sos sos φαρμακα!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 71
  1. #1

    sos sos φαρμακα!

    Εθεσα το ερωτημα μου σε προηγουμενο θεμα αλλα μαλλον με λαθος τροπο...μετα απο διαφορα γεγονοτα κατεληξα με διαταραχη πανικου κ ηπια αγοροφοβικα συμπτωματα..βεβαια δεν βγαινω καθολου εδω κ 1 βδομαδα.η γιατρος μου μου ειπε να παρω τα αντικαταθλιπτικα zolotrin (ιδια με zoloft)...προσπαθουσα να το ξεπερασω μονη αλλα δε γινεται.ρωταω λοιπον..τα ξερει κανεις αυτα τα φαρμακα;εχουν σοβαρες παρενεργεις;ΦΟΒΑΜΑΙ υπερβολικα να τα παρω.εχω διαβασει για τα ζολοφτ γτ για το ζολοτριν δε βρηκα τπτ και ηταν πολυ τραγικα αυτα που ελεγαν.φοβαμαι πως μονο απ τη σκεψη μου θα με πιασουν ολες οι παρενεργειες.τι να κανω;να τα παρω;επισης φοβαμαι μην αρχισω τα πειραματα.δλδ παρε αυτο κοψε εκεινο δοκιμασε το αλλο.δε παιζει.....
    Last edited by Μερμηγκας; 01-05-2015 at 01:38.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Εμενα μου ειχε γραψει ο ιατρος το Zoloft..δεν το πηρα γιατι αγχωνομουν για τις ναυτιες και τα γαστρεντερικα προβληματα (διαρροια ας πουμε) που εχει για παρενεργειες και για την αποτελεσματικοτητα του στην κοινωνικη φοβια αλλα και στην καταθλιψη. Διαβασα οτι σε καποιους πετυχε αποτελεσματικα, ενω σε καποιους δεν εκανε τιποτα. Η δραση των SSRΙ διαφερει πολυ απο οργανισμο σε οργανισμο.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Μερμηγκα , το zolotrin δεν το ξερω ( τον ορο πρωτη φορα τον ακουω ) . Το ζολοφτ , τωρα το δοκιμαζω , αλλα για διαταραχες πανικου και αγχος , βρισκω πιο αποτελεσματικο το seroxat , εχω φιλο πολυ καλο γενικο παθολογο , πολυ διαβασμενο και εμπειρο , και συμφωνει για το seroxat , μονο που σου κανει μια καποια εξαρτηση , αλλα ολα τα αντικαταθλ. κανουν καπποια εξαρτηση , πλην του λαντοζ . Το ζολοφτ , σεμενα τουλαχιστον , δεν εχει παρενεργειες , πλην της σεξουαλικων προβληματων , που εχουν σχεδον ολα τα συγχρονα αντκθλκα .
    Αμα μπλεξεις με αντκτθλκα , μαλλον θαρχισεις και τα πειραματα , δυστυχως , εκτος αν εισαι τυχερος , και πετυχεις με την πρωτη το σωστο , υπαρχουν καμμια ντουζινα .
    Ειμαι εν κατακλειδι της αποψης , να παιρνεις τετοια φαρμακα , μονο αν ειναι απολυτως απαραιτητα . Εχουν παρενεργειες μακροπροθεσμες , που λιγοι τις γνωριζουν ( μονο οσοι παιρνουν χρονια , και εχουν και ειλικρινη ψυχιατρο ) .

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    εγω για ενα μηνα της εξεταστικης ειχα δοκιμασει με συμβουλη του γιατρου μου τα ιντεραλ (εμποδιζουν την ταχυκαρδια και χαλαρωνουν) και επειδη αγχωνομουν γιατι και γω ειχα διαβασει τα αρνητικα στο φυλλο των οδηγιων αντι να ηρεμησω τσιτωθηκα!
    μετα πηρα τον γιατρο μου τηλ να του πω οτι αγχωνομαι που πηρα αυτο το χαπι και μου λεει "ωχ διαβασες το φυλλο οδηγιων καμια 10ρια φορες-? και του λεω ασφαλως και ναι..
    εμ μου λεει γι αυτο αγχωθηκες..
    να μην τα πολυλογω αφου μιλησαμε κανα 5 λεπτο στο τηλεφωνο και με καθυσηχασε μετα αρχιζα να το βγαζω απο το μυαλο μου και μεσα σε μια ωρα θυμαμαι ειχα πεσει σε νιρβανα.. χααχαχαχ.. επειδη ηταν νεο χαπι ο οργανισμος μου δεν το ηξερε σαφως και με επιασε για τα καλα!
    ωραια μερα εκεινη :P
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  5. #5
    εγω της εξηγησα της γιατρου μου οτι ετσι και κανω την αρχη αμα δεν μου ταιριαζει τελος,δε θα γινω πειραματοζωο..μου ειπε οτι δεν μπορουμε να το ξερουμε,σφως,αλλα ετσι κι αλλιως δεν θελω να τα παρω καθολου..αυτη επιμενει πλεον.στην αρχη μου ειπε αν εγω θελησω.σημερα μου ειπε οτι τελος πρεπει να τα παρω....και μονο που πιανω το κουτι στα χερια μου πανικοβαλομαι..που να τα παρω κι ολας....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ολοι οσοι παμε σε ψυχιατρους , πειραματοζωα ειμαστε . Αλλοι το συνειδητοποιουν , αλλοι οχι .

    Γνωριζει κανεις τις μακροπροθεσμες συνεπειες των φαρμακων στον εγκεφαλο ? οχι βεβαια . Και εγκυμονει κινδυνους το να ' παιζεις ' με ενα τοσο πολυπλοκο οργανο , που δεν ξερεις ακριβως πως λειτουργει .

  7. #7
    Ρε παιδια δεν υπαρχει καποιος με ιδια εμπειρια;η που να χει παρει αυτα τα φαρμακα να μ δωσει τα φωτα του;προφανως δεν λειτουργουν σ ολους το ιδιο.αλλα θελω να μου πει καποιος την εμπειρια απο κρισεις-αγοραφοβια κ αν πηρε κτ που να βοηθησε.ή λογους να παρω η λογους να μη παρω...απλα σαν αποψεις..γιατι με το θεμα φαρμακων ειμαι ασχετη και ναι μαλλον εχω ταμπού

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Καλημερα. Κοιτα εγω βλεπω απ το πρωτο θεμα σου οτι ολα αυτα που νιωθεις σχετιζονται με την προσαρμογη στη σχολη που περασες που ειναι σε αλλη πολη. Ειναι ενα πολυ συχνο φαινομενο και δεν εννοω την προσαρμογη μονο στα μαθηματα αλλα τη γενικοτερη αλλαγη στον τροπο ζωης. Για πολλα παιδια που περνανε σε διαφορετικο μερος απ αυτο που μεγαλωσανε ειναι θεμα γιατι απο ενα προστατευμενο περιβαλλον οπου τα χεις ολα ετοιμα, καλεισαι να αναλαβεις τα παντα. Δε θεωρω τυχαιο οτι μολις γυρνουσες στην πολη σου ηρεμουσες.
    Τα φαρμακα τωρα υποτιθεται στα δινει για να μπορεσεις να παρεις λιγο τα πανω σου και να μη σκεφτεσαι το βουνο, μεχρι να μπορεσεις μονη σου να ανασυνταχτεις. Αυτο σημαινει οτι πρεπει ταυτοχρονα να κανεις προσπαθειες να το ξεπερασεις ανεξαρτητα απ τα φαρμακα και με την εννοια να το διαχειριστεις, να αναγνωρισεις τα προβληματα και να αναλαβεις καποιες δρασεις. Το οτι δε θελεις να βγαινεις το θεωρω αποτελεσμα και οχι αιτια. Μηπως εισαι γενικα τελειομανης και αγχωδης? Παιζει ρολο κι αυτο.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    130
    βρήκες και εσύ που να ρωτήσεις, εδώ οι πιο πολλοί είναι άσχετοι περί φαρμακολογίας, πιο πολύ θα σε μπερδέψουν και θα σε αγχώσουν παρα the σε βοηθήσουν.
    ο καθένας λέει τα δικά του.
    τέλος πάντως άμα θες μπορώ να σου στειλω κάποια link σε μηνημα
    να διαβάσεις κάποια σωστά πράγματα να έχεις μια ιδέα
    περίπου τι παίζει γιατί βαριέμαι να γράφω.
    πάντως αυτά που παίρνεις είναι από τα πιο διαδεδομένα.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    κ μεις που να ξερουμε απο φαρμακολογια τα χαρτια θα ριξουμε

  11. #11
    @kerasi εχω επιστρεψει μονιμα στην πολη μου γιατι νομιζα θα μαι καλυτερα αλλα δεν ειμαι.τελειομανης επισης δεν ειμαι,το αντιθετο θα ελεγα.αγχωδης επισης δεν ημουν ποτε.το πιο ηρεμο ατομο.ο κοσμος να καιγοτα ελεγα ενταξει τι να κανουμε καποια στιγμη θα παψει να καιγεται.ειχα παθει κατι κρισεις που ξεπερασα μονη αλλα οταν επεστρεψαν δεν τα καταφερα κ απογοητευτικα.επισης εχω εντονη αυθυποβολη κ ειχα επιρρεαστει απο διαφορα που διαβασα...nick αμα σ ειναι ευκολο στειλε μου,ευχαριστω.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Δεν μπορει να σου στειλει πμ . , διοτι πρεπει να συμπληρωσεις 50 ποστ .

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    130
    όντως πρέπει να συμπλήρωσης 50 post για να σου στυλο μήνυμα και εδώ μέσα δεν ξέρω άμα επιτρέπεται μήνυμα από άλλο site. αγγλικά ξέρεις?

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    πρακτικα παντως αν καπιος ειναι για να μηλισεις μαζι του αργα η γρηγορα αυτο θα γινει σημερα αυριο η οπια μερα να ναι μονο αυτοι που δεν επικοινωνουν καθολου μεταξυ τους δε θα μιλησουν τελικα.
    αρα δε χρειαζονται βιασυνες..

  15. #15
    ναι νικ ξερω αρκετα καλα

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. φαρμακα
    By εσωτερική_σήψη in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 407
    Last Post: 24-08-2018, 22:18
  2. φαρμακα
    By καμμενος 1993 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 0
    Last Post: 04-07-2014, 18:21
  3. οχι στα φαρμακα...
    By ντολορ in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 20-11-2013, 22:27
  4. Φαρμακα
    By mariafound in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 3
    Last Post: 24-08-2010, 01:29
  5. φαρμακα
    By ARIS in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 23-07-2010, 03:52

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •