβαζαν σε κάποιες σκέψεις αλλά έχω το κακό οτι εγώ βλέπω τα κακά κάποιου και εάν δεν ενοχλούν τα παραβλέπω.

    Όσο και αν με τρώει δεν πρόκειται να ενοχλήσω πέραν των τυπικών γιατί πραγματικά θέλω να είναι καλά αυτός ο άνθρωπος και πραγματικά θέλω να του ευχηθώ Χρόνια πολλά, Καλή χρονιά, Καλό Πάσχα κλπ.

    Οι τσακωμοί τώρα, λίγοι αλλά πάντα είχαν να κάνουν με το ότι κάποιες φορές δεν κάναμε κάτι λόγο συγκυριών & προτεραιοτήτων (ξέρω κόβεις τη μαγεία).

    Δεν έλειψε η ουσιαστική παροχή, αλλά αυτό το κάτι παραπάνω για να μας βγάλει από τη ρουτίνα μάλλον.

    Της διακοπές μας πηγαίναμε κάθε καλοκαίρι, και κάποιες μικρές εξόδους από το κλεινόν άστυ αλλά με κάποια ρέγουλα γιατί είχαμε και προτεραιότητες και τα βραδινά μας αν και μερικές φορές τα ακούσματα μας διέφεραν.

    Γενικά εγώ ΔΕΝ μπορώ την ένταση, και αν υπάρξει ένταση κοιτάω να την ρίξω κατευθείαν γιατί χαλιέμαι όταν με ενδιαφέρει ο άλλος και τον βλέπω σε εκνευρισμό.

    Σαφώς και αν είναι σχέση που δεν έχει ενδιαφέρον και δω μεγάλη ένταση από αρχή φεύγω, δεν το αντέχω, είμαι και εγώ χαρακτήρας που αν κάτι δεν μου κάνει το αφήνω.

    Για τα ελαττώματα τώρα, κάποια μπορεί να είναι ο χαρακτήρας και δεν αλλάζω για κανέναν όσο τον αγαπάω γιατί δεν θα είμαι εγώ.

    Κάποια όμως μπορεί να είναι και θέματα που δείχνουν ελαττώματα αλλά οι περιστάσεις και οι ανάγκες τα δείχνουν έτσι. Οπότε εκεί πχ. προτιμώ να έχω να φάω απο το να πάω εκδρομή ( να το πω έτσι λίγο με Μάρθα Βούρτση/Βασιλάκης καίλας στυλ).

    Θέλω να κοιμάσαι & να είσαι μαζί μου για μένα όπως είμαι και όχι για αυτό που έγινα για να σου αρέσει. ( συμβιβασμοί φυσικά και θα υπάρξουν αν κάτι ενοχλεί, δεν είμαι απόλυτος).

    Σίγουρα είναι δικό της το παιχνίδι.

    Θα πω κάτι και αν θες μου απαντάς.

    Είμαστε άνθρωποι και κάνουμε λάθη, αν μετά την αποχή δει ότι λείπει αυτό που είχαμε και ο απολογισμός για την παρούσα κατάληξη έγινε με λάθος βαρύτητα & κριτήρια, εγώ θα είμαι διατεθειμένος να μιλήσω αλλά σε κάποια χρονικά πλαίσια.

    Εγώ προσωπικά, μιας και για τα προσωπικά μου είμαι πάντα αρνητικός αλλά δεν αφήνω να βγει στον άλλον, νιώθω μειονεκτικά αν δεν μπορώ να παράσχω αυτά που θέλω υλικά ή αισθηματικά/συναισθηματικά.

    Τη γνώμη σας σχετικά με αυτό θα την εκτιμούσα!

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    5
    Καλησπέρα... Εγώ από την πλευρά μου αντιμετώπιζα μία δύσκολη σχέση με ένα ψυχικά βεβαρημένο παρελθόν του συντρόφου μου..(αν και μικρός σχετικά σε ηλικία,είχε έναν αποτυχημένο γάμο και ένα παιδάκι)..Όπως καταλαβαίνεις ήταν μία αρκετά περίπλοκη κατάσταση, μέσα από την οποία ένιωσα ότι ωρίμασα.. Όμως κάποια στιγμή με έχασα..Έχασα τον εαυτό μου, τα "θέλω" μου εξαφανίστηκαν, μόνο να είναι καλά εκείνος για να μπορεί να λέιτουργήσει η σχέση...Η υπερβολική "υπερπροστασία" (την έλεγε,"έλεγχο" το έλεγα εγώ), η παράλογη ζήλια χωρίς να υπάρχει αιτία με έκαναν να απολογούμαι συνεχώς για πράγματα που δεν ήμουν "ένοχη".. Συνεχείς καυγάδες για ανούσια πράγματα.. Εγώ το μόνο που ζητούσα ήταν ηρεμία, κατανόηση και ασφάλεια.. Δεν μπόρεσα να τα έχω... Πάλεψα με τον εαυτό μου, με τους δικούς μου "δαίμονες", θέλοντας να προσφέρω κάτι όμορφο αυτή τη φορά σ' αυτόν τον άντρα.. Άρχισα ψυχοθεραπεία (παρεμπιπτόντως η καλύτερη επένδυση που έχω κάνει για τον εαυτό μου)και συνεχίζω.. Για να λειτουργήσει μία σχέση πάσης φύσεως, χρειάζεται συνεχή προσπάθεια και διαπραγμάτευση και με τον ίδιο μας τον εαυτό, αλλά και με τους άλλους... Αμοιβαία προσπάθεια,συμβιβασμοί και υποχωρήσεις... Δεν άντεξα διαφορετικά..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Τα λες καπως εξωραισμενα και δεν μπορω να αντιληφθω ακριβως τι γινοταν για να σου απαντησω συγκεκριμενα.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    5
    Η απορία που έχω είναι εάν η συντροφικότητα μπορεί να συνυπάρξει με την αυτονομία?? Αυτό δεν είναι η "ουσιαστική σχέση"??

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Τα λες καπως εξωραισμενα και δεν μπορω να αντιληφθω ακριβως τι γινοταν για να σου απαντησω συγκεκριμενα.
    Αν κατανοώ σωστά το εξωραισμένα, θες να πεις ότι τα ωραιοποιώ ενώ δεν ήταν έτσι τα πράγματα, κατάλαβα σωστά ?

    Προσπαθώ να είμαι όσο πιο αντικειμενικός γίνεται.

    ΤΙ θα σε βοηθούσε για να πάρεις "βγάλεις άκρη"?
    Last edited by Maximos1982; 05-01-2015 at 16:41. Reason: προσθήκη

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Oct 2014
    Location
    In my head
    Posts
    133
    Μάξιμε, καλή χρονιά.

    Σαφώς κάθε σχέση , ιδιαίτερα μακρόχρονη, αξίζει μια δεύτερη και μια τρίτη ευκαιρία. Ίσως και ένα διάλειμμα εάν και οι δύο το αποδέχεστε.

    Θεωρώ ότι το διάλειμμα, εάν αληθινά θες να είσαι με αυτή την κοπέλα, ίσως είναι μία λύση. Είπες στην αρχή ότι είναι 27,5. Άρα είσαστε μαζί από τα 22,5 της. Όπως το βλέπω εγώ, δεν πρόλαβε να αποκτήσει αρκετές εμπειρίες, όχι απαραίτητα σεξουαλικές, για να μπορέσει η ίδια να χαρακτηρίσει τη σχέση σας ως καλή, μέτρια ή κακή. Επίσης πιστεύω ότι κάθε γυναίκα θέλει (έστω άρρητα) να δοκιμάσει την "τύχη" της σε διάφορες σχέσεις προτού αποφασίσει να προχωρήσει σε κάτι ισόβιο, όπως θα ήταν αναμενόμενο για τις ηλικίες σας. Τέλος, η προσωπική και κοινωνική ζωή ενός ανθρώπου, πάντα δική μου άποψη, πρέπει να κινείται ανοδικά μέχρι τα 26-28, να φτάνει σε ένα πλατώ για τα επόμενα 2-3 χρόνια και κάπου εκεί να αποκτά τον ισόβιο χαρακτήρα που ανέφερα πριν. Όπως καταλαβαίνεις, μία κοπέλα που στα 22.5 της μπήκε σε σοβαρή σχέση δεν πρόλαβε πολύ άνοδο, το πλατώ της ήρθε σε πρώιμη ηλικία και φυσικά, εφόσον δεν επισημοποιήθηκε η σχέση για να δημιουργηθούν άλλες προσδοκίες (πχ παιδί) επήλθε φθορά. Δεν πιστεύω ότι υπάρχει τρίτο πρόσωπο, γιατί απλά δεν είναι απαραίτητο να υπάρξει σε μία απόφαση που πάρθηκε στο πλαίσιο που περιέγραψες.

    Συγγνώμη αν σε αποκαρδιώνω. Μιλώ εν μέρει από προσωπική εμπειρία. Το διάλειμμα αυτό βέβαια δεν είναι απαραίτητο να είναι μεγάλο και φυσικά δεν προμηνύει χωρισμό. Εγώ θα το έβλεπα σαν μια ελπίδα αναζωπύρωσης.

    Σου εύχομαι το καλύτερο.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    7
    Οφείλω να ευχαριστήσω όλους για τον χρόνο και τις απόψεις τους.

    Εν τέλη το συμπέρασμα είναι ότι ένας νέος έρωτας και ο ενθουσιασμός του καινούριου, μπορούν να βάλουν στην άκρη αρκετά πράγματα και δει αν φθήνουν.

    True story λοιπόν... Πάντα ένας τρίτος χρειάζεται "να βοηθήσει" ώστε να μπορέσει να γίνει "το κακό".

    Καλό κουράγιο εύχομαι σε όλους και ψηλά το κεφάλι !

    Και κάτι σημαντικό, ζήσε την κάθε μέρα σου με ένα χαμόγελο, περνάει και δεν ξαναγυρνάει, δεν χρειάζεται να την σπαταλάς !!!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by Maximos1982 View Post
    .......
    Οφείλω να πω ότι φαίνονταν να πηγαίνει καλά αλλά μου το είπε κάπως απότομα.( δεν υπάρχει ζήτημα άλλου προσώπου απ' όσο γνωρίζω και καταλαβαίνω, σε παλαιότερη σχέση το είχα καταλάβει.)

    .........
    Δεν είχε τεθεί θέμα συγκατοίκησης ή περαιτέρω επισημοποίησης ακόμα αλλά μπορώ να πω ότι ήταν σε κάποια σχέδια μου στο κοντινό μέλλον.

    Γενικά στηρίζαμε ο ένας τον άλλον και είχαμε μια καθημερινότητα που μπορώ να πω ότι ήταν συντροφικής φύσεως, απλά καθημερινά πράγματα που όταν ακούς τον άλλον σου φτιάχνει τη μέρα.

    Σεξουαλικά δεν είχαμε θέμα παρά μόνο την τελευταία εβδομάδα προ του χωρισμού.

    Έχω πολλούς ενδοιασμούς αν πρέπει να την αφήσω αυτή τη σχέση ή να κάνω μια τελευταία απόπειρα σε ένα σύντομο χρονικό διάστημα μιλώντας ανοιχτά. (ούτε να περάσουν 5 μήνες ούτε μια εβδομάδα).

    ,,,.
    Μαξιμε, καλησπερα και καλη χρονια.
    φυσικα και μπορεις να κανεις μια προσπαθεια για να σου φυγει η ιδεα οτι εξαντλησες ολα τα περιθωρια, αλλα εγω δεν ειμαι πολυ αισιοδοξη.
    μια σχεση 5 χρονων και οχι μιας ξεπετας, δεν την αφηνεις ετσι απλα σαν κατι ασημαντο, αν δεν το εχεις σκεφτει καλα.
    επιπλεον, αν εσυ ενοιωθες οτι εισασταν μια χαρα και ειχατε μια ωραια σχεση, ενω η κοπελα ειχε ηδη αποφασισει τον χωρισμο, προφανως βλεπατε εντελως διαφορετικα πραγματα στην σχεση αυτη.
    κι εκτος αυτων, οσο κι αν εχεις προηγουμενη εμπειρια σε προδοσια και θεωρεις οτι θα το καταλαβαινες, εγω θεωρω πολυ πιθανη μια νεα γνωριμια που τελικα προτιμησε, γιατι οι σεξουαλικες σχεσεις δεν χαλανε ξαφνικα σε μια εβδομαδα, αν ειναι επι χρονια, καλες. ισως κατι μεσολαβησε....
    και τελος, για να κανεις την προσπαθεια, πρεπει να ειναι διατεθιμενη κι εκεινη. ειναι?
    αυτες ειναι οι αμφιβολιες μου και σου ευχομαι το καλυτερο .

Similar Threads

  1. Χωρισμός μετά απο 10 χρόνια σχέσης;
    By nassos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 90
    Last Post: 02-04-2012, 16:31
  2. Χωρισμός μετά από 12 χρόνια συμβίωσης...
    By minimar in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 28-10-2011, 18:14
  3. χωρισμος κ μετα???
    By annadamn in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 46
    Last Post: 14-12-2009, 01:27
  4. Χωρισμος μετα απο 5 χρονια
    By piccolo7 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 20
    Last Post: 23-03-2009, 21:37
  5. Μετά απο 8 χρόνια χωρισμός γιατί?
    By mike1978 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 200
    Last Post: 26-01-2009, 13:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •