Χαμηλη αυτοπεποιθηση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    8

    Χαμηλη αυτοπεποιθηση

    Καλησπέρα καλώς σας βρήκα....
    Είμαι φοιτητής και είμαι 19 προς 20 χρονών,για διάφορους λόγους έχω διαμορφώσει πολύ χαμηλή αυτοπεποίθηση και θα ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας.
    Διαβάζω διάφορα άρθρα περί χαμηλής αυτοπεποίθησης και τα συμπτώματα και είναι λες και περιγράφουν το εαυτο μου
    Αυτό δυστυχώς μου έχει στοιχίσει αρκετά αισθανομαι οτι θα τελειώσω την σχολή και δεν θα έχω κάνει κάτι σα φοιτητής βασικά γενικά όλα αυτά τα χρόνια αισθάνομαι σα να μην έχω κάνει κάτι... σα να έχουν φύγει 19 χρονιά έτσι... και αυτό είναι που με τρομαζει.
    Ενα αλλο που με προβληματίζει είναι οτι δεν έχω κανει κάποια σχέση επειδή ειμαι ντοπαλος και σκέφτομαι οτι :"δεν ειμαι εγω για αυτη" για κάποια κοπέλα που μπορεί να μου αρεσει για παραδειγμα..
    Επίσης ενα αλλο πράγμα που φοβάμαι οτι οταν τελειώσω την σχολή δεν θα καταφέρω και πολλά ...και άλλα τέτοια που αν ξεκινήσω να γράφω δεν βλέπω να τελειώνουμε.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Γεια σου Μιχαλη. Κοιταξε μονο πρωτοτυπο δεν ειναι το θεμα σου. Ολο αυτο που νιωθεις το αντιμετωπιζουν πολλοι ανθρωποι και μεγαλυτεροι απο σενα. Εχεις κανει το πρωτο βημα βεβαια, εχεις αναγνωρισει το προβλημα και φυσικα εχεις δρομο ακομα. Πως ηταν το οικογενειακο περιβαλλον που μεγαλωσες; τα παιδικα σου χρονια;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    8
    Πιστεύω οτι μεγάλωσα σε ένα κάλο οικογενειακό περιβάλλον εντάξει σίγουρα υπήρχαν μικροπροβλήματα άλλα δεν θυμάμαι ποτέ να με μειωναν κτλ βασικά τα κλασικά των γονιών..δεν ξερω τι να πω
    Τώρα στο σχολείο υπήρχαν προβλήματα που τότε η αλήθειά είναι οτι δεν τα έβλεπα και τα καταλαβαίνω τώρα που αντιμετωπίζω αυτό το πρόβλημα
    Ας πούμε στο δημοτικό με ψηλοπειραζαν αλλά το χειροτερρο είναι που το κατάλαβα τώρα δεν ειχα υποστήριξη των δασκάλων τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω τώρα...
    Ενα πράγμα που μου εχει χαραχθεί στην μνήμη μου ήταν οταν πήγαινα Τεραρτη δημοτικου όταν με ειχαν στριμώξει σε κατι καγκελα δεν θυμαμαι τι μου ελεγαν αλλα θυμαμαι με ειχαν στριμώξει και με πίεζαν αλλα το χειρότερο ειναι οτι ο γυμναστης πέρναγε απο μπροστά εκεινη την ωρα και δεν εχε δωσει σημασια βεβαια για να μην το κατηγορώ μπορει να νομιζε ο ανθρωπος οτι παιζαμε τι να πω αλλα για να ειμα ελικρινης δεν ειχα πεσει σε σωματικη βια μαλλον ψυχολογικη θα το ελεγα
    Ειμουν το ατομο που παντα στο κυνηγητό κυνηγούσε, στην μπαλα ημουν τερματοφύλακας ή αμυνα γιατι ημουν"αχρηστος" για καποια αλλη θεση.Δεν λεω οτι δεν σημαντικη θεση του τερμαοφυλακα η του αμυντικου στο ποδόσφαιρο αλλα στο δημοτικο ολοι θελαμε να βαλουμε γκολ αρα ολοι θελαμε να ημασταν μπροστα..βεβαια το ειχα βαλει και εγω στο μυαλο μου οτι δεν προκειτε να βαλω γκολ αρα μετα απο ενα σημειο το ελεγα απο μονος μου να μπω σε τερμα η αμυνα...
    Επισης θυμαμαι μια φορα ο γυμναστης με ειχε βαλει για μια και μοναδικη φορα αρχηγο της ομαδας(εγω θα επέλεγα τους συμπαίκτες) οχι οτι ο αργηγος εκανε κατ σπουδαιο αλλα μονο και μονο απο τον τιτλο μου ειχε φανεί ωραιο γιατι ενιωθα οτι κατι ειμαι..βεβαια παλι αμυνα ειχα μπει αλλα ημουν αρχηγος :o
    Ειχα παει και ακαδημια ποδοσφαιρου αλλα τα παρατησα γιατι κλασικα τα Ιδια κοροιδευαν για παραδειγμα για το πως κλοτσάς ετσι πως τρεχεις κτλ..Αλλα αυτο πρεπει να το πω ηταν ενας γυμναστης ο κυριος Αντρεας πολυ καλος αυτος με καταλαβαιναι και τον ευχαριστω οπως και κατι παιδια στην ακαδημια 2-3 οχι παραπανω
    Μια αλλη σκηνη στο δημοτικο που θυμαμαι ηταν τα τυμπανα για την παρελαση θυμαμαι ειχαμε βγει για προβα και οπως παντα παλι μου χαλασαν την αυτοπεποίθηση και καλα δεν παιζω καλα και τετοια που κατα την γνωμη μου επαιζα σωστα..αλλα και μην επαιζα δεν βοηθησε και πολυ η δασκαλα και εννοείτε δεν μπηκα στα τυμπανα..Και ενα αλλο τελευταιο που θυμαμαι ηταν οταν εγω ειχα παει σε κανονικο γυμνασιο ενω κατι αλλα παιδια ειχαν παει σε μουσικο, και μια μερα εχα περασει με αυτα τα παιδια να δουμε τους δασκαλους στο δημοτικο βεβαια η δασκαλα της μουσικης δεν μου εδωσε καμια σημασια σαν να μην υπηρχα ισως επειδη δεν πηγαινα μουσικο δεν με συμπαθπθσε ή δεν ξερω εγω γιατι..
    Αυτες ειναι καποιες ιστοριες απο το δημοτικο που με εχουν στιγματίσει βεβαια υπαρχουν και αλλα..
    Τωρα αυτα για καποιον μπορει να μην ειναι τιποτα.. απλως εγω ενιωθα οτι δεν ειμαι κατι δεν μου εδωσε καποιος αυτη την ευκαιρια και τωρα ειμαι πολυ χαλια σε ψυχολογια και ηθελα καπου να τα πω...
    Υπαρχουν και στο γυμνασιο καποιες "ιστοριες" και στο λυκειο αλλα στο λυκειο δεν με "ενοιαζε" επιεδη ειχα ήδη διαμορφωθεί και ημουν με την σκεψη οτι καλα μου λενε

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Ειναι θετικο λοιπον που απο πλευρας γονιων δεν ειχεις προβλημα. Τι σχολη την ηθελες?

  5. #5
    Καμια προσφατη ιστορια,απο αυτην την δεκαετια εχεις ας πουμε?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Quote Originally Posted by MixalisK View Post
    Καλησπέρα καλώς σας βρήκα....
    Είμαι φοιτητής και είμαι 19 προς 20 χρονών,για διάφορους λόγους έχω διαμορφώσει πολύ χαμηλή αυτοπεποίθηση και θα ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας.
    Διαβάζω διάφορα άρθρα περί χαμηλής αυτοπεποίθησης και τα συμπτώματα και είναι λες και περιγράφουν το εαυτο μου
    Αυτό δυστυχώς μου έχει στοιχίσει αρκετά αισθανομαι οτι θα τελειώσω την σχολή και δεν θα έχω κάνει κάτι σα φοιτητής βασικά γενικά όλα αυτά τα χρόνια αισθάνομαι σα να μην έχω κάνει κάτι... σα να έχουν φύγει 19 χρονιά έτσι... και αυτό είναι που με τρομαζει.
    Ενα αλλο που με προβληματίζει είναι οτι δεν έχω κανει κάποια σχέση επειδή ειμαι ντοπαλος και σκέφτομαι οτι :"δεν ειμαι εγω για αυτη" για κάποια κοπέλα που μπορεί να μου αρεσει για παραδειγμα..
    Επίσης ενα αλλο πράγμα που φοβάμαι οτι οταν τελειώσω την σχολή δεν θα καταφέρω και πολλά ...και άλλα τέτοια που αν ξεκινήσω να γράφω δεν βλέπω να τελειώνουμε.
    Όσο πιο γρήγορα ζητήσεις βοήθεια φίλε Μιχάλη τόσο πιο γρήγορα θα βγεις από αυτό.
    Και εγώ είχα πολύ χαμηλή αυτοπεποίθηση και αυτοεκτίμηση και ήταν πολύ δύσκολο να δουλευτεί.
    Δεν ξυπνάς ένα πρωί και λες έχω αυτοπεποίθηση ούτε κάποιο χάπι θα στο λύσει αυτό.

    Αυτό το δουλεύεις με ψυχολόγο κατα κύριο λόγο.
    Εγώ ήξερα από που πήγαζε αυτή μου η χαμηλή αυτοεκτίμηση απλά οι λόγοι ήταν τόσο πολλοί και τόσο μακροχρόνιοι που ακόμα το δουλεύω..

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    8
    Ναι η σχολη ηταν μια απο τις επιλογες που ηθελα βεβαια για να ειμαι και ελικρινης ηθελα ΑΕΙ και οχι ΤΕΙ Και εδω υπαρχει αλλο ενα σημειο που δεν θεωρω τον ευαυτο μου ικανο
    Αν και διαβαζω..για να αποδειξω το αντιθετο, και τα πηγαινα καλα στο πρωτο ετος αλλα στο δευτερο η ψυχολογια μου εκανε μια κοιλια οπως και οι αποδοση μου καπως (οχι παρα πολυ αλλα εκανε).

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,755
    Quote Originally Posted by MixalisK View Post
    για να ειμαι και ελικρινης ηθελα ΑΕΙ και οχι ΤΕΙ Και εδω υπαρχει αλλο ενα σημειο που δεν θεωρω τον ευαυτο μου ικανο
    ολοι οι αλλοι που εχουν παει τει, δηλαδη ειναι ανικανοι γιατι δεν διαβαζαν η δεν προλαβαιναν η δεν ξεραν τι να γραψουν στις εξετασεις;;:confused:

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by Αλαφροίσκιωτος View Post
    Καμια προσφατη ιστορια,απο αυτην την δεκαετια εχεις ας πουμε?
    Κοιτα στο λυκειο μου ελεγεαν πολλα οπως το πως περπαταω το πως ειναι το μαλλι μου γιατι δεν φοραω καμια γνωστη "μαρκα" παπουτσια βεβαια ολα αυτα τα κραταγα μεσα μου,στεναχωριόμουν και τα δεχομουν δεν αντιδρουσα γιατι ηδη ειχα δαμορφωσει την αυτοπεποιθηση μου...
    Αλλα ολα ξεκινησαν απο το δημοτικο συνεχισαν στι γυμνασιο το οποιο το αστειο της υποθεσης ειναι οτι με ενοχλουσαν οι "καλοι" μαθητες στο γυμνασιο ετσι στο λυκειο ηταν το τελειωτικό δεν ελεγα τιποτα σκεφτομουν οτι δικιο εχουν για αυτα που λενε...
    Οπως ξαναειπα αυτα μπορει να φαινονται χαζοι λογοι να στεναχωριέμαι αλλα ειναι και ο χαρακτηρας μου ετσι παιρνω στα πολυ σοβαρα την κριτηκη του αλλου (και τις περισσοτερες φορες ηταν αρνητικη)
    Με ολα αυτα δεν καταφερα να ασχοληθω με καποιο αθλημα γιατι κοροιδευαν οποιαδηποτε κινηση και αν εκανα...και τωρα πια φιλοι που μου λενε να παιξουμε μπαλα για παραδειγμα δεν θελω γιατι νιωθω οτι παλι θα ειμαι ο αχρηστος
    Ζητω συγνωμη γιατι πιστευω οτι εχω γινει καπως κουραστικος αλλα θελω καπου να τα πω

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by panagiwtis23 View Post
    Όσο πιο γρήγορα ζητήσεις βοήθεια φίλε Μιχάλη τόσο πιο γρήγορα θα βγεις από αυτό.
    Και εγώ είχα πολύ χαμηλή αυτοπεποίθηση και αυτοεκτίμηση και ήταν πολύ δύσκολο να δουλευτεί.
    Δεν ξυπνάς ένα πρωί και λες έχω αυτοπεποίθηση ούτε κάποιο χάπι θα στο λύσει αυτό.

    Αυτό το δουλεύεις με ψυχολόγο κατα κύριο λόγο.
    Εγώ ήξερα από που πήγαζε αυτή μου η χαμηλή αυτοεκτίμηση απλά οι λόγοι ήταν τόσο πολλοί και τόσο μακροχρόνιοι που ακόμα το δουλεύω..
    Απο ποιον να ζητησω βοηθεια απο καποιον ειδικο λες? γιατι δεν εχω την οικονομικη δυνατοτητα και επισης δεν θα ηθελαν να στεναχωρισω τους δικους μου με τα δικα μου...
    Παντως ειναι πολυ δυσκολο να αλλαξει πολλες φορες λεω θα το κανω αλλα παντα σκεφτομαι τα ιδια απαισιοδοξα ενας φαυλος κυκλος
    Last edited by MixalisK; 28-04-2015 at 18:34.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    14
    Μιχάλη σε καταλαβαίνω απόλυτα είναι σαν να βλέπω την περιγραφή του εαυτού μου στο πανεπιστήμιο βρήκες φίλους ή ειχες πάλι την ίδια αντιμετώπιση;

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by Shark10 View Post
    Μιχάλη σε καταλαβαίνω απόλυτα είναι σαν να βλέπω την περιγραφή του εαυτού μου στο πανεπιστήμιο βρήκες φίλους ή ειχες πάλι την ίδια αντιμετώπιση;
    Οχι δεν θα ελεγα οτι ειχω την ιδια αντιμετωπιση,αλλα μπορει να μου που κατι εστω και για πλακα και παντα σκεφτομαι "γιατι το ειπε τωρα αυτο",θα ελεγα οτι μου εχουν δημιουργηθεί διαφορα κομπλεξ..
    Παντως ενα αλλο που θυμηθηκα ηταν οταν μου έλεγαν οι γονεις μου να παω φροντηστηριο εγω δεν ηθελα γιατι φοβομουν οτι θα με κορόιδευαν οταν δεν θα ηξερα κατι στον πινακα...
    τελιακα πηγα και δεν αντιμετώπισα τετοιο θεμα ισα-ισα πο ημουν και καλος,αναφερω αυτο το παραδειγμα για να καταλαβετε τι αυτοπεποίθηση ειχα και εχω,τωρα ειμαι πολυ χειροτερα γιατι ειμαι 20 χρονών και δεν εχω αυτοπεπεοιθηση

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Quote Originally Posted by MixalisK View Post
    παιρνω στα πολυ σοβαρα την κριτηκη του αλλου (και τις περισσοτερες φορες ηταν αρνητικη)
    Καλησπέρα Μιχάλη, διάβασα το θέμα σου και η παραπάνω φράση πιστεύω περικλείει πολλά, πρόσεξέ το και προσπάθησε να πας κόντρα σε αυτό. Δηλαδή να μη δίνεις σημασία στο τι νομίζουν οι άλλοι για σένα, ή τι θέλουν από σένα κλπ. Σε συνδυασμό με αυτό το σχετικό bulling που είχες στα σχολικά χρόνια και αν είσαι και λίγο ντροπαλός, ευαίσθητος χαρακτήρας, πολύ υπεύθυνος κλπ δημιουργείται αυτή η κατάσταση της χαμηλής αυτοπεποίθησης και λίγο φοβίας. Είσαι πολύ νέος, δούλεψε το, ακόμα και αν θέλεις να δεις έναν ψυχολόγο προσπάθησέ το και γενικά αυτό το να μη στενοχωρήσω τους δικούς μου με τα δικά μου είναι άλλη μια παγίδα, χρειάζεται να τα αντιμετωπίζεις, να βγαίνουν όλα αυτά, να ξεπερνιούνται πριν παγιωθούν πολύ. Όταν τα παίρνουμε όλα μέσα μας και στοιβάζονται είναι χειρότερο. Σου μιλάω εκ πείρας δυστυχώς... Και ξεκίνα άθλημα, ό,τι γουστάρεις, μπάλα κλπ ξανά, μη μασάς! Ούτε να λες όχι σε όλες τις προσκλήσεις των φίλων, εκτός και αν δεν σου αρέσει η παρέα τους. Δε χρειάζεται να βλέπεις τον εαυτό σου σύμφωνα με τα κριτήρια, πρίσματα και τις σκέψεις των άλλων, κάνε εσύ ότι μπορείς καλύτερο για τον εαυτό σου, τα πράγματα που σου αρέσουν και θα έρθει σιγά-σιγά και η αυτοπεποίθηση.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by Breath View Post
    Καλησπέρα Μιχάλη, διάβασα το θέμα σου και η παραπάνω φράση πιστεύω περικλείει πολλά, πρόσεξέ το και προσπάθησε να πας κόντρα σε αυτό. Δηλαδή να μη δίνεις σημασία στο τι νομίζουν οι άλλοι για σένα, ή τι θέλουν από σένα κλπ. Σε συνδυασμό με αυτό το σχετικό bulling που είχες στα σχολικά χρόνια και αν είσαι και λίγο ντροπαλός, ευαίσθητος χαρακτήρας, πολύ υπεύθυνος κλπ δημιουργείται αυτή η κατάσταση της χαμηλής αυτοπεποίθησης και λίγο φοβίας. Είσαι πολύ νέος, δούλεψε το, ακόμα και αν θέλεις να δεις έναν ψυχολόγο προσπάθησέ το και γενικά αυτό το να μη στενοχωρήσω τους δικούς μου με τα δικά μου είναι άλλη μια παγίδα, χρειάζεται να τα αντιμετωπίζεις, να βγαίνουν όλα αυτά, να ξεπερνιούνται πριν παγιωθούν πολύ. Όταν τα παίρνουμε όλα μέσα μας και στοιβάζονται είναι χειρότερο. Σου μιλάω εκ πείρας δυστυχώς... Και ξεκίνα άθλημα, ό,τι γουστάρεις, μπάλα κλπ ξανά, μη μασάς! Ούτε να λες όχι σε όλες τις προσκλήσεις των φίλων, εκτός και αν δεν σου αρέσει η παρέα τους. Δε χρειάζεται να βλέπεις τον εαυτό σου σύμφωνα με τα κριτήρια, πρίσματα και τις σκέψεις των άλλων, κάνε εσύ ότι μπορείς καλύτερο για τον εαυτό σου, τα πράγματα που σου αρέσουν και θα έρθει σιγά-σιγά και η αυτοπεποίθηση.
    Πολυ ωραια και σωστα αυτα που λες....σκεφτομαι μετα την εξαταστικη το καλοκαιρι να ξεκινησω να πηγαινω γυμναστηριο πιστευω οτι αυτο ειναι ενα πραγμα που θα μου ανεβαζε καπως την αυτοπεποιθηση ειδικα αν ειχε και αποτελεσματα(να παρω κανα κιλο).Ενα πραγμα που θα ηθελα να διορθωσω θα ηθελαν ειναι να μη περναω πολλες ωρες στο κρεβατι δεν ειναι οτι θελω να κοιμηθω απλα δεν εχω κατι να κανω ξαπλωνω και πολλες φορες με περνει ο υπνος ή το πρωι ξυπναω νωρις απλα δεν εχω να κανω κατι και πεφτω παλι για υπνο
    Βασικα αυτο που μου αρεσει οταν ξαπλωνω ειναι οτι σκεφτομαι ωραια πραγματα(συνηθως) και πραγματα που θα ηθελνα να κανω και δεν μπορω(λογω οικονομικων) και ισως αυτο με τραβαει να ξαπλωσω...
    Η ξαπλωνω οταν αισθανομαι χαλια και δεν εχω ορεξη να κανω τιποτα(αυτο το χειμωνα το εκανα αυτο γιατι ημουν χαλια) αλλα πρεπει να σταματησω να το κανω αυτο θα ηθελα μερικες συμβουλες

    Ευχαριστω για ολα

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    ο μονος τροπος για να σταματησεις να ξαπλωνεις τοσο πολυ ειναι να γεμισεις την ζωη σου με ωραια πραγματα που να σου κινουν το ενδιαφερον.. ειδαλλως μηδεν κινητρο να σηκωθεις απο το κρεβατι...
    χμμ το γυμναστηριο ειναι καλο που το αναφερεις και πανω, η σχολη, το να πηγαινεις περιπατους με τα ακουστικα σου..


    ποσους καφεδες πινεις την ημερα βασικα?
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 18
    Last Post: 20-08-2012, 15:16
  2. Χαμηλη αυτοπεποιθηση, αυτοεκτιμηση
    By Palikaros in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 11
    Last Post: 11-11-2011, 16:40
  3. Replies: 88
    Last Post: 18-09-2011, 20:44
  4. πολύ χαμηλή αυτοπεποίθηση
    By claire in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 31
    Last Post: 21-02-2010, 16:14
  5. χαμηλη αυτοπεποιθηση.............
    By amarylis in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 2
    Last Post: 07-09-2009, 18:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •