Mindfulness για τη διαχείριση του άγχους
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761

    Mindfulness για τη διαχείριση του άγχους

    Γεια σε όλους, ποστάρω εδώ ένα λινκ

    http://stress.about.com/od/tensionta.../exercises.htm

    με κάποιες ασκήσεις mindfulness - ενσυνειδητότητα στα ελληνικά - που μπορεί να βοηθήσουν ανθρώπους να διαχειριστούν το άγχος και τις σκέψεις τους. Είναι κατά κάποιον τρόπο μια πρακτική που σε μαθαίνει να αυτοσυγκεντρώνεσαι καλύτερα και να ηρεμείς, είτε απλά αναπνέοντας, είτε ακούγοντας μουσική ή κάνοντας δουλειές κλπ, τον τρόπο το βρίσκει κανείς ανάλογα με την ιδιοσυγκρασία του και τον τρόπο ζωής του. Επίσης αφορά ιδιαίτερα το πως μπορεί να αποστασιοποιηθεί ένας άνθρωπος από τις σκέψεις σε αγχώδεις διαταραχές, όπως είναι η ΙΔΨ και άλλες, και πιστεύω ότι είναι μια από τις πιο ευεργετικές μεθόδους ψυχοθεραπείας που μπορεί κανείς να εφαρμόσει στον εαυτό του...
    Θα συμπλήρωνα στις ασκήσεις και την κηπουρική. (δείτε τους κηπουρούς πόσο ήρεμοι είναι ως επί το πλείστον)
    Και γενικά θα έλεγα κάποιες ασχολίες που "γειώνουν" τον άνθρωπο και τον βγάζουν από την πρίζα του υπολογιστή του ανά διαστήματα, μπορεί να έχουν και ψυχοθεραπευτικό όφελος.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Καλησπέρα σε όλους, έχει ενδιαφέρον αυτό το άρθρο-έρευνα σχετικά με την mindfulness και το πλύσιμο των πιάτων!

    Το πλύσιμο των πιάτων μειώνει τη νευρικότητα και βελτιώνει την ψυχική υγεία

    Το πλύσιμο των πιάτων αποτελεί σημείο διαμάχη μεταξύ εκατομμυρίων ζευγαριών στον πλανήτη. Κι ενώ η στοίβα με τα άπλυτα πιάτα είναι ότι χειρότερο μπορεί να αντιμετωπίσει κανείς γυρνώντας στο σπίτι μετά από μια κουραστική ημέρα, αμερικανοί ερευνητές υποστηρίζουν ότι το πλύσιμο των πιάτων είναι τελικά μια από τις δουλειές του σπιτιού που μειώνει τη νευρικότητα και βελτιώνει την υγεία μας.

    Σύμφωνα με άρθρο που δημοσιεύθηκε στο επιστημονικό έντυπο Mindfulness, ερευνητές του Πολιτειακού Πανεπιστημίου της Φλόριντα, διαπίστωσαν ότι τα άτομα που πλένουν τα πιάτα, με προσοχή και συγκέντρωση, τείνουν να αισθάνονται λιγότερο άγχος και νευρικότητα.

    Οι επιστήμονες κατέληξαν στο συμπέρασμα προσπαθώντας να δουν αν το πλύσιμο των πιάτων μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως άτυπη στοχαστική πρακτική για την προαγωγή της ενσυναίσθησης και τη βελτίωση της συναισθηματικής κατάστασης του ατόμου.

    Με τον όρο «ενσυναίσθηση» περιγράφεται μια κατάσταση ενεργούς, ανοιχτής προσοχής σε παρόντα χρόνο. Όταν το άτομο πετυχαίνει ενσυναίσθηση σημαίνει ότι παρατηρεί τις σκέψεις του και τα συναισθήματά του από απόσταση, χωρίς να τα κρίνει θετικά ή αρνητικά.

    Οι ερευνητές ζήτησαν λοιπόν από 51 φοιτητές να πλύνουν πιάτα. Οι μισοί προηγουμένως είχαν διαβάσει ένα κείμενο σχετικά με τη σημασία της αισθητηριακής διαδικασίας του πλυσίματος των πιάτων. Οι υπόλοιποι είχαν αποτελέσει την ομάδα ελέγχου και είχαν απλώς διαβάσει ένα κείμενο για τον σωστό τρόπο πλυσίματος των πιάτων.

    Κάθε εθελοντής έπλυνε 18 πιάτα και στην συνέχεια του ζητήθηκε να ολοκληρώσει διαδικασίες που πιστοποιούσαν την ενσυναίσθηση, την πειραματική ανάκληση και την στοργικότητα.

    Όσοι είχαν πλύνει τα πιάτα όταν συγκεντρωμένοι σ’ αυτό είχαν πετύχει καλύτερη ενσυναίσθηση, αύξηση στην στοργικότητα και μείωση της νευρικότητας και της υπερεκτίμησης.

    Τα αισθήματα νευρικότητας μειώθηκαν κατά 27% στην συγκεκριμένη ομάδα, ενώ η έμπνευση αυξήθηκε κατά 25%.

    Αντιθέτως, δεν παρατηρήθηκε καμιά αλλαγή στην ομάδα ελέγχου.

    Πηγή = http://health.in.gr/news/various/art...aid=1500032234

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Συνεπως , οι λατζερηδες πρεπει ναναι οι πιο υγιεις ψυχικα ανθρωποι , ε ?


    Δεν ξερω , Breath , δεν με πειθει το αρθρο , ισως αν αναφεροταν γενικοτερα σε χειρωνακτικη εργασια η μαστορεματα , θα το πιστευα , αλλα ειδικα τα πιατα ?

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Τι να πω Macgyver στην έρευνα γράφει για 18 πιάτα ο κάθε εθελοντής, πόσα πλένουν οι λαντζέρηδες?...

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Συνεπως , οι λατζερηδες πρεπει ναναι οι πιο υγιεις ψυχικα ανθρωποι , ε ?


    Δεν ξερω , Breath , δεν με πειθει το αρθρο , ισως αν αναφεροταν γενικοτερα σε χειρωνακτικη εργασια η μαστορεματα , θα το πιστευα , αλλα ειδικα τα πιατα ?
    Μια δοκιμή θα σε πείσει Καλά είναι και τα μαστορέματα συμφωνώ!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Σιγουρα πολλλα παραπανω , αφου αυτη ειναι η δουλεια τους . Υπολογισε μια ταβερνα εχει 2 λατζερηδες , βαλε 20 τραπεζια , επι 4 αλλαξιες πελατων , 10 πιατα το τραπεζι , με 2 λατζερηδες , 2 χ 10 χ 20 χ 4 = 1600 πιατα οι 2 , αρα 800 πιατα ο καθενας . Πω πω , πολλη δουλεια βρε Breath . Αυτο βεβαια το ΣΚ , καθημερινες κανα 200αρι .

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Breath View Post
    Μια δοκιμή θα σε πείσει Καλά είναι και τα μαστορέματα συμφωνώ!

    Mα πλενω πιατα σπιτι , δεν βλεπω διαφορα . Οχι ομως 18 , μηπως ειναι ο ιδανικος αριθμος ?

    Αλλα δεν εχω καμμια νευρικοτητα , γενικως , οποτε ισως αναφερεται το αρθρο σε νευρικους ανθρωπους σκεφτηκα .

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Mα πλενω πιατα σπιτι , δεν βλεπω διαφορα . Οχι ομως 18 , μηπως ειναι ο ιδανικος αριθμος ?

    Αλλα δεν εχω καμμια νευρικοτητα , γενικως , οποτε ισως αναφερεται το αρθρο σε νευρικους ανθρωπους σκεφτηκα .
    Μπορεί, δεν ξέρω, εμένα πάντως με αποφορτίζει κάπως από σκέψεις κλπ, στη mindfulness χρειάζεται να δώσεις μια περισσότερη συγκέντρωση, παρατήρηση όταν πλένεις, αυτό που λέει ως αισθητηριακή διαδικασία το άρθρο. Που μπορείς να το κάνεις με διάφορες άλλες δουλειές φυσικά.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Το διαβασα το αρθρο , αυτη ειναι η ' ενσταση ' μου , οτι δεν περιοριζεται στα πιατα , επειδη εκαναν ενα πειραμα στα πιατα , θα κολλησουμε εκει ? το καζανακι μου , ολο χαλαει , και το μαστορευω , οσο το μαστορευω , φυσικα δεν σκεφτομαι κατι αλλο . Τωρα τοχω ανοιχτο το καπακι , και εχω βαλει ενα καλωδιο , για να το τραβαω , πατεντα δηλαδη .

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Το διαβασα το αρθρο , αυτη ειναι η ' ενσταση ' μου , οτι δεν περιοριζεται στα πιατα , επειδη εκαναν ενα πειραμα στα πιατα , θα κολλησουμε εκει ? το καζανακι μου , ολο χαλαει , και το μαστορευω , οσο το μαστορευω , φυσικα δεν σκεφτομαι κατι αλλο . Τωρα τοχω ανοιχτο το καπακι , και εχω βαλει ενα καλωδιο , για να το τραβαω , πατεντα δηλαδη .
    Κι αυτοι οι υδραυλικοι ζητανε μια περιουσια για ναρθουν . Αυτο που το πας ?

    Σορυ , διπλο ποστ .

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    εκαναν ενα πειραμα στα πιατα , θα κολλησουμε εκει ?
    Όχι μπορείς αν θέλεις να πλύνεις και τετζερέδες

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Δεν εχω τετζερεδες βρε Breath , αλλα αμα ειναι να γινω περδικι , να πλυνω οτιδηποτε .

  13. #13
    Εδω και χρονια επαναλαμβανω ποσο αγαπω το πλυσιμο πιατων ποτηριων κτλ.

    Δεν ηξερα οτι υπαρχει αυτη η θεωρια και χαρηκα παρα πολυ τωρα

    Το βλεπω σαν χρονο με τον εαυτο μου κοβοντας λογια των γυρω ή εμμονικες σκεψεις.
    Η ολη διαδικασια εχει θετικο αντικτυπο σε εμενα.

    Απο την αλλη το σιδερο δεν θελω ουτε να το βλεπω... χεχε
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Το διαβασα το αρθρο , αυτη ειναι η ' ενσταση ' μου , οτι δεν περιοριζεται στα πιατα , επειδη εκαναν ενα πειραμα στα πιατα , θα κολλησουμε εκει ? το καζανακι μου , ολο χαλαει , και το μαστορευω , οσο το μαστορευω , φυσικα δεν σκεφτομαι κατι αλλο . Τωρα τοχω ανοιχτο το καπακι , και εχω βαλει ενα καλωδιο , για να το τραβαω , πατεντα δηλαδη .

    Ενταξει το καζανακι . Ενα μελος , μου εστειλε αναλυτικες οδηγιες σε βιντεο πως να επισκευασω το καζανακι . Και μετα αλλοι διαγραφονται απο το φορουμ . Μεχρι καζανακια επισκευαζεις μεσω φορουμ . Και τζαμπα .

Similar Threads

  1. Τροποποιηθηκε απο την διαχειριση.
    By ase in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 10-05-2012, 15:26
  2. Προς τη διαχειριση
    By λιλιουμ in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 74
    Last Post: 21-04-2012, 23:07
  3. προς τη διαχείριση
    By Joann in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 7
    Last Post: 25-01-2012, 13:29
  4. ΜΕΡΟΛΗΠΤΙΚΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ
    By dora-agxos in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 117
    Last Post: 20-12-2011, 01:21
  5. Διαχείριση Συγκρούσεων
    By canda in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 29-05-2009, 22:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •