Μπέρδεμα με φίλο...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 39
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    26

    Μπέρδεμα με φίλο...

    Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!

    Μπαίνω κατευθείαν στο θέμα: πριν 3 μήνες περίπου γνώρισα στη σχολή ένα παιδί, με το οποίο λόγω εργασίας που είχαμε πάρει μαζί σ ένα μάθημα, αρχίσαμε να κάνουμε παρέα, χωρίς βέβαια να έχουμε γίνει και κολλητοί. Από τη συμπεριφορά του και τα λόγια του έχω καταλάβει ότι μάλλον του αρέσω κάπως, αλλά δεν έχει πει και κάτι ξεκάθαρο μέχρι τώρα, άρα δεν μπορώ να είμαι και σίγουρη. Να διευκρινίσω ότι, παρόλο που είναι καλό παιδί κλπ, εμένα δυστυχώς δεν μου αρέσει και δεν μπορώ να τον δω διαφορετικά. Κάποια στιγμή σε μια έξοδο που είχε κανονιστεί γνώρισα έναν φίλο του, ο οποίος από την πρώτη στιγμή μου άρεσε πολύ. Το πρόβλημα τώρα, λοιπόν, είναι ότι θέλω προφανώς να έρθω πιο κοντά με τον φίλο του, αλλά βγαίνουμε συνέχεια παρέα και επειδή είναι μπροστά ο συμφοιτητής μου δεν μπορώ άνετα να τον πλησιάσω. Facebook κλπ δεν έχει, οπότε δεν μπορώ να τον βρω ούτε από εκεί, ούτε κινητά μπορούμε να ανταλλάξουμε (και με ποια αφορμή άλλωστε?). Να ζητήσω από τον συμφοιτητή μου να μου κανονίσει κατάσταση προφανώς και δεν γίνεται, γιατί μάλλον του αρέσω οπότε δεν είναι καθόλου εύκολο ούτε φυσικά είναι και σωστό. Δεν είναι σίγουρο βέβαια αλλά δεν θέλω να το διακινδυνεύσω. Όσον αφορά στο παιδί που μ αρέσει, στην αρχή της γνωριμίας είχα καταλάβει να με κοιτάει αλλιώς, αλλά δεν έχει γίνει βέβαια κάτι παραπάνω. Όπως είπα όσες φορές έχουμε βρεθεί (4-5 έξοδοι όλες κι όλες) είναι και ο συμφοιτητής μου μπροστά και γενικά έρχεται κόσμος και δεν έχουμε μείνει ποτέ μόνοι. Μια φορά μόνο σ ένα μαγαζί είχαμε έρθει λίγο πιο κοντά, με πείραζε συνέχεια, με άγγιζε συχνά, χορεύαμε κλπ.
    Δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω, γιατί από τη μια καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολη η κατάσταση (αν υποθέσουμε ότι όντως αρέσω στον συμφοιτητή μου), αλλά κι απ την άλλη μ αρέσει πολύ το παιδί αυτό. Οποιαδήποτε γνώμη ευπρόσδεκτη! :)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Καλημερα. Καταρχην με το παιδι αυτο που σ αρεσει, τι ανταποκριση βλεπεις? Τι αισθανεται εκεινος? Βλεπεις σημαδια θετικα? Για να μην κανεις καποιο βημα και την πατησεις. Ισως να χεις παρεξηγησει μερικα πραγματα απο κεινον κ να σε βλεπει διαφορετικα και οχι οπως θα θελες.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    26
    Κοίτα, με το παιδί που μ αρέσει έχουμε βρεθεί 4 φορές σε κοινή παρέα και κάθε φορά μιλάμε γενικά. Θέλω να πω ότι δεν έχω καταλάβει ακόμα τι παίζει απ την πλευρά του. Την πρώτη φορά που τον γνώρισα με είχε καλέσει ο ίδιος, κι όχι ο συμφοιτητής μου, σε μια έξοδο που θα έκαναν την επόμενη μέρα. Είχαμε γελάσει πολύ εκείνο το βράδυ και γενικά υπήρχε ένα πολύ όμορφο κλίμα. Μόνο μια φορά που είχαμε πάει σε ένα μπαράκι κι ενώ δίπλα μου ήταν ο συμφοιτητής μου, του ζήτησε να αλλάξουν θέση για να έρθει να μου πιάσει την κουβέντα. Εκεί πάλι γενικά μιλάγαμε, με ρώτησε για μένα, με πείραζε γιατί δεν έπινα πολύ και προσπαθούσε "με το ζόρι" να με κάνει να πιω κλπ. Χορεύαμε, όταν μου μίλαγε με αγκάλιαζε απ τη μέση κλπ. Είχε πλάκα γιατί σε κάποια φάση πήγαμε να μιλήσουμε ταυτόχρονα ο ένας στον άλλον (είχε δυνατά μουσική και μιλάγαμε ο ένας στο αυτί του άλλου) και κουτουλήσαμε. :) Κατά τα άλλα δεν έχει κάνει κάτι παραπάνω, να μου ζητήσει κινητό κλπ. Αυτό που σκέφτομαι εγώ είναι ότι αν δεν υπήρχε ο συμφοιτητής μου, θα είχε γενικά την προοπτική για να γίνει κάτι. Αλλά αν του έχει πει κάτι ο συμφοιτητής μου για μένα, επειδή είναι φίλοι, λογικά δεν θα θέλει να κάνει κίνηση.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Kαταλαβα, υπαρχουν καποια θετικα σημαδια, απλα στο ρωτησα γτ εγω σαν αντρας μετα απ τις λιγες φορες αυτες θα προτεινα ν ανταλλαξουμε στοιχεια ας ειναι κ μπροστα στην παρεα με την εννοια την ωρα που ηρθε διπλα σου κ μετα το χορο κ την κουβεντα θα στο λεγα. Θα σου λεγα δωσε μοου το κινητο σου, κατι τετοιο ή σε ενα χαρτακι θα σου λεγα γραφτο αφου δεν εχει φβ να τον βρεις. Μια αλλη λυση ειναι να πεις ξερεις θελω να παω στην ταδε εκδηλωση, αμα θες να βρεθουμε να παμε μαζι. Σκεψου κ συ δηλ να του προτεινεις βολτα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,701
    asta ayta kai koita na diavazeis mi gineis k sy aerologos san aytous pou kikloforoun
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    26
    Το θέμα είναι ότι αν του έχει πει ο συμφοιτητής μου ότι του αρέσω -έστω και λίγο, δεν λέω ότι μ έχει ερωτευτεί κιόλας- θα ανταποκριθεί σε μια τέτοια πρόσκλησή μου ο άλλος, θα κάνει κίνηση γενικά, ή μήπως φάω χ? Γιατί όταν υπάρχει φιλία στη μέση, αλλάζουν πολλά πράγματα.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by elis View Post
    asta ayta kai koita na diavazeis mi gineis k sy aerologos san aytous pou kikloforoun
    Όλα καλά, μην ανησυχείς!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Quote Originally Posted by bambollera View Post
    Το θέμα είναι ότι αν του έχει πει ο συμφοιτητής μου ότι του αρέσω -έστω και λίγο, δεν λέω ότι μ έχει ερωτευτεί κιόλας- θα ανταποκριθεί σε μια τέτοια πρόσκλησή μου ο άλλος, θα κάνει κίνηση γενικά, ή μήπως φάω χ? Γιατί όταν υπάρχει φιλία στη μέση, αλλάζουν πολλά πράγματα.
    Αυτο περιπλεκει καπως τα πραγματα.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Αυτο περιπλεκει καπως τα πραγματα.
    Εεεεμ, αυτό είναι το θέμα μου.. Εγώ εντωμεταξύ, αποφεύγω όσο τίποτα να μένω ή να βγαίνω μόνη μου με τον συμφοιτητή μου γιατί δεν θέλω να του δώσω την ευκαιρία να μου πει κάτι παραπάνω κλπ. Ούτε φυσικά τον ενθαρρύνω με τη συμπεριφορά μου.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Δεν ξερουμε αυτοι οι 2 τους τι εχουνε πει. Εσυ τι πιστευεις;

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    26
    Δεν ξέρω. Θεωρώ εξίσου πιθανά και τα δύο. Αυτό που σκεφτόμουν εγώ να κάνω είναι να το παίξω ότι δεν έχω καταλάβει τίποτα και κάποια στιγμή να δείξω το ενδιαφέρον μου στον άλλον. Το πολύ πολύ να φάω πόρτα. Το θέμα είναι βέβαια πώς θα καταφέρω να τον βρω μόνο του που είναι συνέχεια μαζί και ο άλλος...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Εσυ τι σημαδια εχεις δειξει στο παιδι που σ αρεσει; Γιατι λες να του δειξεις ενδιαφερον; Δε το χεις κανει ηδη;

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    26
    Η αλήθεια είναι ότι δεν του έχω δείξει κάτι ιδιαίτερο, μάλλον πιο πολύ φιλική είμαι... Έτσι κι αλλιώς δεν είμαι καλή σε κάτι τέτοια... Σκέφτομαι κιόλας ότι μας βλέπει και ο άλλος τι κάνουμε κλπ, οπότε δεν μπορώ να νιώσω κι άνετη...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Aυτοι ποσο φιλοι ειναι; τι εχεις καταλαβει;

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Aυτοι ποσο φιλοι ειναι; τι εχεις καταλαβει;
    Πρέπει να είναι καλοί φίλοι, γνωρίζονται 5-6 χρόνια, αλλά κάνουν πολύ καλή παρέα και σε καθημερινή βάση. Εντάξει, δεν τους ξέρω και πάρα πολύ καλά. Και τον συμφοιτητή μου, που υποτίθεται τον βλέπω πιο συχνά λόγω σχολής, 3 μήνες τον ξέρω. Αλλά λογικά θα του έχει πει κάτι ή και να μην του έχει πει ίσως έχει καταλάβει κάτι ο άλλος, επειδή απ όλη την παρέα στη σχολή μόνο εμένα έχει γνωρίσει στους φίλους του εκτός σχολής και μόνο σ εμένα προτείνει εξόδους. Οπότε μπορεί κι ο ίδιος να τον έχει ρωτήσει αν τρέχει κάτι με μένα κλπ.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. μπέρδεμα...μεγάλο μπέρδεμα....
    By mina@@ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 22-12-2012, 00:17
  2. Μπέρδεμα...!
    By lady_fantasy in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 29-11-2012, 17:21
  3. Μπέρδεμα
    By sables90 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 21-03-2012, 18:44
  4. μπερδεμα.....
    By maria1985 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 08-06-2010, 16:47
  5. ΜΠΕΡΔΕΜΑ
    By dimitriskai in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 05-10-2005, 18:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •