οριακο παιδι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    100

    οριακο παιδι

    Καλημερα θα ηθελα μεσα απο την καρδια μου να θεσω ερωτημα!!τωρα που εφτασα σε μια ηλικια που το ρολοι χτυπαει ασταματητα θελω να κανω παιδακι,πως να κανω???πως???την οριακη μου ,μου την μετεδωσε η μαμα μου μεσω dna την φορτωθηκα χωρις να το θελω!!!πως να διακινδυνευσω να φερω εναν ανθρωπο που θα κληροδοτησω το υπερτατο μου dna??γιατι να το καταδικασω σε μια ασθενεια??δν ειναι εγωιστικο??
    Last edited by kapamaru!!; 14-04-2015 at 15:03.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,636
    Quote Originally Posted by kapamaru!! View Post
    Καλημερα θα ηθελα μεσα απο την καρδια μου να θεσω ερωτημα!!τωρα που εφτασα σε μια ηλικεια που το ρολοι χτυπαει ασταματητα θελω να κανω παιδακι,πως να κανω???πως???την οριακη μου ,μου την μετεδωσε η μαμα μου μεσω dna την φορτωθηκα χωρις να το θελω!!!πως να διακινδυνευσω να φερω εναν ανθρωπο που θα κληροδοτησω το υπερτατο μου dna??γιατι να το καταδικασω σε μια ασθενια??δν ειναι εγωιστικο??
    τον πατερα τον βρηκες η μιλας θεωρητικα, για το μελλον?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    100
    [UOTE=Remedy;533012]τον πατερα τον βρηκες η μιλας θεωρητικα, για το μελλον?[/QUOTE]

    Τον εχω βρει ;)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,636
    Quote Originally Posted by kapamaru!! View Post
    Τον εχω βρει ;)
    αν τον εχεις βρει, μην αγχωνεσαι. κατ αρχας δεν ξερουμε το ποσοστο της κληρονομικοτητας. υπαρχει φυσικα οπως και σε ολες τις ασθενειες.
    σαμπως ξερουμε εμεις τι μεταδιδουμε και τι οχι στα παιδια μας? συζητησε τα με τον γιατρο σου οσον αφορα την κληρονομικοτητα, αλλα και την δικη σου ικανοτητα (υγεια). δεν νομιζω να ειναι μεγαλο το ποσοστο.
    το πιο σημαντικο περα απο το περιβοητο μεταφυσικο "καμπανακι", ειναι σε τι φαση θα εισαι εσυ οταν θα παρετε μια οριστικη αποφαση.
    αν νοιωθεις δυνατη και ισορροπημενη και αντεχεις να προσφερεις ΤΑ ΜΕΓΙΣΤΑ και οχι να παρεις, σε καποιο παιδι, , αν εχεις διπλα σου συντροφο να βασιζεσαι στην δικια του υγεια και ισορροπια οταν δεν θα μπορεις εσυ, τοτε προχωρα.
    εγγυησεις 100% δεν εχει κανενας μας, ουτε υγιης, ουτε ασθενης.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    4
    το μήνυμα τροποποιήθηκε απο την διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης

    Last edited by betelgeuse; 14-04-2015 at 19:31.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    100
    ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου...το αισθανομαι οτι εχω πολλες πιθανοτητες να παρει απο μενα δεν εχω το καλυτερο dna...αν μπορουσα να γυρισω πισω το χρονο παντως θα ελεγα στην μανα μου να μην με κανει!!!δεν θα θελα να φερω εναν ανθρωπο επειδη το θελω εγω ..φοβαμαι πολυυυ κ για μενα και για αυτο!!κ παλι ευχαριστω.....!!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα σου μελος,δεν γνωριζω τι ειναι αυτο που λες οτι εισαι οριακη κ εγω εχω περασει καταθλιψη κ πιθανον την κληρονομησα απο το ενα σοι μου στο οποιο αρκετοι ειναι καταθλιπτικοι κατα καιρους,κ εγω κ το αγορι μου θελουμε κανουμε οικογενεια κ δεν θα βαλω εμποδιο στο ονειρο μου ευελπιστω οτι η καλη ανατροφη σε ηρεμο περιβαλλον ειναι αναγκαια για καθε παιδι κ δεν παιζει αποκλειστικα ρολο η κληρονομικοτητα,Λογω κληρονομικοτητας ισως υπαρχει μια ταση να παθεις κατι ομως ετσι κ το φροντισεις καταλληλα μπορεις να το προλαβεις

  8. #8
    Καπαμαρου οριακή τι τύπου? Και εκτός αυτού η οριακή προσωπικότητα κληροδοτήται ή διδάσκεται? Καταλαβαίνεις τι εννοώ με την ερώτηση... Όπως και να χει... και λυπάμαι που στο λέω είναι πολυ δύσκολος οριακός άνθρωπος να καταφέρει να μεγαλώσει φυσιολογικα το παιδί του... και φαντάζομαι πως το έχεις καταλάβει λόγο της μητέρας σου...
    Τον τελευταίο καιρό που το έψαξα λίγο με της οριακές προσωπικότητες αρκετά επιφανειακά βέβαια, έδωσα κάποιες πιθανότητες να έχει και η μάνα μου... την δικαιολόγησα σε αρκετά λόγο του αυθαίρετου χαρακτηρισμού που της έδωσα αλλά και με θύμωσε λίγο...
    Αν όμως το ξέρεις και το δουλεύεις... δεν ξέρω...

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    56
    Quote Originally Posted by kapamaru!! View Post
    ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου...το αισθανομαι οτι εχω πολλες πιθανοτητες να παρει απο μενα δεν εχω το καλυτερο dna...αν μπορουσα να γυρισω πισω το χρονο παντως θα ελεγα στην μανα μου να μην με κανει!!!δεν θα θελα να φερω εναν ανθρωπο επειδη το θελω εγω ..φοβαμαι πολυυυ κ για μενα και για αυτο!!κ παλι ευχαριστω.....!!!
    καταρχας, δεν υπάρχει λόγος να πανικοβάλλεσαι. μπορεί να γίνει οριακό μπορεί και όχι. αλλά, μπορεί να γίνει 1,000,000 άλλα πράματα. ποτέ δεν ξέρεις ο άλλος τι θα βγεί. ούτε ο σύντροφος, ούτε το παιδί. δεν είναι λογικό να νομίζεις ότι δεν πρέπει να κάνεις παιδί γιατί φοβάσαι μήπως του μεταδόσεις bpd. μπορεί και όπως μιλάμε να πέσω και να χτυπήσω. αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να σταματάμε τη ζωή και τα θέλω μας. εξάλλου, ποτέ δεν ξέρεις τί θα κληρονομήσει ένα παιδί. και όντας οριακή, αν έχει και αυτό τη διαταραχή, εσύ θα μπορέσεις να το βοηθήσεις όσο δεν θα μπορούσε κάποιος άλλος.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    56
    Quote Originally Posted by καθρεπτης View Post
    Καπαμαρου οριακή τι τύπου? Και εκτός αυτού η οριακή προσωπικότητα κληροδοτήται ή διδάσκεται? και λυπάμαι που στο λέω είναι πολυ δύσκολος οριακός άνθρωπος να καταφέρει να μεγαλώσει φυσιολογικα το παιδί του... και φαντάζομαι πως το έχεις καταλάβει λόγο της μητέρας σου...
    και κληροδοτείται και μπορεί να είναι λόγο βιωμάτων. δεν 'μαθαίνεται'. μια χαρά μπορεί οριακός να μεγαλώσει παιδί. εξαρτάται από το μέγεθος της διαταραχής του. αλλά και πολύ έντονη να είναι, δεν είναι απαγορευτηκό. κάθε άνθρωπος έχει προβλήματα. υπάρχουν αυτοί που πάνει στον ψυχίατρο για να βρουν μια λύση και αυτοί που δεν πάνε. δεν υπάρχει κανείς απόλυτα φυσιολικός χωρίς flaws. ας μη γενικολογούμε και βάζουμε ταμπέλες τόσο εύκολα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    100
    Quote Originally Posted by sparklyshark View Post
    και κληροδοτείται και μπορεί να είναι λόγο βιωμάτων. δεν 'μαθαίνεται'. μια χαρά μπορεί οριακός να μεγαλώσει παιδί. εξαρτάται από το μέγεθος της διαταραχής του. αλλά και πολύ έντονη να είναι, δεν είναι απαγορευτηκό. κάθε άνθρωπος έχει προβλήματα. υπάρχουν αυτοί που πάνει στον ψυχίατρο για να βρουν μια λύση και αυτοί που δεν πάνε. δεν υπάρχει κανείς απόλυτα φυσιολικός χωρίς flaws. ας μη γενικολογούμε και βάζουμε ταμπέλες τόσο εύκολα.

    Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.....θα σας πω οτι μεγαλωσα πολυ τελεια και η μαμα ηταν ειναι και θα ειναι υπεροχη....κληροδοτηθηκε απο κακιστο dna...εγω ομως θα γινω μια καλη μαμα ???δεν εχω το κουραγιο της!!!!!το πλασμα αυτο θα με συγχωρεσει ??οπως και γω συχνα της παω κοντρα γιατι την νιωθω λιγο υπευθυνη...ειναι τραγικο αυτο που λεω αλλα ετσι ειναι!!!!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    100
    καθρευτη μου εχει τυπους η οριακη!!!!!??για εξηγησε μου!!!οχι η μητερα μου ειναι πολυ καλη μαμα....εγω ομως??μπορω??

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    56
    Quote Originally Posted by kapamaru!! View Post
    Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.....θα σας πω οτι μεγαλωσα πολυ τελεια και η μαμα ηταν ειναι και θα ειναι υπεροχη....κληροδοτηθηκε απο κακιστο dna...εγω ομως θα γινω μια καλη μαμα ???δεν εχω το κουραγιο της!!!!!το πλασμα αυτο θα με συγχωρεσει ??οπως και γω συχνα της παω κοντρα γιατι την νιωθω λιγο υπευθυνη...ειναι τραγικο αυτο που λεω αλλα ετσι ειναι!!!!!
    δεν υπάρχει κάτι για το οποίο θα πρέπει να σε συγχωρέσει. πάντα κληροδοτούμε πράματα στα παιδιά μας. καταλαβαίνω ότι σκέφτεσαι έτσι λόγω οριακής. απομακρύνσου όμως από το 'κακό dna' και το μαύρο άσπρο. μπορεί το παιδί να μην γίνει οριακό. μπορεί και να γίνει. μπορεί επίσης να έχει και μια τέλεια ζωή όσο και αν πιστεύεις ότι έχεις κακό dna. μπορεί και να μην έχει. κανείς δεν μπορεί να ξέρει τί θα πάθουν τα παιδιά του. κάποιος που έχει 'καλό dna' - αν και δεν υπάρχει αυτό - μπορεί να κάνει ένα παιδί με 1,000 προβλήματα.
    να σου απαντήσω και στο άλλο σου ερώτημα, καθώς ο προηγούμενός μου βάζει ταμπέλες, και δεν μου άρεσε αυτό, ναι η οριακή διαταραχή έχει τύπους. και δεν είναι όλοι οι οριακοί ίδιοι. επίσης είναι μια διαταραχή, που με σωστή θεραπεία μπορεί να υποχωρήσει αρκετά. ψάξε τον όρο στα αγγλικά καλύτερα γιατι σε ελληνικά sites δεν έχει πολλές πληροφορίες

  14. #14
    Quote Originally Posted by sparklyshark View Post
    και κληροδοτείται και μπορεί να είναι λόγο βιωμάτων. δεν 'μαθαίνεται'. μια χαρά μπορεί οριακός να μεγαλώσει παιδί. εξαρτάται από το μέγεθος της διαταραχής του. αλλά και πολύ έντονη να είναι, δεν είναι απαγορευτηκό. κάθε άνθρωπος έχει προβλήματα. υπάρχουν αυτοί που πάνει στον ψυχίατρο για να βρουν μια λύση και αυτοί που δεν πάνε. δεν υπάρχει κανείς απόλυτα φυσιολικός χωρίς flaws. ας μη γενικολογούμε και βάζουμε ταμπέλες τόσο εύκολα.
    Σπάρκυ έχεις δίκιο σ' αυτό που λες... Προφανώς ήμουν τόσο απολυτη και αρνητική λόγο γενικά της τάσης που έχω τον τελευταίο καιρό να τα βλέπω όλα μαύρα και χαμένα από χέρι... Καπαμαρού και μόνο το ότι ξέρεις το πρόβλημα σου και παλεύεις για να το λύσεις σου δίνει πολύ μεγαλύτερο προβάδισμα απο όλους τους άλλους που εθελοτυφλούμαι για τα δικά μας προβλήματα... Και αν όπως λες έχεις καλά βιώματα από την μητέρα σου που και η συμπεριφορά μας στο παιδί μας σε μεγάλο βαθμό μας διδάσκεται από τον δικό μας γονιό, σου δίνει μεγαλύτερες πιθανότητες να δημιουργήσεις στο μικρό σου θετικά βιώματα... Ναι έχει τύπους αλλά δεν ξέρω και πολλά για να σου πω... οποτε καλύτερα ρώτα τον γιατρό σου γιατί μάλλον θα σε μπερδέψω αντί να σε διαφωτίσω

Similar Threads

  1. Σχεση με οριακο/η.Υπαρχει κανεις που ΔΕΝ κακοπερασε?
    By cod in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 106
    Last Post: 27-02-2024, 11:44
  2. ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΟΡΙΑΚΟ.ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΤΑΛΑΒΩ
    By ICare in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 127
    Last Post: 17-10-2016, 23:13
  3. είμαι σε πολυ οριακό στάδιο
    By Aliandra in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 45
    Last Post: 25-10-2013, 09:13
  4. Ενα παιδί
    By saphira in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 08-05-2011, 14:45
  5. Replies: 92
    Last Post: 04-02-2010, 00:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •