Εγκυμοσύνη μετά τα 40
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 47
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390

    Εγκυμοσύνη μετά τα 40

    Καταρχήν για να μην μπερδέψω κανέναν που δεν ξέρει την ηλικία μου, δεν είμαι έγκυος...αλλά σίγουρα θέλω κάποια στιγμή να κάνω παιδιά, έλα όμως που δεν είμαι πια κοριτσάκι να έχω όλο τον χρόνο μπροστά μου για να βρω τον κατάλληλο για να πάρω την απόφαση να παντρευτώ και να κάνω οικογένεια συν την φοβία μου προς το άλλο φύλο που κατέληξα να την "δουλεύω" σωστά κάπως αργά με κατάλληλο ειδικό...
    Γι' αυτό κι ανοίγω αυτό το θέμα για να ρωτήσω τι γνωρίζετε για την εγκυμοσύνη μετά απ' αυτήν την ηλικία...είναι πιο δύσκολο να συλλάβεις ή δεν υπάρχει πρόβλημα; Κι αν πούμε πως είναι δύσκολο και καταφύγεις με το σύντροφο σου σε τεχνητή γονιμοποίηση, τότε είναι όλα καλά; Ίσως να είμαι λάθος πληροφορημένη αλλά έχω ακούσει ότι είναι πιθανό να υπάρχουν προβλήματα στο έμβρυο, αληθεύει; Όποια ξέρει κάτι σχετικά ας μου πει γιατί είμαι αγχωμένη σχετικά μ' αυτό το θέμα, ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,754
    οι γιατροι σημερα με τα μεσα που διαθετουν, μπορουν να βγαζουν ακριβη συμπερασματα για την υγεια του εμβρυου πριν γεννηθει.δηλαδη δεν υπαρχει περιπτωση να γεννησεις καποιο παιδι που θα εχει κατι.μακαρι να το αποφασισεις και να βρεις ενα καλο ανθρωπο να ζησεις μαζι του :D

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    οι γιατροι σημερα με τα μεσα που διαθετουν, μπορουν να βγαζουν ακριβη συμπερασματα για την υγεια του εμβρυου πριν γεννηθει.δηλαδη δεν υπαρχει περιπτωση να γεννησεις καποιο παιδι που θα εχει κατι.μακαρι να το αποφασισεις και να βρεις ενα καλο ανθρωπο να ζησεις μαζι του :D
    Σ' ευχαριστώ για την απάντηση :) Όμως δεν θα ήθελα να χρειαστεί να κάνω έκτρωση γι' αυτό ρωτάω αν υπάρχει πρόβλημα αν κάνω παιδί μετά τα 40...έχω βέβαια λίγα χρόνια ακόμα ως τότε αλλά δεν ξέρω αν θα έχουν γίνει όσα θέλω κι αν θα υπάρχουν οι κατάλληλες προϋποθέσεις...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  4. #4
    Ειναι πακετο Κυκνε,απ'ολες τις αποψεις,αλλα οχι αδυνατο.Η υιοθεσια θα σε ενδιεφερε?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by Αλαφροίσκιωτος View Post
    Ειναι πακετο Κυκνε,απ'ολες τις αποψεις,αλλα οχι αδυνατο.Η υιοθεσια θα σε ενδιεφερε?
    Θα μ' ενδιέφερε σαν τελευταία λύση αν δεν μπορούσα να κάνω δικό μου παιδί αλλά θα προτιμούσα να βιώσω και την εμπειρία της εγκυμοσύνης...επιπλέον δεν ξέρω τίποτα από υιοθεσίες αλλά απ' όσο έχω καταλάβει είναι περίπλοκο ζήτημα...και δεν ξέρω και πως θα φαινόταν στον άλλον...
    Γιατί λες ότι είναι πακέτο; Γίνε πιο συγκεκριμένος...
    Πάντως μ΄αρέσει που περίμενα να μου απαντήσουν γυναίκες λόγω της φύσης του θέματος και συμβαίνει το αντίθετο, λολ! :p
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  6. #6
    Ειναι πακετο γιατι ειναι περιπλοκο,δεν ειναι απλως θεμα υγειας μπορω-δεν μπορω.Πρεπει πρωτα να χεις βρει τον αντιστοιχο ανθρωπο που θα γινει ο πατερας,και αυτο μπορει να παρει πολλα χρονια και ο καιρος θα περναει.

    Για το τεχνικο κομματι της υποθεσης,δε ξερω παραπανω απ'οσα μπορεις να ξερεις και συ.Ειναι αρκετα πιο δυσκολο και να πιασεις και το παιδι εχει περισσοτερες πιθανοτητες να εχει προβλημα.Πχ οι πιθανοτητες το συνδρομο Down αυξανoυν πολυ απο τα 35,ουτε καν τα 40 αν θυμαμαι καλα.

    Εδω εχει ενα πινακακι:http://downsyndrome.about.com/od/dia...atagechart.htm

    Στα 25 ειναι 1 προς 1250,στα 30 1 προς 952 και στα 35 1 προς 385,δλδ οι πιθανοτητες τριπλασιαζονται σχεδον μεσα σε 5 χρονια.Στα 40 ξανατριπλασιαζονται και φτανει 1 στις 106.

    Τωρα,με τεχνητη γονιμοποιηση,παρενθετη μητερα και αλλα τετοια δε ξερω τι παιζει.Η ΒΟΟΜ αν θυμαμαι καλα ειχε γραψει πως προσπαθουσε αυτο το διαστημα και θα ξερει να πει.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    Αθηνα
    Posts
    377
    το θεμα ειναι να βρεις τον καταλληλο ανθρωπο να ειστε ευτυχισμενοι και ομορφα και μετα αν το αποφασισεται και οι δυο,ολα γινονται.δεν εχει σημασια ο τροπος,με τον ενα η τον αλλο τροπο,θα καταφερεται να κλεισετε τον κυκλο της ευτυχιας σας!
    χαλαλι οσα ειπαμε κι εχουνε πια χαθει,
    χαλαλι οσα με χρεωσες,εγω τα κανω χαδι...!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Καλα ρε Κυκνε , εσυ λες οτι εισαι χαλια , και τωρα θελεις παιδι ? Κυριε Ελεησον . Παντως κομματακι δυσκολο και επικινδυνο μετα τα 40 , οχι αδυνατον , εξωσωματικη ΟΚ .

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by Αλαφροίσκιωτος View Post
    Ειναι πακετο γιατι ειναι περιπλοκο,δεν ειναι απλως θεμα υγειας μπορω-δεν μπορω.Πρεπει πρωτα να χεις βρει τον αντιστοιχο ανθρωπο που θα γινει ο πατερας,και αυτο μπορει να παρει πολλα χρονια και ο καιρος θα περναει.

    Για το τεχνικο κομματι της υποθεσης,δε ξερω παραπανω απ'οσα μπορεις να ξερεις και συ.Ειναι αρκετα πιο δυσκολο και να πιασεις και το παιδι εχει περισσοτερες πιθανοτητες να εχει προβλημα.Πχ οι πιθανοτητες το συνδρομο Down αυξανoυν πολυ απο τα 35,ουτε καν τα 40 αν θυμαμαι καλα.

    Εδω εχει ενα πινακακι:http://downsyndrome.about.com/od/dia...atagechart.htm

    Στα 25 ειναι 1 προς 1250,στα 30 1 προς 952 και στα 35 1 προς 385,δλδ οι πιθανοτητες τριπλασιαζονται σχεδον μεσα σε 5 χρονια.Στα 40 ξανατριπλασιαζονται και φτανει 1 στις 106.

    Τωρα,με τεχνητη γονιμοποιηση,παρενθετη μητερα και αλλα τετοια δε ξερω τι παιζει.Η ΒΟΟΜ αν θυμαμαι καλα ειχε γραψει πως προσπαθουσε αυτο το διαστημα και θα ξερει να πει.
    E, εντάξει, θέλω να ελπίζω ότι μέσα σε 3 χρόνια που θέλω για να φτάσω τα 40 κάτι θα έχει γίνει...
    Το πινακάκι είναι αουτς αλλά ευχαριστώ που το έβαλες να ξέρω τι μου γίνεται...μακάρι να μπει και η ΒΟΟΜ να το δει γιατί απ' ότι έχω παρατηρήσει δεν μπαίνει συχνά...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by spiros1981 View Post
    το θεμα ειναι να βρεις τον καταλληλο ανθρωπο να ειστε ευτυχισμενοι και ομορφα και μετα αν το αποφασισεται και οι δυο,ολα γινονται.δεν εχει σημασια ο τροπος,με τον ενα η τον αλλο τροπο,θα καταφερεται να κλεισετε τον κυκλο της ευτυχιας σας!
    Μακάρι να γίνουν όπως τα λες, αυτό ακούγεται ονειρεμένο...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    Αθηνα
    Posts
    377
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Μακάρι να γίνουν όπως τα λες, αυτό ακούγεται ονειρεμένο...
    ετσι ειναι,αλλα ολα πανε με την σειρα.πρεπει πρωτα να βρεις αυτον τον ανθρωπο και μην κουραζεις αδικα το μυαλουδακι σου απο τωρα με το τι και πως και που...!!! μολις τον βρεις ολα θα παρουν το δρομο τους,ολα θα γινουν,και οπως προειπα,ειτε με τον εναν ειτε με τον αλλον τροπο!!!
    χαλαλι οσα ειπαμε κι εχουνε πια χαθει,
    χαλαλι οσα με χρεωσες,εγω τα κανω χαδι...!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Καλα ρε Κυκνε , εσυ λες οτι εισαι χαλια , και τωρα θελεις παιδι ? Κυριε Ελεησον . Παντως κομματακι δυσκολο και επικινδυνο μετα τα 40 , οχι αδυνατον , εξωσωματικη ΟΚ .
    Δεν το θέλω και τώρα αμέσως αλλά έχω αρχίσει να αγχώνομαι γιατί μεγαλώνω...άλλωστε μέχρι να γνωρίσεις τον άλλον καλά για να πάρεις μια τέτοια σοβαρή απόφαση χρειάζεται χρόνος, δεν τον γνωρίζεις και σ' ένα μήνα παντρεύεσαι...ναι, είμαι αρκετά άσχημα αλλά ανακουφίζομαι από τις συνεδρίες με την ψυχολόγο μου κι ελπίζω ότι θα συνέλθω σιγά σιγά, άλλαξα και την αγωγή κι είδα κάποια βελτίωση...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  13. #13
    Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    39
    Σιγουρα ειναι πιο επιφοβο κ πιο δυσκολο..πριν καποιους μηνες ειχα παει στο γυναικολογο μου για την καθιερωμενη εξεταση μου..του ειπα λοιπον πως πρωτα ο θεος απο τον αλλο χρονο σκεφτομαστε να κανουμε παιδακι κ τον ρωτησα πραγματα γενικα γιατι ποτε δεν ξερεις ποτε θα συμβει αν ειναι αυτο το χρονο η τον αλλον..μου ειπε λοιπον οτι ειμαι πολυ μικρη (22 χρονων) πραγμα που βοηθαει τρομερα σε μελλοντικη εγκυμοσυνη κ μ ανελησε μεσες ακρες το θεμα της ηλικιας κ πως το αντιμετωπιζουμε καθε στιγμη..μετα τα 35 αν υπαρξει εγκυμοσυνη σε πρωτο παιδι οντως ο κινδυνος αυξανεται..κ για προβληματα κ για απωλειες..οπως οτι οσο περνανε το χρονια ειναι πιο δυσκολη η συλληψη γι'αυτο κ πολλες γυναικες καταφευγουν στην εξωσωματικη γονιμοποιηση...υπαρχουν εξετασεις οπως ειναι η αμνιοπαρακεντηση που μπορεις να δεις απ τον πρωτο μηνα αν το εμβρυο πασχει απο κατι (ακομα και το φυλο του) κ να διακοψεις την εγκυνοσυνη..βεβαια αυτη η εξεταση εχει κινδυνους αποβολης..
    οπως ειπαν κ οι υπολοιποι υπαρχει παρενθετη μητερα,τραπεζα σπερματος,υοθεσια..το πιο σημαντικο απ ολα εινα να εχεις βρει τον σωστο συντροφο γιατι πολλες γυναικες βιαζοντε να προλαβουν το χρονο κ πεφτουν σε λαθος επιλογες...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by Ντεμη View Post
    Σιγουρα ειναι πιο επιφοβο κ πιο δυσκολο..πριν καποιους μηνες ειχα παει στο γυναικολογο μου για την καθιερωμενη εξεταση μου..του ειπα λοιπον πως πρωτα ο θεος απο τον αλλο χρονο σκεφτομαστε να κανουμε παιδακι κ τον ρωτησα πραγματα γενικα γιατι ποτε δεν ξερεις ποτε θα συμβει αν ειναι αυτο το χρονο η τον αλλον..μου ειπε λοιπον οτι ειμαι πολυ μικρη (22 χρονων) πραγμα που βοηθαει τρομερα σε μελλοντικη εγκυμοσυνη κ μ ανελησε μεσες ακρες το θεμα της ηλικιας κ πως το αντιμετωπιζουμε καθε στιγμη..μετα τα 35 αν υπαρξει εγκυμοσυνη σε πρωτο παιδι οντως ο κινδυνος αυξανεται..κ για προβληματα κ για απωλειες..οπως οτι οσο περνανε το χρονια ειναι πιο δυσκολη η συλληψη γι'αυτο κ πολλες γυναικες καταφευγουν στην εξωσωματικη γονιμοποιηση...υπαρχουν εξετασεις οπως ειναι η αμνιοπαρακεντηση που μπορεις να δεις απ τον πρωτο μηνα αν το εμβρυο πασχει απο κατι (ακομα και το φυλο του) κ να διακοψεις την εγκυνοσυνη..βεβαια αυτη η εξεταση εχει κινδυνους αποβολης..
    οπως ειπαν κ οι υπολοιποι υπαρχει παρενθετη μητερα,τραπεζα σπερματος,υοθεσια..το πιο σημαντικο απ ολα εινα να εχεις βρει τον σωστο συντροφο γιατι πολλες γυναικες βιαζοντε να προλαβουν το χρονο κ πεφτουν σε λαθος επιλογες...
    Εν μέρει για την τελευταία σου πρόταση άνοιξα το θέμα, ακριβώς γιατί δεν θέλω να βιαστώ και να κάνω κάποια λάθος επιλογή...
    Έκτρωση πάντως θα μου ήταν πολύ δύσκολο να κάνω, προτιμώ να μην το σκέφτομαι...
    Με βοήθησες πολύ με την απάντηση σου, σ' ευχαριστώ!
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Δεν το θέλω και τώρα αμέσως αλλά έχω αρχίσει να αγχώνομαι γιατί μεγαλώνω...άλλωστε μέχρι να γνωρίσεις τον άλλον καλά για να πάρεις μια τέτοια σοβαρή απόφαση χρειάζεται χρόνος, δεν τον γνωρίζεις και σ' ένα μήνα παντρεύεσαι...ναι, είμαι αρκετά άσχημα αλλά ανακουφίζομαι από τις συνεδρίες με την ψυχολόγο μου κι ελπίζω ότι θα συνέλθω σιγά σιγά, άλλαξα και την αγωγή κι είδα κάποια βελτίωση...


    Καταλαβαινω το αγχος σου , αλλα οπως ειπαν και οι προλαλησαντες , πρωτα πρεπει να γνωρισεις τον υποψηφιο , πραμα το οποιο μπορει να γινει σενα μηνα , μπορει και σε δυο χρονια . Μακαρι να τον γνωρισεις συντομα .

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. sooooooos εγκυμοσύνη???
    By mina@@ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 30
    Last Post: 25-08-2012, 21:55
  2. Αντικαταθλιπτικά και εγκυμοσύνη
    By maria37 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 21-06-2009, 17:27
  3. ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ
    By La_ViTa in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 27-11-2007, 22:50
  4. χάπια και εγκυμοσύνη
    By lizettta in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 28-07-2007, 15:50
  5. ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ ΚΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ
    By PSYCHED in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 31-10-2006, 01:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •