Χωρισμός και κατάθλιψη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    3

    Χωρισμός και κατάθλιψη

    Γεια σας.Δεν ξέρω αν έχει συζητηθεί το θέμα αυτό ξανά,πάντως θα ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας.Είμαι 25 χρονών και πριν έξι μήνες χώρισα από μια σχέση 6 χρόνων.Όσο περνούσε ο καιρός μέρα με την μέρα χειροτεύρευα,κλεισμένη μέσα στο σπίτι,κλαίγοντας συνέχεια.Στην οικογένεια μου δεν είπα τίποτα,για να μην τους στεναχωρήσω.Το αποτέλεσμα?Αφού τους το αποκάλυψα πριν δύο μέρες,το ίδιο βράδυ,μην αντέχοντας την στεναχώρια,σκεφτόμουν πολύ σοβαρα την αυτοκτονία,σε τέτοι βαθμό να ζητήσω βοήθεια από τους γονείς μου για να μην βλάψω τον εαυτό μου.Φυσικά οι γονείς μου την επόμενη μέρα με πήγαν σε ψυχίατρο,ο οποίος μου χορήγησε ladose και tranxene,διαβεβαιώνοντας με ότι ήταν μια απλή κρίση και ότι σαφώς δεν έχω αυτοκτονικές τάσεις.(πράγμα το οποίο ισχύει-ποτέ δεν είχα σκεφτεί κάτι ανάλογο).
    Έχετε περάσει κάτι ανάλογο?Τα φάρμακα αυτά όντως είναι κατάλληλα για την περίπτωσή μου?

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    3
    Ξέχασα να αναφέρω το πι οσημαντικό,η διάγνωση του γιατρού ήταν ήπια κατάθλιψη!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Ξένια,

    το αν ειναι κατάλληλα τα φάρμακα για την περίπτωση σου θα το δεις μονη σου με τον γιατρο σου.Δε νομίζω ότι μπορει κανεις να σου πει μεσα απο αυτο το φορουμ να μην τα παρεις ή να τα παρεις....Ελπιζω να βοηθηθεις,αλλα πιο πολυ με αφορμη τον χωρισμο να προσέξεις τον εαυτο σου περισσοτερο.

    Λογικο ειναι να στεναχωριεσαι κ να νιωθεις πως χανεις τη γη κατω απο τα ποδια σου....Αλλα δεν θα ναι παντα έτσι....:)

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    3
    Ναι φυσικά και θα εμπιστευτώ τον γιατρό μου και μόνο.απλώσ δημοσίευσα το μήνυμα σε λάθος κατηγορία,έπρεπε να το δημοσιεύσω στην κατηηγορία κατάθλιψη, που από ότι είδα αναφέρονταν περισσότερο στην φαρμακευτική αγωγή.
    Όπως και να έχει όμως,δεν μπορώ να μιλήσω στους φίλους μου για όλή αυτή την περιπέτεια που περνάω,οπότε για μένα είναι κάποια διαφυγή το να μπορώ να μιλήσω ανοιχτά για αυτό το θέμα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    135
    ξερω οτι περασαν χρονια αλλα γιατι δε μπορεις να το πεις στους φιλους σου? φοβασαι την κατακραυγη?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •