Δεν αντεχω αλλο...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1

    Unhappy Δεν αντεχω αλλο...

    Ειμαι 17 χρονων και εχω αγοραφοβια και κοινωνικη φοβια,επισης να αναφερω οτι ειχα παθει μετατραυματικο στρες γιατι ειχα φαει ξυλο αλλα ευτυχως το ξεπερασα σχεδον...Το θεμα μου ειναι η Αγοραφοβια,εχω συμπτωματα απο μικρη ηλικια δε θυμαμαι ποσο ημουν και τα συμπτωματα μου αυξηθηκαν δηλαδη χειροτερεψαν μετα τα 13 μου...Τα φαρμακα που μου δινει ο ψυχιατρος με βοηθανε,μου φτιαχνουν τη διαθεση αλλα ειμαι οπως ημουνα πριν παρω φαρμακα...μια εχω διαθεση και βγαινω εξω και κανω πραγματα -αν και με λιγη δυσκολια μερικες φορες-και μια ειμαι να πεθανω και νιωθω σα κομπλεξικο μετα βιας βγαινω εξω...Ζω σαν αρρωστη τι θα κανω;;;Παιρνω το escitalopram 1 μηνα και υποτιθεται οτι σε 20 μερες θα ειχε αποτελεσματα αλλα δεν ξεπερασα την αγοραφοβια και την κοινωνικη φοβια,τουλαχιστον εχω διαθεση καλη...παιρνω και το olanzapine για τον υπνο.Στις18 του αλλου μηνα θα παω στον ψυχιατρο και θα του πω πως αισθανομαι,θα του πω για αυτο το σαιτ και ελπιζω να εχω βρει και καποια ενασχοληση μπας και ξεπερασω την αγοραφοβια μου.Το ειπα στο φιλο μου χθες και μου ειπε πως αν δεν καταφερω να το ξεπερασω θα με παει στο χωριο του να ειμαστε μονοι μας για να ειμαι εγω ευτιχισμενη αλλα δεν εχω αυτα τα ονειρα να ζω μετα βιας,να νιωθω τελειωμενη...Δεν μπορω!!!Σας παρακαλω συμβουλεψτε με δεν αντεχω αλλο,αυτο με σκοτωνει...Χαιρομαι που δεν ειμαι μονη μου αλλα λυπαμαι συναμα γιατι ξερω τι τραβατε οσοι υποφερετε απο αγοραφοβια και ξερω οτι υπαρχεο πιθανοτητα να μη το ξεπερασω ποτε και τρελενομαι...Δε θελω να το περασω μονη μου αυτο,εχω το φιλο μου διπλαου,την ψυχολογο και τομ ψυχιατρο μου αλλα θελω κι εσας να μου σταθειτε...!Εχω καταντησει να τρωω και σα βοδι απ' το αγχος μου ελεος!!!

  2. #2
    Βασουλα εχεις διαγνωσθει με διαταραχη αγχους με αγοραφοβια? νομιζω το οτι ηδη εχεις καλυτερη διαθεση σημαινει πως το φαρμακο βοηθαει.Ειναι νωρις ακομα νομιζω, συμβουλεψου τον γιατρο σου, ανεφερε του τα συμπτωματα σου και δωσε λιγο χρονο στην αγωγη σου, λογικα θα λειτουργησει ικανοποιητικα σε βαθος χρονου.Εχω διαβασει θετικα σχολια και ειμαι και εγω στην ιδια φαση αναζητησης.

  3. #3
    Καλησπερα Ρ723,βασικα εγω μονη μου εβγαλα την διαγνωση και το ειπα και στον ψυχιατρο μου,πρωτα στην ψυχολογο μου και μετα σε εκεινον.Ειχα διαβασει ενα βιβλιο καποιοιυ ψυχιατρου του Δημητριου Σουρα και βρηκα απο εκει τι εχω...Εχω γενικευμενο αγχος και αυτο που λες αγχος με αγοραφοβια και κοινωνικη φοβια και δε μπορω να σηκωσω κεφαλι καποιεσ μερες και καποιες αλλες μπορω...σα σχιζοφρενης καταντησα...Κανω μεγαλο κακο στον εαυτο μου και δε μπορω με πιανουν νευρα ξεσπαω στους αλλους...αυτο ειναι αποτελεσμα της αγοραφοβιας.πηγα στον ψυχιατρο οταν αποφασισα να του πω τι εχω και του λεω εχω αυτο κι αυτο και μου εγραψε τα χαπια αλλα ακομη δεν ξεπερασα την αγοραφοβια,φοβαμαι να βγαινω εξω στον κοσμο και να περπαταω και να κανω δραστηριοτητες αλλες...Νιωθω προστασια με τη μαμα και το φιλο μ αλλα δε μπορω να κυκλοφορω εφορου ζωης μαυτους...

  4. #4
    εχεις και σωματικα συμπτωματα? δλδ ζαλαδες, ασταθεια, σφιξιμο, τασεις λιποθυμιας κλπ?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    319
    Βασούλα σε καταλαβαίνω. Ένας μήνας είναι πολύ μικρό διάστημα. Όπως σου είπε η γιατρός σε είκοσι μέρες θα έχεις τα πρώτα θετικά δείγματα. Δεν σου είπε ότι θα γίνεις καλά σε είκοσι μέρες. Είσαι τυχερή που νοιώθεις ασφαλής με κάποιους. Θα κανεις την θεραπεία σου,δεν θα αγχώνεσαι για τίποτα και θα κάνεις υπομονή. Καταρχάς χαλάρωσε. Είσαι παρα πολύ βιαστική,αυτό θέλει χρόνο. Θα γίνεις καλά. Με το να σκέφτεσαι τι θα κανεις "μια ζωή" και δεν σε βοηθάει και δεν ισχύει. Κοιτα το σήμερα και μην αγχώνεσαι για το μέλλον,ζήσε το παρών και πολέμησε το πρόβλημα που έχεις σήμερα.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    22
    συμφωνω ειναι νωρις...αυτο που μπορεις να κανεις για να βοηθηθειδ ειναι να πας κοντρα οσο μπορεις! Η λυση δεν ειναι να εισαι μονιμα με το φιλο κ τη μαμα γιατι το ενισχυεις...εγω ειχα το ιδιο...δεν πηγαινα πουθενα μονη αλλα ουτε σπιτι εμενα μονη, δεν οδηγουσα, δεν εβγαινα... δεν πηρα φαρμακα αλλα ξεκινησα ομοιοπαθητικα κ σιγα σιγα ζοριζα τον εαυτο μου να κανει αυτο που φοβομουν μεχρι εκει που ενιωθα ανετα...στην αρχη μεχρι τη γωνια, μετα το τετραγωνο, μετα με το αμαξι το τετραγωνο, μετα μονη σπιτι...στην αρχη φροντιζα να ξερω ανα πασα στιγμη που βρισκονται για να τους παρω τηλ ή τους ελεγα αν ημουν μονη σπιτι να με παρουν σε 1 ωρα να δουν πως ειμαι! αυτες οι μικρες νικες με εκαναν να νιωσω πιο δυνατη κ να δω πως μπορω...μικρα βηματακια καθε φορα ...θελει ζορι κ θα κουαστεις πολυ στη πορεια αλλα μην απογοητευεσαι κ μη το ενισχυεις με τους γυρω σου γιατι σε κανει να νιωθεις αβοηθητη! ΚΑλως ή κακως μονη σου θα το περασεις κ μονη σου θα το ηεπερασεις..δεν υπαρχει ευκολος τροπος...αλα περναει οσο του πας κοντρα!!! δε καταλαβα αν κανεις ψυχοθεραπεια αλλα αν οχι προτεινω να ξεκινηςεις γιατι δε περαςες κ λιγα...καμμια φορα νομιζουμε πως τα εχουμε ξεπεραςει κ ειμαςτε καλα αλλα εχουμε ακομα πραγματακια μεςα μας που μας προκαλουν ολα αυτα τα υπεροχα!!!! καλη δυναμη

  7. #7
    Παιδια σας ευχαριστω ολους απο καρδιας αυτα τα λογια ειναι που χρειαζομαι για να παρω δυναμη και να μου αναζωπυρωθει η ελπιδα,θα ακολουθησω τις συμβουλες σας και δε θα σκεφτομαι το προβλημα μου γτ το κανω χειροτερο,αλλα θα πηγαινω κοντρα και θα περιμεμω τι στο καλο αφου το ξεπερασαν αλλοι μπορω κι εγω!!!Θα τελειωσω τη φαρμακευτικη μου αγωγη και θα μιλαω στην ψυχολογο και στον ψυχιατρο μου εντομεταξυ κι ελπιζω να γινω καλα παιδια δεν θελω τιποτε αλλο μονο να ξεπερασω την αγοραφοβια μου!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Αν δεν ξεπερνιεται σιγουρα αμβλυνεται κι αυτο ειναι κατι!
    τι να σου πω ρε μελος η μονη λυση ειναι να το αντιμετωπισεις με αλλα λογια να βγαινεις!
    δεν υπαρχει τιποτα αλλο..
    οσο ψυχοθεραπεια, οσα χαπια. οσοι συντροφοι, οσα φορουμ κι αν βρεις δεν προκειται να το ξεπερασεις αν δεν το αντιμετωπισεις προσωπο με προσωπο..
    ολα αυτα στα λεω απο την εμπειρια μου που δυο χρονια σχεδον παιδευομαι με αγοροφοβια (βεβαια εγω κοιν.φοβια δεν εχω αλλα δεν εχει σημασια)...
    βγες!!!!!!!!!!!!!!!!
    στην αρχη μικρες βολτες και μετα οσο μπορεις μεγαλωνετες!
    στην αρχη βγες με τα ατομα που εμπιστευεσαι αλλα προσπαθησε και μονη σου..
    εγω καθε φορα που ειναι να βγω η καρδια μου βαραει ταμπουρλο.. αλλα την αγνοω και βγαινω.. εν τελει ξεχνιεμαι και μια χαρα...
    οταν δεν τολμουσα να βγω ημουν πολυ σκατα , αλλα τωρα που εκανα καποια βηματα τολμης ειμαι πολυ καλυτερα..
    αυτο το χαπι για τον υπνο για ποιο λογο το παιρνεις δεν καταλαβα..??
    εχεις καμια ασχολια?
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  9. #9
    66psy δεν μπορουσα να κοιμηθω και μου εγραψε χαπι για τον υπνο ο ψυχιατρος μου και ρυθμιστηκε ο υπνος μου αλλα η αγοραφοβια με βασανιζει....Ομως το παλευω βγαινω εξω μονη μου και παιρνω πρωτοβουλιες και ψαχνω και δουλεια και αισθανομαι φυσιολογικη ομως ειναι και καποιες μερες που φοβαμαι να βγω και χτυπα η καρδια μου και βγαινω εξω και ειμαι σφιγμενη δεν το αντεχω αλλα το πολεμαω ο σκοπος που μπηκα στο σαιτ αυτο ειναι για να βρω παρηγορια σε αλλα ατομα σαν εμενα και να το καταπολεμησουμε μαζι...Ξερω πως δεν μπορω επ απειρο να στηριζομαι στο φιλο και στη μαμα μου επειδη αισθανομαι ανετα και προστατευτικα και πολεμαω μονη μου,δε θελω να φοβαμαι αλλο να βγω εξω και τα λοιπα...Ευχομαι να ερθει η μερα που να αισθανομαι φυσιολογικη και να συμπεριφερομαι οπως ολοι οι ανθρωποι και να μην κανω σκεψεις γτ ολο σκεφτομαι και κανω κακο σε μενανε ...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by Βασουλα View Post
    66psy δεν μπορουσα να κοιμηθω και μου εγραψε χαπι για τον υπνο ο ψυχιατρος μου και ρυθμιστηκε ο υπνος μου αλλα η αγοραφοβια με βασανιζει....Ομως το παλευω βγαινω εξω μονη μου και παιρνω πρωτοβουλιες και ψαχνω και δουλεια και αισθανομαι φυσιολογικη ομως ειναι και καποιες μερες που φοβαμαι να βγω και χτυπα η καρδια μου και βγαινω εξω και ειμαι σφιγμενη δεν το αντεχω αλλα το πολεμαω ο σκοπος που μπηκα στο σαιτ αυτο ειναι για να βρω παρηγορια σε αλλα ατομα σαν εμενα και να το καταπολεμησουμε μαζι...Ξερω πως δεν μπορω επ απειρο να στηριζομαι στο φιλο και στη μαμα μου επειδη αισθανομαι ανετα και προστατευτικα και πολεμαω μονη μου,δε θελω να φοβαμαι αλλο να βγω εξω και τα λοιπα...Ευχομαι να ερθει η μερα που να αισθανομαι φυσιολογικη και να συμπεριφερομαι οπως ολοι οι ανθρωποι και να μην κανω σκεψεις γτ ολο σκεφτομαι και κανω κακο σε μενανε ...
    Με εξαιρεση το τελευταιο γτ ολο σκεφτομαι και κανω κακο σε μενανε σε καταλαβαινω απολυτα!!!!!!
    και γω ετσι ειμαι!.. υπαρχουν μερες που ειμαι μια χαρα και λεω α παει το ξεπερασα, κι αλλες που παλι με πιανει... αμφιθυμια στο φουλ..

    οπως επισης και γω στηριζομουν πολυ στο αγορι μου, και ακομη δλδ στηριζομαι, αλλα ειναι αυτο που λες : δεν θελουμε να ειμαστε εξαρτημενες οπως ειμασταν 5χρονα!!
    μπραβο που δραστηριοποιησε αυτο πιστευω ειναι το καλυτερο! μακαρι να βρεις και δουλεια!

    παντως το αισθημα ειναι απαισιο... δλδ το μυαλο ωρες ωρες παιζει πολυ μαλακισμεν@ παιχνιδια.. να φοβασαι το ανεξηγητο...ειδικα με μενα αυτο συμβαινει.. δλδ κοινωνικη φοβια δεν εχω. να ντρεπομαι τον κοσμο, να φοβαμαι μηπως με παρεξηγησουν, να σκεφτομαι τι θα πουν οι αλλοι.. για την ακριβεια χεστηκα.. αλλα η αγοροφοβια με χει στοιχειωσει.. ειναι περιεργο.. εμενα πιο εντονο ειναι το συμπτωμα της ασταθειας οτι και καλα νιωθεις καπως το κεφαλι σου, σαν να μην σκεφτεσαι καθαρα και μετα ειναι οι ταχυκαρδιες που ειναι το εντονοτερο... δυσπνοια παλι καλα δεν εχω.. αν και πιο παλια ηταν συμπτωμα τωρα δεν... και μετα και η αποπραγματοποιηση ειναι σκοτωμα.. αν και εχει καιρο να μου συμβει...
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    σχετικα με το αλλο ποστ δωσε κανενα στοιχειο επικοινωνιας σου.. μαιλ, σκαιπ (φ.μπ δεν θα το συνιστουσα γιατι μπορει να το δει ο οποιοσδηποτε)
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

Similar Threads

  1. Δεν αντέχω άλλο
    By giannis97 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 26-01-2014, 23:42
  2. δεν αντεχω αλλο
    By ρουλα 24 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 21
    Last Post: 08-02-2012, 14:13
  3. δεν αντεχω αλλο!!!
    By xrhstos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 21
    Last Post: 02-11-2011, 00:07
  4. Δεν αντέχω άλλο
    By La_ViTa in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 22-10-2008, 17:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •