enough is enough.please help
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1

    enough is enough.please help

    Γεια σας (και παλι)

    Εδω και 2 χρονια,παλη με διαφορα ψυχοσωματικα και με αγχωδη διαταραχη.
    Εχω περασει απο ζολοτριν,σεροκουελ με το τελευταιο 10μηνο μονο effexor και λιγο tranxene.

    Koιταζω πισω μου και με λυπαμαι...
    Ο λογος ομως που γραφω ειναι πως ενω το τελευταιο 6μηνο απο τοτε που παιρνω το effexor,και ενω ενιωθα πως αφηνω πισω μου τις κακες μερες και στιγμες,με επιασε ενα ενοχλητικο ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΟ παιξιμο στο νευρο/μυ κατω απο το αριστερο μου ματι.
    Και ειπα την πρωτη μερα,ΟΚ,συνηθισμενος ειμαι θα περασει.Την δευτερη λεω ΟΚ,στρεσαριστικα,θα περασει.
    Ειναι 4η μερα και το κοιταζω στον καθρεφτη και λεω οχι ρε πουστη μου,παει να με τρελανει,χανω την συγκεντρωση μου στη δουλεια,κοιταζω πανω και λεω,φτου σου ρε πουστη που με παιδευεις.

    Δε παει αλλο ρε παιδια,2 χρονια φουλ στο αγχος,στη στενοχωρια,στα σκατα γενικοτερα και τωρα ενω πηγαινα καλυτερα,ερχεται αυτο και με ριχνει 2 χρονια πισω...

    Δωστε λιγο κουραγιο,η οτι εχετε.
    Δε ξεπερνιεται τπτ τελικα???

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    298
    Πιστεύω πως μπορούμε να ξεπεράσουμε τα πάντα με σωστή και καθαρή σκέψη και με σωστή βοήθεια.Και εγώ περνάω την χειρότερη φάση στη ζωή μου με φοβίες και δεν θέλω να πάρω αντικαταθλιπτικά μετά απο όσα έχω διαβάσει.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Όλα αυτά που πήρες είναι είτε snri είτε ssri που συνήθως έχουν διεγερτική δράση και αντικαταθλιπτική και σε πολλούς δεν δουλεύουν στο άγχος.
    Αυτά που σίγουρα δουλεύουν στο άγχος είναι τα κατασταλτικά αντικαταθλιπτικά τρικυκλικά (anafranil) τετρακυκλικά (remeron) που θα σου φέρουν βέβαια υπνηλία μπόλικη αλλά όσο τα έπαιρνα είχαν εκμηδενίσει το άγχος...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    298
    Παναγιώτη αυτά τα τρικυκλικά δεν είναι πολύ βαριά για τον οργανισμό; δεν αφήνουν κανένα κουσούρι;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    410
    Το έχεις συζητήσει ποτέ με κανένα φίλο σου;; η όποιον θεωρείς δικό σου άτομο;;;

  6. #6
    παλιοτερα τα συζητουσα τα διαφορα ψυχοσωματικα.τωρα δε θελω γτ ο ψυχολογος που παω ενιοτε μ λεει πως θα φυγουν οι δικοι μου/στενοι μου ανθρωποι αν τους πρηζω καθημερινα με γκρινια.
    οποτε σταματησα κι εγω και προσπαθω με ψυχραιμια να το αντιμετωπιζω σιωπηλα.
    καποιος που το πα καποτε λεει,εισαι ηρωας γτ και στη δουλεια σου πας και παιρνεις προαγωγες ενω μεσα σου υποφερεις...οκ,αλλα για ποσο ρε παιδια?
    το τελευταιο 6μηνο ενιωθα λιιιιγο καλυτερα,και τωρα πισωγυρισμα?

    μα γιατι....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,701
    συγνωμη ετσι απο ενα παιξιμο των βλεφαρων σ χαλαει η ψυχολογια;
    δηλαδη εκανεσ χειρωνακτικη εργασια και παθαινε τιποτα το ματι σου
    τι θα εκανεσ;εγω που στα λεω αυτα εχω ενα απλανεσ χαμενο στο διαστημα βοιδισιο βλεμμα
    που καμια γκομενα δεν το γουσταρει τι να κανω να πεσω να πεθανω;
    εσυ δλδ αμα ειχεσ βοιδισιο βλεμμα τι θα κανεσ;
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,701
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #9
    Quote Originally Posted by elis View Post
    συγνωμη ετσι απο ενα παιξιμο των βλεφαρων σ χαλαει η ψυχολογια;
    δηλαδη εκανεσ χειρωνακτικη εργασια και παθαινε τιποτα το ματι σου
    τι θα εκανεσ;εγω που στα λεω αυτα εχω ενα απλανεσ χαμενο στο διαστημα βοιδισιο βλεμμα
    που καμια γκομενα δεν το γουσταρει τι να κανω να πεσω να πεθανω;
    εσυ δλδ αμα ειχεσ βοιδισιο βλεμμα τι θα κανεσ;
    καλα δε το σχολιαζω.το οτι εχεις βοιδισιο βλεμμα σε ενοχλει εσενα προσωπικα στην καθημερινοτητα?
    το οτι δε βρισκεις γκομενα επειδη δε γουσταρουν το βλεμμα σου ειναι λιγο ασχετο φιλε ellis με το προβλημα μου.
    αν ειχα και γω κατι τετοιο προσωπικα δεκαρα δε θα δινα...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,701
    ενταξει συμφωνουμε και μενα δε με νοιαζει αλλα κι αυτο που λεσ εμενα δε μ φαινεται σημαντικο
    εμενα οταν επαιζε το βλεφαρο μου μου λεγανε το δεξι η τ αριστερο;
    το δεξι αμα ειναι λεει καποιον θα δεισ αμα ειναι λεει τ αριστερο κατι θα γινει
    τεσπα εσυ ξερεισ το προβλημα σου απλα εγω ετσι που τ ακουω δε θα το δινα σημασια
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #11
    Συγγνωμη που πεταω το ασχετο σχολιο αλλα επειδη ειδα για ζολοτριν..σε παρακαλω διαφωτισε με.πρεπει να τα παρω τα σκασμενα γτ εχω περιορισει την εξοδο..αγχος δεν πολυεχω ουτε κρισειε..αλλα κ να ειχα δε με νοιαζει..οτι πιο ακινδυνο.αυτος ο φοβος ομως με το εξω...τεσπα..μ αυτα π εχω διαβασει φοβαμαι πολυυυ να τα παρω.σ ειχε κανει παρενεργειες;σε βοηθησαν;

  12. #12
    Quote Originally Posted by Μερμηγκας View Post
    Συγγνωμη που πεταω το ασχετο σχολιο αλλα επειδη ειδα για ζολοτριν..σε παρακαλω διαφωτισε με.πρεπει να τα παρω τα σκασμενα γτ εχω περιορισει την εξοδο..αγχος δεν πολυεχω ουτε κρισειε..αλλα κ να ειχα δε με νοιαζει..οτι πιο ακινδυνο.αυτος ο φοβος ομως με το εξω...τεσπα..μ αυτα π εχω διαβασει φοβαμαι πολυυυ να τα παρω.σ ειχε κανει παρενεργειες;σε βοηθησαν;
    οχι,δε μπορω να πω πως με ειχαν βοηθησει ιδιαιτερα.
    παρενεργειες δεν ειχα παρατηρησει,εκτος των κλασσικων τις πρωτες μερες(ναυτια,υπνηλια κλπ)

  13. #13
    Να σε ρωτησω κατι ακομα;η δοση σου ποια ηταν..εμενα μου πε ν αρχισω με 0.25 για κανα 2βδομαδο...σορυ τωρα που ρωταω αλλα γενικ ειμαι πολυ αρνητικη με τα φαρμακα κ δεν εχω βρει κανεναν να ξερει να μου πει για τα ζολοτριν..εγω το χω στο μυαλο μου οτι θα τα παρω κ θα υποφερω..φερνω τη καταστροφη πριν συμβει τπτ :P

  14. #14
    Quote Originally Posted by Μερμηγκας View Post
    Να σε ρωτησω κατι ακομα;η δοση σου ποια ηταν..εμενα μου πε ν αρχισω με 0.25 για κανα 2βδομαδο...σορυ τωρα που ρωταω αλλα γενικ ειμαι πολυ αρνητικη με τα φαρμακα κ δεν εχω βρει κανεναν να ξερει να μου πει για τα ζολοτριν..εγω το χω στο μυαλο μου οτι θα τα παρω κ θα υποφερω..φερνω τη καταστροφη πριν συμβει τπτ :P

    Χαχα,για υποστηριξη το ξεκινησα το θρεντ,αλλα κατεληξα.να λεω αλλα.
    Εμενα με.ειχε ξεκινησει με 50,μετα 100.

    Προσωπικα θα σου ελεγα να αποφυγεις τα γενοσημα.
    Ρωτα το γιατρο σου γιατι δε σου.γραφει το αντιστοιχο της σερτραλινης π ειναι το ζολοφτ.

    Σε ενα γνωστο μ παντως που παθαινε κρισεις πανικου και ειχε διαφορες φοβιες δουλεψαν μια χαρα.

    Περαστικα μας....

  15. #15
    Σορυ ρε συ κ ευχαριστω για τις απαντησεις!δεν εχω βρει ουτε εναν ανθρωπο να μ πει εμπειρια απ τα ζολοτριν...η γιατρος μ λεει οχι ζολοφτ γτ τα ζολοτριν ειναι λιγο πιο ελαφρια....οσο για το θεμα σ το χα παθει κ εγω ενα διαστημα π ημουν αγχωμενη κ απλα εφυγε μια μερα!!

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •