ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθηνα
    Posts
    375

    ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ

    Γνωρίζει κάποιος/α κάτι σχετικό?Αν για παράδειγμα μια κοπέλα που πάσχει από χρόνια κατάθλιψη και ακολουθεί συντηρητική αγωγή,θα είναι ασφαλές να κάνει παιδιά?
    Και αν ναι,υπάρχει περίπτωση να υποφέρει αρκετά,δηλαδή να έχει ξανά καταθλιπτικό επεισόδιο κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης? (δεδομένου ότι έχει σταματήσει την θεραπεία).
    Προσωπικές εμπειρίες και ιατρικές απόψεις ενδιαφέρουν άμεσα!
    Ευχαριστώ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    334
    Φρονο οτι ο τιτλος του θεματος ειναι καπος παραπλανιτικος. Θα προτινα να τον εκανες \"Γυναικες με καταθλιψη κι εγκυμοσυνη\" ή καπος ετσι.


    Απο,τι εχο ακουσι, νομιζο οτι η περιφιμι \"επιλοχειος καταθλιψη\" δεν ινε παρα η τομη του αγχους της γυναικας καθος σινιδιτοποιη το νεο ρολο που ανελαβε (ο ρολος του αντρα αλαζει πολι λιγοτερο με την ελεφσι του παιδιου), με την πιθανι αισθηση του \"που πιγα κι εμπλεξα\", ιδιος αν ο σιντροφος τις δεν ινε ο ιδανικος (κατι σαν εμενα ασ πουμε).

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    121
    la vita μακάρι να ήξερα. Μόνο αισιόδοξες μπορούμε να είμαστε. Εξάλλου η περιοδος της πρώτης εγκυμοσύνης μου 9 χρόνια πριν όταν η λέξη κατάθλιψη μου ήταν άγνωστη ήταν από τις πιο όμορφες της ζωής μου. Υπήρξα πργαμτικά ευτυχισμένη ότνα ήμουν έγκυος. Για΄τι να μην είμαι λοιπόν και σε μία δευτερη εγκυμοσύνη. Αυτό που έχω βάλει σαν κανόνα είναι η κατάθλιψη να μην με εμποδίζει να ζήσω φυσιολογικά, όσο γίνεται και όπως γίνεται. Και πολύ περισσότερο να ζήσω την χαρά ενός ακόμη παιδιού μέσα στην αγκαλιά μου.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθηνα
    Posts
    375
    Originally posted by kanenas
    Φρονο οτι ο τιτλος του θεματος ειναι καπος παραπλανιτικος. Θα προτινα να τον εκανες \"Γυναικες με καταθλιψη κι εγκυμοσυνη\" ή καπος ετσι.


    Απο,τι εχο ακουσι, νομιζο οτι η περιφιμι \"επιλοχειος καταθλιψη\" δεν ινε παρα η τομη του αγχους της γυναικας καθος σινιδιτοποιη το νεο ρολο που ανελαβε (ο ρολος του αντρα αλαζει πολι λιγοτερο με την ελεφσι του παιδιου), με την πιθανι αισθηση του \"που πιγα κι εμπλεξα\", ιδιος αν ο σιντροφος τις δεν ινε ο ιδανικος (κατι σαν εμενα ασ πουμε).
    Δεν μιλάω για επιλόχειο κατάθλιψη,αλλά το αν και πόσο μπορεί να υποφέρει μια γυναίκα με ιστορικό κατάθλιψης όταν μείνει έγκυος.
    Η επιλόχειος κατάθλιψη είναι αφού γεννηθεί το παιδί

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    La Vita,εγω θα σου έλεγα πως ναι, ειναι ασφαλές...γιατί να μην ειναι? ειναι λιγο σαν να ρωτάς: μπορει να ερωτεύεται? μπορει να ρισκάρει? μπορει να ζει? εξαρτάται ποια ειναι η πιο δυνατή σου αναγκη, η πιο εντονη σου επιθυμια που θα επισκιασει τους φόβους σου...

    Τέλος η κατάθλιψη ήρθε για να μεινει?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    334
    Originally posted by La_ViTa
    Δεν μιλάω για επιλόχειο κατάθλιψη,αλλά το αν και πόσο μπορεί να υποφέρει μια γυναίκα με ιστορικό κατάθλιψης όταν μείνει έγκυος.
    Ρε Λαβ, καταλαβα τι ενοουσες. Ομως, θεωρησα πως ο τιτλος της καταχωρησης σου ειναι παραπλανητικος, καθοτι μοιαζει ισως να παραπεμπει στην επιλοχειο. Ε, με την ευκαιρια, αναφερθηκα κι εγω στην επιλοχειο (= μια κ βρικαμε παπα κλπ.)

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    2
    La Vita νομίζω πως δεν μπορείς να προβλέψεις κάτι τέτοιο. Μπορεί να πέσεις σε κατάθλιψη κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, μπορεί και όχι. Τουλάχιστον αφού έχεις ένα ιστορικό μπορείς να καταλάβεις τα συμπτώματα της εγκυμοσύνης νωρίς και να απευθυνθείς στον ψυχολόγο σου.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθηνα
    Posts
    375
    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.Το έχω συζητήσει με τον γιατρό μου και μου είπε ότι εφόσον σκέφτομαι να μείνω έγκυος θα πρέπει να σταματήσω την θεραπεία συντήρησης που κάνω.Αυτό που φοβάμαι πιο πολύ είναι ότι μπορεί να πέσω σε κατάθλιψη όσο είμαι έγκυος και να κινδυνεύει η υγεία του παιδιού μου.Δεν με πειράζει αν ταλαιπωρηθώ εγώ λίγο.
    Αναρωτιέμαι για όλα αυτά έπειτα από μια σχετική κουβέντα που είχα με τον σύντροφο μου,ο οποίος ανησυχεί εξίσου

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    121
    la vita σου έυχομαι γρήγορα να έχεις το παιδάκι που επιθυμείς με όλη μου την καρδιά και μην ανησυχείς για τιποτα

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •