Συγγενής με κατάθλιψη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    11

    Συγγενής με κατάθλιψη

    Καλησπέρα. Εδώ και 2 χρόνια η στενό συγγενικό μου πρόσωπο έχει κατάθλιψη και αρνείται να δει κάποιον ειδικό.Εχει τα κλασσικά συμπτώματα με μικρά διαλείμματα, ενώ πριν 2 χρόνια είχε μία και μοναδική κρίση επιληψίας.Εκανε ολες τις σχετικές εξετάσεις που δεν έδειξαν τίποτα.Πως μπορώ να την πείσω να δεί ειδικό;Ευχαριστώ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα σου μελος,ιδανικη λυση ειναι να πας εσυ σε ειδικο να τον ρωτησεις ιδιαιτερως πως θα κινηθεις κ με τον καιρο πειθεις κ τον συγγενη σου,παντως μην κανεις μονη σου διαγνωση,στο μελλον ισως πρεπει να πεισεις τον συγγενη σου να παιρνει κ φαρμακευτικη αγωγη να εισαι δυνατη κ με κατανοηση γιατι αυτο απαιτει ο καταθλιπτικος

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    11
    Σ'ευχαριστώ για την απάντηση. Πιστεύεις ότι πρέπει να μιλήσω στην οικογένειά μου (μόνο εγώ γνωρίζω πόσο σοβαρό είναι το θέμα γιατί υποτίθεται ότι με έχει εμπιστευτεί) ή θα της κάνει κακό αυτό;Δεν θέλω να πάψει να με εμπιστευεται γιατί τότε θα μένω στο σκοτάδι και ίσως πάψει να μου μιλάει. Μου λές ότι είναι προτιμότερο να μην την πιέζω να πάει σε ειδικό;Ειναι σαν να την αφήνω στην τύχη της έτσι..

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Καλημέρα Έμιλυ, συμφωνώ με τη μυσπ και εγώ πιστεύω εφόσον σε εμπιστεύεται προς το παρόν μην αναφέρεις κάτι σε κανέναν άλλο, για να μην την αγχώνουν περισσότερο με κουβέντες κλπ. Συζήτα μαζί της, πρότεινέ της για ψυχολόγο, χωρίς να είσαι πιεστική όμως. Ίσως θα μπορούσες να κάνεις τη δική σου έρευνα, να βρεις έναν καλό ειδικό και να της πεις να πάτε παρέα όταν θα είναι σε μια ήρεμη φάση. Υπομονή θέλει, κάποια στιγμή ελπίζω να το καταλάβει και από μόνη της αν χρειάζεται να πάει. Στήριξέ την όσο μπορείς, εξ' ίσου σημαντικό και σημαντικότερο καμιά φορά και από έναν ψυχολόγο, είναι η βοήθεια από έναν άνθρωπο κοντινό που καταλαβαίνει και ακούει όπως εσύ.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    o kαθενας σκεφτεται αυτο που εχει στο μυαλο του κ οχι αυτο που του δειχνουν η του λενε οι αλλοι καπιον οταν επιμενεις πολυ φερνεις το αντιθετο αποτελεσμα στο τελος

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    λενε οτι μια καλη μεθοδος πειθους ειναι η χρηση επιχειρηματων κινδυνου.. οτι δλδ "αν αφησεις την καταθλιψη θα χειροτερευσει, θα χασεις πολλα πραματα κλπ".και μετα στον αντιποδα να προσθετεις τα καλα "ενω οι ανθρωποι που ζητησαν βοηθεια, βελτιωσαν την ζωη τους κλπ"... και για πειστηρια μπορεις να ψαξεις στο νετ.. αρθα π.χ που μιλανε για τα οφελη της ψυχοθεραπειας..
    κατα τ' αλλα αν ο αλλος δεν θελει, εσυ ο,τι και να κανεις..........
    ασε που αν δεν θελει και σε ειδικο να παει με το ζορι που λεμε, δεν θα εχει και πολλα οφελη.. πολυ πιθανον να μην μιλαει οσο πρεπει, να αντιδρασει επιθετικα στον ψυχοθεραυτη...
    οποτε καλο ειναι να μην την πιεσεις! να το παρεις ηρεμα! Θυμαμαι οταν ημουν γυμνασιο η μαμα μου με ειχε παει χωρις την θεληση μου σε καποιον ψυχολογο (τοτε ειχα νευρικη ανορεξια).. δεν ειναι οτι μου φωναζε απλως με παρακαλουσε συνεχεια ε και δεχτηκα για να της κανω το χατιρι... ε και τιποτα! πηγα εκει και επειδη δεν ημουν καθολου συνεργασιμη δεν εγινε τιποτα.. και δεν ξανα πηγα.. θα μου πεις οκ αλλο ενας ενηλικας κι αλλο ενα γυμνασιοπαιδο.. αλλα και παλι οταν πιεζεις καποιον, ειναι πιθανον να φερει αντιδραση ασχετως ηλικιας.
    τι να πω... δυσκολο το θεμα σου :/
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω πιο πολυ για κακιστη μεθοδο θα την ελεγα κ χειριστικη επισης,

    η καλυτερη μεθοδος απο ολες ειναι να σαι στο κοσμο σου κ να λες οσα πανε κ οσα ερθουν κ να ενδιαφερεσαι μονο οταν βλεπεις ενδιαφερον η οταν υπαρχει δρομος που τον βλεπεις ανοιχτο.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    11
    Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.Ολες συμφωνούν στο να μην κάνω δυναμικές κινήσεις.Καμιά φορά είναι πιο δύσκολο να βοηθήσεις κάποιον παρά τον εαυτό σου.Αναρωτιέμαι όμως γιατί τόση άρνηση στο να κάνεις κάτι που θα σε ωφελήσει. Το άτομο αυτό είναι σκεπτόμενο και μέσα στα πράγματα,παρόλαυτά αφήνεται στο να υποφέρει.Είναι πολύ δύσκολο πάντως να αγαπάς κάποιον και να τον αφήνεις στην καταστροφή του.Σαν να βολεύεσαι και συ και να περιμένεις να περάσει μόνο του.Αλλά αυτές οι καταστάσεις δεν περνάνε μόνες τους δυστυχώς.Κι όταν ψάξεις ειδικό ποιον επιλέγεις;;;Ψυχίατρο;Γνωσια κό ψυχολόγο;Ψυχοδυναμική ψυχολογία;Τρέχα γύρευε δηλαδή...Ευχαριστώ και πάλι

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    μηπως εισαι λιγο too much?? σε οτι λες? θα καταστραφει καπιος επειδη εχει καταθλιψη? απο που το εβγαλες αυτο το συμπερασμα? εγω καταθλιψη ειχα μια ζωη κ ετσι οπως το παω θα εχω κ στις επομενη συνηθως αυτου του τυπου οι ανθρωποι ειναι "μαυροι" φιλοσοφοι
    εξηγισε μου απο που εβγαλες το συμπερασμα οτι θα καταστραφει για να καταλαβω...

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    11
    Σόρρυ αν εκφράστηκα λάθος κι έχεις δίκιο είμαι too much.Απλά δεν μου ξανατύχει και νομίζω ότι με βαραίνει η ευθύνη.Και πάλι σόρρυ

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εφοσον δε σου εχει ξανατυχει να υποθεσω οτι δεν εισαι κ πολυ φιλοσοφημενο ατομο
    μηπως φοραει κ τιποτα σοφιστικε γυαλια?

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    11
    Μπορείς να το υποθέσεις κι αυτό...Μπορείς να υποθέσεις επίσης ότι όπως όλοι ξέρω καλά τι είναι θλίψη και ας μην επεκταθώ..Αλλά σίγουρα δεν ήθελα να προσβάλλω κανέναν.Απλά στίβω το μυαλό μου (αυτό το λίγο φιλοσοφημένο) για να βρω πώς να βοηθήσω τον άνθρωπό μου.Εννοείται ότι το να έχεις κατάθλιψη δεν σημαίνει ότι οδηγείσαι στην καταστροφή σου όπως πολύ μελοδραματικά έγραψα πιο πάνω.Και θαυμάζω αυτούς που το παλεύουν.

  13. #13
    Και ομως Εμιλυ ειναι αργος θανατος και οσο παει χειροτερευει.Θα ναι καπως καλα στα 2,στα 5,στα 10 χρονια,ε καποια στιγμη μπορει να μην ειναι σε θεση να σηκωθει απο το κρεβατι.
    Επιληψια γιατι επαθε?Και αυτο ακουγεται πολυ σοβαρο.Μπορεις να παθεις μεμονωμενα επεισοδιο στο ετσι?Δεν πρεπει να χει σχεση με την καταθλιψη αυτο.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    θα σου πω εγω πως θα τον βοηθησεις.
    αν σου δωσει την εντυπωση καπια στιγμη οτι δε θελει να ζει τοτε ναι θα πρεπει να το διευρενησεις κ να του πεις τι τον απασχολει τι τον πειραζει κλπκλπ. αλλιως ειναι σχετικα ενταξει αν δε θελει δε μπορεις να τον βαλεις με το ζορι. εγω πχ περασα μεν καπιες δυσκολες εποχες αλλα τωρα ειμαι σχετικα καλα.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    11
    Αλαφροισκιωτε το ψάξαμε πολύ με τη επιληψία.Το έπαθε όταν της πρωτοπαρουσιάστηκε η κατάθλιψη.Οι γιατροί μας είπαν πως το ένα είναι άσχετο με το άλλο αλλά να σου πω κάτι;Δεν πιστεύω ότι οι γιατροί ξέρουν τα πάντα. Μας είπαν όμως ότι ο οποιοσδήποτε μπορεί να πάθει μία και μοναδική έπιληπτική κρίση στη ζωή του χωρίς συγκεκριμένη οργανική αιτία.
    Αλέξανδρε το ότι είσαι καλά οφείλεται σε αγωγή ή το παλεύεις μόνος σου;

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. συγγενης εθισμενος στα xanax
    By zofi in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 14
    Last Post: 01-05-2011, 20:37
  2. Replies: 16
    Last Post: 22-12-2009, 23:38
  3. Replies: 5
    Last Post: 20-12-2009, 03:57
  4. Ο πιο κοντινός συγγενής του ανθρώπου
    By vince in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 23-10-2009, 13:08
  5. ηταν συγγενης
    By vythos in forum Κακοποίηση
    Replies: 9
    Last Post: 21-05-2008, 02:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •