Σεξουαλική παρενόχληση από αδελφό και απωλεια μνήμης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    7

    Σεξουαλική παρενόχληση από αδελφό και απωλεια μνήμης

    Καλησπέρα σας,κουράγιο και δυναμη σε όλους σας ευχομαι.Πηρα την απόφαση να εγγραφώ και να μιλήσω για ένα δικο μου προσωπικό θέμα που γνωρίζει μόνο ο άντρας μου και την εξομολόγησή μου την εκανα μάλιστα πρόσφατα.
    Πριν 2 χρόνια σε μια συζητηση με μια φίλη για την συμπεριφορά του αδελφού μου απέναντι μου όσον αφορα στην κτητικότητα αλλά και στην σταση ζωής του γενικά(δν κάνει σχεσεις σοβαρές,ειναι 37 ετων σημερα) μου ρθε ξαφνικά μια αναλαμπή θα έλεγα πάανω μάλιστα στα λόγια της φίλης μου ότι ο αδελφός μου αντιδρά κάπως στις σχεσεις μου και δν ειναι φυσιολογικό:''Θυμηθηκα''-έτσι θα το πω- εμενα μάλλον 3 ή 4 και τον αδελφό μου (γυρω στα 10,εχουμε 7 χρονια διαφορά) όρθιους στο παιδικο κρεβατι,να μου εχει κατεβάσει το βρακάκι μου,να έχει βάλει το μόριο του ανάμεσα στα πόδια μου ή τα οπίσθιά μου(δν θυμαμαι ακριβώς) και να μου λέει:''Κατσε,κατσε..'' κι εγω να του λέω ''οχι'' αλλά όχι μες τα κλάματα απλώς με μια ενόχληση.Δεν μπορω να [εριγράψω πως ξαφνικά μου ηρθε αυτη η εικόνα στο μυαλό μου και δν μπορω να πω ότι με συνετάραξε.Σημερα είμαι 29 ετων,ετοιμάζομαι να παντρευτω και τελευταια το σκέφτομαι πολύ,πήρα την απόφαση να το πω στον άντρα μου,δεν ηθελα,ηταν κάτι που μεσα στο μυαλό μου δν αποτελουσε ''γεγονός'' ενω τωρα ''εγινε''.Δεν ξέρω τι νιώθω,δν νιωθω θυμό αλλά προδοσία.Σαν να με κοροιδεψε,δεν ξέρω πως να το εκφρασω.
    Θελω να ρωτησω,αν η ηλικία των 10 ετων είναι δικαιολογισιμη όσον αφορα αυτη την συμπεριφορά,αν δηλ. πειραματιστηκε πάνω μου ή όντως εχει άρρωστο μυαλο..Να αναφερω ότι 3 ατομα ως τωρα θεωρουν ότι ο αδελφός μου με πλησιάζει με πολύ διαχυτικό τρόπο που ξεφευγει από τα συνηθισμένα αλλά εγω που το βιωνω όλη μου τη ζωή δν εχω καθαρη εικόνα και δν μπορω να πω ότι όντως έτσι είναι.
    Από την στιγμη πάντως που το εκμυστηρευτηκα στον άντρα μου,το χω συνεχεια στο μυαλό μου,μιλάω κανονικότατα με τον αδελφό μου,δηλ. τι να του πω:''Θυμαμαι?'' και πάλι αναρωτιέμαι,αυτος θυμαται τί έκανε?
    Νιώθω μπερδεμένη,πήρα απόφαση να το αναρτησω γιατί ξέρω ότι πρέπει να γιατρέψω μερικά κομμάτια μέσα μου και δν ξέρω τον τρόπο.
    Ευχαριστω.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    28
    καλησπέρα, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να μιλήσεις με έναν ειδικό! Οτι και να σου γράψουμε εδώ μπορεί να σου δημιουργήσει προβλήματα. Πρέπει να το λύσεις μέσα σου και μετά να το αφήσεις πίσω σου, αυτό μόνο ένα ειδικός μπορεί να σε βοηθήσει να το κάνεις! Ακόμη και να πας να μηλίσεις με τον αδελφό σου μπορεί να στα αρνηθεί όλα και να σε κάνει να νιώσεις χειρότερα, μπορεί να έχει ξανα συμβεί και να μην το "θυμάσαι" πάλι, μπορεί μια τέτοια κουβέντα να τον κάνει να νιώσει πιο ελεύθερος και να εκδηλώσει άλλες συμπεριφορές που θα πρέπει να είσαι έτοιμη να αντιμετωπίσεις ή μπορεί πολύ απλά να μην ήταν τπτ παρα μια αναπαράσταση μιας σκηνής που είχε δει στην τηλεοράση και να μην έγινε τπτ μεταξύ σας. Είσαι πολύ τυχερή που ο συντροφός σου σε στηρίζει και να είσαι χαρούμενη που θα έχεις μια ομορφη ζωή μαζί του. Οπότε αντιμετωπισε το με έναν ειδικό και μετά άστο στο παρελθόν όπως του πρέπει!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Αγαπητη strange ( ! ) , o αδελφος ειναι μια χαρα , οσον αφορα αυτο που εκανε 10 ετων . Ξεχνα το περιστατικο , ειναι ησσονος σημασιας , εντελως . Αστον να πορευτει στη ζωη οπως νομιζει , κοτζαμ αντρας ειναι , βεβαια δεν ειναι και πολυ νορμαλ να ειναι κτητικος απεναντι σου , αλλα αφου ειναι ετσι γενικως , εσυ θα τον αλλαξεις ?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    319
    Καλησπέρα egnarts.Καλο θα ήταν να σε διαφωτίσει ένας ψυχολόγος για την συμπεριφορά του.Το περιστατικό που έγινε όταν ήσασταν παιδιά είναι φυσιολογικό.Όλα τα παιδάκια πειραματίζονται-παίζουν τον γιατρό χωρίς ουσιαστικά να ξέρουν ότι πρόκειται για κάτι ερωτικό.Όλοι μας το έχουμε κάνει,ίσως δεν το θυμούνται όλοι.Απλά συνήθως όχι με την αδερφή/αδερφό μας.Δοκίμασε να κανεις υπνωτισμό η κάτι παρόμοιο.Μπορεί να θυμηθείς πιο πολλά.Πάντως επικεντρώσου στην τωρινή συμπεριφορά του και όχι όταν ήσασταν μωρά.Εγώ το έχω συζητήσει με φίλη μου.Με την οποια είμαστε φίλοι 35 χρονια πια και ποτε δεν θα μπορούσαμε να κοιτάξουμε ο ένας τον άλλον ερωτικά.Θυμηθήκαμε αυτά τα πειράματα που κάναμε και αναρωτιόμασταν αν τα είχαμε δει κάπου.Όχι...μας οδηγούσε το ένστικτο και οι πρώτες ορμές μας να ανακαλύψουμε τι και γιατί νοιώθουμε κάποιες αισθήσεις.
    real eyes realise real lies

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    μια κ εχω ξαναδιαβασει 2 φορες αυτο το σεναριο με περιπου παρομιες καταστασης πραγματι ειχα παρατηρισει οτι δυσκολευοντουσαν να προσδιορισουν ακριβως το ολο θεμα αλλα δυσκολευομαι να πιστεψω οτι ηταν 10 ετων τοτε ο αδερφος σου γιατι αυτα που γραφεις διχνουν πονηρια που δε νομιζω καπιος να εχει στα 10 του.. οστοσο μπορει λογο του ολου αυτου να δυσκολευεσαι να τα περιγραψεις ολα αυτα....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα σου φιλη μου κ εμεις ειμαστε σε φαση μαζι με το αγορι μου που θελουμε κανουμε οικογενεια κ τωρα νιωθω αρκετα καλυτερα για την ζωη μου,παλαιοτερα βιωσα κ εγω κακοποιηση απο θειο μου στανταρ αρρωστο ανθρωπο στο μυαλο μεγαλο στην ηλικια,Ειναι καλο που το μοιραζεσαι μαζι μας πρεπει να δεις κατα ποσο σε εχει τραυματισει το γεγονος κ επηρεασει την ζωη σου,Οσον αφορα το θεμα εαν ειναι αρρωστος ο αδερφος σου μαλλον πρεπει να κρινεις κ απο το παρον του για να μην γνωριζει τι θελει κ να μην μπορει να ηρεμησει με μια γυναικα ειναι σαφως θεμα κ ανασφαλειας κ συναισθηματικης ανωριμοτητας επομενως κατι συμβαινει,Δεν εισαι σε θεση να τον θεραπευσεις απο ολο αυτο οφειλεις ομως να θεραπευσεις τον εαυτο σου κ να ζησετε την ζωη σας μαζι με τον αντρα σου,Συγχωρησε τον αδερφο σου για ο,τι συνεβει μεσα σου ζηστε την ζωη σας κ στην αναγκη ετσι κ η παρουσια του σου ειναι αρκετα δυσαρεστη απομακρυνσου απο αυτον οσο μπορεις,Μιλησε κ με πνευματικο εκκλησια βοηθαει εγγυημενα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    θα συμφωνησω με την προταση να το επεξεργαστεις το θεμα σου με καποιον ψυχολογο.
    δεν νομιζω οτι μια τετοια συμπεριφορα οταν ενεχει και αιμομικτικες συμπεριφορες, ειναι ενα αθωο περιστατικο της παιδικης ηλικιας και ξεπερνιεται ετσι απλα λεγοντας οτι "το ξεχνας", ειδικα μαλιστα , και κυριως λογω αυτου, οταν ο αδερφος σου εχει συμπεριφορες που σε προβληματιζουν ακομα και τωρα.
    επισης, η ηλικια του δεν ηταν μια ηλικια που δεν εχεις μνημες και δεν εχεις συνειδητες συμπεριφορες.
    εμενα, μου φαινεται πολυ περιεργο, φιλοι να σου εχουν μιλησει για την συμπεριφορα αυτη. δεν συνηθιζεται να "πονηρευονται" ετσι οι τριτοι για μια αδυναμια αδερφου προς αδερφη, πραγμα που σημαινει οτι αυτη η συμπεριφορα μαλλον "κατι" εχει. πρεπει να το ψαξεις περισσοτερο.

    κατα τη γνωμη μου, ο πιο καλος για εσενα τροπος να το ψαξεις μαζι του, ειναι να του μιλησεις ειλικρινα και απλα.
    δεν χρειαζεται να πεις τα κουτσομπολια των φιλων, αλλα αν γινει τετοια κουβεντα, θα ενοχοποιηθει και θα προσεχει αλλιως την συμπεριφορα του. γιατι να προβληματιζεσαι μονη σου? αστον να προβληματιστει κι αυτος λιγο, που το προκαλεσε!
    πες του τι θυμηθηκες και ρωτα τον αν το θυμαται κι αυτος και πως το εχει τοποθετησει μεσα του αυτο το περιστατικο, γιατι εσενα σε φρικαρει και δεν ξερεις πως να το διαχειριστεις..
    γιατι, υπαρχει ξερεις η περιπτωση να υποθετει οτι το θυμασαι, αλλα εισαι οκ με αυτο....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    320
    Καλησπερα και απο εμενα. Δεν ειμαι ειδικος αλλα λογικα θα πρεπει να ηταν παιδικη περιεργεια και τιποτα αλλο απο την στιγμη που δεν περιγραφεις πραγματα που γιναν μετεπειτα. Λογικα αν ειχε τετοιες τασεις κατι θα εκανε ολα αυτα τα χρονια και αφου θυμασαι τι εγινε τοτε εστω και αμυδρα θα θυμοσουν πολυ καλα τι εκανε αργοτερα. Αν υπαρχει και τιποτα αλο φυσικα παω πασο αλλα εσυ ησουν πολυ μικρη και αυτος αρχισε να ανακαλυπτει πραγματα πανω στον εαυτο του και μαλλον η οικειοτητα που ειχε με σενα η περιεργεια και η αδυναμια να καταλαβει το ανηθικο της πραξης τον οδηγησαν σε αυτο πιστευω. Ισως να εκανες και πατατα που μιλησες στον αντρα σου γιατι μπορει να ειναι προκατηλειμμενος με τον αδερφο σου και να μαλωσουν για καταστασεις που αλλιως δεν θα μαλωναν. Τωρα οσον αφορα αυτο που λεει ο αλεξανδρος77 οτι στα 10 δεν εχει ο αλλος πονηρια ειναι 100% λαθος. Πονηρια με την εννοια που ισχυει για εμας τους ενηλικες ασφαλως και δεν εχει αλλα αλλα το οτι γνωριζει το σωμα του μπορει να τον οδηγησει σε πραξεις που εμεις τις λεμε πονηρες ενω αυτες ειναι παραγωγα της ηλικιας. Εγω προσωπικα πρεπει γυρω στα 10 με 11 να...τον κουδουνισα πρωτη φορα, συγνωμη κιολας. Αν εχεις παντως αμφιβολιες απλα ψαξε το και φυσικα κανε μια κουβεντα με το καρντασι σου ασχετα αν δεν βγει κατι η τουλαχιστον προσπαθησε να θυμηθεις κατι αναλογο.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    7
    Kαλησπέρα και πάλι και ευχαριστω για την ανταπόκρισή σας,δν την περιμενα!Προσωπικά εμένα δεν με έχει επηρεάσει καθόλου μπορω να πω παρά μόνο τωρα που το εκμυστηρεύτηκα ενιωσα ότι το κάνω ''απτό'' και δεν ηθελα-ας το παραδεχτώ- να βγει από τα χείλη μου.Θεωρώ ότι δεν θέλω να το συζητήσω μαζί του διότι με τη σειρά μου σπουδάζοντας εκανα μαθηματα ψυχολογίας και στο Φαλλικο στάδιο που τα παιδιά εξερευνούν την σεξουαλικότητά τους τότε,ναι,είναι οκ..στα 10 όμως είναι ένα ηλικιακό σταδιο που όλα τα θυμάσαι..δν ηταν δηλ. 7 ή 6 που θα ελεγα εντάξει,αν και πολλά ηταν αυτα που μπορει να οδηγησαν σε αυτη την συμπεριφορά:Ήμασταν 3 αδελφια(1 κοριτσι-2 αγορια) στο ίδιο δωματιο και να φανταστειτε όταν ο μεγαλος μ αδελφός εφυγε τοτε εγω με τον αδελφό (που συνεβη το περιστατικο) κοιμομασταν σε ενωμενα κρεβατια!Αγνοια γονεων το ξέρω,αλλά κοιμηθηκα σε ενωμενο κρεβατι με τον αδελφό μου ως τα 13 τουλάχιστον.Αυτό που θα ηθελα να τονίσω είναι οτι ο αντρας μου βεβιωθηκε για μια ατακα που είχε πεταξει πριν 3 χρονια του στυλ:''Κατι τρεχει με σενα και τον αδελφό σου'' γιατι ο αδελφος μου ετρξε πάνω μου και βάζοντας μια κολώνια με εβαλε να τον μυριζω και σηκωνε την μπλουζα του μπροστα στον αρραβωνιαστικό μου και εκεινος πολύ ενοχλήθηκε από τονα δελφο μου που τότε ηταν 32 ετων..γενικά πάντως σε όποια σχεση ειχα ο αδελφος μου ηταν ο ρουφιανος της υποθεσης π ετρεχε στους δικους μου και έλεγε οτι εχω σχέση,τον αντρα μου τωρα τον κατηγορησε για πολλά μεχρι να τον δεχτεί..και άλλα πολλά μη αμελητέα.Το μόνο που ξέρω είναι οτι δν θέλω ν αλλαξω τη σχεση μ μαζί του,δηλ. θα του μιλώ κανονικά απλως ο αρραβωνιαστικός μου δν θέλει ποτε να βρεθω μαζί του μόνη μου,τον κατανοω μετά απο αυτο που του είπα απλως με ανησυχει η δική μου απάθεια ως προς το θέμα,η ειλικρινης μου άποψη είναι ότι όντως κάτι συμβαινει στο κεφαλι του όσον αφορά εμένα και για το μόνο π χαιρομαι είναι οτι θα παντρευτω και θα κάνω εναν δικο μ κυκλο οπου εκεινος αν θελει θα ερχεται ως επισκέπτης.Εδω στην επαρχία,ψυχολογους δν εχει δωρεαν παρα διαμεσου ΙΚΑ και δν ξερω κατα πόσο θα ανταποκριθει στα δικά μου ζητηματα μιας και ''δουλευουν'' περισσότερο με τοξικομανείς.Θα προσπαθησω να βρω καποιον και θα σας απαντησω τι μου είπε,σας ευχαριστω όλους σας!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by egnarts View Post
    ....Το μόνο που ξέρω είναι οτι δν θέλω ν αλλαξω τη σχεση μ μαζί του,δηλ. θα του μιλώ κανονικά απλως ο αρραβωνιαστικός μου δν θέλει ποτε να βρεθω μαζί του μόνη μου,τον κατανοω μετά απο αυτο που του είπα απλως με ανησυχει η δική μου απάθεια ως προς το θέμα,η ειλικρινης μου άποψη είναι ότι όντως κάτι συμβαινει στο κεφαλι του όσον αφορά εμένα και για το μόνο π χαιρομαι είναι οτι θα παντρευτω και θα κάνω εναν δικο μ κυκλο οπου εκεινος αν θελει θα ερχεται ως επισκέπτης.Εδω στην επαρχία,ψυχολογους δν εχει δωρεαν παρα διαμεσου ΙΚΑ και δν ξερω κατα πόσο θα ανταποκριθει στα δικά μου ζητηματα μιας και ''δουλευουν'' περισσότερο με τοξικομανείς.Θα προσπαθησω να βρω καποιον και θα σας απαντησω τι μου είπε,σας ευχαριστω όλους σας!
    αν δεν θελεις να επαναφερεις εκεινο το παλιο περιστατικο, θα μπορουσες τουλαχιστον να του μιλησεις για την τωρινη του συμπεριφορα και για το οτι μερικες φορες σε φερνει σε αμηχανια,οπως και τον μνηστηρα σου, αλλα το περιεργο ειναι οτι στο εχουν συζητησει οι φιλοι.
    πιθανως λογω της συγκατοικησης εκεινης, εχει μαθει να εχει σωματικη εξοικειωση μαζι σου, μεγαλη πατατα των γονιων, οντως.
    επιπλεον, εσυ ησουν πολυ μικρη και ησουν το παιχνιδι του, ενω εκεινος αρκετα μεγαλος για να μισοκαταλαβαινει τι κανει.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    319
    Κάποια πράγματα είναι περίεργα και τα βλέπεις φυσιολογικά και κάποια αλλα είναι φυσιολογικά και τα βλέπεις περίεργα.Πολλά αδέρφια κοιμόντουσαν στο ίδιο δωμάτιο μέχρι τα 18 που πήγαν για σπουδές.Προσωπικά κοιμάμαι και στο ίδιο κρεβάτι με την αδερφή μου με το σώβρακο αν χρειαστεί.Πολλές φορες έχει τύχει να περάσει από μπροστά μου με το βρακί,ψάχνοντας ρούχα και να την σλαπαρω τον ποπό λέγοντας την "ου μαρη στριπτιτζού".Έχει τύχει να είμαστε σε ερημική παραλια και να κάνει και topless.Πραγματικά δεν μπορώ να φανταστώ ότι άμα σηκώσω την μπλούζα μου και με μυρίσει η αδερφή μου,ο σύντροφος της θα σκεφτεί ότι κάτι δεν πάει καλά.Νομίζω ότι αν της έλεγε κάτι τέτοιο το αγόρι της,η αδερφή μου θα έσκαγε στα γέλια.Έχει τύχει να κάνω μπάνιο(με κουρτίνα)και να μπει στο μπάνιο για κατούρημα.Την φώναζα "βγες έξω βρε μαλ...νη" και κορόιδεψε "σιγά μην δούμε το γαριδάκι σου".Επαναλαμβάνω ίσως να είμαστε ιδιαίτερη περίπτωση.Δεν αποκλείω ο αδερφός σου να έχει κάποια διαστροφή,απλά παραθέτω την δίκια μου σχέση με την αδερφή μου.Κάποια από αυτά τα "ύποπτα" που παραθέτεις,εγώ με την αδερφή μου δεν θα τα σκεφτόμασταν καν.Έχω σχεδόν ίδια διαφορα ηλικίας που έχεις και εσύ με τον αδερφό σου.Νομίζω ότι λίγο του ότι ο σύντροφος σου μάλλον ζηλεύει ακόμα και τον σκύλο σου,λίγο το ότι σου ήρθε η εικόνα με τον αδερφό σου από όταν ήσασταν μωρά...ήρθε και έδεσε το γλυκό.Ψαξτο περισσότερο γιατί το υποσυνείδητο παίζει πολλά παιχνίδια.

    υ.γ πάντως έχει τύχει κοπέλα μου να ζηλέψει την αδερφή μου,χωρίς βέβαια να διαρκέσει πολύ
    real eyes realise real lies

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    ρε συ white...
    μηπως εισαι ο αδερφος της αδερφης και προσπαθεις να το σωσεις? :P

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    319
    Όχι ρε γμτ! Αποκαλυφθηκα! Φαντάζεσαι να ειναι η αδερφη μου; Θα την κουρέψω με την ψιλή. Όχι,λεει οτι θα γράψει τωρα για το μαρτύριο που πέρασε με μένα...
    real eyes realise real lies

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    875
    Είναι άσχημο να συμβαίνει αυτό κι από κάποια σημεία δείχνει ότι δεν απλά η φαντασία σου. Κρατά τον κατά κάποιο τρόπο μακρυά από την σχέση που έχεις. Καλοί οι πειραματισμοί άλλα να μην γίνονται με όποιον να είναι και φυσικά όταν δεν είναι κάτι αμοιβαίο παίρνει άλλο όνομα κι όχι πειραματισμός. Μου έχει συμβεί στα 5 με τον τότε 9χρόνο αδερφό πρώην φίλης μου. Είναι όντως περίεργο να έχει αυτή την λογική ένα παιδί αλλά όχι απίθανο.
    Last edited by nikiii; 25-03-2015 at 00:05.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    οσο ακους ιστοριεςκιστοριες πολα μπορει να συβαινουν που δε φανταζεσαι καν κ απο οτι εχω παρατηρισει ακουγοντας αρκετες φορες αυτη την ιστορια βλεπω οτι μετα απο αυτο θα χρειαστεινα καταβαλει μεγαλη προσπαθειαγια να εμπιστευθει ξανα τους αλλους γενικοτερα,,,,,,,,,,,

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Παρενόχληση στο φόρουμ....
    By Θεοφανία in forum Κακοποίηση
    Replies: 182
    Last Post: 10-07-2011, 22:24
  2. Σύμπτωμα "μερική απώλεια μνήμης"
    By eviana in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 17-01-2011, 20:33
  3. σεξουαλική παρενόχληση ?
    By Renia29 in forum Κακοποίηση
    Replies: 10
    Last Post: 17-09-2010, 23:09
  4. ΑΠΩΛΕΙΑ ΜΝΗΜΗΣ?
    By loopoftime in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 31
    Last Post: 30-08-2010, 15:25
  5. Σεξουαλική παρενόχληση ...τέλος.
    By erwtokritos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 16-09-2006, 22:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •