Η ΣΧΕΣΗ ΜΟΥ ΤΟΝ ΠΡΩΗΝ !
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1

    Question Η ΣΧΕΣΗ ΜΟΥ ΤΟΝ ΠΡΩΗΝ !

    Καλησπέρα , σε όλα τα μέλη!! Έχω ένα σοβαρό θέμα- προβληματισμό . Αν μπορούσε να μου απαντήσει κάποιος με σαφήνεια θα με "λύτρωνε" από πολλές περιττές σκέψεις. Λοιπόν τα δεδομένα μου είναι αυτά. Όπως έχω πει είμαι ψυχαναγκαστική από τα 13. Σχέσεις ερωτικές δεν είχα πολλές. Η πρώτη μου ήταν 3, 5 χρόνια. Αυτή σχολική από το γυμνάσιο μέχρι το λύκειο. (Σημειώνω πως στην σχέση αυτή δεν περιλαμβανόταν sex.) Η δεύτερη σχέση μου ήταν στο 1ο έτος των σπουδών μου. Το 2009 . Αυτή η σχέση ήταν ολοκληρωμένη.
    Και στις δύο , είχα τα ψυχαναγκαστικά μου, τελετουργικά ,σκέψεις παράλογες και μία τάση κρυφτού να μην το καταλάβουν. Σε καμία από τις δύο , δεν θα με χαρακτήριζα ερωτευμένη. Ερωτεύτηκα πρώτη φορά στα 23 μου κι ενώ βρισκόμουν στην αρχή της ψυχοθεραπείας μου. Εκεί που λίγο , άρχισα να προσανατολίζομαι.
    Στις 2 προηγούμενες σχέσεις μου ο ένας με κεράτωνε αλλά δεν τον χώριζα (έλεγα πώς μου αξίζει αυτό) και στην άλλη με χώρισε πάλι αυτός, ο δεύτερος. . Αν και ήθελα να χωρίζω εγώ, έμενα γιατί νόμιζα μου αξίζει.
    Με το πρώτο αγόρι μου , δεν έχουμε σχέσεις πλην των τυπικών. Ο δεύτερος αυτός του 2009, έχει μια τάση να βρίσκεται στην ζωή μου.
    Να εξηγήσω, αρχικά ναι μένω σε μία πόλη που ο ένας αδιαμφισβήτητα θα πέσει στον άλλον. Ναι οι παρέες σε μια μικρή πόλη είναι , επίσης γνωστές και υπάρχουν και οι συνδετικοί κρίκοι.
    Σε ότι αφορά όμως αυτό το παιδί. Έγινε το εξής . Ήμασταν μαζί περίπου 1 χρόνο. Από το 2010 μέχρι το 2013 , δεν είχαμε καμία επαφή πλην των τυπικών . Από τότε που έκανα σχέση , το 2013 . Έχει γίνει σχεδόν ενοχλητικός. Αρχικά το έπαιζε cool και χαρούμενος για την σχέση μου. (Βλέπετε κι αυτή σχέση μου είναι από την ίδια πόλη.)Έπειτα έχει γίνει πολύ επιθετικός τα 2 τελευταία χρόνια μαζί μου. Δεν χάνει ευκαιρία να με προσβάλλει να με με μειώνει και να με περιμένει τέλος πάντων στην γωνία. Μετά από κάποιους μήνες που έκανα σχέση, έκανε κι αυτός.Χάρηκα !
    Γιατί όμως μου φέρεται έτσι μια εξήγηση ? Ενώ πέρασαν χρόνια πολλά , χρόνια που δεν είχαμε επικοινωνία στα ξαφνικά γίνεται έτσι. Με προσβάλλει , από μόνος του μιλάει για την τότε σχέση μας , και πόσο έχει μετανιώσει. Είναι πολύ επικριτικός με εμένα. Με το αγόρι μου, από την άλλη μόνο που δεν του έχει φιλήσει τα πόδια. "Τόσο που τον αγαπάει" .
    Γιατί γίνεται αυτό? 'Έχω κάνει κάτι κακό? Πρέπει να υπομένω στις προσβολές του? :confused::confused:

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,781
    Κανετε ολοι μαζι παρεα πρωην και νυν;

  3. #3
    Kerasi!! Χαίρομαι που ξαναμιλάμε.. :) Όχι δεν κάνουμε παρέα όλοι μαζί. Ήμασταν παλιά όλοι συμμαθητές. Στο λύκειο. Μετά φύγαμε για σπουδές.
    Με τον πρώην μου κι εγώ (αν αφήσουμε , την σχέση στην άκρη) και ο φίλος μου και πριν και τώρα , έχουμε απλά ένα "γεια". Εγώ από πλευράς μου , έκοψα κι αυτό το "γεια" , εξ' αιτίας της επίθεσης του πρώην μου.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,781
    Aυτα που λες οτι λεει για τη σχεση σας την παλια, οτι σε προσβαλει, οτι επιδοκιμαζει το αγορι σου κλπ που γινονται αφου δεν κανετε παρεα; δε το καταλαβαινω.

  5. #5
    Θα σου εξηγήσω.. Παρέα δεν κάνουμε. Χριστούγεννα Πάσχα και καλοκαίρι που μαζευόμαστε , στην πόλη μας. Θα έρθει να πει "γεια" , πετάει και την μπηχτή του. Επιπλέον το άλλο "μαγικό"μέρος που θα μου σούρει όλα τα παραπάνω , που ανέφερα, είναι στο facebook . Δεν είμαστε fb φίλοι, αλλά θα μου στείλει μήνυμα εκεί. Μετά κάνει block μετά ξε-block λες και είμαστε 15 χρονών.
    Και σε κάθε μήνυμα του, φροντίζει ή να μου μιλάει για την τότε σχέση μας, και πόσο μετάνιωσε . Όταν οι απαντήσεις μου είναι μονολεκτικές τύπου "οκ" ή "σεβαστό" , απαντάει με κατεβατά.. ή σε άλλα μηνύματα του αφήνει υπονοούμενα ότι μαθαίνει νέα μου.
    Κατάλαβες? Θέλεις να εξηγήσω κάτι επιπλέον?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,781
    Nαι καταλαβα. Πριν σου πω τι πιστευω να σε ρωτησω στα κατεβατα στο φβ τι σου λεει;

  7. #7
    Ναι . Λοιπόν στα τελευταία μηνύματα μου λέει ότι ήμουν πολλή κοντή για τα γούστα του (??) , του απάντησα "οκ". Σε άλλο μου λέει ότι τον παρακαλούσα όταν χωρίσαμε του απάντησα "ναι , το έκανα ,αλλά , τώρα έχουν αλλάξει τα πράγματα" . Μου είπε ότι βαρέθηκε να μου μιλάει "του απάντησα"οκ" . Μου είπε , ότι , στο fb κοινοποιώ μπλούζες του . Του απάντησα- ρώτησα "αν είναι βλαμμένος". Επίσης μου είπε ότι είμαι πολλή χαζή για να είμαι δικηγόρος. Του απάντησα "οκ" .

  8. #8
    Όταν βρισκόμαστε από κοντά κι ενώ είναι δίπλα η κοπέλα του (!!!) άλλες φορές την φιλά επιδεικτικά , άλλες φορές έρχεται και μου μιλάει , με σκοπό να με μειώσει.
    Τί είναι αυτό ?
    Παλιά να σημειώσω με έβριζε και ζήταγα συγνώμη. Μετά την ψυχοθεραπεία, απαντάω κάπως "τσαμπουκαλεμένα"... :confused:

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,781
    Μαλιστα. Λες κατεβατα και πηγε το μυαλο μου οτι σου στελνε εκθεσεις εκτος απο τους πιο συντομους διαλογους που περιγραφεις. Ενα τελευταιο πριν απαντησω στον αρχικο σου προβληματισμο, γιατι χωρισατε με το παιδι αυτο;

  10. #10
    Κατεβατά είναι απλά γράφω την ουσία , δεν ξέρω αν επιτρέπεται, να τα γράψω αυτολεξεί. Επίσης ζητάει να τον αποκαλώ κύριε+επώνυμό του. Η ψυχολόγος μου όταν κάναμε ψυχανάλυση κάποιο διάστημα και της έδωσα όλα τα ραβασάκια γράμματα του (μέσα στην σχέση μας και μετά) τον χαρακτήρισε ως ωραιομανή.
    Δεν χάνει ευκαιρία να κάνει επίδειξη δύναμης , και να μου λέει χωρίς να τον ρωτάω (γενικά δεν τον ρωτούσα-ρωτάω) ότι είναι πολύ καλύτερα τώρα. Εγώ επειδή είμαι φύσει ενοχική, χαίρομαι ειλικρινά στην ιδέα ότι είναι καλύτερα τώρα.
    Σε ότι αφορά τον χωρισμό μας.Με χώρισε μετά από 9 μήνες περίπου. Του είπα ότι κρέμεται από τον πατέρα του αλλά με τρόπο υβριστικό (δεν μπορώ να γράψω τί ακριβώς του είπα , απαγορεύεται από το forum) . Μετά από κάποιες ώρες με χώρισε. Μετά από κάποιες ημέρες τότε, μου είπε ότι δεν πάει άλλο. Μου είπε κατά λέξη "οι δρόμοι μας είναι διαφορετικοί, μονόδρομος " κάτι τέτοιο . Το σημαντικό όμως είναι (και λίγο αστείο μαζί) , τον μονόλογο-αιτιολογία , που με χωρίζει τον είχα δει στα "Φιλαράκια" , όταν ο Τζόι προσπαθούσε να κλέψει το προφιτερόλ από μία γκόμενα.
    Αυτό!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,781
    Χριστινα βλεπω καλη καλη αλλα τα λες και συ τα ''γαλλικα'' σου!:p
    Λοιπον για να γυρισουμε στο αρχικο σου ερωτημα, πιστευω ακραδαντα οτι το παιδι αυτο σε θελει ακομα, σε γουσταρει, θα θελε να τα ξαναβρειτε. Εκ πρωτης οψεως αυτο μπορει να φαινεται αντιφατικο επειδη σε προσβαλει, αλλα για μενα ολα αυτα που κανει καταδεικνυουν με τον πιο ευγλωττο τροπο οτι υπαρχει συναισθημα μεσα του, διαφορετικα θα εβλεπες αδιαφορια και τυπικοτητα απ την πλευρα του. Ακομα λοιπον και οταν εχεις χωρισει και βλεπεις ο αλλος να βγαζει κακια, δε σημαινει οτι σε αποστρεφεται αλλα ισα ισα οτι ασχολειτα κι οτι τον καιει. Εσυ απ οτι βλεπω εισαι πολυ ευτυχισμενη με το φιλο σου, οποτε δεν εχεις λογους να γυρνας στο παρελθον. Δεν εχει σημασια οτι περασαν χρονια απο τοτε που χωρισατε, τα συναισθηματα ειδικα στο κομματι των πρωην ειναι ατιμα. Το λεει κι ο ιδιος αλλωστε, οτι μετανιωσε που χωρισατε.

  12. #12
    kerasi , αυτό όμως που κάνει , με στεναχωρεί και με πνίγει. Με προσβάλει συνέχεια όπου βρεθεί κι όπου σταθεί. Με θεωρεί τα πάντα που υπάρχουν σε βρισιές. Αναρωτιέμαι αν είμαι τόσο σκατάνθρωπος. Αν είμαι τόσο κακιά , τόσο άχρηστη ακόμη και τόσο άσχημη όσο με χαρακτηρίζει. Τι θα με συμβούλευες να κάνω ?

  13. #13
    Δεν μετάνιωσε που χωρίσαμε , μου είπε ότι μετάνιωσε που ήταν μαζί μου και συνέχισε λέγοντας ότι είμαι πολλή κοντή για τα γούστα του . Αυτό το έγραψε , αυτολεξεί.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,781
    Ναι σ αυτο το σημειο εχεις δικιο, μου διεφυγε.. Τα υπολοιπα που σου λεω ισχυουν. Σε θελει πισω, ας λεει τα δικα του.

  15. #15
    Ναι αλλά ξέρεις πάνω κάτω τί έχω . Ο ψυχαναγκασμός μου τα εκλαμβάνει όλα κυριολεκτικά. Κι οι ενοχές που έχω από την φύση μου, με κάνουν να νιώθω ότι του έχω κάνει μεγάλο κακό. Πιστεύεις ότι μπορεί να του έχω κάνει τόσο κακό ?
    Φαντάσου πώς η σχέση μας ήταν ως εξής : 1. Ποτέ δεν μιλούσα , αντιμιλούσα η μόνη φορά ήταν αυτή που με χώρισε κιόλας. 2. Ομολογώ πώς μπροστά στο άγχος μου να κάνω τα ημερήσια τελετουργικά μου , έκανα τα πάντα μηχανικά απέναντι του , ακόμη και τα φιλιά και τα πάντα. 3. Κίνητρό μου, για να είμαι μαζί του , ήταν ότι ήταν ο ωραίος του σχολείου. Τίποτα παραπάνω. Αισθήματα 0. 4. Τον φρόντιζα πολύ , όπως έκανα με τον καθένα γύρω μου, οικογένεια ,φίλους. Μάλιστα μπερδευόταν και με φώναξε 2 φορές "μαμά'. 5. Όταν χωρίσαμε τον παρακαλούσα όχι να είμαστε μαζί ξανά, αλλά να μου πει τον πραγματικό λόγο που με χώρισε. Μανία , να ξέρω την αλήθεια.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. η σχέση που είχα.....(βλέπε τι έχει ο πρώην μου)
    By κοπέλα93 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 64
    Last Post: 30-03-2017, 09:21
  2. σεξ με πρώην
    By mina@@ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 16-12-2012, 14:24
  3. πρωην
    By αν? in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 98
    Last Post: 22-02-2011, 01:13
  4. για την πρωην μου
    By ανεμος in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 0
    Last Post: 18-02-2011, 02:51
  5. ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΠΡΩΗΝ..
    By nik5 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 03-01-2011, 19:20

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •