"Όχι στην απελπισία, η ζωή είναι ανυπόφορη μόνο για τους δυσσεβείς" - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 111
  1. #16
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    Quote Originally Posted by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 View Post
    ΕΣΥ ΦΙΛΕ δεν μας λες σε ολα τοσο λογικος εισαι η εχεις κ εσυ καποιο 'τρωτο' σημειο οπως μια αλλα θρησκεια πχ?
    αν μιλας για μενα... όχι δεν πιστευω σε καμια θρησκεια και ειδικα στις εβραιογενεις θρησκείες είμαι καθετα αντίθετος.. εχω μεταφυσικες αναζητήσεις και ισως θα τολμουσα να ελεγα ότι πιστευω στο θειο αλλα σε κανεναν θεο των εβραιογενων θρησκειων ποσο μαλλον σε έναν επουρανιο παιδοκτονο μπαμπα...

  2. #17
    ρεσυ φιλε ολοι εχουμε μεταφυσικες ανησυχιες αλλα κ 'τρωτα' σημειο.το θεμα ειναι πως ολοι πιστευουμε(αν πιστευουμε) σε κατι καλοπροαιρετα...εγω προσωπικα εχω διαβασει πολλα βιβλια μοντερνας φυσικης(ειναι το χομπι μου) σε σχεση με τις θρησκειας η με το θεο κ βλεπω οτι υπαρχουν πολλα παραθυρακια'' στην φυσικη ωστε να πουμε με ασφαλεια οτι ο χριστιανισμος περιεχει πολλες αληθειες χωρις να ''προσβαλει'' την φυσικη.εγω προσωπικα δεν ειμαι 'φανατισμενος' χριστιανος ή πιο καλα για να εκφραστω εθιμοτυπικος χριστιανος αλλα οπωσδηποτε καποιος που ειναι με το δικιο του θα πει τουλαχιστον εριστικη την φραση επουρανιο παιδοκτονο μπαμπα.η πιστη κ η ελευθερια του ατομου οταν δεν θιγει τον αλλον ειναι ιερο πραμα κ δεν πρεπει πιστευω να εμφανιζομαστε στην πιστη του αλλου 'υποτιμοντας' τον ως ο υπερανθρωπος ξερω γω του νιτσε που ξεχυλιζει απο μαθηματικοπρακτικη σκεψη χωρις ιχνος φαντασιοπληξιας ενω ειμαστε μεσα στην 'δεισιδαιμονια' στην πραγματικοτητα.μην νομιζεις φιλε νουμακ με συμπαθεια τα γραφω αυτα απλα εχουμε λειτουργικως τουλαχιστον τελειως αλλη κοσμοθεωρεια. ΥΓ ανασταση νεκρων δεχεται ο paull davies στο βιβλιο του θεος κ μοντερνα φυσικη που προτεινω ανεπιφυλακτα να διαβασει καποιος οτι με την ανασυσταση της γης λογω αιτιοκρατιας αν το συμπαν ειναι παλομενο θα ανασυσταθει η γη ισως με τους ιδιους ακριβως κατοικους.κατι που δεν αντιβαινει προφανως στον χριστιανισμο εστω μεταφορικα....

  3. #18
    η πιστη στο καλο κ στο θειο που αντιπροσωπευει ο χριστιανισμος και οχι μονο,ειναι καλο πραμα κ μας κανει καλυτερους ανθρωπους ακομη και αν προερχεται στην χειροτερη περιπτωση απο αυθυποβολη αν και εγω πιστευω οτι δεν ειναι μονο προιον αυθυποβολης αλλα οτι ο χριστιανισμος περιεχει πολλες αληθειες ... ΥΓ εγω προσωπικα φτανω στο σημειο να πιστευω στις σφργγιδες της αποκαλυψης με κυριολεκτικο τροπο ενω σε αλλα σημεια του χριστιανισμου ειμαι πραγματιστης.οπωσδηποτε ομως αναφορικα με την παθηση μας κανει καλο η πιστη... ΥΓ2 απο τον εθιμοτυπικο χριστιανισμο αποκλυω κ οτι τα ζωα δεν εχουν ψυχη γιατι οντως αλιμονο εχουν κ δεν προοριζονται απο το ζωντανο συμπαν να καταληγουν στα πιατα μας...

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    φιλε δημητρη η πιστευεις σε μια θρησκεια και στο δογμα της η δεν πιστευεις... το δογμα της ανατολικης ορθόδοξης εκκλησιας είναι συγκεκριμενο... αν παρεκλινεις εισαι αιρετικος ή οπαδος μιας από της εκατοντάδες επισημες αιρεσεις της εκκλησιας... καποιος παραπανω εγραψε ότι γραψαν ψεμματα στην παλαια διαθηκη στο ότι ο θεος θανατωσε τα αθωα παιδακια των αιγυπτιων...(αυτό εννοω αιρετικος) καποιος που δεν ασπαζεται την θρησκεια ως εχει γιατι η δηθεν θεοπνευστη βιβλος δεν μπορει να αμφισβητηθεί...

    Όταν λες ανασταση νεκρων πιστευω δεν αναφερεσαι στην σωματικη ανασταση στυλ ζομπι αλλα στην αθανασια της ψυχης ή στην συνεχιση της ζωης και μετα τον φυσικο θανατο με άλλη υποσταση... που ασπαζοντε σχεδόν ολες οι θρησκείες του κοσμου ακομα και η αρχαιοελληνικη κοσμοθεαση οπου ουσιαστικα από εκει στηθηκαν οι δυτικες θρησκείες τουλάχιστον..

    Οσο παραξενο και αν σου φανει είμαι φαν αυτης της αντίληψης ότι η συνειδοτητα του νου συνεχιζει να υπαρχει και μετα τον θανατο.. είμαι φαν επισης της αντίληψης ότι η ανθρωπινη τουλάχιστον ζωη είναι προιον ευφυούς σχεδιασμου από οντα ανωτερης υποστασης από την δικη μας... αλλα σε καμια περιπτωση ΔΕΝ θα δεχτω ότι αυτά τα οντα είναι θεοι ή θεος αν προτιμάς (είναι σαν να λεμε ότι η ντολυ το κλωνοποιημενο προβατακι εχει τον ανθρωπο σαν θεο) και ΔΕΝ θα δεχτω ποτε τα εβραικα σκουπίδια σαν ιστορια μου και σαν πραγματικοτητα..

    Εζησα αρκετα χρονια αγγλια και εκανα φιλους από ολες τις θρησκείες του κοσμου... μελετησα ολες της θρησκείες και κατεληξα στο εξης συμπερασμα... ανθρώπινες ΜΠΟΥΡΔΕΣ για να εξηγησουν το αγνωστο.. ε αν καποιος εχει αναγκη να πιστευει σε μπουρδες μεγεια του και χαρα του... η ουσια για μενα είναι ότι η επιστημη καλπαζει με τιτανιους ρυθμους σε 50? 100? 200? χρονια θα εχουν δοθεί απαντησεις και τοτε οι μπουρδες θα περασουν στο χρονοντουπαλο της ιστοριας

  5. #20
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Quote Originally Posted by noumac View Post
    είμαι φαν επισης της αντίληψης ότι η ανθρωπινη τουλάχιστον ζωη είναι προιον ευφυούς σχεδιασμου από οντα ανωτερης υποστασης από την δικη μας... αλλα σε καμια περιπτωση ΔΕΝ θα δεχτω ότι αυτά τα οντα είναι θεοι ή θεος αν προτιμάς
    Καλημέρα noumac, έχεις και συ μια πίστη, αντίληψη σε κάτι προφανώς, εσένα θα σου άρεσε αν σου τα ονόμαζα αυτά που περιγράφεις, τις πεποιθήσεις σου κλπ μπούρδες? Δηλαδή και εσύ είσαι ένας άνθρωπος που έχεις τις δικές σου απόψεις και θεωρίες, όπως και εγώ αντιστοίχως. Γιατί να προσβάλλει όμως ο ένας τον άλλο? Τι θα κερδίσουμε?
    Κανένας δεν εξαναγκάζει κανέναν εδώ μέσα να ασπαστεί οποιαδήποτε θρησκεία.
    Αν κάποιος αναρτήσει ένα πατερικό κείμενο χριστιανικό ή κάτι άλλο δεν το κάνει για να κάνει κήρυγμα νομίζω, αλλά γιατί μπορεί να βρήκε μια βοήθεια στη ζωή του μέσα από αυτό, μέσα από τη θρησκεία του.
    Δεν μου αρέσουν οι αντιπαραθέσεις και οι εντάσεις, ας μην οδηγούμαστε σε αυτές προτείνω και ας υπάρχει ανεξιθρησκεία και ελευθερία λόγου (ήρεμου λόγου), σε αυτό το φόρουμ. Αρκετά προβλήματα, επικρίσεις κλπ μπορεί να έχει ο καθένας στην έξω ζωή του, ας είναι εδώ ένας χώρος που σεβόμαστε ο ένας τον άλλο τουλάχιστον. Και σε αυτό περιλαμβάνεται και η θρησκεία, οπότε εγώ νομίζω ότι είναι άκυρες οι προσβολές πάνω σε αυτήν. Γενικά το λέω και φιλικά.

  6. #21
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Quote Originally Posted by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 View Post
    αποκλυω κ οτι τα ζωα δεν εχουν ψυχη γιατι οντως αλιμονο εχουν κ δεν προοριζονται απο το ζωντανο συμπαν να καταληγουν στα πιατα μας...
    Πολλά thumbs up σε αυτό Δημήτρη!

  7. #22
    προσωπικα ειμαι ορθοδοξος χριστιανος οχι ομως υπερεθιμοτυπικος.διαφωνω οτι ή εισαι ή δεν είσαι χριστιανος αλλα αν κανω λαθος κ ισχυει το εισαι ή δεν εισαι πιστευω οτι ειμαι απλα δεν ειμαι κ συνεχεια με ενα κερι στο χερι κ εχω ελευθερη σκεψη φιλε μου αλλα ειμαι χριστιανος γιατι εχω κλαψει ειλικρινως για την σταυρωση του χριστου μια φορα τουλαχιστον. ΥΓ προφανως δεν εννοω τα 'ζομπι' οπως τα λες κ θα προτειμουσα οπωσδηποτε να μην το ειχες γραψει με αυτην την λεξη...τελοσπαντων

  8. #23
    Quote Originally Posted by Breath View Post
    Πολλά thumbs up σε αυτό Δημήτρη!
    'συγνωμη' αλλα δεν ειμαι μηχανη αλλα ανθρωπος που κανει κ τα λαθακια του εντως εισαγωγικων...

  9. #24
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Quote Originally Posted by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 View Post
    'συγνωμη' αλλα δεν ειμαι μηχανη αλλα ανθρωπος που κανει κ τα λαθακια του εντως εισαγωγικων...
    Τι εννοείς λαθάκια? sorry δεν το 'πιασα

  10. #25
    οτι θα μπορουσα να μην αναφερθω την συγκεκριμενη στιγμη στο οτι πιστευω οτι τα ζωα εχουν ψυχη ακραδαντα εννοω λαθακι.οχι λαθος

  11. #26
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Quote Originally Posted by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 View Post
    οτι θα μπορουσα να μην αναφερθω την συγκεκριμενη στιγμη στο οτι πιστευω οτι τα ζωα εχουν ψυχη ακραδαντα εννοω λαθακι.οχι λαθος
    Μα δεν το βρήκα λάθος, είμαι χορτοφάγος, οπότε μπορείς να με καταλάβεις! Δεν ξέρω αν έχουν ψυχή ή όχι, αλλά τα ζώα εμένα μου αρέσει να τα βλέπω μόνο ζωντανά!

  12. #27
    κ εγω παντως οσο μπορω αποφευγω να τα τροω κ μαλιστα παιρναω μεγαλα διαστηματα χρονου χορτοφαγιας συνεχομενα κ θηλαστικο ειδικα ουτε να το αγγιξω...

  13. #28
    Quote Originally Posted by Breath View Post
    Μα δεν το βρήκα λάθος, είμαι χορτοφάγος, οπότε μπορείς να με καταλάβεις! Δεν ξέρω αν έχουν ψυχή ή όχι, αλλά τα ζώα εμένα μου αρέσει να τα βλέπω μόνο ζωντανά!
    εγω δεν καταλαβα ακριβως τι σημαινει thumbs.

  14. #29
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Quote Originally Posted by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 View Post
    κ εγω παντως οσο μπορω αποφευγω να τα τροω κ μαλιστα παιρναω μεγαλα διαστηματα χρονου χορτοφαγιας συνεχομενα κ θηλαστικο ειδικα ουτε να το αγγιξω...
    Θυμήθηκα τώρα μια ιστορία που έλεγε ο Μάρκος Βαμβακάρης, κάπου την είχα διαβάσει, έψαχνε δουλειές από 'δω και από κει, είχε πάει για εργασία σε ένα σφαγείο, αλλά μόλις βρέθηκε μπροστά στο μοσχαράκι που έπρεπε να σφάξει και τον κοιτούσε αυτό, τα μάτια του, ε δεν άντεξε, σηκώθηκε και έφυγε από τη δουλειά. Πιστεύω ότι αυτό που έχει κανείς στο πιάτο, αν το έβλεπε μπροστά του ζωντανό δεν θα το σκότωνε εύκολα...

  15. #30
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Quote Originally Posted by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 View Post
    εγω δεν καταλαβα ακριβως τι σημαινει thumbs.
    Α το thumbs up... σημαίνει συμφωνώ και επαυξάνω βασικά, η κίνηση που κάνουμε με τα χέρια μας ως αποδοχή

Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. 'Ελκονται οι καθημερινές γυναίκες από τους "φευγάτους" άντρες;
    By dimoskon in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 19
    Last Post: 10-05-2013, 06:46
  2. Γιατι οι ψυχωσικοι στην Ελλαδα ειναι οι πιο "τυχεροι"
    By the_downward_spiral in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 28-03-2013, 15:58
  3. Replies: 28
    Last Post: 14-09-2011, 22:24
  4. Άντρας/γυναίκα στην "άλλη"τους πλευρά
    By RainAndWind in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 66
    Last Post: 16-01-2010, 14:04
  5. Replies: 4
    Last Post: 13-11-2007, 21:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •