Μια ερώτηση περί θρησκείας για όποιον γνωρίζει...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 44
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390

    Μια ερώτηση περί θρησκείας για όποιον γνωρίζει...

    Θέλω να επιβεβαιώσω κάτι, νοσηλευτής μια φορά μου είχε πει ότι οι αυτόχειρες πλέον θεωρούνται κι από την εκκλησία ψυχικά ασθενείς και διαβάζονται κανονικά στην κηδεία τους με μια επιπλέον ευχή για συγχώρεση καθώς η αυτοκτονία θεωρείται ίσως η μεγαλύτερη αμαρτία...γνωρίζει κανείς άλλος σχετικά; Ευχαριστώ!
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,206
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Θέλω να επιβεβαιώσω κάτι, νοσηλευτής μια φορά μου είχε πει ότι οι αυτόχειρες πλέον θεωρούνται κι από την εκκλησία ψυχικά ασθενείς και διαβάζονται κανονικά στην κηδεία τους με μια επιπλέον ευχή για συγχώρεση καθώς η αυτοκτονία θεωρείται ίσως η μεγαλύτερη αμαρτία...γνωρίζει κανείς άλλος σχετικά; Ευχαριστώ!
    Σκέφτεσαι να αυτοκτονήσεις;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by Diana1982 View Post
    Σκέφτεσαι να αυτοκτονήσεις;
    Όχι, τουλάχιστον προς το παρόν αλλά νιώθω την ανάγκη να ξέρω γιατί αυτή η απορία ήταν κάτι που με βασάνισε στις προηγούμενες απόπειρες μου...όσο περίμενα να πεθάνω σκεφτόμουν κι ότι θα με θάψουν σαν το σκυλί χωρίς τελετή κι αυτό με πλήγωνε επιπλέον...κι έχω επηρεαστεί κι από την αυτοκτονία του Βαγγέλη Γιακουμάκη, γι' αυτό κάνω τέτοιες μακάβριες σκέψεις αυτές τις μέρες...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,206
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Όχι, τουλάχιστον προς το παρόν αλλά νιώθω την ανάγκη να ξέρω γιατί αυτή η απορία ήταν κάτι που με βασάνισε στις προηγούμενες απόπειρες μου...όσο περίμενα να πεθάνω σκεφτόμουν κι ότι θα με θάψουν σαν το σκυλί χωρίς τελετή κι αυτό με πλήγωνε επιπλέον...κι έχω επηρεαστεί κι από την αυτοκτονία του Βαγγέλη Γιακουμάκη, γι' αυτό κάνω τέτοιες μακάβριες σκέψεις αυτές τις μέρες...
    Εχεις σκεφτεί να πας να δουλέψεις;
    Και σαν καθαρίστρια να δουλέψεις είναι μία αξιοπρεπής δουλειά και θα σου περάσουν πολλά από τα προβλήματα για να μη σου πω όλα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by Diana1982 View Post
    Εχεις σκεφτεί να πας να δουλέψεις;
    Και σαν καθαρίστρια να δουλέψεις είναι μία αξιοπρεπής δουλειά και θα σου περάσουν πολλά από τα προβλήματα για να μη σου πω όλα.
    Φυσικά και το έχω σκεφτεί, δούλευα 10 χρόνια αλλά απολύθηκα κι εγώ λόγω της κρίσης όμως υπάρχει μια πιθανότητα να ξαναγυρίσω...αυτό περίμενα τόσο καιρό και δεν έψαχνα για άλλη δουλειά όμως επειδή πρέπει να περιμένω κι άλλο για να δω αν θα γίνει, κάπου έχω κουραστεί μέσα στο σπίτι και σκέφτομαι να ψάξω και για κάτι άλλο έστω προσωρινό...όχι όμως τώρα αμέσως γιατί η μαμά μου τη Δευτέρα θα κάνει μια επέμβαση και λογικά θα χρειαστεί βοήθεια για κάποιο καιρό...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,206
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Φυσικά και το έχω σκεφτεί, δούλευα 10 χρόνια αλλά απολύθηκα κι εγώ λόγω της κρίσης όμως υπάρχει μια πιθανότητα να ξαναγυρίσω...αυτό περίμενα τόσο καιρό και δεν έψαχνα για άλλη δουλειά όμως επειδή πρέπει να περιμένω κι άλλο για να δω αν θα γίνει, κάπου έχω κουραστεί μέσα στο σπίτι και σκέφτομαι να ψάξω και για κάτι άλλο έστω προσωρινό...όχι όμως τώρα αμέσως γιατί η μαμά μου τη Δευτέρα θα κάνει μια επέμβαση και λογικά θα χρειαστεί βοήθεια για κάποιο καιρό...
    Εντάξει δεν διαφωνώ με αυτά που λες,προφανώς είναι δύσκολες οι καταστάσεις κυρίως στην Ελλάδα,αλλά και σε όλο τον κόσμο.
    Απλά θα κάνεις υπομονή,όπως κάνουμε όλοι μας.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Είναι καθαρά θέμα του παπά.. Είναι κάποιοι που δεν δέχονται να κηδέψουν αυτόχειρα και κάποιοι πιο λογικοί που το κάνουν.
    Είναι μια απο τις παπαδιστικες αηδιες που μισώ αφάνταστα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by Diana1982 View Post
    Εντάξει δεν διαφωνώ με αυτά που λες,προφανώς είναι δύσκολες οι καταστάσεις κυρίως στην Ελλάδα,αλλά και σε όλο τον κόσμο.
    Απλά θα κάνεις υπομονή,όπως κάνουμε όλοι μας.
    Εννοείται αυτό Ντιάνα...έτσι κι αλλιώς δεν έχουμε κι άλλη επιλογή, μόνο την ελπίδα για το καλύτερο...ελπίζω να συνεχίσω να σκέφτομαι έτσι...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Είναι καθαρά θέμα του παπά.. Είναι κάποιοι που δεν δέχονται να κηδέψουν αυτόχειρα και κάποιοι πιο λογικοί που το κάνουν.
    Είναι μια απο τις παπαδιστικες αηδιες που μισώ αφάνταστα.
    Κι εγώ το μισώ αυτό κι ας πιστεύω γενικά (το λέω έτσι γιατί τελευταία έχει κλονιστεί λίγο η πίστη μου)...
    Και δηλαδή στην περίπτωση που δε δεχτεί ο παπάς απλά σε θάβουν χωρίς τη λειτουργία;
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,755
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Κι εγώ το μισώ αυτό κι ας πιστεύω γενικά (το λέω έτσι γιατί τελευταία έχει κλονιστεί λίγο η πίστη μου)...
    Και δηλαδή στην περίπτωση που δε δεχτεί ο παπάς απλά σε θάβουν χωρίς τη λειτουργία;

    τι σημασια εχει;; ο χριστος και η παναγια θα σε συγχωρεσουν αλλα θα τους στεναχορισεις αφανταστα

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,647
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Κι εγώ το μισώ αυτό κι ας πιστεύω γενικά (το λέω έτσι γιατί τελευταία έχει κλονιστεί λίγο η πίστη μου)...
    Και δηλαδή στην περίπτωση που δε δεχτεί ο παπάς απλά σε θάβουν χωρίς τη λειτουργία;

    ε, προφανως ΝΑΙ. τι αλλο να σε κανουν? να σε πεταξουν στα σκουπιδια? δεν προβλεπονται αλλες διαδικασιες για τις σορους εκτος απο την ταφη στην ελλαδα, προς το παρον..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    τι σημασια εχει;; ο χριστος και η παναγια θα σε συγχωρεσουν αλλα θα τους στεναχορισεις αφανταστα
    Έχει σημασία γιατί αν συνέβαινε εφόσον είμαι χριστιανή και πιστεύω στο Θεό (παρόλο το ταρακούνημα μου) θα ήθελα να ταφώ σύμφωνα με τη θρησκεία μου...
    Πάντως πραγματικά δεν σκέφτομαι να κάνω κάτι τέτοιο τώρα απλά μου έρχονται διάφορες σκέψεις στο μυαλό κι από το παρελθόν, την τελευταία φορά παρατρίχα τη γλίτωσα χάρη στους γιατρούς κι επίσης αναρωτιέμαι κι αν αυτό το παιδί το διαβάσανε όπως έπρεπε...ίσως μερικοί να μου πείτε "τί σε νοιάζει;"...Για κάποιο λόγο με νοιάζει, με έχει αγγίξει βαθύτατα η όλη ιστορία...κι επίσης νιώθω κάποιες τύψεις όταν σκέφτομαι τις προηγούμενες απόπειρες μου...
    Επίσης πιστεύεις αλήθεια ότι θα με συγχωρούσαν;
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ε, προφανως ΝΑΙ. τι αλλο να σε κανουν? να σε πεταξουν στα σκουπιδια? δεν προβλεπονται αλλες διαδικασιες για τις σορους εκτος απο την ταφη στην ελλαδα, προς το παρον..
    Ναι αλλά εγώ θέλω και τη θεία λειτουργία...
    Ουφ, πρέπει να πάω να εξομολογηθώ κάποια στιγμή...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  14. #14
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Κανονικοτατη τελετή του έκαναν κυκνε.. Εντάξει αυτό συνέβαινε παλιότερα και ιδιαίτερα σε χωριά.
    Τώρα δεν συμβαίνει αυτό.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Κανονικοτατη τελετή του έκαναν κυκνε.. Εντάξει αυτό συνέβαινε παλιότερα και ιδιαίτερα σε χωριά.
    Τώρα δεν συμβαίνει αυτό.
    Αυτό μπορώ να πω πως με ικανοποιεί κάπως γιατί το να με χαροποιήσει δεν είναι δυνατόν...
    Αλλά μήπως έχεις κάποια ιδέα πώς να διαχειριστώ τις ενοχές μου τόσο για το παρελθόν όσο και για τις κακές σκέψεις που κάνω μερικές φορές;
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Ερωτηση περι ερωτικου για φιλη
    By λιλιουμ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 17
    Last Post: 14-08-2014, 12:00
  2. ερωτηση περι αγαπης..
    By ella2 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 15
    Last Post: 21-02-2012, 00:09
  3. Ερώτηση περί σχολείου
    By grigor in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 10
    Last Post: 28-01-2011, 23:58
  4. Περι γνωσεων ερωτηση.
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 32
    Last Post: 02-05-2010, 16:13
  5. περι αντικαταθληπτικου απλη ερωτηση....
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 16-06-2009, 08:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •