Ο πατέρας μου με παρανοική διαταραχή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1

    Ο πατέρας μου με παρανοική διαταραχή

    Χαίρετε!

    Έχω γράψει πολλές φορές στο παρελθόν στη στήλη δυσθυμία -κατάθλιψη. Πλέον δεν χρειάζεται...είμαι με 20 μιλιγκράμ Λαντόζ και είμαι σταθερά καλά εδώ και 2 χρόνια.Βρέθηκα σε ψυχοπιεστικές καταστάσεις αλλά η κατάθλιψη δεν επανήλθε.

    Τους τελευταίους μήνες έχω ένα έντονο άγχος, ανασφάλεια , επαναλαμβανόμενες σκέψεις...κάνω συνεδρίες.Η θεραπεύτρια δεν αναγνωρίζει κάποια διαταραχή παρά μεμονομένα συμπτώματα μόνο.

    Η μητέρα μου διαεγνωσμένη με διάφορα σοβαρά....

    Εσχάτως σε συζήτηση με την θεραπεύτρια απο τις περιγραφές που τις έχω κάνει για τον πατέρα μου...με επιφύλαξη πάντα...μου είπε πως φαίνεται να έχει παρανοική διαταραχή; Τι επιπτώσεις άραγε να είχε αυτό σε μένα.

    Η σχέση μας απλά τραγική όλα αυτά τα χρόνια.Διαφωνίες, κατηγόριες για όλους, εξαφανιζόταν, επικριτικός πάντοτε μαζί μου, σήκωνε χέρι και χτύπαγε γυναίκες μόνο..τη μητέρα μου, τη γιαγιά μου....

    Τώρα έχει αξαφανιστεί και απο εμένα.Δε μου σηκώνει το τηλέφωνο.Επίσης έχει μετακομίσει μυστικά και δε μου λέει εδώ και χρόνια που είναι...οι γονείς μου είναι χωρισμένοι....

    Τι να μου άφησε κληρονομιά ο άνθρωπος αυτός άραγε;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    εσενα σου λειπει ο πατερας σου?

    γιατι απο ολα αυτα που περιγραφεις, εγω στην θεση σου θα ενιωθα ως και ανακουφιση που αυτος ο ανθρωπος παραμενει μακρια...

    και με τον ορο κληρονομια σε τι ακριβως αναφερεσαι?

    το ξερω οτι ακουγεται καπως σκληρο αυτο που λεω, αλλα μιλαω προσωπικα

    (μην παρεξηγηθω κιολας)...
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  3. #3
    Κανονικά θα έπρεπε να το δώ ως λύτρωση.Εν μέρει το βιώνω έτσι.Απ'την άλλη το βιώνω ως απώλεια.Πολλές φορές ένιωθα την απώλεια για το πρόσωπο του πατέρα μου.Τώρα νομίζω πως έγινε και η ταφή.Παράδοξο αλλά μου λείπει.Ποτέ δε μπόρεσε να σταθεί ως πατέρας.Προσπάθησε αλλά δε μπορούσε...

    Κληρονομιά όσον αφορά τη παθολογία..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    ναι, εχεις δικιο σε αυτο που λες..
    το να μεγαλωνεις χωρις την πατρικη φιγουρα δεν ειναι κι ευκολο πραγμα...

    κοιτα για την κληρονομια.... δεν νομιζω...θελω να πω..δεν θα ειχε εκδηλωθει ως τωρα?

    η καταθλιψη που ανεφερες ή το εντονο αγχος και οι ανασφαλειες απεχουν πολυ απο την παρανοια...

    κι εξαλλου ενταξει μπορει η θεραπευτρια σου να κατεληξε σε αυτο, αλλα μην το δενεις και κομπο... γενικως να διαγνωσει τι εχει ο πατερα σου μονον απο αυτα που της εχεις πει εσυ μου φαινεται λιγο ρισκι...
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Καλημέρα Θεολόγε,
    συμφωνώ κατ' αρχήν με τη 66psy, μια εικασία έκανε η θεραπεύτριά σου, σύμφωνα με αυτά που της είπες, ίσως να είναι και σωστή αλλά δεν μπορείς να ξέρεις με σιγουριά. Σου ανέφερε ότι έχει παρανοϊκή διαταραχή προσωπικότητας προφανώς (όχι παρανοϊκή σχιζοφρένεια που είναι άλλο πράγμα), λόγω της συμπεριφοράς του όπως εκδηλώνεται αυτά τα χρόνια. Δυστυχώς ο πατέρας ή η μάνα, είναι πάντα ο πατέρας, η μάνα, αυτοί οι ρόλοι δεν αλλάζουν, δεν μπορείς να πεις εύκολα ότι δε σε νοιάζει καθόλου, δεν θα σκέφτεσαι ποτέ την απουσία του, είναι λογικό, παρά την κακή του συμπεριφορά και αδιαφορία. Δεν ξέρω τι άλλο μπορείς να κάνεις, συζήτα το με τη θεραπεύτρια πως να το αντιμετωπίσεις αυτό, όλα αυτά τα συναισθήματα που σε διακατέχουν. Πάντως εγώ πιστεύω την κληρονομιά σου την έζησες ήδη, είναι η κατάθλιψη που πέρασες και μπράβο που το δούλεψες και το ξεπέρασες, το ότι αντιμετώπισες ψυχοπιεστικές καταστάσεις και άντεξες και είσαι καλά είναι πολύ μεγάλο τεστ κατά τη γνώμη μου. Καλή δύναμη και πάντα να φροντίζεις τον εαυτό σου, που πέρασε και περνάει τέτοιες δυσκολίες.

  6. #6
    Δίκιο έχετε στη βάση αυτών που μου λέτε.Δεν είναι διεγνωσμένος σύμφωνοι.Αλλά φοβάμαι κάποια τέτοια διαταραχή θα ιφίσταται.Τώρα δε μπορώ να κάνω κάτι.Δεν υπάρχει κανένας σύνδεσμος επικοινωνίας.Δε μυ σηκώνει ούτε το τηλέφωνο.Κρύβεται. Νομίζω οτι η λύση με τον ένα η τον άλλο τρόπο δόθηκε.Μέσα μου είναι τώρα το θέμα να το λύσω.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    παντως αμα εχει καποια διαταραχη δε φταιει αυτος, και να δειξεις κατανοηση για τη συμπεριφορα του.

    με τα καταλληλα φαρμακα θα βελτιωθει η συμπεριφορα του και η σχεση του με εσενα.

    ειναι ενα προβλημα υγειας που κυριως επηρεαζει και βασανιζει τον ιδιο αλλα και κατα δευτερον τις σχεσεις του με τους αλλους.

    ευτυχως ομως σημερα υπαρχουν φαρμακα που βοηθανε πολυ και θα τον κανουν αλλον ανθρωπο.

    Quote Originally Posted by Θεολόγος View Post
    Δίκιο έχετε στη βάση αυτών που μου λέτε.Δεν είναι διεγνωσμένος σύμφωνοι.Αλλά φοβάμαι κάποια τέτοια διαταραχή θα ιφίσταται.Τώρα δε μπορώ να κάνω κάτι.Δεν υπάρχει κανένας σύνδεσμος επικοινωνίας.Δε μυ σηκώνει ούτε το τηλέφωνο.Κρύβεται. Νομίζω οτι η λύση με τον ένα η τον άλλο τρόπο δόθηκε.Μέσα μου είναι τώρα το θέμα να το λύσω.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    αδερφε φιλικα να σου πω οτι παρανοικη διαταραχη εχει ολη η ελλαδα δε θεώ να σε πληγωσω αλλα ετσι ειναι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Similar Threads

  1. Παρανοικη Σχεση Παρανοικο Τελος!!!
    By alfapark2001 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 25
    Last Post: 17-11-2013, 15:00
  2. Παρανοϊκή Σχιζοφρένεια
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 23-06-2010, 22:39
  3. Λογικη σκεψη η παρανοικη σκεψη?
    By katerinaki in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 50
    Last Post: 02-11-2009, 17:42
  4. Ο Πατερας μου και εγω
    By maria... in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 11-08-2008, 15:19
  5. --ΠΑΤΕΡΑΣ--
    By SpyrosGR21 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 09-04-2007, 10:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •