Υπαρξιακές ανησυχίες - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 23 of 23
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    27
    Quote Originally Posted by indifferent View Post
    ......μικρός ήμουν πολύ εσωστρεφής και απόμακρος(αυτό άρχισε να αλλάζει αφού έκλεισα τα 19 χωρίς να έχει γίνει κάτι που να με ωθήσει στο να αλλάξω). Γενικά στην εφηβεία.... και σε φιλικό επίπεδο συναντούσα δυσκολίες ως προς το να δεθώ.....η πρώτη μου φορά ήταν ουσιαστικά μια απλή ξεπέτα...... μέχρι που μου είπε ότι θέλει να κάνουμε κι άλλα πράγματα μαζί. Εκεί σκάλωσα και έκοψα κάθε επαφή.Από τότε κι έπειτα ξεκαθαρίζω ότι δε θέλω κάτι παραπάνω και όταν βλέπω ότι ο άλλος πάει να δεθεί,εξαφανίζομαι...... Πλέον,δεν έχω πρόβλημα με το να δεθώ με κάποιον σε φιλικό επίπεδο(όπως είχα παλιότερα),αλλά στο ερωτικό ή χάνω λάδια ή κάνω κάτι εντελώς στραβά! :p....
    Στην εφηβεια στο περιπου δεν ηθελα κι εγω πολλα πολλα μεχρι που αλααξα στη πορεια.
    Σιγουρα ειναι μεγαλη κουβεντα και ο καθενας το κανει για διαφορετικους λογους, γι αυτο ακριβως ενας ψυχολογος θα σε βοηθησει να βρειτε μαζι τι συμβαινει και "μπλοκαρεσαι" και νιωθεις ισως κατι σαν "απειλη" οταν καποιος σου λεει θα ηθελα να κανετε κι αλλα πραματα,κατι που ειναι προς τιμην σου να στο λεει καποιος.
    να αυτα καλο θα ειναι να τα πεις σε ενα ψυχολογο.

    Νταξει λαδια δεν χανεις χεχε και μην αγχωνεσαι ολα μπορουμε να τα κατανοησουμε και να τα λυσουμε αν εχουμε θεληση κι αν το ψαξουμε!Πολλα μπορει να συμβαινουν.
    Ισως να μη σε εκανε κανεις να νιωσεις επειδη δεν σου εκανε το κλικ. Ισως νιωθεις δεν εισαι ικανος να προσφερεις;΄
    Μηπως θες να επιβεβαιωνεσαι συνεχεια απο αλλους ανθρωπους μεσω των εφημερων σχεσεων; Μηπως υπηρχε απιστια στη σχεση των γονιων σου; Πολλα παιζουν ρολο.

  2. #17
    Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    35
    Χμμ,μάλλον δεν τη γλιτώνω την επίσκεψη! Το ότι δεν είμαι ικανός να προσφέρω το έχω σκεφτεί από την άποψη ότι όταν με πιάνουν οι μαύρες μου δε θέλω τίποτα και κανέναν δίπλα μου,αλλά δεν το θεώρησα τόσο σημαντικό ώστε υποσυνείδητα να με ωθήσει να διώξω κάποιον από δίπλα μου. Η αυτοεπιβεβαίωση θα μπορούσε να ισχύει ως ένα σημείο,αλλά δεν πιστεύω ότι είναι αυτό-ή ακόμα κι αν είναι,δεν είναι μόνο αυτό!-. Ανάμεσα στους γονείς μου απιστία δεν υπήρξε και ακόμα κι αν υπήρξε δεν το ξέρω,οπότε σίγουρα αυτό δε με επηρεάζει! Μάλλον κάπου στο μυαλό μου τα'χω μπλέξει και πρέπει να μιλήσω σε κάποιο ψυχολόγο.Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο και τις συμβουλές σου! :)

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα σου μελος,Εγω θεωρω οτι εισαι αρκετα ικανος ανθρωπος ομως δεν το κατανοεις αρκετα,Εφοσον εισαι ικανος να λυνεις θεματα αλλων κ ασχολεισαι με ποικιλια δραστηριοτητων τοτε ειναι καθαρα ψυχολογικο το οτι δεν ασχολεισαι με τα δικα σου θεματα εφοσον ικανοτητα εχεις σε μεγαλο βαθμο απο οτι περιγραφεις στην δημοσιευση σου,τωρα γιατι δεν ασχολεισαι με τα δικα σου θεματα?Αυτο ειναι το ερωτημα κ ορισμενες πιθανες απαντησεις ειναι αυτες 1)δεν αγαπας τον εαυτο σου πλητεις να ασχοληθεις με εσενα 2)εισαι τελειομανης κ φοβασαι την αποτυχια 3)δεν σου αρεσει η σχολη που βρισκεσαι κ δεν εχεις διαθεση να παλευεις 4)εισαι σε καταθλιψη κ γιαυτο δεν θετεις στοχους διαλεγεις κ παιρνεις ποια η ποιες απαντησεις σε εκφραζουν,Απευθυνσου κ σε ειδικο για να μιλατε

  4. #19
    Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    35
    Γεια σου μυσπ και σ'ευχαριστώ για την απάντησή σου! Κοίτα,από τις πιθανές απαντήσεις που μου δίνεις πιο πιθανό θεωρώ το να μην τα έχω και τόσο καλά με τον εαυτό μου και το ότι δεν με τρελαίνει η σχολή μου. Η αλήθεια είναι ότι το πήρα απόφαση να μιλήσω και με κάποιον ειδικό για να βγάλω επιτέλους μια άκρη! Σ'ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου,να'σαι καλά! :)

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Quote Originally Posted by indifferent View Post
    Γεια σου μυσπ και σ'ευχαριστώ για την απάντησή σου! Κοίτα,από τις πιθανές απαντήσεις που μου δίνεις πιο πιθανό θεωρώ το να μην τα έχω και τόσο καλά με τον εαυτό μου και το ότι δεν με τρελαίνει η σχολή μου. Η αλήθεια είναι ότι το πήρα απόφαση να μιλήσω και με κάποιον ειδικό για να βγάλω επιτέλους μια άκρη! Σ'ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου,να'σαι καλά! :)
    Καλα να εισαι φιλε μου,Ναι πρεπει να πας σε ειδικο,οντως ειναι μεγαλη πιεση να εισαι σε σχολη που δεν σου αρεσει εγω αποφοιτησα απο μια σχολη μου δεν μου αρεσει κ γνωριζω την τρομερη πιεση κυριολεκτικα σερνομουν κ πηγαινα,πρεπει να μιλησεις να το βγαλεις απο μεσα σου!τωρα το οτι δεν εκτιμας τον εαυτο σου πιστευω ειναι σιγουρο δωσε καιρο σρον εαυτο σου κ με την αναλογη προσπαθεια θα εισαι καλυτερα

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    αν δεν σου αρεσει καθολου η σχολη κανε 10 %.. γτ ειναι κριμα να χανεις τον χρονο σου.. επιπλεον αυτο με τις κατακτηριες ειναι καλη επιλογη αρκει να χεις ορεξη για διαβασμα:P
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  7. #22
    Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    35
    @μυσπ ως προς τη σχολή μου δε μου είναι θέμα να την τελειώσω,σε θεωρητικό επίπεδο (το να παρακολουθώ τα μαθήματα και να τα περνάω δηλαδή) μου αρέσει. Το μετά είναι το θέμα μου καθώς οι εναλλακτικές που έχω ως αρχαιολόγος δε μου αρέσουν καθόλου και δυστυχώς άργησα πολύ να το καταλάβω. Κάλλιο αργά παρά ποτέ λένε όμως και ελπίζω ότι αν μη τι άλλο κάπου θα μου ωφελήσει αυτή η εμπειρία! Τώρα με τα θεματάκια του εαυτού μου,όσο ασχολούμαι,άλλο τόσο χάνομαι. Μάλλον θα πρέπει να τρελάνω κάποιον ειδικό από κοντά(και θα αλλάξει επάγγελμα ο άνθρωπος :p )


    @66psy Ο μόνος λόγος που δεν κάνω το 10% είναι το ότι έχουν μείνει λίγα μαθήματα για το πτυχίο και έχουν περάσει ήδη 2,5 χρόνια που είμαι στη σχολή.Το να μείνω 1.5 χρόνο ακόμα δεν είναι πρόβλημα,ίσα ίσα πιστεύω θα με βοηθήσει να κατασταλάξω στο τι θέλω να κάνω στο μέλλον! Δε μου λες,έχεις ιδέα αν θα μπορούσα να κάνω το 10% αφού πάρω πτυχίο;;

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    27
    Μια πολυ καλη ιδεα θα ηταν να μιλησεις με εναν καθηγητη σου-καποιον που συμπαθεις- και θα βοηθηθεις πΙστευω σε ολες τις εκπαιδευτικες σου αποριες και θα σου πει τη γνωμη του και ισως και τις εμπειριες του. Ειναι απολαυστικες οι συζητησεις με καθηγητες ωρες ωρες. (με τους συμπαθητικους μονο)

    Καθηγητες,ψυχολογους, μιλα σε ολους μη μασας! :p

    Εισαι στην καταλληλη ηλικια για να βελτιωθεις σε ολα και να ψαχτεις μεσα σου. Αρκει να μη το αφησεις.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Παννελληνιες+ανησυχιες !
    By Ιωαννα! in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 53
    Last Post: 12-06-2014, 19:11
  2. ΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΕΣ ΑΝΗΣΥΧΙΕΣ
    By stefanos14587 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 15-11-2012, 05:39
  3. Υπαρξιακές ανησυχίες = Ψυχολογικά προβλήματα?
    By carrot in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 14-12-2010, 17:39
  4. 2η σχέση...ανησυχίες
    By manoschania in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 11-06-2010, 17:47
  5. ΥΠΑΡΞΙΑΚΕΣ ΑΝΗΣΥΧΙΕΣ
    By knoulp in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 78
    Last Post: 01-02-2010, 15:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •