Δεν ξέρω τι να κάνω...?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    4

    Question Δεν ξέρω τι να κάνω...?

    Γεια σας...,

    Γενικά έχω καταστρέψει την ζωή μου και πλέον δεν ξέρω τι να κάνω για να την φτιάξω...Γ αυτό please HELP...!
    Βασικά ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή...

    Είμαι 18 χρονών...Έχω αγοραφοβία και παθαίνω κρίσεις πανικού.Γενικά ζω με ένα μόνιμο άγχος. Αυτός είναι και ο λόγος που σταμάτησα να πηγαίνω σχολείο.((ξέρω..Η μεγαλύτερη χαζομάρα που έχω κάνει ποτέ στη ζωή μου.))....Βασικά η κρίσεις άρχισαν να εμφανίζονται από την 3 γυμνασίου αλλά την πάλεψα και τελείωσα το γυμνάσιο.Τα πράγματα άρχισαν να γίνονται χειρότερα όταν πήγα λύκειο.Η κρίσεις έγιναν πιο συχνές και γινόταν όλο και πιο δύσκολο να το διαχειριστώ.Στην αρχή άρχισα να μην πηγαίνω μια μέρα την εβδομάδα μέχρι που σιγά σιγά μετά τις διακοπές του Πάσχα αποφάσισα να μην ξαναπάω καθόλου.Έχουν περάσει 3 χρόνια κ αν και κάθε χρόνο έλεγα πως θα πάω τελικά δεν τα κατάφερνα.Περνάω όλη την μέρα μου μέσα στο σπίτι. Δυσκολεύομαι να βγω έξω γιατί φοβάμαι πως θα πάθω κρίση.Δεν έχω καμία φίλη.Γενικά δεν θέλω να δένομαι με κανέναν γιατί αν για παράδειγμα θέλουν να βγούμε για έναν καφέ εγώ δεν μπορώ οπότε δεν θέλω κανέναν για να μην τους απογοητεύω...Οπότε προτιμώ να είμαι μόνη μου.Έχω πάει σε ψυχολόγο αλλά δεν βοήθησε πολύ.Πήγαινα 1 Φορά την εβδομάδα για 2 μήνες αλλά μετά τα παράτησα γιατί δεν έβλεπα κάποια αλλαγή και με πίεζαν λίγο κ οι γονείς μου να σταματήσω για οικονομικούς λόγους.Με τους γονείς δεν μπορώ να πω ότι έχουμε κ τις καλύτερες σχέσεις.Γενικά δεν με πίεσαν καθόλου όταν είπα πως θα σταματήσω το σχολείο.Βασικά ζούμε κ σε χωριό οπότε βλέπουν διαφορετικά τα πράγματα.Γενικά δεν αισθάνομαι κ πολύ άνετα να μιλάω μαζί τους γιατί δεν με καταλαβαίνουν.Νομίζω πως κανένας δεν με καταλαβαίνει...,κανένας δεν μπορεί να καταλάβει πως είναι να ζεις χωρίς κανένα σκοπό...Να ξυπνάς το πρωί και να κάθεσαι όλη μέρα χωρίς να έχεις κάτι να κάνεις.Γ αυτό αποφάσισα να ζητήσω την βοήθεια σας γιατί δεν αντέχω πλέον...Δεν ξέρω τι να κάνω.Δεν υπάρχει τρόπος να διορθώσω τα πράγματα...Όποιος έχει καμία συμβουλή ας βοηθήσει...!


    Ευχαριστώ.... :confused:

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    319
    Πρώτα απ' όλα κακως χαλάς τις φιλίες σου. Οι φίλοι για αυτό υπάρχουν. Για να καταλαβαίνουν και να βοηθούν. Το να μένεις μονη σου χειροτερεύει τα πράγματα. Το ότι οι γονείς σου δεν καταλαβαίνουν δεν είναι πρωτάκουστο. Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις παρουσιάζουν άρνηση γιατι δεν θέλουν να το πιστέψουν ότι το δικό τους παιδί έχει ψυχολογικό πρόβλημα. Το θέμα ειναι ότι πρέπει να πας σε έναν ειδικό. Ίσως σε ένα ψυχίατρο αρχικά να βοηθηθεις με κάποια θεραπεία. Να πηγαίνεις τουλάχιστον μια φορά τον μήνα να σε βλέπει γιατι καταλαβαίνω ότι τέσσερις επισκέψεις κοστίζουν. Να ξέρεις ότι δεν είσαι μονη σου. Πολυ κόσμος εδω έχει το ίδιο ακριβως πρόβλημα με σένα. Όπως κι εγώ. Μην ξεχνάς ότι μπορείς να γίνεις καλά και όσο για το σχολείο μην σε απασχολεί. Εφόσον έχεις τέτοιο πρόβλημα όσα πτυχία και να είχες δεν βοηθούσε.
    real eyes realise real lies

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    4
    Βασικά δεν έχω φίλους γιατί αυτοί που είχα δεν μ στάθηκαν και πλέον μ είναι δύσκολο να κάνω καινούργιους γιατί πολύ απλά που να τους βρω...? Όλη μέρα είμαι κλεισμένη στο σπίτι...Τώρα όσον αφορά το θέμα του ψυχίατρου δεν γίνεται γιατί δεν θέλω να επιβαρύνω οικονομικά τους γονείς μ...

    Ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια... :D <3

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    319
    Μπορείς να κλείσεις ραντεβού στα εξωτερικά γιατρειά δημοσιου νοσοκομείου. Δεν πληρώνεις.
    real eyes realise real lies

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    4
    ok....Θα το ψάξω...!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    320
    Γεια σου. Απο οσο γνωριζω οι κρισεις πανικου ειναι συσσωρευμενο αγχος που...σκαει αποτομα και συμβαινει αυτο. Φυσικα λογικα θα υπαρχουν και αλλες παραμετροι. Καλο θα ειναι βεβαια να κανεις οτι σου πει ο γιατρος και σιγουρα να μην το σκεφτεσαι ολη την ωρα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    320
    Μολις διαβασα οτι δεν θελεις να επιβαρυνεις τους γονεις σου οικονομικα. Ψαξε το κοντινοτερο Κεντρο Ψυχικης Υγειας στην περιοχη σου. Εχουν καλους γιατρους και ειναι δωρεαν.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    4
    Να σας πω την αλήθεια δεν είχα κ πολύ εμπιστοσύνη στους ψυχιάτρους του νοσοκομείου αλλά εάν το προτείνετε θα το ψάξω...δωρεάν είναι έτσι κ αλλιώς ...δεν έχω τίποτα να χάσω...!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Νίνα καλωσήρθες στο φόρουμ,
    δυστυχώς ή ευτυχώς, όπου η ψυχοθεραπεία δεν βοηθάει έρχεται ο ψυχίατρος.

    Και εγώ, όπως και πολλά μέλη εδώ μέσα, έχω περάσει τα ίδια απλά σε λίγο μεγαλύτερη ηλικία.
    Εμένα οι πανικοί μου άρχισαν στα 18 ως αποτέλεσμα χρόνιου άγχους-κατάθλιψης.
    Στο λύκειο δεν είχα φίλους πλην 1-2 άτομα που όμως δεν καταλάβαιναν.

    Δυστυχώς οι περισσότεροι όταν τους ανοιχτείς κουράζονται και απομακρύνονται.
    Ακόμα και σήμερα ελάχιστα άτομα με καταλαβαίνουν και αυτοί γιατί έτυχε να γνωρίσω άτομα τα οποία έχουν περάσει τα ίδια με εμένα και έτσι καταλαβαίνουν.

    Κάποιος που δεν έχει περάσει κάτι παρόμοιο δεν πρόκειται να καταλάβει.
    Οι γονείς δυστυχώς πάντα θα είναι σε άρνηση και μόνο χειρότερα μας κάνουν.
    Σκέψου οι δικοί μου δεν ήθελαν καν να ακούσουν και αρνούνταν να καταλάβουν ενώ ήταν εμφανέστατο το ότι είχα θέμα.
    Αποτέλεσμα να τρέχω μόνος μου σε γιατρούς και ψυχολόγους χωρίς να έχουν ιδέα.

    Ψυχίατρο μπορείς να δεις δωρεάν ειδικά αν είσαι ασφαλισμένη από τους γονείς σου αλλά και αν δεν είσαι μπορείς να ασφαλιστείς στο ΙΚΑ ως άνεργος νέος...
    Γενικά σε νοσοκομείο οι ασφαλισμένοι στα εξωτερικά από ότι θυμάμαι πληρώναν 5€ ενώ αν βρεις ψυχίατρο με τον εοπυυ σε εξωτερικό ιατρείο δε θα πληρώσεις τίποτα.

    Από γονείς μην περιμένεις υποστήριξη δυστυχώς και για μένα όσο λιγότερα ξέρουν τόσο το καλύτερό γιατί μερικοί μόνο χειρότερα τα κάνουν με το να σε χαρακτηρίζουν υπερβολικό, ηλίθιο, τεμπέλη ή δε ξέρω γω τι άλλο...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Νίνα καλωσήρθες στο φόρουμ,
    δυστυχώς ή ευτυχώς, όπου η ψυχοθεραπεία δεν βοηθάει έρχεται ο ψυχίατρος.

    Και εγώ, όπως και πολλά μέλη εδώ μέσα, έχω περάσει τα ίδια απλά σε λίγο μεγαλύτερη ηλικία.
    Εμένα οι πανικοί μου άρχισαν στα 18 ως αποτέλεσμα χρόνιου άγχους-κατάθλιψης.
    Στο λύκειο δεν είχα φίλους πλην 1-2 άτομα που όμως δεν καταλάβαιναν.

    Δυστυχώς οι περισσότεροι όταν τους ανοιχτείς κουράζονται και απομακρύνονται.
    Ακόμα και σήμερα ελάχιστα άτομα με καταλαβαίνουν και αυτοί γιατί έτυχε να γνωρίσω άτομα τα οποία έχουν περάσει τα ίδια με εμένα και έτσι καταλαβαίνουν.

    Κάποιος που δεν έχει περάσει κάτι παρόμοιο δεν πρόκειται να καταλάβει.
    Οι γονείς δυστυχώς πάντα θα είναι σε άρνηση και μόνο χειρότερα μας κάνουν.
    Σκέψου οι δικοί μου δεν ήθελαν καν να ακούσουν και αρνούνταν να καταλάβουν ενώ ήταν εμφανέστατο το ότι είχα θέμα.
    Αποτέλεσμα να τρέχω μόνος μου σε γιατρούς και ψυχολόγους χωρίς να έχουν ιδέα.

    Ψυχίατρο μπορείς να δεις δωρεάν ειδικά αν είσαι ασφαλισμένη από τους γονείς σου αλλά και αν δεν είσαι μπορείς να ασφαλιστείς στο ΙΚΑ ως άνεργος νέος...
    Γενικά σε νοσοκομείο οι ασφαλισμένοι στα εξωτερικά από ότι θυμάμαι πληρώναν 5€ ενώ αν βρεις ψυχίατρο με τον εοπυυ σε εξωτερικό ιατρείο δε θα πληρώσεις τίποτα.

    Από γονείς μην περιμένεις υποστήριξη δυστυχώς και για μένα όσο λιγότερα ξέρουν τόσο το καλύτερό γιατί μερικοί μόνο χειρότερα τα κάνουν με το να σε χαρακτηρίζουν υπερβολικό, ηλίθιο, τεμπέλη ή δε ξέρω γω τι άλλο...

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    να εχεις καταστρεψει τη ζωη σου αποο τα 18 λιγο δυσκολο μου φαινεται απλα τα βλεπεις ολα ετσι επιδη αυτο που λες σχετιζεται με το οτι γραφεις οτι δε σε καταλαβαινει κανενας.. αρα θα πρεπει να ψαξεις να βρεις ανθθρωπους να σε καταλαβαινουν δε γινεται να σαι μονη μου συνεχεια καμια μερα θα θυμιθεις αυτο που σου λεω.. στην αρχη οοταν ειμαστε 18 μας φαινετε πιο ευκολο να πιστεψουμε οτι θα ζησουμε μονοι αλλα τη πορεια τη ζωης μας ερχονται γεγονοτα που αυτο το αναττρρεπουν.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Τι νιωθεις δηλαδη μπροστα σε κοσμο?

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    8
    παιδια μη τα παρατατε..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Πρεπει να εξηγεις σε καποιους φιλους το προβλημα σου για μην γινονται παρεξηγήσεις. Οχι ομως να γινεται το κυριως θεμα οποτε βγαινετε βολτα.

Similar Threads

  1. Δεν ξερω γιατι μου το κανω..αλλα το κανω και ειναι κουραστικο!
    By Μητσάκος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 10-12-2020, 18:20
  2. Ξέρω τί έχω, δεν ξέρω τι να κάνω!
    By lamda in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 14-06-2016, 23:21
  3. Δεν ξέρω τι να κάνω...
    By papakii in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 26
    Last Post: 12-08-2013, 05:32
  4. Δεν ξέρω τι να κάνω....
    By YODA in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 25
    Last Post: 14-07-2012, 00:48
  5. Δεν ξέρω τι να κάνω...
    By ntakman in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 31
    Last Post: 21-08-2007, 20:25

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •