ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    8

    Unhappy ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ..

    Γεια σας..ειμαι 18 χρονων..πρωτοετης φοιτητρια..ανεκαθεν ειχα θεμα με την κοινωνικοποιηση μου..ειχα φιλες και εχω φιλες απο την πολη μου..αλλα δεν καλυπτομαι..ειμαστε λιγα κοριτσια απομωνομενα σχετικα σαν παρεα...δεν ειχαμε αναπτυξει φιλιες με αλλους συμμαθητες μας ωστε να βγαινουμε...και ειχαμε βαρεθει αυτην την κατασταση..να βγαινουμε καθε μερα τα ιδια ατομα...ή εγω τουλαχιστον περισσοτερο και ας μη το εδειχνα..και ας μη το δειχνω ακομα..πλεον ειμαστε ολες φοιτητριες σε διαφορετικες πολεις..το θεμα ομως δεν ειναι αυτο..λογω αυτης της καταστασης ηθελα να παω στο πανεπιστημιο και να βρω μια ομορφη μεικτη παρεα αγορια κοριτσια και να περναμε καλα...βρηκα μια παρεα..αλλα δεν μπορουσα να λειτουργησω..σαν συνεσταλμενο ατομο που ειμαι παρολο που ηθελα και θελω να επικοινωνω μαζι τους δεν μου βγαινει..δεν ειναι οτι δε μιλαω..μιλαγα στην αρχη τουλαχιστον..αλλα εχω βαρεθει να προσπαθω μονο εγω..να δειχνω μονο εγω ενδιαφερον για τους αλλους..δε μπορω να καταλαβω γιατι εμενα κανεις δε με προσεγγισε...δε ξερω..φαινομαι αδιαφορη? βαρετη? παντα το ειχα αυτο το προβλημα..αλλα μεχρι και στο λυκειο..δε με ενοιαζε τοσο πολυ..γιατι ελεγα θα παω στο πανεπιστημιο και θα κανω μια νεα αρχη..τιποτα απο ολα αυτα ομως δεν εγινε..απλα ρε παιδι μου..ειμαι 18 χρονων και θελω να ζησω..να εχω μια παρεα να μου δειχνει ενδιαφερον και να περναω καλα...μια μεγαλη μεικτη χαρουμενη παρεα...τοσο δυσκολο ειναι? ακομα και μια σχεση..δεν εχω κανει καμια σχεση ποτε..με εχουν προσεγγισει καποια ατομα..αλλα δεν μου καναν το κλικ...σε οσους λεω οτι δεν ειχα σχεση δε με πιστευουν..δεν εχω κατι να δινει νοημα στην ζωη μου..δεν εχω ορεξη να κανω τιποτα..θελω να διαβασω και δεν μπορω..ενω στις πανελληνιες πραγματικα πηγα πολυ καλα..γιατι ημουνα προσειλωμενη εκει και ειχα στοχο..με την ελπιδα οτι οταν θα παω φοιτητρια θα κανω μια νεα αρχη..τωρα δεν εχω να κρατηθω απο πουθενα..η αποδοση μου εχει πιασει πατο...πλησιαζει η εξεταστικη και εγω ακομα σκεφτομαι...τοσο καιρο διαβαζα...τοσο καιρο προσπαθουσα..αλλα δεν ημουνα ευτιχισμενη..και δεν ειμαι και τωρα...δεν μπορω να συγκεντρωθω σε τιποτα..δεν ειναι μια κατασταση που με επιασε ετσι ξαφνικα..χρονια τωρα συμβανει..αλλα παντα ελεγα απο μεσα μου..οταν παω να σπουδασω θα ειναι αλλιως...νιωθω να περνανε τα καλυτερα μου χρονια και εγω να καθομαι και να τα κοιταω απαθης να φευγουν...βοηθηστε με..δεν εχω κατι να μου δινει νοημα...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,699
    εγω οταν ειχα φιλουσ που σπουδαζαν σε αλλεσ πολεισ πηγαινα να τουσ δω και κατσικωνομουνα 2-3 μερεσ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,699
    τωρα θα μου πεισ και τι μ αυτο;απλα γνωριζα τισ παρεεσ τουσ σε αυτη την ηλικια ειναι ευκολο να κανεισ παρεεσ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,776
    Σιγά δεν σε πήραν και τα χρόνια 18 χρονών είσαι. Είναι φυσιολογικό να μην έχεις σχέση και θα σε συνιστούσα να μην κάνεις ακόμη.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    8
    το εχω κανει..αλλα δε λεει τιποτα να πηγαινω μια φορα το διμηνο σε καποια απο τις φιλες μου απο το σχολειο για 2-3 μερες..το θεμα ειναι να μπορεσω να δικτυωθω στην σχολη μου..κατι που δε μπορω..και δεν ειναι οτι συνεβει ξαφνικα..παντα συμβαινει..παντα ειμαι στην απεξω..στο γυμνασιο γιατι δεν μιλαγα..ημουνα ντροπαλη και προτιμουσα να καθομαι σε μια γωνια..αν δεν ημουνα με καποια φιλη μου...στο λυκειο περιπου τα ιδια παλι με μια μικρη βελτιωση..επειδη αρχισε να με κουραζει αυτη η κατασταση...επιανα την κουβεντα σε καποια ατομα απο την ταξη μου.μιας και οι φιλες μου ηταν σε αλλα τμηματα...και τις ακολουθουσα..δεν ηταν ψωνισμενες ουτε τιποτα..μια χαρα κοριτσια ηταν..αλλα εγω παλι ενιωθα στην απεξω..γενικα ειναι ενα ανυποφορο συναισθημα που το νιωθω διαρκως..και οσο και να θελω να κοινωνικοποιηθω..ανθρωπος ειμαι..απογοητευομαι...σε σχεση με το γυμνασιο εκανα προοδο..μου το χουν πει και φιλες μου που με θυμουνται πολυ μαζεμενη στο γυμνασιο οτι ειχα αλλαξει κατα πολυ...ανοιχτηκα αρκετα..αλλα βλεπω οτι δεν αρκει...και στην σχολη τωρα..πλησιαζω ατομα..εχω ατομα να μιλησω..αλλα μεχρι εκει..ουτε θα μου στειλουν ενα μηνυμα να δουν τι κανω..ουτε θα μου προτεινουν να ερθω καπου που θα πανε..αυτοι αρχιζουν να γινονται ομαδα σιγα σιγα..και εγω στην απεξω...απομακρυνθηκα να μη πω ψεμματα..και το κανω ακομα..γιατι δεν ενιωθα ανετα..με ατομα που δεν γνωριζα καλα..αλλα δεν ξερω τι να κανω πια..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,699
    κοιτα εμεισ ειχαμε το κυλικειο στη σχολη κι αντι να παμε στο μαθημα πηγαιναμε για καφε αυτο ειναι το ενα
    το δευτερο ειναι οτι να μην αισθανεσαι ανετα με ατομα που δεν ξερεισ καλα ειναι φυσιολογικο και μην αισθανεσαι ασχημα γι αυτο
    ενδεχομενωσ να ειναι και σημαδι ωριμοτητασ αυτο και οχι σημαδι χαμηλησ κοινωνικοτητασ
    και εξηγω οταν οι αλλοι κανουν τισ τρελεσ τουσ εσυ τι κανεισ;
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    Αθηνα
    Posts
    377
    σε νιωθω ΑΠΟΛΥΤΑ!τα ιδια και εγω.μονο που εγω εφτασα 33 και ακομα τα ιδια.πολυ ασχημο και κακο να μην σε θυματε ποτε κανενας.ουτε ενα τηλ,ενα μηνυμα,τιποτα.να εισαι απλα αδιαφορος για ολους και ολες.σου ευχομαι να βρεις ενα τροπο να αλλαξεις αυτη την κατασταση,μεσα απο την καρδια μου,γιατι ξερω πως ειναι.
    χαλαλι οσα ειπαμε κι εχουνε πια χαθει,
    χαλαλι οσα με χρεωσες,εγω τα κανω χαδι...!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,699
    σπυρο καταρχασ γιατι εισαι αδιαφοροσ;παρουσιαζεισ κατι; δλδ αμα βγεισ με μια παρεα λεσ τιποτα η πετασ χαρταετο;
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,699
    ασ πουμε να σου πω εγω τι παρουσιαζω λεω καποιεσ θεωριεσ δικεσ μου γιατι ζωη τη δουλεια και τισ γκομενεσ
    λεω καμια μαλακια για αυτοκινητα καμια μαλακια για τα ψυχολογικα πολιτικη και μπαλα δεν τα πιανω καθολου
    λιγο υπολογιστεσ κατι τετοια σε οποιον αρεσει τα ακουει σ οποιον δεν αρεσει με κοροιδευει ιδερ γουει κατι προσφερω
    γινομαι χρησιμοσ ειτε γι αυτουσ που ακουνε ειτε γι αυτουσ που κοροιδευουν
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    Αθηνα
    Posts
    377
    εγω δεν μιλαω πολυ.ειδικα αν ειναι καμια κοπελα,αστα να πανε δεν εχω τι να πω.αλλα ας μην το αναλυσουμε εδω και χαλαμε το θεμα της κοπελας!
    χαλαλι οσα ειπαμε κι εχουνε πια χαθει,
    χαλαλι οσα με χρεωσες,εγω τα κανω χαδι...!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    γεια σου κοπελια
    ooooλοι νομιζαμε πως οι φοιτιτικη ζωη θα ειναι ο παραδεισος.. οτι θα χουμε παρεες, θα ειμαστε ολοι μερα εξω, παρτυ, καφεδες, μπυρες..εεεεελα ομως που δεν ειναι ακριβως ετσι τα πραγματα! τουλαχιστον οχι για ολους!
    νομιζεις οτι ζητας κατι απλο, αλλα απο την εμπειρια μου εν τελει δεν ειναι και τοσο...
    εγω σαν φοιτητρια ειμαι πολυ πιο "ησυχη" απ΄οτι στο λυκειο και γυμνασιο.. θελω να πω βγαινω πιο σπανια εξω.. βεβαια σ αυτο επεξε ρολο και η αγοροφοβια μου που μου εσκασε σαν βομβα στο πρωτο ετος.
    τεσπα και γω θα προτιμουσα να ηταν εδω η κολλητη μου,αλλα δεν ειναι.. ομως συμβιβαζομαι με αυτα που εχω! μια καλη παρεα δηλαδη -εμεις ειμαστε ολες κοριτσια- που ταιριαζουμε και βγαζουμε χαβαλε, αλλα σιγουρα δεν συγκρινεται με την φιλια που ειχα με την κολητη μου απο το γυμνασιο.. ομως ετσι πανε αυτα.. πρεπει να προσαρμοζομαστε..
    οσο αυτο που λες για το διαβασμα.. χμμ σκεψου οτι σκοπος του φοιτητη δεν ειναι να βγαινει εξω.. ειναι να βγαλει την σχολη και επειτα να βγαινει εξω.. δεν λεω να εισαι το κωλοφοιτο πανω απο το βιβλιο και να μην χαιρεσαι τα φοιτιτικα χρονια.. οχι! απλως μην συγχεεις τα πραγματα. ουσιαστικα διαβαζες, για να βγαλεις την σχολη, οχι για να κανεις παρεες..
    να εισαι χαλαρη.. εκμεταλλευσου τις εξοδους με αυτη την παρεα που εχεις βρει (γιατι εξω θα γνωρισεις τον κοσμο) και να εισαι ανοιχτη σε νεες γνωριμιες.. στην σχολη, στην λεσχη... και αν δεν το χεις πολυ με το λεγειν (αφου λες οτι εισαι ντροπαλη) φτανει να χαμογελας και να εισαι ευγενικη για να συμπαθησει καποιος.. εξαλλου ολοι νιωθουμε πανω κατω αμηχανα οταν πρωτογνωριζουμε καποιον... επειτα μπορεις να αρχισεις δραστηριοτητες π.χ καποιο αθλημα για να κοινωνικοποιηθεις περισσοτερο.. αυτα πανω κατω! μην το σκεφτεσαι ολη μερα και προσπαθησε να ξεχαστεις.. δοκιμασε να διαβασεις και λιγο.. ισως σε απορροφησει..
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    8
    σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας! τωρα που εχω εξεταστικη θα προσπαθησω να μεινω προσηλωμενη εκει..και μετα αν δω οτι συνεχιζει αυτη η κατασταση ισως επισκεφτω καποιο ψυχολογο που παρεχει δωραν το πανεπιστημιο..ελπιζω να βοηθησει!

Similar Threads

  1. Δεν πάει άλλο
    By Deleted240217a in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 13-12-2014, 09:55
  2. ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ!!!
    By Θεολόγος in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 14
    Last Post: 08-07-2013, 09:49
  3. δεν παει αλλο........
    By athinoula in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 4
    Last Post: 23-03-2011, 16:34
  4. δεν παέι άλλο..
    By mstrouf in forum Κακοποίηση
    Replies: 106
    Last Post: 10-03-2009, 14:20
  5. Δεν παει αλλο.
    By Braveheartroll in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 20-06-2007, 04:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •