Προβληματα στο γαμο μου - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 65
  1. #16
    Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    33
    Superboy13 Αλιμονο αν πιστευα οτι φταιει εξολοκληρου αυτος! Αν διαβασες προσεκτικα θα ειδες οτι επισημαινω λαθη μου και λαθος συμπεριφορες μου πολλες! Μιλανε τακτικα μεσω μηνυματων...αν οχι καθημερινα καθε δευτερη εβδομαδα τουλαχιστον.Δεν μαλωνουμε καθημερινα..αλλα παντως πολυ συχνα πλεον..στο διαστημα των 10 ημερων, 15 σιγουρα..και πολλες φορες δεν εξελισσεται κατι σε καβγα επειδη το καταπινω εγω και δεν μιλαω.

  2. #17
    Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    33
    Τους τελευταιους μηνες οταν τσαντιζεται παντως του ανεβαινει το αιμα στο στο κεφαλι, βγαινει εκτος εαυτου! Γι αυτο διευκρινησα στην αρχη αρχη οτι δεν ηταν ετσι σαν ανθρωπος, δεν εκανε ποτε σαν τρελος και μετα απο εναν καβγα μιλουσαμε σαν ανθρωποι και ξεκαθαριζαμε καθε παρεξηγηση. Τωρα του πεταγονται οι φλεβες εξω, σηκωνεται και ερχεται μπροστα μου συνηθως απο πανω μου και ουρλιαζει. Εχει τυχει και να με πιασει απο τα χερια και να με ταρακουναει.Μεχρι εκει.Εχω πιασει τον εαυτο μου να φοβαται μηπως παει και στο επομενο βημα,δυστυχως. Αυτο για μενα θα ειναι το τελος.

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Feb 2015
    Location
    Athens
    Posts
    351
    Κοίτα ίσως να παίζει και έναν ρόλο π μένεται με τους δικου σ και δεν έχεται δικό σας χώρο.
    Ετσι όπως τ λες μου φένονται υπερβολικά τα νευρα τ.Δώσε μ ένα παράδειγμα γιατί μαλώσατε τελευταία και σ φώναξε?

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    11
    Πρώτα από όλα λυπάμαι για την αδερφή σου.. Η φυγή μπορεί να δικαιολογείται κι από το γεγονός πως μένετε με τους δικούς σου και χρειάζεται το χώρο του... Το έκανε και παλαιότερα? Επίσης σε καταλαβαίνω στο θέμα δουλειάς αλλά δυστυχώς οι περισσότεροι άντρες δεν είναι ιδιαίτερα ανθεκτικοί στο θέμα "οικονομικά προβλήματα" . Όσο για το σπίτι, γνώμη μου αλλά, γιατί δεν ψάχνεται μαζί? Γιατί ή εσύ ή εκείνος? Και τέλος αν έγω είχα τέτοια πεθερά θα της είχα κάνει περιοριστικά μέτρα και μήνυση για εξύβρηση.. Αυτό ξεπερνάει τα όρια του ανεκτού να παίρνει και να βρίζει την αδερφή σου..

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    11
    Επίσης αν θα ήθελες να μοιραστείς έναν λόγο τσακωμού για να καταλάβουμε αν είναι ικανοί λόγοι να του πετάγονται οι φλέβες ή όχι?

  6. #21
    Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    33
    Σχετικα με ψυχολογο ουτε λογος! ουτε μαζι ουτε χωρια! σε κανεναν δεν θελει να μιλησει, να παρει μια δευτερη γνωμη.Τωρα, ξερει οτι εχει λαθος γι αυτο? Η μηπως απλα θεωρει οτι κανει και σκεφτεται μονο το σωστο που δεν εχει αναγκη την συμβουλη κανενος..? Θα σας γελασω! Τους φιλους του τους εκοψε οταν πρωτο ημασταν μαζι, και δεν μου αρεσε αυτο..εγω δεν εκοψα τις παρεες μου και ουτε μου το ζητησε ποτε αλλα καπου καπου τους κριτικαρει ολους! Ουτε εγω εννοειται του ζητησα να κοψει απο τους φιλους του, αλλωστε δεν ειναι υγιες αυτο για μενα.Επισης γνωριστηκαμε μεσω κοινης παρεας (μιας παρεας απο ολες τελος παντων). Ενα δυο ατομα που κραταει επαφη απο παλιοτερη εργασια του εχει, και πινει εναν καφε μια στο τοσο, και κοινη μας παρεα πλεον ειναι ο κουμπαρος μας με την αρραβωνιαστικια του και γνωστοι του κουμπαρου μας..Φιλο καρδιακο, κολλητο, δεν εχει κανεναν.ΚΑι δεν θα συζητουσε κιολας με κανεναν πιστευω ακομα και φιλο του, γιατι δεν θελει να βγαινουν τα προσωπικα μας στη φορα! Αυτο ειναι η αποψη του..δυστυχως δεν καταλαβαινει οτι καμια φορα χρειαζεται να παρουμε μια γνωμη, μια συμβουλη ή εστω να πουμε σε καποιον κατι που μας απασχολει να βγει απο μεσα μας.

  7. #22
    Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    33
    Λογος τσακωμου μπορει να ειναι οτι πρωι σαββατου που δεν δουλευει σηκωθηκε κι εφυγε. Κατα τα λεγομενα του οταν εφυγε μου το ειπε αλλα κοιμομουν.Δεν θυμαμαι τιποτα οπως καταλαβαινετε. Οταν γυρισε δεν ανεφερα κατι και το βραδυ που καθησαμε μονοι μας τον ρωτησα που ειχε παει το πρω.Μου ειπε οτι μου ειπε που πηγε και τσαντηστηκε που τον ξαναρωτησα. Του εξηγησα οτι δεν θυμαμαι τιποτα αρα κοιμομουν προφανως εκεινη τη στιγμη και μου ειπε οτι πηγε να αγορασει κατι, μου φανηκε περιεργο γιατι ελειψε σχεδον 3 ωρες και οταν του ειπακαι εκανες 3 ωρες για να αγορασεις αυτο..? μου ειπε τι να κανουμε στην πολη σου δεν εχει τα παντα και δεν επρεπε να μου πει που ειχε παει, γιατι μου το ειπε το πρωι φευγοντας και επρεπε να το ακουσω.Και του λεω αν εσυ κοιμασαι και εγω αρχισω να σου λεω διαφορα τα θυμασαι οταν ξυπνησεις? Και μου απανταει αλλο να σου μιλαει καποιος στις 3 τη νυχτα και αλλο στις 10 το πρωι! ΚΑι του λεω ποια η διαφορα?Σε κατασταση υπνου ειναι καποιος και την μια ωρα και την αλλη! Οχι! Εγω δεν δικαιολογειται που δεν τον ακουσα γιατι αργω να κοιμηθω και στις 10 το πρωι επρεπε να ειμαι ξυπνια!Και ετα απο αυτο το θεμα πηγε σε αλλο και αρχισε να μου λεει οτι κοιμαμαι πολυ.Να επισημανω κι εδω οτι παντα στο σπιτι μου ημουν ενταξει με ολες τις υποχρεωσεις και τις δουλειες του σπιτιου αλλα και τη φροντιδα του.ΕΤσι και τωρα μοιραζομαι τις δουλειες του σπιτιου με τη μητερα μου οχι ακριβως μοιραζομαι δηλαδη, περισσοτερα κανω εγω παρα η μητερα μου. Κι ετσι αρχισε το θεατρο του παραλογου....Ολο κοιμαμαι δεν κανω τιποτα, δεν εχω δουλεια, δεν κανω δουλειες τα περιμενω ολα απο τη μανα μου κλπ. κλπ.... Αυτο ηταν το τελευταιο πραγμα που περιμενα να ακουσω! Γιατι πραγματικα κανω τα παντα!Μου κανει σαφες οτι δεν εκτιμαει ουτε αυτο πια.Επισης η μητερα μου τελευταια περνουσε πολλες ωρες στο δωματιο της για να αφηνει και μονους μας και να μην ειναι ολη την ωρα μες τα ποδια μας, οπως μου ειπε χαρακτηριστικα, και παραξενευτηκε ο αντρας μου και την ρωτησε γιατι καθεται τοσο μεσα...εκεινη του ειπε οτι και σε μενα μονο που στο τελος προσθεσε: '' να αφηνω και την κορη μου να κανει τις δουλειες της με την ησυχια της!'' Ο αντρας μου αυτο που καταλαβε ηταν οτι η μητερα μου καθεται μονη της κλεισμενη στο δωματιο μπας και ξεκουνηθω να κανω καμια δουλεια! Μολις το ακουσα αυτο εγινε χαμος!Ολα αυτα ηταν ο λογος του πιο προσφατου τσακωμου μας!Ηταν ενας λογος που σηκωθηκε ηρθε απο πανω μου με νευρα και φωναζε για το ποιος εχει δικιο και ποιος αδικο και η μητερα μου εκεινη τη στιγμη ηταν στην πορτα του δωματιου! Επειδη μαλωναμε δυνατα σηκωθηκαν οι δικοι μου και ηρθαν να δουν τι συμβαινει. Γενικα δεν μπλεκονται πουθενα, ειναι πολυ διακριτικοι, και επειδη η δουλεια του μπαμπα μπυ ειναι τετοια που λειπει ολη την εβδομαδα και μονο παρασκευοσαββατοκυριακα ειναι στο σπιτι, η μητερα μου εχει ζησει τα περισσοτερα μαζι μας, και γενικα ειναι πολυ διακριτικη.Αν μαλωνουμε μπορει να σηκωθει να φυγει να παει μια βολτα, η παει στο δωματιο της κλπ παντως δεν εμπλεκεται..σε αυτο το περιστατικο λοιπον ισως και να ηταν και λαθος μου, αλλα την φωναξα να την ρωτησω αν του ειπε τετοιο πραγμα, οτι δηλαδη κλεινεται στο δωματιο για να ξεκουνηθω εγω να κανω καμια δουλεια, κι ετσι ολο αυτο το σκηνικο που ηταν ορθιος απο πανω μου νευριασμενος το ετυχε οταν εφτασε στην πορτα. Παρολο που η μητερα μου του ειπε οτι δεν ειπε τετοιο πραγμα, εκεινος αρχικα επεμενε και υστερα της ειπε οτι αλλον αυτος καταλαβε λαθος! ΚΑι εφυγε απο πανω μου οταν ειδε τον πατερα μου να πλησιαζει στο δωματιο.Πιστευετε οτι κινδυνευω?

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    11
    Δε ξέρω αν κινδυνεύεις αυτό το ξέρεις και το νιώθεις εσύ που τον βλέπεις.. Κατά τη γνώμη μου η κατάσταση είναι δύσκολη γιατί φυσιολογικά ανάμεσα στους τσακωμούς πρέπει να υπάρχουν στιγμές που κάθεσαι και μιλάς και βρίσκεις λύσεις και το βασικότερο κάνεις κάποιους συμβιβασμούς και κάποιες υποχωρήσεις άλλος πολύ άλλος λιγότερο αλλά και οι δύο.. Αν εκείνος δεν είναι διατεθειμένος να κάνει μισό βήμα πίσω υπάρχει σημαντικό πρόβλημα.. Ό λόγος ασήμαντος αλλά να σε ρωτήσω και με συγχωρείς... Έχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο να υπάρχει κάποια άλλη?

  9. #24
    Banned
    Join Date
    Feb 2015
    Location
    Athens
    Posts
    351
    Ο λόγος πραγματικά ασήμαντος,νομίζω ότι κάτι άλλο ίσως να συμβαίνει...

  10. #25
    Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    33
    Μεσα στα τελευταια του μηνυματα επισης ηταν οτι η μανα μου λεει άλλα σε μενα και αλλα σε εκεινον!Φυσικα και λειπει ακομα και μου στελνει ενα σωρο μηνυματα ολη μερα και δεν εχω απαντησει σε κανενα. Καλως? Κακως? Δεν ξερω... Αλλα νιωθω οτι παλι θα ακουσω και θα πω τα ιδια και τα ιδια.. Για το σπιτι πολυ θα το ηθελα να το κοιταξουμε μαζι, αλλα δεν προκειται γινει αυτο, γιατι πρωτον εχει πολλα στο μυαλο του με τη δουλεια του και γι αυτο αρχικα ειπα να το κοιταξω εγω, και δευτερον δεν ηθελα ποτε να φανει οτι θελω να τον πιεσω γιατι αν γινει κατι αρνητικο , μετα απλι ολες οι ευθυνες πανω μου θα πεσουν..Οσο για την πεθερα μου...ειναι περιπτωση..Εχω περασει πολυ χειροτερα απο αυτο προσωπικα εγω, αλλα η αδερφη μου δεν της εφταιγε τιποτα! Ειναι αδικαιολογητο αυτο!Δεν ειναι στα καλα της η γυναικα στην πραγματικοτητα.Επισης ξερω πως πολλα πραβληματα προερχονται απο εκει, σιγουρα τον επηρεαζει οπως λεει και το superboy13 εστω και υποσυνηδειτα αλλα δυστυχως δεν μπορω να κανω κατι γι αυτο.Εμενα αν οι δικοι μου μου μιλαγαν ετσι για τον αντρα μου, αν τον αγαπουσα και δεν μπορουσαν να καταλαβουν ποσο ευτυχισμενη ειμαι μαζι του, θα τους εκοβα την καλημερα. Σκληρο αυτο που λεω αλλα σιγουρα δεν θα τους μιλουσα σαν να μην τρεχει τιποτα καθε τρεις και λιγο με την δικαιολογια οτι αν δεν της μιλαει μπορει να γινουν τα πραγματα χειροτερα! Ποσο χειροτερα?Εχω κινδυνευσει να πεθανω απο την πεθερα μου! Ποσο χειροτερα? Τελοσπαντων..Απο τη μια θελω πολυ να αλλαξουν τα πραγματα και να γινουν οπως παλια, παρολο που ξερω οτι αυτο ισως ειναι ακατορθωτο, απο την αλλη νιωθω οτι εχω κανει μεγαλο λαθος με το γαμο μας, ενω εβλεπα καποιες συμπεριφορες και νομιζα οτι θα μπορεσω μαζι του να τις ξεπερασουμε και να διορθωθουν τα παντα..Εχω ομως διαλυθει, δεν ξερω ποσες αντοχες εχω ακομα..και δεν ξερω και αν αξιζει.Φοβαμαι μηπως φτασω σε αρκετα μεγαλυετρη ηλικια, παντα δυστυχισμενη και απογοητευμενη μια ζωη να προσπαθω, χωρις στο τελος να καταφερω τιποτα, και χασω ολη τη ζωη μου χωρις λογο και χωρις να αξιζει τον κοπο.Ειναι φανερο οτι ειμαι παρα πολυ δεδομενη, ποτε δεν πιστευει αν του πω, ειναι η τελευταια φορα που γινεται κατι..δεν εχει βαρυτητα πλεον ο λογος μου...Απο την αλλη μπορει αυριο να ερθει και να μου πει ποσο με αγαπαει, ακι οτι δεν μπορει να ζησει μακρυα μου και αλλα τετοια...Πειτε με ηλιθια, αλλα μολις πριν λιγο συνηδειτοποιησα οτι ο αντρας μου εχει πραγματικα ψυχολογικα προβληματα απο την παιδικη του ηλικια και απο ολα τα βιωματα του, και τρομοκρατηθηκα! Δεν θελω να τα παρατησω αλλα οχι να τρελαθω κι εγω! Οχι ενω εχεις περασει τοσα, να λες σε μενα οτι θελω ψυχιατρο! Λιγο φιλοτιμο δεν βλαπτει! Λοιπον σταματηστε με! Παραλληρω κανονικα...

  11. #26
    Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    33
    Το εχω σκεφτει το ενδεχομενο για αλλη αλλα δεν μου κολλαει απο την αλλη..δεν θα ειχα κι αλλα σημαδια? δεν θα εφευγε ας πουμε και ταν ειμαστε καλα, θα περιμενε να τσακωθουμε για να φυγει? γενικως τα ενδιαμεσα διαστηματα μιλαμε, μπορει στα λογια και πισω να κανει, και να δειχνει μεταμελεια για καποια πραγματα.....και συζηταμε και υποτιθεται βρισκουμε λυσεις( λεω υποτιθεται γιατι δεν ειναι πλεον καθολου σταθερος στις αποψεις του) αλλα στην πραξη ειναι το θεμα...οταν καθεσαι και μιλας στον αλλον και δειχνεις να μετανιωνεις για καποια πραγματα και του λες οτι τα ασχημα δεν τα εννοεις, δεν πρεπει την επομενη φορα να μην τα επαναλαβεις? Δεν ξερω αλλα εγω ετσι το καταλαβαινω.Βεβαια κι εγω επαναλαμβανομαι αλλα μονο οταν με προκαλει τοσο που κανω καβγα, και μονο αφου ξεκινησει αυτος να μου λεει οσα με πληγωνουν, Μπορει να ακουγεται παιδιαστικο αυτο, αλλα ειναι η αμυνα που μπορω να βγαλω εκεινη τη στιγμη εν θερμω! Οσο για το ενδεχομανο να υπαρχει αλλη γυναικα, πειτε μου τι αλλα σημαδια θα εβλεπα? Μπορει να ειμαι τοσο αποροφημενη στο προβλημα μας που να μην τα βλεπω..

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα σου μελος,Καλο ειναι να μην σταματας να προσπαθεις κ να κανεις κ ορισμενα επιπλεον πραγματα που θα καλυτερευσουν την ολη ατμοσφαιρα,Ολοι οι αντρες νιωθουν ενα κολλημα με την μητερα τους το θεμα ειναι πως θα το χειριζεσαι για μην υπαρχει προβλημα προσπαθησε να δειχνεις απαθης σε ο,τι γινεται κ μην κατηγορεις ουτε την μητερα του ουτε τον ιδιο,Εγω ειμαι γυναικα 29 ετων κ τωρα παλευουμε με το αγορι μου καλυτερευσει το οικονομικο μας κ κανουμε την οικογενεια μας,Στο παρελθον βιωσα κακοποιηση απο συγγενικο μου προσωπο πραγμα που με τραυματισε τρομερα κ εκανα μεγαλο αγωνα να ηρεμησω νομιζα οτι η ζωη μου διαλυθηκε κ τοτε παρακινηθηκα να επισκεφτω πνευματικο εκκλησια κ το αποτελεσμα θεαματικο γιαυτο απο τοτε διαβαζω αρκετα θρησκευτικα θεματα περισσοτερο για θεματα οικογενειας,Αυτο που εχω δει ειναι οτι ο παραγοντας που ζημιωνει τον γαμο ειναι ο εγωισμος οταν παντρευεσαι πρεπει να βαζεις τον αλλον πανω απο τον εαυτο σου κ σε καθε προβλημα ειναι αναγκαιο να επισκεπτεσαι πνευματικο για να μιλας για αυτο κ να σε οδηγει στο πως πρεπει να συμπεριφερθεις για να επιλυθει κ αυτο ουσιαστικα ειναι που δημιουργει επιτυχημενους γαμους,Τολμησε το κ πιστευω οτι θα δεις διαφορα,Καλο κουραγιο να σας πανε ολα καλα κ συντομα με παιδακι!

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Πάλι μαλώσατε; Πληγωθήκατε; Πόνεσε ο ένας τον άλλο με λέξεις και φράσεις που ματώνουν; Κι όμως τίποτα δεν τελειώνει με έναν τσακωμό. Πολλές φορές είναι η αρχή για κάτι πιο μεγάλο, πιο αληθινό και δυνατό.
    Μην ψάχνετε ποιος έφταιξε, είναι πολύ δευτερεύον μπροστά στην αγάπη σας. Ας πει ο ένας στον άλλο σου χαρίζω το δίκιο μου και δώσε μου την αγάπη σου. Εάν καταλάβεις ότι η αγάπη δεν ξέρει από «δικαιοσύνη»,και ότι όποιος αληθινά αγαπάει δεν ζητάει το δίκιο του μα επιθυμεί την ενότητα, τότε θα δεις ότι μια αγκαλιά και ένα φιλί είναι η απάντηση και η λύση μαζί.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    (Αυτο που σου στελνω ειναι ενα μικρο κ πολυ ουσιαστικο κειμενο απο αυτα που διαβαζω)

  15. #30
    Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    33
    Ολη μερα σημερα μου στελνει μηνυματα και με παιρνει τηλεφωνα απο το πρωι που εφυγε.Αν ηταν με αλλη γυναικα θα καθοταν να ασχοληθει μαζι μου? Μιληστε μου ανοιχτα, γιατι γενικα ειμαι και λιγο να μην το πω ''αθωα'' σε αυτα τα θεματα, αλλα του εχω εμπιστοσυνη.Οχι τυφλη βεβαια, πιστευω οτι θα ημουν σε θεση να διακρινω αν υπαρχει αλλη γυναικα αλλα καμια φορα μπορει να κρυβεται ο αλλος τοσο καλα ή εσενα να σε απασχολουν τοσα αλλα που αλλου να νομιζεις οτι ειαι το προβλημα και αλλου να ειναι..Παντως μιληστε μου ελευθερα αλλωστε δεν μπηκα εδω για να μου χαιδεψει καποιος τα αυτια, αλλα για να δω τι αλλο θα μπορουσα να κανω απο πλευρας μου ή τι δεν μπορω να διακρινω εγω απο μεσα, που ενας τριτος θα το εβλεπε..

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Δυσκολια προσαρμογης στο γαμο
    By Parilaos in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 18
    Last Post: 02-04-2015, 13:27
  2. Ειμαι προβληματισμένος με τον γάμο μου
    By Panos p in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 20
    Last Post: 01-04-2015, 17:49
  3. Αγχος για το γαμο μου!!
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 10-06-2013, 17:16
  4. ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΟΝ ΓΑΜΟ ΜΟΥ!!!!
    By ΝΙΚΙ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 50
    Last Post: 06-03-2013, 12:35
  5. αμφιφυλοφιλια στον γαμο
    By MAGGIE in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 272
    Last Post: 09-06-2011, 16:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •