"Όχι στην απελπισία, η ζωή είναι ανυπόφορη μόνο για τους δυσσεβείς" - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 8 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 111
  1. #31
    Quote Originally Posted by Breath View Post
    Α το thumbs up... σημαίνει συμφωνώ και επαυξάνω βασικά, η κίνηση που κάνουμε με τα χέρια μας ως αποδοχή
    ok filtath...

  2. #32
    Για τους αγγλόφωνους...

  3. #33
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Για τους αγγλόφωνους...
    Ναι έχεις δίκιο ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ αν και νομίζω το χρησιμοποιούμε και εδώ. Τι να κάνουμε, πολλές φορές γραπτώς δεν μπορείς να δείξεις κάτι, πρέπει να το περιγράψεις... Είναι δύσκολος και ο γραπτός λόγος, όταν δεν βλέπεις τον άλλο, πως να εκφραστείς. Ούτε και για τα emoticons τρελαίνομαι, αλλά είναι ένας τρόπος.

  4. #34
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    Quote Originally Posted by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 View Post
    απο τον εθιμοτυπικο χριστιανισμο αποκλυω κ οτι τα ζωα δεν εχουν ψυχη γιατι οντως αλιμονο εχουν κ δεν προοριζονται απο το ζωντανο συμπαν να καταληγουν στα πιατα μας...
    αρα εισαι αιρετικος και όχι χριστιανος ορθόδοξος γιατι η ορθοδοξια δεν αποδεχεται κατι τετοιο... λυπάμαι που το λεω αλλα τον μεσαιωνα θα σε καιγαν στην πυρα σαν αιρετικο...

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Τα ζωα συμφωνα με την ορθοδοξια εχουν ψυχη απλως οταν πεθανουν πεθαναν δεν ζουνε μεταθανατιο ζωη.
    Φιλε noumac μην προσπαθεις να ερμηνευσεις το Θεο γιατι το μυαλο του ανθρωπου δεν μπορει να φτασει το μεγαλειο του Θεου και να το ερμηνευσει επομενως αυτο που λες οτι η επιστημη καλπαζει και οτι σε 50 ή 100 χρονια θα ερμηνευτει και θα μπουν ολα στο χρονοντουλαπο της ιστοριας ειναι μεγα λαθος.
    Επισης που διαβασες οτι ο Ιησους ηταν ενας μαραγκος απο που δεν θυμαμαι ειπες?Κι αυτο να ισχυει τα θαυματα που εκανε πως τα εξηγεις?Τεσπα δεν θελω να σου αλλαξω γνωμη αλλα να ξερεις οτι Θεος υπαρχει και θα απονειμει δικαιοσυνη και σε ολους εμας τους ψυχωτικους.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    η Ορθοδοξια δεν ειχε ποτε ιερα εξεταση σε αντιθεση με τους καθολικους και τον Πάπα.

    νομιζω δε πρεπει να κολλαμε σε συγκεκριμενα πραγματα και λεπτομερειες. να αποδεχομαστε τον Χριστο σαν Θεο και τα βασικα του πιστευω και να μετεχουμε στα μυστηρια της εκκλησιας.

    τωρα αμα εσφαξε ο γιαχβε στη παλαια διαθηκη κλπ. αυτα δε με ενδιαφερουν.

    εξαλλου ο Χριστος ειπε τελειως διαφορετικα πραγματα.

    ειπε συγχωρεστε για να συγχωρεθειτε και οτι ειμαστε τωρα (ακομα) στον αιωνα της Χαριτος.

    ολα αυτα χωρις να ειμαι κανενας θεολογος απλα..ερασιτεχνικα το ψαχνω.

    Quote Originally Posted by noumac View Post
    αρα εισαι αιρετικος και όχι χριστιανος ορθόδοξος γιατι η ορθοδοξια δεν αποδεχεται κατι τετοιο... λυπάμαι που το λεω αλλα τον μεσαιωνα θα σε καιγαν στην πυρα σαν αιρετικο...
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    επισης οποτε μπλεχτηκε η κρατικη εξουσια με το Χριστιανισμο τα εκανε ολα θαλασσα και τον διεστρεψε προς το συμφερον της.

    ο Χριστιανισμος κανονικα δε παει με την εξουσια και ειναι λιγο ..περιθωριακος.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Επισης αν ολα αυτα ειναι μπουρδες τοτε πως εξηγεις οτι ΟΛΗ η ελιτ λατρευει τον διαβολο και ειναι εναντιον του Χριστου.

    Απλως δες το συμβολο που χρησιμοποιουν στην ευρωπαϊκη ενωση που ειναι το ματι του εωσφορου.

    Δηλαδη η αποδειξη της υπαρξης Θεου και της αληθειας του Χριστου αποδεικνυεται και με την εις ατοπον επαγωγη.

    Αμα ηταν μπουρδες ποιος ο λογος να λατρευουν το διαβολο και να τον διαφημιζουν παντου ;

    Αρα υπαρχει Χριστος και Θεος και αυτος ειναι ο αντιπαλος του και η αληθεια.

    http://i57.tinypic.com/2psrrky.png
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    210
    Quote Originally Posted by maus View Post
    εσυ εισαι της ανατολικης (και νεοταξικης-νεοεποχιτικης) φιλοσοφιας απο οτι καταλαβα οτι ολοι και ολα ειναι Θεος (πανθεισμος), οτι ολα ειμαστε ενα αρα εγω και εσυ
    δε διαφερουμε αλλα ειμαστε το ιδιο πραγμα.

    οτι θα γινουμε "θεοι" με τη νοημοσυνη μας και αλλα τοσα εωσφορικα παραμυθια.

    δυστυχως εγω πιστευω οτι ουτε τον αριθμο των τριχων της κεφαλης μας δεν ξερουμε και με ολες τις εγνοιες μας δε μπορουμε να κανουμε φυσικα μονοι μας
    μια τριχα απο ασπρη, μαυρη.

    δεν ειμαστε οι δημιουργοι του συμπαντος αλλα δημιουργηματα.

    επισης το ειμαι μπορει να ειναι πολλα πραγματα.

    μπορει να ειμαι διαβολος αμα θελω, μπορει να ειμαι και αγιος.

    στο τελος μετραει το τι προσπαθησες να εισαι.
    εχω βγει κατι βολτες τωρα τελευταια με το εωσφορο ξερεις εσυ με τα κερατακια κι ολα τα σχετικα..... μετραει το τι εισαι φιλε οχι το τι προσπαθεις να εισαι οσο προσπαθεις τοσο γεινεσαι αυτο που επελεξες να διαβασεις και τελικα πιστεψεςςςς...
    Last edited by primal71; 30-04-2015 at 01:13.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    210
    Quote Originally Posted by mihalis View Post
    Αποψη μου ειναι οτι καθενας ειναι ελευθερος να πιστευει οπου αυτος νομιζει.Αλλωστε το υπερτατο αγαθο που εδωσε ο Θεος στον ανθρωπο ειναι η ελευθερια.Αλλιως με ολα αυτα που βλεπει θα επρεπε να μας ειχε χασει.Ολα μπορουν να αμφισβητηθουν εκτος απο την ελευση του υιου του Θεου του Χριστου στον κοσμο.Αυτο πως το εξηγειται οι αθεοι?Μηπως κι αυτο ειναι απλα παραμυθακι? Γιατι ετσι θα σπευσεται να πειτε οι απιστοι.
    Σιγουρα μερικοι ανθρωποι σε αυτη τη ζωη ειναι πιο αδικημενοι απο αλλους πχ οι τυφλοι,οι αναπηροι,οι αυτιστικοι,οι σχιζοφρενεις κα αλλα δεν γνωριζουμε ποιες ειναι οι βουλες του Θεου.Σιγουρα αυτοι οι ανθρωποι στην μεταθανατο ζωη θα ειναι πιο ευνοημενοι απο αλλους που στη γη τα ειχαν ολα και παλι δεν ευχαριστιουνταν τιποτα.
    Υπαρχουν πολλα γιατι σε αυτη τη ζωη αλλα ολες οι αποριες καποτε θα μας λυθουν.
    Επομενως ολοι ειναι ελευθεροι απο το Θεο να πιστευουν οτι και αν θελουν.Αποψη μου.
    ολοι οι ελευθεροι ανθρωποι απο το θεο πιστευουν οτι θελουν λες μονο που ο θεος που λες δεν ειναι ο θεος ...αλλα ο ιησους σου ....και εκει ειναι το θεμα της υποκρισιας σου φιλε η καλοσυνη αρα η ανωτεροτητα του θεου σου ...αν αυριο ανακαλυψουν τα κοκκαλακια του χριστου ...θα εισαι απο εκεινους τους πιστους που θα συνεχησουν το παραμυθακι του παραδεισου .....και τους καημενους που στην αλλη ζωη θα θα θα ......ειναι αυτος ο μεσαιωνας με τα αγγελακια τους διαβολακους και την πατρικη φυγουρα που επιβλεπει τα παντα που καταρεει μονο αν θεραπευσουμε το συναισθημα μεσα μας ... κοιτα να δεις μοναχα ποσο καταπιαστηκαμε αφου ο καθενας ζουσε ετσι οπως ζουσε με τις προφητειες καθε εβδομαδα και απο μια ...αιντε τα κερια και οι αγιοποιησεις ,,,,,τα θαυματα και οι εικονες που κλαινννεεε ....μεσαιωνας παραφροσυνη ψευδαισθησεις που δημιουργει ο τεραστιος εσωτερικος πονος η μοναξια η στερηση το αδιεξοδο η αγραμματοσυνη μας

  11. #41
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    Quote Originally Posted by maus View Post
    τωρα αμα εσφαξε ο γιαχβε στη παλαια διαθηκη κλπ. αυτα δε με ενδιαφερουν.
    ωπ ωπ και άλλος αιρετικος... δηλαδή δεν ασπαζεσαι τις γραφες (βλεπε βιβλο) στο συνολο τους που εχει η ορθοδοξια!!! στις 7 πληγες του φαραω κατά τις γραφας αναφέρεται ότι ο ιδιος δηθεν θεος θανατωσε τους πρωτοτοκους!!!

    ή η ορθοδοξια πρεπει να βγει και να πει ότι όλα αυτά είναι παραμυθια ή εσυ εισαι αιρετικος... στην πυρα στην πυρα!!! αρων αρων σταυρωσον αυτόν!!! τι είναι ρε η ορθοδοξια λαστιχο να την φτιαχνετε όπως σας γουσταρει αιρετικοι ε αιρετικοι!

  12. #42
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    ας δουμε και τι άλλο λενε οι γραφες....

    Κατα Μαρκον,κεφ Ζ,24-28: ο Ιησους αποκαλει τους Ελληνες σκυλια (κυναριοις).

    To ιδιο συμβαινει και στο κατα Ματθαιον κεφ ΙΕ 26… «δεν ειναι σωστο να παιρνεις το ψωμι απο τα παιδια και να το δινεις στα κυναρια..(Ελληνες)» στο επεισοδειο με την Ελληνιδα μανα

    Ζαχαριας κεφ Θ, εδαφιο 13-14: .. «και εξεγερω τα τεκνα σου Σιων επι τα τεκνα των Ελληνων... και Κυριος εσται επ’αυτους και εξεέυσεται ως αστραπη βολι... και καταναλωσουσιν αυτους και καταχωσουσιν αυτους εν λιθοις σφενδονης, και εκπιονται αυτους ως οινον... »... και θα γενισουν με το αιμα των Ελληνων φιαλες... κατα τον Ζαχαρια...
    μετάφραση : και θα εξεγειρω τα παιδια σου Σιων εναντια στα παιδια των Ελληνων...και τα παιδια σου θα συντριψουν τους Ελληνες με πετρες απο τις σφεντονες τους και θα τους πιουν το αιμα σαν κρασι


    οποτε όπως βλεπεις συμφωνα με τις γραφες που ασπαζετε η ορθοδοξια οι ελληνες κατά τον ιησου είναι σκυλια και ερχεται ο ζαχαριας να συμπληρωσει ότι οι χριστιανοι θα πιουν το αιμα των ελληνων σαν κρασι....!!!!

    να υποθεσω ότι αφου η εκκλησια δεν εχει αλλαξει κατι από αυτές τις γραφες τις ασπαζεται εως σημερα και αφου δηλωνεις ορθόδοξος χριστιανος τις ασπαζεσαι και εσυ!! ΕΥΓΕ να χαιρεστε την θρησκεια της αγαπης σας και τον ιδρυτή της της που μας λεει σκυλια

  13. #43
    παιδια συγγνωμη για την ακυρη ερωτηση και το χωσιμο στην κουβεντα αλλα πως μπορω να δημιουργησω ενα θεμα ωστε να γραψω κ εγω τα ερωτηματα μου; :)

  14. #44
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    Quote Originally Posted by Μερμηγκας View Post
    παιδια συγγνωμη για την ακυρη ερωτηση και το χωσιμο στην κουβεντα αλλα πως μπορω να δημιουργησω ενα θεμα ωστε να γραψω κ εγω τα ερωτηματα μου; :)
    πανε στο ψυχωσεις η σε οποια θεματολογια θες και πατα πανω αριστερα νέο θεμα

  15. #45
    favvel
    Guest
    θα καταθέσω την δική μου ιστορία..προσωπικά επειδή είχα ψυχολογικά προβλήματα κι επειδή πίστευα ότι ήμουν μαγεμένη,το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να στραφώ στην εκκλησία..πίστευα πάρα πολύ εκείνη την περίοδο αλλά μόλις πήρα το πρώτο μου χάπι αμέσως ήδη απ'την πρώτη βδομάδα άρχισα να αισθάνομαι την ανακούφιση που τόσο αναζητούσα τότε..άλλο που μετά τα σταμάτησα από χαζομάρα μου και κύλησα πάλι..Αυτό είναι ένας λόγος που δεν πιστεύω..
    Άλλος λόγος είναι το ότι όσο διάστημα πίστευα δεν ήμουνα ελεύθερος άνθρωπος..
    Είχα την αίσθηση πως ότι κι αν κάνω ό,τι κι αν σκεφτώ πως υπάρχει το μάτι του θεού από πάνω μου που με ελέγχει και πως αν έκανα ή σκεφτόμουν κάτι κακό αυτό θα το έβλεπε ο θεός και πως θα το έλεγε στους γνωστούς και συγγενείς μου μετά θάνατον και θα γινόμουνα ρεζίλι!χαχααα!κι όμως πόσο πολύ ζούσα μες στη σκλαβιά όσο πίστευα στο θεό..
    Η πίστη είναι σκέτος ψυχαναγκασμός..δεν μπορείς να ζήσεις σαν ελεύθερος άνθρωπος γιατί έχεις το φόβο του θεού,ότι κάποιος θα σε τιμωρήσει είτε σε αυτή τη ζωή είτε στην άλλη..

    Κάτι άλλο που με μπερδεύει είναι η ιστορία των ταμάτων..Η μητέρα μου είχε κάνει ένα τάμα για μένα πολύ συγκεκριμένο το οποίο έγινε αμέσως και το οποίο δεν μπορώ να εξηγήσω..
    Πάντως ακόμα κι αν τα τάματα πράγματι γίνονται δεν είναι λόγος για να με πείσουν ότι ο θεός υπάρχει τουλάχιστον όχι με τον τρόπο που τον σκεφτόμουν εγώ όταν πίστευα και με τον τρόπο που είχα μάθει για το θεό απ'το περιβάλλον μου..Γιατί και τα τάματα είναι εξαναγκασμός..κι αυτά είναι ψυχαναγκασμός και δεν βγάζουν νόημα..
    όπως και η προσευχή δεν βγάζει νόημα..δλδ αν ο θεός ξέρει τη σκέψη μου πρέπει να του κάνω ειδική παραγγελία μέσω τάματος για να μου κάνει το χατίρι ή πρέπει μέσω ειδικής συνομιλίας,της προσευχής,να με ακούσει?αφού υποτίθεται ότι ξέρει τα πάντα για μένα..

    Επίσης όταν θέλω πάρα πολύ κάτι να γίνει τότε πιστεύω στο θεό εκβιαστικά δλδ σα να θέλω να στραφεί όλος ο κόσμος να ασχοληθεί μαζί μου,ένδειξη εγωισμού,να αλλάξει η ροή της ιστορίας για χάρη μου,να κάνει ο θεός μια εξαίρεση για μένα πχ και να μου χαρίσει τη ζωή..και γι'αυτό προσεύχομαι ή κάνω τάμα..και ποιος είμαι εγώ για να αλλάξω αυτό που είναι να γίνει?
    πχ έχω ακούσει για θαύματα σε ασθενείς που γιατρεύονται επειδή ένας συγγενής τους προσευχότανε για να σωθούν ενώ οι γιατροί τους είχανε ξεγράψει..όλοι έχουμε ακούσει..
    Με ποια λογική το κάνω εγώ αυτό?θεωρώ ότι είμαι πιο ξεχωριστός απ'τους άλλους και θεωρώ ότι αξίζει να σωθώ?(πχ στην περίπτωση που προσεύχομαι εγώ για τον εαυτό μου)
    και με ποια λογική ο θεός δίνει χάρη σε κάποιον που του το ζητάει ενώ σε κάποιον άλλον που δεν το εκφράζει με προσευχή ή τάμα αλλά το νιώθει και το θέλει δεν δίνει χάρη?
    έχει δικό του κώδικα επικοινωνίας ο θεός και πρέπει να συμμορφωθούμε με αυτόν για να μας ακούσει?

    Τα τελετουργικά της εκκλησίας επίσης απ'τη στιγμή που είναι τελετουργικά γιατί να μη θεωρηθούν λευκή μαγεία?
    εγώ τουλάχιστον αυτό πιστεύω για τα λάδια στο βάπτισμα για το βασιλικό με το αγιασμένο νερό που βρεχόμαστε και τόσα άλλα..

Page 3 of 8 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. 'Ελκονται οι καθημερινές γυναίκες από τους "φευγάτους" άντρες;
    By dimoskon in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 19
    Last Post: 10-05-2013, 06:46
  2. Γιατι οι ψυχωσικοι στην Ελλαδα ειναι οι πιο "τυχεροι"
    By the_downward_spiral in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 28-03-2013, 15:58
  3. Replies: 28
    Last Post: 14-09-2011, 22:24
  4. Άντρας/γυναίκα στην "άλλη"τους πλευρά
    By RainAndWind in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 66
    Last Post: 16-01-2010, 14:04
  5. Replies: 4
    Last Post: 13-11-2007, 21:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •