Αρχη της ψυχωσης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595

    Αρχη της ψυχωσης

    Εμενα η ψυχωση ξεκινησε καπου εκει στην εφηβεια μου ξαφνικα.Αρχισα να μην νιωθω καλα,δυσφορια,νομιζα πως ημουν ματιασμενος.Μετα απο καποιο χρονικο διαστημα ημουνα καλα οπου μετα παλι μου εμφανιστηκε οξυ αυτη τη φορα ψυχωσικο επεισοδιο κι ετσι βρεθηκα στο γραφειο της ψυχιατρου.Το οξυ ψυχωτικο επεισοδιο μου εμφανιστηκε μετα απο εντονο στρες που περασα αλλα αρχικα στην εφηβεια δεν πιεστηκα απο κατι.Εν ολιγοις το προβλημα ξεκινησε σαν μια μικροκαταθλιψη.
    Θα ηθελα να ακουσω πως ξεκινησε κι εσας το προβλημα και αν προηγηθηκε κατι ή ηταν ξαφνικο.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    @μιχαλη ωραιο θεμα!
    εμενα ξεκινησε στα 16 μου λογω ενος καθηγητη θρησκευτικων και του μπουλινγκ που δεχομουνα επειδη ντυνομουν σα γκοθου
    αρχισα να νομιζω πως με κατεχει ο σατανας και ειχα οπτικες ψευδαισθησεις και αρχισα το χαρακωμα.
    εκανα και αποπειρες και μετα στα 17 ξεκινησα φαρμακα για καταθλιψη που ειχα διαγνωστει κατα λαθος
    εκανα μανια και εμφανισα φωνες και κατεληξα στην πρωτη μου νοσηλεια το ΄10 που διαγνωστηκα με ψυχωση
    εχω παρει διαφορες παρεμφερεις διαγνωσεις : ψυχωσικη συνδρομη σχιζοφρενεια σχιζοσυναισθηματικη απ ολα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Πιστεύω ότι και σε μένα υπήρχαν σημάδια από την εφηβεία για το τι θα επακολουθούσε.Στην εφηβεία ήμουν κλειστός τύπος με σημάδια κατάθλιψης και τώρα αναγνωρίζω κάποια σημάδια όπως απάθεια και αβουλισία.Έντονο άγχος είχα στις πανελλήνιες.Στον ψυχίατρο πήγα για πρώτη φορά στα 21.Είχα σημάδια κατάθλιψης και ένιωθα πως τρελαινόμουν.Είχα κάποιες παράλογες πεποιθήσεις αλλά ακόμα δεν μου είχε χορηγήσει αντιψυχωσικό μόνο αντικαταθλιπτικό.Μετά σταμάτησα τα φάρμακα και μέσα σε ένα εξάμηνο υποτροπίασα.Εμφανίστηκαν τα πρώτα σημάδια της ψύχωσης αλλά ήταν πολύ ελαφρύ επεισόδιο σχετικά με αυτό που ακολούθησε μετά την τελευταία υποτροπή που είχα πριν 2 χρόνια γιατί δεν έπαιρνα σωστά τα φάρμακα μου.Το τελευταίο επεισόδιο ήταν ένα γεμάτο επεισόδιο ψύχωσης με παραλήρημα και ψευδαισθήσεις.
    Πιστεύω εμένα ήρθε σταδιακά.Πάντως μετά από 2 χρόνια θεραπείας δεν θα έλεγα πως αισθάνομαι καλά ακόμα.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    @σειριε και γω δυο φορες τα εκοψα και κατεληξα μεσα..
    απο οτι βλεπω ολους μας απο μικρους μας ηρθε..

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    εμενα παλι ξεκινησε στα 35... μετα από μια σχετικα καλη καριερα σαν επαγγελματιας!!
    στην αρχη εβλεπα παντου μηνυματα κρυμμενα.. μετα ηρθαν οι φωνες και μετα οι οπτικες ψευδαισθησεις.. ακομα δεν εχω πεισθει 100% ότι προκειτε για καθαρη αρρωστεια γιατι ενοιωθα μια χαρα και ειχα πληρη επιγνωση του τι εκανα και ελεγα απλα ακουγα διαφορα πραγματα..

    τελικη διαγνωση σχιζοφρενεια δυο φορες με μπουζουριασανε με εισαγγελικη εντολη

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    και εμενα απο μικρος αρχισε, στο λυκειο.

    απο μικρος ημουν και λιγο καταθλιπτικος και ευαισθητος και στο σχολειο περνουσα μια κολαση γιατι ημουν ο καλυτερος μαθητης και βγαζανε ολοι το κακο τους χαρακτηρα πανω μου.

    επισης δεν ειχα ιδιαιτερο στηρικτο περιβαλλον.

    στην αρχη μου ηρθε κριση πανικου αλλα μου δωσανε απο την αρχη αντιψυχωτικα που δε ξερω αν ηταν και σωστο.

    μετα το εκοψα και ημουν καλα για 1-2 χρονια και εδωσα και περασα πανελληνιες.

    μετα ξαναεπαθα μια κριση πανικου αλλα μου εδωσαν Risperdal.

    μετα ο γιατρος ηθελε να μου τα διακοψει τα φαρμακα δοκιμαστικα.

    Τα διεκοψα, λιγο αποτομα, και ηρθε το μεγαλο πατατρακ.

    Μετα προσπαθησα να τα ξαναδιακοψω αλλες 2 φορες αλλα παλι μου ερχοταν μεγαλο πατατρακ ψευδαισθησεις οπτικες κλπ.

    Μαλλον πρεπει να παιρνουμε μια δοση συντηρησης εφ ορου ζωης και να κανουμε συστηματικα γυμναστικη για να νιωθουμε καλα.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    εμενα οταν ξεκινησε δεν ειχα καταλαβει τι ειχα τοτε επινα και αλκοολ πολυ ,ημουν σε μια σχεση και η ψυχωση μου βγαινε με ακραια ζηλοτυπια σε καθημερινη βαση και την αισθηση οτι η συντροφος μου με παρακολουθει μετα την σχεση δεν ειχα συμπτωματα διοτι επινα ναρκςτικα μολις τα εκοψα αρχισα να νιωθω οτι με παρακολουθουν ,οτι διαβαζουν τις σκεψεις μου,ελεγχουν τα συναισθηματα μου και οτι μια συνομωσια θα μου κανει κακο

  8. #8
    Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    32
    εγω ειμουν επαγγελματιας στον στρατο ειχα μια ωραια σχεση επαιζα σκακι(ειμουν καλος) επινα χασις αβερτα(μιλουσα με τον καθρεφτη) οσπου ειδα καποιες καταστασεις και ατομα και ειπα ως εδω δεν σκοπευω να καταληξω ετσι και το εκοψα και μετα απο καμια βδομαδα επαθα την ψυχωση θεωριες συνομοσιας με την σκεψη μου οτι κανο κακι νομιζα και αλλα πολλα φρικαλεα ευτηχως η δυστηχως οπος το δει κανεις εζησα αυτο ειχε σαν αποτελεσμα να ερθει η ασφαλεια σπιτι ενα γομαρι και μου ειπε χασικλη σηκω με εντονο υφος.πραγματικα μακαρι να παθει κατι γιατι δεν ηταν αυτος τροπος να συμπεριφερθεις σε ενα ατομο που ουσιαστικα ειναι αρρωστο.εχασα την δουλεια την σχεση και τωρα μενω με την οικογενεια σαν κανενας 15 χρονος,τελος παντον ελπιζω καποια μερα τα ονειρα να παρουν εκδικηση
    Last edited by sante; 29-03-2015 at 06:25.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    230
    καλησπερα παιδια και πραγματικα συγχαρητηρια για το κουραγιο σας! εσεις ειστε οι πραγματικοι ηρωες της ζωης που αντεχετε και παλευετε το προβλημα σας!μπραβο! θα ηθελα να κανω μια ερωτηση φιλοι μου να μου πειτε τη γνωμη σας..παραθετω λιγο το ιστορικο μου..ολα ξεκινησαν κοντα στα 16..αρχισα να εχω πολλες ψυχαναγκαστικες σκεψεις..ελεγχο κουζινας,θερμοσιφωνα..φοβο� � με τα μαχαιρια,ασχημες σκεψεις για τα θεια,ενοχικοτητα,! τεσπα ολα τα χαρακτηριστικα της ιδψ!δεν ειχα πει σε κανεναν τιποτα γιατι ντρεπομουν απιστευτα..αν και υπεφερα!περασα στη νομικη και η κατασταση δεν καλυτερευε ωσπου ενα βραδυ επαθα την λεγομενη αποπροσωποποιηση! κοιταξα τον εαυτο μου στον καθρεφτη και δεν τον αναγνωριζα! φοβηθηκα και δεν αντεξα! μιλησα στους γονεις μου και επισκεφτηκαμε ενα ψυχιατρο( καθ.πανεπιστημιου)! δεν μου εκανε ακριβως διαγνωση απλως μου ανεφερε κατι για ψυχαναγκασμουα και μου ειπε να μη φοβαμαι τιποτα! ειναι απο το αγχος και θα φυγει! μου δωσε ζολοφτ και εγινα καλα! ολα αποτελουσαν παρελθον!τελειωσα τη σχολη μου μπηκα φανταρος(σε λιγο απολυομαι) και ημουνμια χαρα χωρις να διακοψω καθολου την αγωγη! δηλαδη απο τα 20 που τον επισκεφτηκα πρωτη φορα και μου γραψε ζολοφτ μεχρι τα 26 που ειμαι τωρα ημουν μια χαρα..ωσπου ξαφνικα πριν τρεις μηνες με ξαναπιασε αποπροσωποποιηση και εμμονες του τυπου ποιος ειμαι τι ειμαι κτλ τι ειναι εγω κ αλλα υπαρξιακα και φοβος μην παθω ψυχωση! οτι το χανω κ αλλα! μου αυξησε τη δοση και εγινα καλτερα αλλα δεν μπορω να πω οτι βελτιωθηκα σημαντικα! ειναι λες και τα φαρμακα πλεον δεν με πιανουν! τι λετε; τι μπορει να εχω;?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Quote Originally Posted by lawer View Post
    καλησπερα παιδια και πραγματικα συγχαρητηρια για το κουραγιο σας! εσεις ειστε οι πραγματικοι ηρωες της ζωης που αντεχετε και παλευετε το προβλημα σας!μπραβο! θα ηθελα να κανω μια ερωτηση φιλοι μου να μου πειτε τη γνωμη σας..παραθετω λιγο το ιστορικο μου..ολα ξεκινησαν κοντα στα 16..αρχισα να εχω πολλες ψυχαναγκαστικες σκεψεις..ελεγχο κουζινας,θερμοσιφωνα..φοβο� � με τα μαχαιρια,ασχημες σκεψεις για τα θεια,ενοχικοτητα,! τεσπα ολα τα χαρακτηριστικα της ιδψ!δεν ειχα πει σε κανεναν τιποτα γιατι ντρεπομουν απιστευτα..αν και υπεφερα!περασα στη νομικη και η κατασταση δεν καλυτερευε ωσπου ενα βραδυ επαθα την λεγομενη αποπροσωποποιηση! κοιταξα τον εαυτο μου στον καθρεφτη και δεν τον αναγνωριζα! φοβηθηκα και δεν αντεξα! μιλησα στους γονεις μου και επισκεφτηκαμε ενα ψυχιατρο( καθ.πανεπιστημιου)! δεν μου εκανε ακριβως διαγνωση απλως μου ανεφερε κατι για ψυχαναγκασμουα και μου ειπε να μη φοβαμαι τιποτα! ειναι απο το αγχος και θα φυγει! μου δωσε ζολοφτ και εγινα καλα! ολα αποτελουσαν παρελθον!τελειωσα τη σχολη μου μπηκα φανταρος(σε λιγο απολυομαι) και ημουνμια χαρα χωρις να διακοψω καθολου την αγωγη! δηλαδη απο τα 20 που τον επισκεφτηκα πρωτη φορα και μου γραψε ζολοφτ μεχρι τα 26 που ειμαι τωρα ημουν μια χαρα..ωσπου ξαφνικα πριν τρεις μηνες με ξαναπιασε αποπροσωποποιηση και εμμονες του τυπου ποιος ειμαι τι ειμαι κτλ τι ειναι εγω κ αλλα υπαρξιακα και φοβος μην παθω ψυχωση! οτι το χανω κ αλλα! μου αυξησε τη δοση και εγινα καλτερα αλλα δεν μπορω να πω οτι βελτιωθηκα σημαντικα! ειναι λες και τα φαρμακα πλεον δεν με πιανουν! τι λετε; τι μπορει να εχω;
    Δεν μπορούμε να βγάλουμε διάγνωση εμείς γιατί δεν είμαστε ειδικοί.Πάντως μη φοβάσαι για ψύχωση.Καθαρά θέμα άγχους είναι κ κάποιων ψυχαναγκασμών όπως αναφέρεις κ συ.Ρώτα τον γιατρό σου για την διάγνωση.Έχεις κάθε δικαίωμα να μάθεις από τι πάσχεις ώστε να είσαι ενημερωμένος και να το αντιμετωπίσεις καλύτερα.Εύχομαι να επανέλθεις γρήγορα.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    230
    hκαλησπερα παιδια και πραγματικα συγχαρητηρια για το κουραγιο σας! εσεις ειστε οι πραγματικοι ηρωες της ζωης που αντεχετε και παλευετε το προβλημα σας!μπραβο! θα ηθελα να κανω μια ερωτηση φιλοι μου να μου πειτε τη γνωμη σας..παραθετω λιγο το ιστορικο μου..ολα ξεκινησαν κοντα στα 16..αρχισα να εχω πολλες ψυχαναγκαστικες σκεψεις..ελεγχο κουζινας,θερμοσιφωνα..φοβο� � με τα μαχαιρια,ασχημες σκεψεις για τα θεια,ενοχικοτητα,! τεσπα ολα τα χαρακτηριστικα της ιδψ!δεν ειχα πει σε κανεναν τιποτα γιατι ντρεπομουν απιστευτα..αν και υπεφερα!περασα στη νομικη και η κατασταση δεν καλυτερευε ωσπου ενα βραδυ επαθα την λεγομενη αποπροσωποποιηση! κοιταξα τον εαυτο μου στον καθρεφτη και δεν τον αναγνωριζα! φοβηθηκα και δεν αντεξα! μιλησα στους γονεις μου και επισκεφτηκαμε ενα ψυχιατρο( καθ.πανεπιστημιου)! δεν μου εκανε ακριβως διαγνωση απλως μου ανεφερε κατι για ψυχαναγκασμουα και μου ειπε να μη φοβαμαι τιποτα! ειναι απο το αγχος και θα φυγει! μου δωσε ζολοφτ και εγινα καλα! ολα αποτελουσαν παρελθον!τελειωσα τη σχολη μου μπηκα φανταρος(σε λιγο απολυομαι) και ημουνμια χαρα χωρις να διακοψω καθολου την αγωγη! δηλαδη απο τα 20 που τον επισκεφτηκα πρωτη φορα και μου γραψε ζολοφτ μεχρι τα 26 που ειμαι τωρα ημουν μια χαρα..ωσπου ξαφνικα πριν τρεις μηνες με ξαναπιασε αποπροσωποποιηση και εμμονες του τυπου ποιος ειμαι τι ειμαι κτλ τι ειναι εγω κ αλλα υπαρξιακα και φοβος μην παθω ψυχωση! οτι το χανω κ αλλα! μου αυξησε τη δοση και εγινα καλτερα αλλα δεν μπορω να πω οτι βελτιωθηκα σημαντικα! ειναι λες και τα φαρμακα πλεον δεν με πιανουν! τι λετε; τι μπορει να εχω;?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Δεν μπορούμε να βγάλουμε διάγνωση εμείς γιατί δεν είμαστε ειδικοί.Πάντως μη φοβάσαι για ψύχωση.Καθαρά θέμα άγχους είναι κ κάποιων ψυχαναγκασμών όπως αναφέρεις κ συ.Ρώτα τον γιατρό σου για την διάγνωση.Έχεις κάθε δικαίωμα να μάθεις από τι πάσχεις ώστε να είσαι ενημερωμένος και να το αντιμετωπίσεις καλύτερα.Εύχομαι να επανέλθεις γρήγορα.
    Κολλάει το σύστημα!!
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    230
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Κολλάει το σύστημα!!

    πως το λες αυτο αδελφε μου με τοση σιγουρια;αυτη την αποπρ οταν την παθαινω σε συνδιασμο και με τις εμμονες πραγματικα νιωθω οτι το χανω! φοβαμαι φιλε!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Kαι όσοι έχουν κρίσεις πανικού ή έντονο άγχος νιώθουν πως το χάνουν αλλά δεν συμβαίνει.Εγώ αυτό που μπορώ να σου πω είναι πως δεν έχεις ψύχωση,τώρα έχεις τις ίδιες πιθανότητες όπως όλοι δηλ 1% να την πάθεις.Αλλά μη φοβάσαι.Το άγχος σου δημιουργεί αυτόν τον φόβο και η αποπροσωποίηση που είναι οδυνηρή όταν την παθαίνει κάποιος.Πιστεύω πρέπει να εμπιστευτείς τον γιατρό σου μιας κ είχες γίνει καλά,αλλά αν θέλεις μια δεύτερη γνώμη μπορείς να επισκεφτείς κάποιον άλλον γιατρό.Τώρα από το forum μη περιμένεις να βγάλεις άκρη..!!
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Το θέμα είναι να βρεθεί η αιτία του άγχους σου ώστε να αντιμετωπιστεί η αποπροσωποίηση.Είναι ένας φαύλος κύκλος φόβων και ένας από τους φόβους σου τώρα είναι πως θα τρελαθείς!!
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. η πορεια της ψυχωσης.
    By nikopoul in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 22-01-2013, 21:08
  2. Καταπολέμηση της ψύχωσης
    By ryan584 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 15
    Last Post: 14-12-2012, 14:50
  3. Συμπτωματολογία Ψύχωσης
    By Obsessed in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 07-11-2012, 15:20
  4. η μεταφυσικη της ψυχωσης
    By ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 0
    Last Post: 03-08-2012, 17:31
  5. Είναι η αρχή ψύχωσης;
    By tirogaridaki in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 33
    Last Post: 29-08-2009, 15:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •